Česká voltiž má zlato z mistrovství světa!

3. 8. 2008 Josef Malinovský

V naprostou senzaci se proměnil světový šampionát ve voltiži, který se konal do dnešního dne v areálu brněnského výstaviště. Přestože česká voltiž je jednou z nejúspěšnějších jezdeckých disciplín u nás, doposud jí chyběla medaile z podobně významných šampionátů. Petr Eim na domácí půdě nakonec dokázal v hlavní kategorii vybojovat kov nejcennější. Přitom donedávna nevěděl, zda se vůbec stihne zotavit po vážném úrazu způsobeným pádem z koně a na mistrovství přijel s jediným cílem: „Chci si to tady hlavně pořádně užít a jet co nejlépe.  Jsem hrdý na to, že se mistrovství světa koná v České republice a mohu se jej účastnit.“ Startovní a výsledkové listiny najdete zde. Autentický rozhovor s Petrem Eimem ihned po vyhlášení výsledků (MP3) si můžete přečíst pod tímto odkazem.

 

Do nedělního finále, které se skládalo z technických jízd a volné sestavy nastupoval z první pozice. Obhájce titulu Kaie Vorberga z Německa předstihl v průběžném pořadí již po páteční volné sestavě. Dělil je však bodový rozdíl pouze 13 tisícin bodu a stačila tak jediná výraznější chybička, aby se pořadí ve kterékoliv z finálových jízd opět prohodilo. Také další tři jezdci měli reálnou šanci atakovat medailové pozice.

V dopolední technické jízdě si Petr Eim prvenství nejen udržel, ale mírně si i zvýšil náskok na německého favorita (rozdíl v průměrné známce 0,113 bodu). Přesto se svým výkonem nebyl spokojen jako po čtvrteční volné sestavě: „Na sto procent to nebylo, začátek mi nevyšel zrovna podle mých představ, ale pak jsem se ale zklidnil, snažil se soutěž víc užívat a nakonec se to vydařilo,“ řekl těsně po dojetí technické sestavy Petr Eim. Všichni tak s napětím čekali, jak dopadne odpolední volná sestava. Naprosto skvěle jí zajel třetí v průběžném pořadí Daniel Kaiser z Německa a získal za ni 9,060 bodu. Podobně precizní jízdu předvedl Kai Vorberg a byl ohodnocen známkou 9,007. Vše tedy záleželo na Petru Eimovi. Nevyhnul se sice drobným chybám, za které si vysloužil „pouhých“ 8,960 bodu, ale po zprůměrování čtyř známek zůstal s 8,620 body ve vedení a stal se tak mistrem světa ve voltiži! „Vždycky byl můj sen získat na mistrovství světa nějakou medaili a teď mám tuhletu nádhernou – zlatou! Teprve si začínám uvědomovat, co se vlastně stalo...,“ řekl krátce po soutěži. Druhé místo připadlo tedy na Kaie Vorberga a třetí na jeho krajana Daniela Kaisera.

Soutěži mužů předcházelo ještě vyvrcholení kategorií skupin a žen. Ve skupinách potvrdili roli favorita němečtí reprezentanti, kteří předvedli naprosto precizní jízdu a s konečnou známkou 8,449 bodu zaslouženě zvítězili. Druhé místo obsadilo družstvo Rakouska (8,357 b.) a bronz vybojoval tým USA (8,114 b.). Velmi líbivou sestavu předvedli také reprezentanti Slovenska, na něž však zbylo nevděčné čtvrté místo.

Finále žen bylo stejně jako v případě mužů rozděleno na technickou a volnou sestavu. I tentokrát z pozice leadera nastupovala reprezentantka Německa – Nicola Ströh. Své vedení si udržela před dvěma Rakušankami – Sisi Jarz a Katharinou Faltin – i po technické jízdě, ovšem Sisi Jarz stáhla bodový rozdíl na pouhých 73 tisícin bodu, a tak si Nicola Ströh nemohla dovolit ve volné sestavě jediné zaváhání. Zajela nakonec zcela bezchybnou jízdu a s průměrnou známkou 8,485 s přehledem zvítězila. Stříbro si odvezla Rakušanka Sisi Jarz. Její krajanka Faltin Katharina se bohužel po finálové volné sestavě propadla až na šestou příčku a bronz si tak odvezla po technické sestavě čtvrtá Anja Barwig z Německa. Více porobností najdete na adrese www.voltiz2008.cz.

Podobné články

„Voltiž je pro mě spojení gymnastiky, koní a adrenalinu,“ říká osmnáctiletá Tereza Czyžová, úspěšná voltižérka a reprezentantka, v rozhovoru pro…

Čeští voltižéři bojovali o víkendu v holandském Ermelu o medaile na ME a na MS. Junioři finišovali v sobotu a v neděli vrcholily mistrovské soutěže…