Trestá ČJF českou voltiž za úspěch?
Do redakce nám dorazil otevřený dopis od pořadatelů blížícího se MS a MEJ ve voltiži, které proběhne již za půl roku v Brně. Týká se finanční podpory této významné akce ze strany ČJF a termínového krytí s dalšími významnými jezdeckými závody. Požádali jsme proto o vyjádření k uvedenému dopisu generálního sekretáře ČJF a oba příspěvky si můžete přečíst v dnešním článku. Zajímá nás však také váš názor na vzniklou situaci – zapojte se, prosíme, do diskuze pod článkem a prozraďte nám, co si o tom myslíte vy. Děkujeme!
ČJF trestá českou voltiž za úspěch
Voltiž je jezdecký sport, který je u nás zatím znám spíše odborníkům než široké veřejnosti. O to překvapivější pro mnohé z vás bude, když zjistíte, že je to také náš nejúspěšnější český jezdecký sport. Voltižním jezdcům se za posledních 15 let podařilo získat cenná umístění na světových a evropských šampionátech. Která jezdecká disciplína v České republice se může takovýmito úspěchy pochlubit?
Za krátkou dobu existence se tělovýchovné jezdecké jednotě TJJ LUCKY Drásov, přední české voltižní stáji, podařilo uspořádat několik závodů s mezinárodní účastí, naposledy to bylo CVI 2007 v Brně.
Nyní má voltižní jezdectví i TJJ LUCKY Drásov na dosah ruky úspěch, ke kterému se žádnému jinému českému jezdeckému sportu zatím nepodařilo přiblížit – pořádání Mistrovství světa. Jistě nemusím nikomu, kdo se zajímá o jakýkoliv sport, vykládat, jakou prestiž nejenom pro českou voltiž, ale pro celé české jezdectví znamená pořádání Mistrovství světa.
ČJF pro podání žádosti měla podmínku, a to garanci 100% pokrytí nákladů akce ze strany organizátora. Tuto podmínku organizátoři z TJJ LUCKY Drásov splnili a předložili finanční záštitu nad akcí, kterou poskytl dlouhodobý sponzor jezdeckého oddílu, společnost ANECT, a.s. Je ale jasné, že potřebné finanční prostředky sháníme paralelně v soukromé i státní sféře.
Jediné, co nám ČJF poskytla, bylo, že jako národní jezdecký svaz svým jménem podala žádost o pořádání Mistrovství světa a dodatečně také připojila žádost o pořádání Mistrovství Evropy juniorů Mezinárodní jezdecké federaci (FEI - Fédération Equestre International). Pro zvýšení významu celé akce se totiž podařilo k Mistrovství světa připojit také Mistrovství Evropy Juniorů.
TJJ LUCKY Drásov jako subjekt registrovaný pod ČJF samozřejmě předpokládal podporu národní jezdecké federace a spolupodílení se na krytí části nákladů Mistrovství světa a Mistrovství Evropy juniorů 2008. Předběžné ústní dohody hovořily o jednotkách stovek tisíců Kč. Nakonec organizační výbor požádal o příspěvek 500 – 700 tisíc Kč, což při celkových nákladech cca 10 miliónů Kč, představuje něco mezi 5-7% nákladů. ČJF ale tento příspěvek zamítla a místo toho přišla s mlhavým příslibem „příspěvku ve výši obvyklém pro podobný druh akcí“. Co a zejména kolik to znamená, se však už organizátoři od ČJF nedozvěděli. Nedozvěděli se ani s jakými jinými akcemi chce ČJF Mistrovství světa srovnávat.
Je 500 – 700 tisíc Kč mnoho? Jak se to vezme. ČJF finančně podporuje celou řadu akcí lokálního významu menšími částkami. Poprvé ve své historii má ale ČJF příležitost podpořit akci světového významu, která může významně přispět k propagaci českého jezdectví na globální úrovni, ale také a to především k propagaci jezdectví v České republice.
V minulém čísle Jezdectví byl v rubrice Kurýr ČJF zveřejněn článek, ve kterém ČJF zdůvodňovalo odmítnutí příspěvku na pořádání MS a MEJ 2008 ve voltiži. Argumentovalo tak, že organizátoři mají přislíbeno 100% krytí nákladů na akci ze strany sponzorů, a tudíž žádný příspěvek nepotřebují. Tato argumentace je hodná Hlavy XXII – k tomu, aby se organizátoři mohli o pořadatelství MS a MEJ vůbec ucházet, byla předem nutná 100% garance nákladů.
Aby toho nebylo dost, další rána z ČJF přišla ve formě plánu akcí na rok 2008 – na dobu konání MS a ME ve voltiži ČJF naplánovala další závody. Tím federace jasně řekla, jaký význam voltiži i nejprestižnější jezdecké akci, jaká kdy byla v České republice pořádána, přikládá. Nechcete se vedení ČJF spolu s námi zeptat proč?
MVDr. Petra Cinerová
za organizátory MS a ME 2008 ve voltiži
Za co trestá voltiž Českou jezdeckou federaci, o.s.?
Je pravda, že voltiž je naší velmi úspěšnou disciplinou. Není však jedinou, která dosáhla za posledních 10 let skvělých výsledků (namátkou jmenujme dvě medaile skokanů na ME v kategorii mladých jezdců a dětí). Je rovněž pravda, že ČR bude poprvé hostit MS v jezdecké disciplině. Kromě toho ČR hostila nebo bude hostit i řadu dalších významných sportovních akcí. Je zcela standardní, že zájemce o pořádání takových náročných podniků musí vždy předložit vyrovnaný rozpočet. Neexistovaly žádné ústní dohody o podpoře v řádu stovek tisíc Kč. Rozpočet ČJF, o.s. by prostě takovou zátež neunesl. Mimochodem roční rozpočet ČJF, o.s. není o mnoho vyšší než rozpočet těchto závodů, který se již vyšplhal ze 6 na 10 milionů Kč. Z toho důvodu ČJF, o.s. od počátku požadovala 100% krytí šampionátu (viz zasedání VV z října a listopadu 2005). To je absolutně legitimní postup, který se vztahuje na všechny sportovní akce konče Olympijskými hrami.
Pokud jde o souběh s CICO3* v Pardubicích, jen při letmém pohledu do kalendáře je zřejmé, že nalézt volný víkend v kalendáři je prakticky nemožné. Termín pardubických závodů je tradiční a vzhledem k tomu, že obě akce jsou vícedenní a regionálně vzdálené, určitě nebude pro nikoho, kdo chce podpořit českou voltiž, problém být v Brně u toho.
Ing. František Lomský
generální sekretář ČJF, o.s.
Ilustrační foto Josef Malinovský
Galerie
Ve švýcarském Bernu se od středy 17. července konalo mistrovství světa seniorů ve voltiži a zároveň také mistrovství Evropy juniorů a mladých jezdců.…
Ve Frenštátu se jelo o voltižní tituly. Domácí jezdci vyhráli soutěž družstev
Frenštát pod Radhoštěm se stal ve dnech 29. a 30. června dějištěm mistrovství České republiky ve voltiži. Pořadatelem byla Tělovýchovná jednota…