Výstavní sezóna vyvrcholila Národní výstavou NPS v Opřeticích

31. 10. 2021 Iveta Lewingerová a Rafífa Hamoudová Autor fotek: Viktor Král

Druhý zářijový víkend vyvrcholila výstavní sezóna NPS. V krásném prostředí JK Opřetice se konala Národní výstava NPS, kterou uspořádala Národní pony společnost s podporou Asociace chovatelů miniaturních koní.

Výstava byla výjimečná svým rozsahem, počtem přihlášených koní a také vyhodnocením letošních seriálových soutěží. Pozvání posuzovat přijal pan Aart Zoet z Holandska, dlouholetý chovatel velšských horských pony (prefix Vikarien), který již sám odchoval více než 100 hříbat. K jeho nejlepším odchovům patří holandská národní šampionka klisna Vikarien’s Justine a klisna Vikarien Red Rose, jež na International Welsh Show vybojovala vítězství v silně obsazené třídě ročků sekce A. Posuzování se věnuje již téměř 40 let, miniaturním koním speciálně zhruba 15 let. Jeho úkolem bylo posoudit nejen sobotní chovatelské třídy, ale i všechny SVT jezdecké i zápřahové, včetně Mladého vystavovatele. Sportovní třídy po oba dva dny neúnavně rozhodovala paní Eva Zelená a vozatajské parkury probíhaly pod taktovkou pana Jana Jelínka, který byl rovněž autorem jejich kurzů. 

V naší reportáži se například můžete dozvědět, co bylo pro pana posuzovatele na posuzování nejtěžší, komu a proč se rozhodl udělit speciální cenu, jak dopadly letošní seriálové soutěže NPS a mnoho dalšího.

V kategorii pro MM plemena, která byla rozdělena do pěti tříd, jsme viděli mnoho nádherných zvířat, větší část z nich (84 %) představovala zvířata českého chovu. Přišla, viděla, a zvítězila. Tak by se dalo popsat předvedení roční klisničky WMP Asmoon Spring Dream (chov. a maj. paní Lucie Mašindová) ve třídě mladých, která svou první účast na výstavě hned proměnila ve vítězství.

Dle slov pana posuzovatele se jedná o ušlechtilou, korektní a na svůj věk vyspělou klisnu s krásnou hlavou, dobrou horní linií, výborným pohybem a velkým potenciálem do budoucna.

Ve třídě shetlandských pony zvítězila klisna Heather v. Stal Wainum Wisholt (maj. Eva Zelená), jež se panu posuzovateli velmi líbila po stránce exteriéru a typu, ale měla ještě rezervy v předvedení plného rozsahu mechaniky pohybu.

V další třídě se nám představili zástupci dvou čistokrevných velšských plemen – sekce A a sekce B. Vítězství si v této dobře obsazené třídě vybojovala odchovankyně hřebčína Trawel – pětiletá Trawel Rhian v majetku Báry Masopustové, u níž pan posuzovatel ocenil korektní exteriér, vynikající typ i pohyb, a velmi dobré předvedení. Klisna se představila v blahobytnější kondici, proto bude v budoucnu nutné vytvořit jí správné podmínky, aby si svou kondici udržela, a ta nepřerostla v nežádoucí obezitu.

Mezi kobskými klisnami a valachy byla nejúspěšnější importovaná klisna Bookhamlodge Leeann (chov. hřebčín Bookhamlodge VB, maj. Gabriela Zatloukalová a Vladimír Vavřička), která v silné konkurenci obhájila své letošní vítězství ve třídě z VC Cavalletto 2021. 

Mezi hřebci MM plemen zabodoval WMP českého chovu Goldmane Jack Daniels (chov. hřebčín Goldmane, maj. Hana Pfeiferová), jenž disponuje vynikajícími pohybovými schopnostmi.

Tito vítězové se spolu s druhými umístěnými v jednotlivých třídách (Karlen Nirvana – maj. Adéla Dibelková, Berberis of Kadov – maj. Ivana Hrabčíková, Sahara – maj. Hana Pfeiferová, Jasmineheart Princess Mirabel – maj. Jitka Kafková, Mischel Dafydd Ddu – maj. Dagmar Dobrovolná) pak kvalifikovali do šampionátu celé kategorie MM plemen. Ten byl výborně obsazen a pan posuzovatel neměl vůbec jednoduchou práci. Šampionkou kategorie MM plemen se stala dcera hřebce Voermanhof Nicolas – Trawel Rhian, jejíž otec v ČR působil v sezóně 2015, ve stejném roce se také představil na Národní výstavě velšských plemen pony a kob, kde se stal nejen šampionem kategorie, ale i nejlepším koněm celé výstavy. Trawel Rhian se nyní úspěšně vydává v jeho šlépějích. Titul vicešampiona kategorie si vybojovala roční dcera hřebce Friars Power of Dreams – Asmoon Spring Dream, která patří k prvnímu ročníku jeho potomstva. Hřebec bude v příští sezóně působit v přirozené plemenitbě na stanici v ZH Písek. 

V kategorii MMPBr tvořily startovní pole ze 100 % české odchovy podílových velšů. Třída mladých zde byla velmi dobře obsazena a zazářila v ní dvouletá klisna Luna Zaval chovatelky i majitelky paní Patricie Filipi. Klisna byla ve vynikající kondici, skvěle upravená a plně soustředěná na svůj výkon. Pana posuzovatele zaujala svou souladností a elegancí, krásnou hlavou, dobrou horní linií i elastickým a prostorným pohybem. Mezi tříletými klisnami a valachy byl nejúspěšnější WPBr Indian Esprit (50 % velšské krve, maj. Kateřina Stránská, hřebčín Vallaro), korektní produkt spojení A1/1 a velšského koba s velkým sportovním potenciálem a velmi dobrým pohybem.

Třídu hřebců vyhrál palomino hřebec chovatelky a majitelky Šárky Kolářové – 2666 Chanel, jenž byl do českého chovu vybrán v roce 2019, zařazen v HPK i AP a své sportovní vlohy prokázal nejen na parkurových kolbištích a drezurních obdélnících, ale i v soutěžích všestrannosti. Do šampionátu kategorie se dále kromě vítězů tříd kvalifikovali: Enchantee Villanelle – maj. Aneta Ponertová a Janek – maj. Milan Kadlec.

Šampionkou kategorie MMPBr se stala dcera hřebce 2115 Zaval v.h.Enkershof – Luna Zaval, jejíž otec působící v ZH Písek má v české PK již zaregistrováno 50 potomků, jednoho syna zařazeného do českého chovu a první ročník jeho potomstva už také prokazuje svůj sportovní talent na českých kolbištích.

Titul vicešampiona kategorie udělil pan posuzovatel plemennému hřebci 2666 Chanel (53,13 % velšské krve), který také letos působil v inseminaci na stanici v ZH Písek a připustil 36 klisen. 

V kategorii OPBP (Ostatní původní britská plemena) jsme měli možnost vidět tři velmi hezké zástupce plemene irský kob. Nejlepšího hodnocení se z této trojice dostalo valachovi Woody (maj. Martina Poláková), který patří mezi typické reprezentanty svého plemene, na svodech byl prémiován a získal také titul STER.

Úžasným způsobem se v pohybu předvedl druhý umístěný valach Surprise, rovněž v majetku Martiny Polákové. Tito dva valaši se také stali šampionem a vicešampionem kategorie.

Všichni šampioni a vicešampioni kategorií následně postoupili do závěrečného Supreme šampionátu, tedy šampionátu celé výstavy, kde se sešlo šest nejlepších jedinců různých plemen. O supreme šampionovi měl pan posuzovatel jasno od začátku, stala se jím klisna Trawel Rhian, ale ve hře byl ještě vicešampionský titul, na který měl hned dva kandidáty – klisničku WMP Asmoon Spring Dream a valacha irského koba Woody, proto čekal, jak se mu daní koně v šampionátu předvedou. Lépe to nakonec zvládla Asmoon Spring Dream.

Součástí NV NPS 2021 byly i chovatelské třídy na ruce pro miniaturní koně. Nejúspěšnějším koněm sekce A se stal tříletý hřebec Magic Dance Cavalletto (chov. i maj. Eva Véghová), který získal titul Supreme šampiona v kategoriích Amatér, AOTE, Open Halter i Not AMHA.

Tři tituly Supreme šampiona vybojoval v sekci B mladý plemenný hřebec Royal Fire Element (chov. Veronika Pazourková, maj. Kamila Švandová), který rovněž vyhrál zápřahovou třídu Open klasik driving.

Miniaturní koně zapřahali i juniorští vozatajové a dvě první místa zde obhájila Karolína Machová z JKM Team, která v sekci A soutěžila s valachem SBM American Gangster a v sekci B s valachem EBF Johns Only You. 

Po chovatelských třídách přišly na řadu speciální výstavní třídy Mladý vystavovatel, které byly rozděleny do 3 věkových skupin. Byla to taková „zkouška na neděli“, protože do nedělních tříd MV bylo přihlášeno 33 dětí a juniorů a bojovalo se o obrovský pohár ASCHK ČR pro nejlepšího mladého vystavovatele. Ti, kteří startovali ve třídách MV po oba dva dny, si mohli v sobotu vyslechnout rady a doporučení pana posuzovatele a uplatnit je při svých nedělních prezentacích. Ve třídě pro děti do 6 let se vzhledem k vyrovnanosti výkonů rozhodl pan posuzovatel udělit 2 první místa. Z vítězství se radovala jak Vally Bouchalová se shetlandským valachem Timmy Drago (Farma Valiště), tak Dominik Lukeš s Victorem of Very (JK Valdar). Vítězka v kategorii 7-9 let Thea Hrabčíková s Berberisem of Kadov v silné konkurenci ukázala, že zvládne výborně svého ponyho předvést nejen v pohybu, ale poradí si i s výstavním postojem. Snadná nebyla ani cesta k vítězství ve třídě MV 10-16 let, kde jsme mohli vidět hned několik vynikajících výkonů. Nejvíce pana posuzovatele zaujal výkon Jiříka Černého s valachem Viky of Very, jehož předvedení zásluhou výborné komunikace mezi vodičem a koněm působilo zcela přirozeně a lehce. 

Zlatým hřebem sobotního programu byla kostýmová show. Rodinné či stájové týmy si vyberou téma, připraví si masky i vlastní hudební doprovod a v průběhu cca 90–120 vteřin předvedou svou choreografii panu posuzovateli. Letos NV NPS navštívil např. cirkus Humberto s krasojezdkyní a neposlušným lvem, který nechtěl proskočit hořící obručí (Farma Černých, Benátky), piráti z Karibiku s truhlou plnou pokladů (Lucka Schindlerová, MPK Týn), po závodním okruhu se projel vůz Formule 1 (Lucka Štěpánová, Stáj z Malého údolí), divokého medvěda vystopovali a ulovili indiáni z kmene Lukešů pod vedením náčelníka Kulhavé sovy (JK Valdar) a bravurní jezdecké dovednosti i práci s lukem předvedli zástupci indiánského kmene Apačů (Farma Prancing Dantes). Dle slov pana posuzovatele byla toto na posuzování nejtěžší třída z celé výstavy, neboť kostýmy byly u všech soutěžících skvělé, choreografie vtipné (jeden z indiánských kmenů chtěl dokonce pana posuzovatele přivázat k totemu), nasazení soutěžících bylo fantastické a všichni dohromady pobavili a rozesmáli publikum od dětí až po dospělé. Vítězství si nakonec odnesla „pilotka Formule 1“ Lucka Štěpánová s Henrou.

Neděle probíhala ve znamení speciálních výstavních tříd. Již v 9 hodin byla ve výstavním kruhu připravena spřežení účastnící se drivingu pro MM plemena. Velké pochvaly se dostalo spřežení z Farmy Chikita – Zuzana Dotlačilová a Giovanni v.d. Bargeshoeve. Jejich prezentace ukázala, že tento shetlandský valach má všechny důležité vlastnosti, nutné pro práci v zápřeži, předvedl velmi dobrou mechaniku pohybu, ochotu při couvání a celkovou připravenost, s pěknými pasážemi prodlouženého klusu v individuální úloze, což ho posunulo na první místo. 

Skvěle obsazená jezdecká výstavní třída Open Ridden nabídla nádhernou podívanou. Viděli jsme v ní zástupce velšských kobů, irských kobů i WPBr. Korektním exteriérem, odpovídajícím typem a výborným předvedením zaujala pana posuzovatele dvojice ze Stáje u Sepíka – Anna Marenová a valach velšského koba Pretoria Mawerick. Krásnou prezentaci jsme mohli vidět také v podání zástupců hřebčína Vallaro. Mladého WPBr valacha s elegantním pohybem Indian Esprit (50 % velšské krve) předváděla Kateřina Stránská. Třetí místo si vybojoval zástupce irských kobů Woody s Martinou Polákovou (STAMP Kokovice), který se těchto jezdeckých výstavních tříd účastní první sezónu. 

Ve vítězném tažení pokračoval Pretoria Mawerick i v jezdecké třídě Junior Ridden, jež je otevřená jezdcům do 16 let a individuální úloha neobsahuje pasáže prodlouženého cvalu. S jezdkyní Kristýnou Kerberovou (Stáj u Sepíka) ukázal, že jeho charakter, vhodný temperament a dobré pracovní vlastnosti z něj činí ideálního juniorského koně. Druhé místo obsadil další z reprezentantů Stáje u Sepíka – Jan Kerber s WPBr valachem Chico, který obdržel od pana posuzovatele pochvalu za vynikající sed a výborný jezdecký projev dvojice. Třetí místo náleží dalšímu odchovanci hřebčína Pretoria, a sice klisně Pretoria Elaine (AR Stáj Květná) s jezdkyní Adélou Kratěnovou. Jejich předvedení bylo rovněž velmi dobré, ale je třeba ještě maličko zapracovat na tom, aby se kůň pohyboval lépe vybalancovaný. 

Začínající jezdci se panu posuzovateli předvedli ve dvou odděleních. Vítězkou prvního, určeného pro jezdce do 8 let, se stala Martina Kolaříková s valachem Pretoria Cedrik (Stáj NAES), která sebejistě zvládla jak společné předvedení ve skupině, tak individuální část, a Cedrik obdržel i výborné hodnocení za exteriér a typ.

Panu posuzovateli se také moc líbilo předvedení shetlandské klisny Florenzy v.d. Buitenweg osmiletou Libuškou Vlčkovou, které je posunulo na druhou příčku. Nejmladší jezdkyně v této třídě, šestiletá Elvíra Delveti, si výborně poradila se svým shetlandským valachem Lille Rosendals Captain Jack a vybojovala si zde třetí místo. Ve třídě pro děti od 9 do 12 let zvítězila Tereza Krejzarová s WMP valachem Voermanhof X-Factor, který pana posuzovatele zaujal nejen po stránce exteriéru a typu, ale i po stránce pracovních vlastností, charakteru a vhodného temperamentu, jež z něj činí poníka pro jezdecké třídy First Ridden s velkým potenciálem. Druhé místo patří Lucii Robkové s valachem WMP Friarly Felix a třetí místo její stájové kolegyni Anně Jiroušové s WPBr valachem Kendy. 

Velkou událostí nedělního programu byly bezpochyby třídy Mladých vystavovatelů, kde o druhou letošní Cenu ASCHK ČR pro nejlepšího mladého vystavovatele – obrovský pohár – soutěžily více než 3 desítky dětí. Ze čtyř vypsaných tříd do velkého finále postoupili vždy první dva umístění. Za nejmladší věkovou kategorii to byli sebevědomá Elvíra Delveti s Lille Rosendals Captain Jack a usměvavý Dominik Lukeš s Victorem of Very. Mezi sedmi- a osmiletými se prosadila Martina Kolaříková s Pretoria Cedrikem a Libuška Vlčková s Florenzou v.d.Buitenweg.

Za třetí oddělení se kvalifikovaly Thea Hrabčíková s Berberisem of Kadov a Eliška Bučková s Priamem. Ze skupiny nejstarších mladých vystavovatelů do velkého finále postoupily Lucka Robková a Friarly Felix a Míša Eremijášová a Sisi. Pan posuzovatel byl ohromen tím, jaký obrovský kus práce na sobě mladí vystavovatelé v ČR od jeho poslední návštěvy udělali. Jejich pokroky byly očividné nejen v kvalitě práce se samotným koněm, ale i v jejich ustrojení, orientaci v prostoru, komunikaci s posuzovatelem a připravenosti poníků. Skvělým předvedením v pohybu, výborně zvládnutým výstavním postojem a naprosto soustředěným koněm okouzlila pana posuzovatele Martina Kolaříková, která vystavovala valacha Pretoria Cedrik a stala se Nejlepším mladým vystavovatelem napříč všemi věkovými kategoriemi a obdržela luxusní pohár od ASCHK ČR.

Pan posuzovatel přivezl z Holandska krásnou porcelánovou sošku koně, kterou se rozhodl věnovat jednomu z účastníků, jež ho v průběhu dne nejvíce osloví, bez ohledu na výstavní třídu. Výkony mladých vystavovatelů ho natolik překvapily, že se rozhodl speciální cenu udělit právě zde, a to Libušce Vlčkové s Florenzou v.d.Buitenweg, která mimo jiné se svou klisnou výborně pracovala v řadě a celkově byla jednou z nejaktivnějších mladých vystavovatelů.

Jezdecké dovednosti těch nejmenších dětí, připravenost poníků, jejich exteriér a typ hodnotil pan posuzovatel v jezdecké výstavní třídě Lead Rein. Ve třídě vyhrazené čistokrevným zástupcům MM plemen a jejich podílovým křížencům startovalo 5 shetlandských poníků a 3 WMP. O vítězi rozhodovalo hlavně plynulé a nenucené předvedení poníka, který se dokáže vedle svého vodiče pohybovat ve správné vzdálenosti a tu si bez problémů dokáže udržet i při změnách směru, jeho exteriér, typ, charakter, správná výstroj a úbor nejen malých jezdců, ale i vodičů. Všem těmto požadavkům nejlépe vyhověl vítězný tým – Adélka Oswaldová, Russel Pipit a vodič paní Žaneta Oswaldová.

Druhé místo si vybojovala Miluška Černá s valachem Viky of Very a vodičem paní Miluší Černou a třetí místo Bára Drncová s Langevoren Nigelii a vodičem paní Zuzanou Drncovou. Plynulost úlohy sehrála velkou roli i v hodnocení Lead Rein třídy Nadějí, kde zvítězila Diana Kolářová s valachem Trawel Ares a vodičem slečnou Annou Marenovou před Eliškou Bučkovou s Priamem a Theou Hrabčíkovou s Berberisem of Kadov.

Vyvrcholením celé sezóny bylo vyhodnocení letošních seriálových soutěží NPS. Vzhledem ke specifickým podmínkám loňského a letošního roku byly vypsány pouze dvě NPS seriálové soutěže, a sice NPS Cavalletto vozatajský šampionát (NPS CVŠ) a NPS NAES Trail šampionát. Začneme tou „služebně starší“. Již třetí sezónu mají příznivci zápřahů možnost na akcích NPS poměřit svoje schopnosti na vozatajských parkurech z dílny pana Jana Jelínka, ve vozatajských drezurách a v neposlední řadě i ve výstavních zápřahových třídách, a sbírat tak body do celoročního hodnocení. Samotný NPS CVŠ je otevřen pouze pro shetlandské pony a miniaturní koně, ale jednotlivých kol se mohou zúčastnit i pony a koně jiných plemen, jejich výsledky však nejsou zahrnuty do celoročního hodnocení. Drivingové třídy byly letos otevřeny pouze pro miniaturní koně. V obou juniorských kategoriích zvítězila Karolína Machová, která v sekci A předváděla valacha SBM American Gangster a v sekci B startovala s valachem EBF Johns Only You. V seniorské kategorii byla nejúspěšnější Zuzana Dotlačilová s klisnou Sisi. 

Vozatajské parkury došly v letošní sezóně určité změny. Otevřeli jsme nově samostatnou kategorii dětí, jejichž kurz je výrazně jednodušší než kurz pro juniory a seniory a neobsahuje žádné kombinace. Další novinkou bylo vypisování vozatajských drezur, jejichž výsledky byly rovněž zahrnuty do celoročního hodnocení. Do seriálu se zapojilo celkem 13 spřežení. V kategorii dětí zvítězil s náskokem 3 bodů Jiří Černý, který zapřahal shetlandského valacha Viky of Very. Jeho celkové skóre 40 bodů bylo zároveň absolutně nejvyšším napříč všemi vypsanými kategoriemi. Druhé místo obsadil Kristián Lukeš s polobratrem Vikyho – Victorem of Very. Mezi juniory to bylo do poslední chvíle také velmi těsné. Ten, kdo chtěl uspět, se musel v posledním kole snažit o co nejlepší výsledek. Na zlatý a stříbrný stupínek mezi juniory nakonec vystoupila reprezentantka stáje JKM Team Karolína Machová se svými dvěma koňmi EBF Johns Only You a SBM American Gangster. Třetí místo si v celoročním hodnocení vybojovala Marie Liptáková s Ivysen Merlinem.

V kategorii dospělých si postupně celou sezónu budovala bodový náskok Zuzka Dotlačilová s fenomenální klisnou Sisi a vysoko nasazenou laťku dokázala udržet až do konce soutěže. Za zmínku určitě stojí, že ve vozatajském parkuru nebyla v této sezóně poražena. Na druhou příčku se vyhoupl David Lukeš s Victorem of Very. U tohoto spřežení jsme v průběhu sezóny zaznamenali velmi pěkný nárůst výkonnosti. Třetí místo náleží nováčkům letošní sezóny, reprezentantům Jízdárny Lhota – Ivetě Lewingerové s Moonshinem of Kadov.

Generálním sponzorem této seriálové soutěže, kterou NPS organizovala společně s ACHMK, jsou Jezdecké potřeby Cavalletto, jež také pro juniorského a seniorského vítěze připravily opravdu zajímavou hlavní cenu: 50% slevu na sulku Cavalettie zakoupenou v prodejně společnosti Cavalletto. Hodnotné ceny od sponzora pak obdrželi i umístění na druhém a třetím místě. Děkujeme Jezdeckým potřebám Cavalletto za podporu a věříme, že společně úspěšně vykročíme do čtvrtého ročníku.

Novinkou letošní sezóny byla druhá ze seriálových soutěží – NPS NAES Trail šampionát, jejímž generálním sponzorem je Stáj NAES – Salazarův dvůr Telce. Ta přilákala opravdu velké množství startujících. V průběhu celého roku se soutěžící ve všech třech kategoriích potýkali s plněním různých typů úkolů, jež prověřily zejména jejich připravenost a charakter koně. O vítězi v kategorii dětí rozhodlo až poslední kolo. O jeden bodík více se v celkovém součtu podařilo nasbírat Kristiánu Lukešovi, startujícímu s osvědčeným a všestranným shetlandským valachem Victorem of Very.

Druhé místo náleží reprezentantce FARMY CHMEL Sandře Švarcové, která po celou sezónu podávala opravdu pochvalu zasluhující výkony s klisnou Babetou. Bronzovou příčku obsadila Vally Bouchalová s valachem Honzou, jenž se pro trailové disciplíny narodil. I u juniorů to bylo napínavé a na nejvyšší stupínek nakonec po posledním kole vystoupila Maruška Křížová startující s Vikym of Very, která velmi těsně porazila velkou favoritku Míšu Eremiášovou se Sisi.

O jejich pořadí při shodném celkovém součtu bodů rozhodlo lepší umístění v posledním kole. Stejně tak tomu bylo i v případě boje o třetí místo, které si lepším výsledkem v posledním kole zajistil Jiří Černý s Vikym of Very. Mezi dospělými také nebylo do poslední chvíle nic jasné. Vyrovnané výkony jsme po celou sezónu vídali hned u několika dvojic, k nimž patří jak vítězka seniorské kategorie Petra Lukešová s Victorem of Very, tak druhá umístěná Martina Maršíková s Vazan Roderickem, ale i bronzový David Lukeš s mladým a nadaným shetlandským valachem Lille Rosendals Merlinem.

Věříme, že jste si společně s námi užili hezké chvíle, děkujeme generálnímu sponzorovi za krásné ceny a budeme se těšit na druhý ročník.

Letošní sezóna je úspěšně za námi a pevně doufáme, že v příštím roce bude epidemiologická situace příznivější a budeme se opět moci vrátit také k našim tradičním speciálkovým seriálovým soutěžím.

Za podporu NV NPS 2021 a seriálových soutěží děkujeme všem našim partnerům: Jezdecké potřeby Cavalletto, Stáj NAES, Krmiva Smečno, spol. ZETEN Blovice, spol. KMITEX, ASCHK ČR, facebooková skupina Patlaniny od Haniny, Farma Černý Benátky a veterinární ordinaci manželů Lukešových. Speciální poděkování patří také všem našim rozhodčím, stavitelům tratí a technickému personálu. Nasazení, s jakým celý rok pracovali, bylo obrovské a budeme doufat, že nám svou přízeň zachovají i v příštím roce. Nemohu opomenout poděkovat i samotným účastníkům, kteří přijížděli na výstavy s dobrou náladou, vždy se snažili podat co nejlepší výkon a k sobě navzájem i ke svým koním byli vstřícní a ohleduplní, a v případě potřeby si vzájemně pomáhali.

Se všemi se budeme těšit na viděnou opět na jaře 2022!

Podobné články
Vítězka Ceny ASCHK NV NPS Naira Delveti - Lille Rosendals Captain Jack

ASCHK ČR je dlouholetým podporovatelem speciálních výstavních tříd Mladý vystavovatel, odehrávajících se na výstavách Národní pony společnosti a…

Letošní seriál pony dostihů vyvrcholí slavnostním vyhodnocením nejlepších dětských účastníků Pony ligy v Chuchle Areně Praha.