MS voltiž 2008: Bude Petr Eim na příští dva roky králem světové voltiže?

1. 8. 2008 Josef Malinovský Autor fotek: Josef Malinovský

Před pár týdny by asi nikdo neodhadoval, jaký průběh bude mít mužská kategorie mistrovství světa ve voltiži, jež probíhá v pavilonu V brněnského výstaviště. Český reprezentant Petr Eim se dlouho zotavoval po těžkém úrazu způsobeným pádem z koně a nevěděl, zda se bude moci šampionátu účastnit. „Jsem rád, že jsem vůbec tady a mohu sportovat. Ambice vůbec žádné nemám, chci jen zajet pokud možno co nejlépe a uvidí se, jak to celé dopadne,“ řekl krátce před zahájením šampionátu.

Dnes je již situace zcela jiná. Do druhé části prvního kola nastupoval ze skvělé druhé příčky a po volných sestavách se posunul do vedení před obhájce titulu Kaie Vorberga z Německa, který se stal světovým šampionem před dvěma lety v německých Cáchách při Světových jezdeckých hrách.


Petr Eim hodnotí svoji páteční jízdu (MP3)


Mistrovství světa živě na www.ClipMyHorse.deKlikni ZDE


Startovní a výsledkové listiny


Kai Vorberg startoval (stejně jako při čtvrteční jízdě) druhý. Celou sestavu absolvoval bez výraznějších chybiček a od rozhodčích dostal známku 8,687. Po zprůměrování výsledků z obou částí je tak jeho výsledná známka 8,520. Hned čtvrtý nastupoval do soutěže náš Petr Eim a jeho jízda mu vyšla naprosto dokonale. Tří a půl tisícové publikum skandovalo nadšením a vědělo proč. Po odjetí dalšího jezdce se na velkoplošných obrazovkách zobrazila známka za volnou sestavu 8,773, což znamenalo průběrné bodové ohodnocení 8,533. Petr Eim je tak před nedělní technickou jízdou, jež předchází finálové volné sestavě, na průběžném prvním místě a Česká republika bude bojovat o nejcennější kov v hlavní kategorii tohoto šampionátu. „Je to naprostá senzace a já jen doufám, že to takto bude pokračovat dál,“ řekla se slzami v očích manažerka České jezdecké federace pro voltiž Nora Hořická.


„Ta atmosféra byla prostě úžasná – diváci byli fantastičtí už při uvítání a to mi dodalo ohromnou energii. Koník navíc šlapal opravdu skvěle. Když chodí tak, jak jsem zvyklý, pak je v podstatě jednoduché zacvičit bezchybnou jízdu. Je mi opravdu nádherně! Hlavní pro mě je, že jsem si to dokázal užít už na soutěžním kruhu – jestli se posunu o příčku výš, to už je pro mě druhořadá záležitost,“ řekl Petr bezprostředně po opuštění soutěžní plochy. Vzápětí se ze skupinky české ekipy ozvalo: „Petře, jsi první!“ – Automaticky následovala otázka, zda to pro něj byla životní jízda: „Když se občas dívám na starší videa, tak si říkám, že dříve jsem byl lepší, že vrchol už mám za sebou, ale jestli toto byla životní jízda, to by musel říct můj trenér,“ odpověděl skromně.Podobnou jízdu, která by se dala řadit mezi ty životní, měl i německý reprezentant Daniel Kaiser. Na koni Merkur, s ním závodí i náš Lukáš Klouda, zacvičil bezchybnou sestavu a díky známce 8,747 (tedy pouze o 26 tisícin bodu nižší než Petra Eima) se posunul s průměrným ohodnocením 8,368 z páté na třetí příčku.


Již zmíněnému druhému českému voltižérovi – Lukášovi Kloudovi – se naopak volná jízda vůbec nevydařila. Po neplánovaném sklouznutí z koně, kdy mu musela být dokonce na chvíli jízda přerušena, získal od rozhodčích pouze 7,480 bodu a s průměrnou známkou 7,605 se propadl z 8. místa na 12. pozici. „Vůbec tomu nerozumím, prostě jsem nějak vypnul a spadl jsem,“ řekl zklamaně po svém výkonu Lukáš Klouda. Podstatné však je, že i náš druhý jezdec se probojoval do finálové patnáctky.


V nedělním finále však neuvidíme jedinou domácí jezdkyni. Jana Sklenaříková, která měla po čtvrtečním 18. místě jako jediná ze tří českých voltižérek reálnou šanci na postup, klesla po dnešním výkonu ohodnoceném rovnými 7,000 body na 26. místo (6,952 b.). Dana Truchlyová skončila 37. a Kateřina Králová 40. z celkového počtu 45 závodnic. Z první pozice nastupovala do pátečních volných jízd Nicola Ströth z Německa následovaná s těsnými bodovými rozdíly dvěma rakouskými reprezentantkami – Sisi Jarz a Ch. Kristofics-Binder. Na tomto pořadí se nakonec nic nezměnilo. Více porobností najdete na adrese www.voltiz2008.cz.

Podobné články

„Voltiž je pro mě spojení gymnastiky, koní a adrenalinu,“ říká osmnáctiletá Tereza Czyžová, úspěšná voltižérka a reprezentantka, v rozhovoru pro…

Čeští voltižéři bojovali o víkendu v holandském Ermelu o medaile na ME a na MS. Junioři finišovali v sobotu a v neděli vrcholily mistrovské soutěže…