Koňské novinky: Od léčivých bylin k novému odčervovadlu

14. 1. 2009 The Horse

Dnešní zajímavosti z koňské vědy a výzkumu se budou zabývat dvěma aktuálními problémy: První prozradí, že nelze bezmyšlenkovitě věřit kdejakým bylinkovým přípravkům pro koně, druhá nás seznámí s látkou, která by mohla být novým účinným odčerovacím přípravkem proti rezistenstním parazitům.

Klady a zápory bylinných přípravků pro koně

Autor původního textu: Stacey Oke, DVM, MSc
20. srpna 2007, článek č. # 10211

Podle nejnovější vědecké recenze jsou k dispozici pouze omezené důkazy, které by podporovaly účinek tolik rozšířených bylinných krmných doplňků pro koně. K tomu se přičítá fakt, že lze jen velmi špatně rozpoznat nepříznivé jevy spojené s bylinnými doplňky, což s sebou přináší potenciální riziko.

Carey A. Williams, PhD a Emily D. Lamprecht z Equine Science Center at Rutgers, The State University of New Jersey, uvádějí, že do výzkumů prováděných na koních, kterých se recenze týkala, bylo zahrnuto pouze několik vybraných bylin:
-    echinacea pro podporu imunity;
-    harpago (Harpagophytum procumbens) neboli čertův spár (součást bylinných směsí) jako protizánětlivý činitel u artrózy;
-    lněné semínko k ochraně před laminitidou, pro zlepšení zdraví srdce a cév a pro zmírnění alergických onemocnění kůže;
-    česnek pro snížení dechové frekvence u koní s COPD;
-    zázvor podávaný během zátěže pro zkrácení doby zotavení.

Yucca je populární složkou krmných doplňků "na klouby" a nabízí se také pro zmírnění dýchacích problémů (např. chronické obstruktivní onemocnění plic), dosud však nebyly provedené žádné výzkumy, které by zjišťovaly její účinek u koní.

„Účinky bylinných doplňků byly zkoumány u jiných živočišných druhů včetně lidí, u koní jsou stále potřebné další výzkumy,“ říká Williams. „V současnosti spočívají reklamy a doporučení u většiny bylinných doplňků pouze na neoficiálních důkazech a atestech.“

Podle Williamse by měli majitelé a trenéři koní pečlivě zvážit finanční i bezpečnostní stránku věci, když se rozhodují, zda svému koni podávat určité bylinky.

„Před tím, než začnou svým koním podávat nějaký bylinný doplněk, měli by zohlednit potenciální vedlejší účinky, využití koně, plemeno, věk, pohlaví, celkové zdraví, reprodukční stav, současnou dietu a podávané léky,“ říká Williams.

Abstrakt tohoto výzkumu s názvem „Some commonly fed herbs and other functional foods in equine nutrition: a review“ je k dispozici na PubMed, plný text byl publikován v časopise The Veterinary Journal.

Netobimin by se mohl stát účinným odčervovacím přípravkem pro koně

Autor původního textu: Stacey Oke, DVM, MSc
3. ledna 2009, článek č. # 13372

Jak již bylo uvedeno v jiném článku TheHorse.com, vyvinula se u běžných koňských parazitů (škrkavky a strongylidi) rezistence vůči většině komerčně dostupným odčervovacím přípravkům. Na obzoru bohužel není žádný nový produkt.

Protože výzkum nemá žádné želízko v ohni, musí koňský průmysl hledat jinou alternativu, kterou by mohl řešit problematiku vnitřních parazitů u koní: přehodnotit současná odčervovadla.

Právě toto nedávno provedl turecký výzkumný tým z oddělení farmakologie a toxikologie fakulty veterinární medicíny v Adnan Menderes University.

Netobimin je neaktivní formou albendazolu, který patří do stejné účinné skupiny jako fenbendazol (např. Panacur). Netobimin se v současnosti používá u přežvýkavců, jeho účinek na koně však ještě nebyl zkoumán.

Ve studii „Pharmacological assessment of netobimin as a potential anthelmintic for use in horses: Plasma disposition, faecal excretion and efficacy“ vědci zjistili, že netobimin byl metabolicky zpracován na několik sloučenin, včetně albendazolu, a účinně snížil počet vajíček strongylidů v trusu o 100 %, 100 %, 77 %, 80 % a 75 % během 2, 4, 6, 8 a 10 týdnů po léčbě.

Na základě těchto pozitivních výsledků autor předpokládá, že „netobimin by mohl být účinný jako odčervovací prostředek pro koně.“ Je třeba ještě další výzkumy zjišťující jeho bezpečnost a toleranci.
Tato studie bude publikovaná v časopise Research in Veterinary Science, abstrakt je již k dispozici na PubMed.

Přeloženo a otištěno s povolením TheHorse.com.
Reprinted with permission of TheHorse.com.
 

Podobné články

Vědci se pustili už i do zkoumání samotného výcviku koně. Květnatá slova a přirovnání, která jsme zvyklí v souvislosti s ježděním či obecně výcvikem…

Je pravda, že koně nejvíce žvýkají a sliní, když žerou seno? Nemůže se stát, že pastevní náhubek způsobí koním trávicí problémy, protože omezuje…