MS voltiž 2008: Česká republika má zaděláno na medaili!

31. 7. 2008 Josef Malinovský

Naprosto skvěle začal pro Českou republiku světový šampionát ve voltiži, který v těchto dnech probíhá na brněnském výstavišti. V prvním kole seniorské kategorie mužů náš reprezentant Petr Eim obsadil druhou příčku s těsným bodovým rozdílem (0,059 bodu) na dosavadního mistra světa Kaie Vorberga z Německa!

„S hodnocením 8,293 jsem naprosto spokojený, Kaie Vorberga jsem neviděl, jelikož startoval jen chvíli přede mnou, ale vím, že stále jezdí velmi precizně povinné sestavy. Jsem si vědom určitých chybiček, takže jsem lepší známku ani nečekal. Na opracovišti mi to šlo mnohem lépe, tam to bylo na 100 %, ale v závodním kruhu je to pak trochu jiné – osvícení, publikum a hudba udělá své. Ale jak jsem říkal, jsem moc spokojený, tak uvidíme, jak to půjde dál,“ sdělil krátce po dojetí své úlohy Petr Eim, který ještě před časem vůbec nevěděl, zda bude moci na šampionátu startovat. Před třemi měsíci totiž prodělal po pádu z koně těžký úraz. V soutěži povinných sestav mužů jsme měli ještě jedno želízko v ohni – Lukáše Kloudu. Ten obsadil v úvodní části mezi 25 startujícími 8. místo (stejné, jako jeho celkové pořadí na Světových jezdeckých hrách v Cáchách 2006).

První kolo ženské kategorie proběhlo ještě před soutěží mužů. Jejich startovní pole bylo mnohem širší – žen startovalo 45. Naše Jana Sklenaříková soutěž téměř zahajovala, když cvičila jako druhá - hned za Kanaďankou Jessicou Townsend, která startovala stejně jako česká jezdkyně na české klisně Eskadra z TJ Lucky Drásov. Start na začátku soutěže je vždy mírným handicapem a tak jsem s napětím čekali, jak se Jana Sklenaříková, naše největší naděje v soutěži žen, s povinnou sestavou vyrovná. „Chtěla jsem trochu zariskovat, ale při odskoku mi povolily ruce a tato chyba mě velmi mrzí,“ sdělila nám těsně po soutěži smutná Jana. Rozhodčí ji ohodnotili známkou 6,904, což v silné konkurenci stačilo na jen na 18. místo. Další dvě naše naděje, Dana Truchlyová a Kateřina Králová, skončily na 35., resp. 41. příčce.

Úspěšný úvod Petra Eima jistě přidal brněnskému světovému šampionátu na atraktivnosti a tak se očekává zejména v pátek odpoledne a v neděli napínavá podívaná. Páteční volné sestavy mužů začínají v 16.45, v neděli jsou na programu dopolední technické sestavy (již od 9 hodin) a odpoledne pak divácky atraktivní volné sestavy. „Věříme, že lidé přijdou naše reprezentanty podpořit – vlajky a transparenty mohou vzít s sebou – ty jsou na voltiži běžnou diváckou rekvizitou. Míst na tribunách pro 5 tisícovek lidí je stále dost,“ řekla ředitelka závodů Petra Cinerová. Více porobností najdete na adrese www.voltiz2008.cz.


Mistrovství světa živě na www.ClipMyHorse.deKlikni ZDE


POZOR – AKTUÁLNÍ ČASOVÝ HARMONOGRAM (pdf)


Petr Eim hodnotí svoji čtvrteční povinnou sestavu (MP3)


Lukáš Klouda hodnotí svoji čtvrteční povinnou sestavu (MP3)

Podobné články

„Voltiž je pro mě spojení gymnastiky, koní a adrenalinu,“ říká osmnáctiletá Tereza Czyžová, úspěšná voltižérka a reprezentantka, v rozhovoru pro…

Čeští voltižéři bojovali o víkendu v holandském Ermelu o medaile na ME a na MS. Junioři finišovali v sobotu a v neděli vrcholily mistrovské soutěže…