Třetí kolo Lead Rein 2017 poháru tradičně v Hradci Králové

26. 7. 2017 Iveta Lewingerová, Rafífa Hamoudová Autor fotek: Monika Morávková, Irena Vaisová, Milan Jakoubek

Třetí kolo této seriálové soutěže bylo zařazeno do programu dvoudenního Mezinárodního šampionátu velšských plemen pony a kob a WPBr, který se konal ve dnech 17. - 18. června 2017 v areálu Hradeckého jezdeckého klubu.

Pořadatelem této výstavy byl již tradičně Český svaz chovatelů velšských koní ve spolupráci s ASCHK ČR a Hradeckým jezdeckým klubem. Speciální výstavní třídy byly zařazeny do nedělního programu a rovnoměrně rozděleny mezi oba pozvané posuzovatele, kterými se v letošním roce stali paní Rhodé van Praat (hřebčín Vennebos, Holandsko) a pan Victor Moore (hřebčín Tycwm, VB).

 Všechny tři lead reinové pohárové třídy připadly paní posuzovatelce. Nejprve do výstavního kruhu nastoupily děti na shetlandských ponících. Soutěž byla zahájena společnou prezentací ve skupině, po které si paní posuzovatelka sestavila předběžné pořadí a následně dala prostor každému z týmů k individuální prezentaci. Se shodným součtem bodů nastupovaly do třetího kola dva týmy, které se po druhém kole v Litohošti držely v čele tabulky, a sice JK Dominika a JA Bleu de Ciel Hostivař. Oba v soutěži podaly výborné výkony a pro paní posuzovatelku nebylo jednoduché určit vítěze. Tím se nakonec stal tým JA Bleu de Ciel ve složení Lea Domino - Adélka Musilová a vodič paní Veronika Musilová. Společně získaly pochvalu za výbornou připravenost, hezkou prezentaci a vhodně zvolený outfit. Lea Domino zaujala paní posuzovatelku svým typem, korektním exteriérem i velmi dobrou mechanikou pohybu. Druhé místo obsadila Ursela v.d. Herdershoeve s Karolínou Zápotockou a vodičem paní Petrou Šarochovou. U tohoto týmu paní posuzovatelka ocenila dobrou spolupráci dítěte a poníka, které se velkou měrou na vedení poníka podílelo samo bez zásahů vodiče a také sladěnost celého týmu. Ursela patří po stránce typu rovněž mezi kvalitní reprezentanty plemene, ovšem vítězná klisna Lea Domino předvedla lepší pohyb.

 Třetí místo letos již potřetí vybojovala Natálie Vaisová s mladým valachem atraktivního zbarvení modrý bělouš - Muscari of Kadov, doprovázená vodičem paní Barborou Jupovou (JS Šafránka). Jejich prezentace obsahovala sice ještě nepatrné nedostatky (neklidné stání), ale je vidět, že poník je správně připravován a po získání potřebného množství zkušeností z něj bude vynikající lead reinový pony. Paní posuzovatelce se dále líbilo, že Natálka je svou velikostí naprosto ideálním jezdcem pro svého ponyho a společně tvoří velikostně souměrnou dvojici. Jako čtvrtý se umístil druhý z týmů JK Dominika ve složení Kateřina Bílková - Wiske van Veldzicht a vodič paní Simona Bílková. Wiske patří k dalším všestranným shetlandským poníkům této stáje, kde střídavě zastává jak roli chovné klisny, tak partnera pro práci s dětmi a juniory. Z Lead Rein tříd již z minulosti nashromáždila velké množství zkušeností, takže pro ni nebylo těžké se z mateřské dovolené vrátit zpět do výstavního kruhu. V jejich podání jsme také viděli velmi dobrou prezentaci, poznamenanou jen chvilkovou ztrátou koncentrace při předvedení v klusu. Vzhledem k velikosti jezdkyně by paní posuzovatelka již do další sezóny doporučila většího poníka.

 Dva body za páté místo v soutěži si připsala JS Akamiro, za kterou soutěžila Barborka Michovská s valachem Tymen van de Sluissesteeg a vodičem paní Kateřinou Michovskou. Paní posuzovatelka ocenila vynikající charakter tohoto valacha, který se ve všech ohledech snažil vyhovět své malé jezdkyni, jež se zatím ještě maličko potýká s rovnováhou. Šesté místo náleží nováčkům ze stáje Viktoria Radim a jedinému mužskému zástupci v poli malých jezdkyň tohoto oddělení - šestiletému Jiříkovi Černému, který sedlal valacha Viky of Very a vodičem mu byla maminka paní Miluše Černá.

Této třídy se zúčastnilo šest shetlandských poníků, z nichž polovina byla českého chovu a mezi prvními třemi bychom nalezli dva z nich. Své kvality v této třídě opět potvrdila šestiletá vranka Lea Domino (rodina importované holandské klisny Lilian van Welgelegen) a pětiletý valach Muscari of Kadov (rodina klisny K49 Annabella).

Do velšské třídy nám z šesti přihlášených týmů nakonec nastoupilo pět. Kvalita poníků v této třídě i jejich předvedení bylo na vysoké úrovni. Paní posuzovatelku nejvíce zaujalo předvedení valacha Oldvicarage Border Reiver s šestiletou Adélou Musilovou a vodičem paní Veronikou Musilovou z JA Bleu de Ciel Hostivař. Kromě dobrého exteriéru a typu poníka paní posuzovatelka kladně hodnotila i jeho připravenost. V jeho projevu bylo znát, že v každém okamžiku ví, co se od něj očekává, a ochotně s malou jezdkyní a vodičem spolupracuje.

 Velmi těsně druhý se umístil další z britských importů - valach Lledrith Dakota, kterého v letošní sezóně prezentuje pětiletá Adélka Selyben v doprovodu maminky paní Evy Pecharové (JK Hubička Telnice). Malá jezdkyně sklidila pochvalu za velmi hezký jezdecký projev, pony za vysokou kvalitu, ale k vítězství jim chyběla špetka energie v pohybu.

 I třetí místo náleží poníkovi importovanému z VB, tentokráte se však jedná o klisnu. Je jí pětiletá ryzka Withymead Honeysuckle v majetku hřebčína KVR Křivá Voda, kterou pod sedlem předváděla Anička Dušková a jako vodič v tomto týmu pracovala paní Veronika Hynková. Společně startovaly za Farmu Zaječice. Tato klisna pochází z významného britského hřebčína, kde se chovu původních britských plemen věnují již od roku 1998 a jejich svěřenci jsou úspěšní nejen v chovatelských třídách na ruce, ale i v jezdeckých třídách (LR, FR i WHP) a to až na úrovni HOYS. I tato klisna potvrdila kvalitu a všestrannost koní odchovaných v hřebčíně Withymead, neboť ke krásnému umístění v LR třídě přidala i titul overall šampiona výstavy na ruce ze sobotní chovatelské části. Prezentace této klisny se paní posuzovatelce líbila, klisna obdržela vysoké hodnocení za typ a exteriér, nicméně paní posuzovatelka musela stejně jako u předchozího týmu zohlednit podporu vodiče, nutnou pro zachování správného tempa pohybu poníka.

 Klisna polského chovu Sahara obsadila čtvrté místo. Představila nám ji nejmladší soutěžící v této skupině - čtyřletá Martinka Kolaříková s vodičem slečnou Michaelou Havlovou (Hřebčín Naes - Salazarův dvůr, Telce). Tato malá jezdkyně patří letos k nováčkům v soutěži, má ze všech soutěžících ve skupině nejméně zkušeností, přesto si svou prezentaci i s drobnými chybičkami užila s úsměvem na tváři. Klisna ochotně spolupracovala, ale do budoucna bude důležité zaměřit se na lepší předvedení v pohybu a pokud to půjde, tak zapracovat na výrazu ponyho. Vodiči by paní posuzovatelka doporučila o něco delší sukni, ne nad kolena, ale pod kolena. Nevhodnou délku sukně paní posuzovatelka zaregistrovala také u jednoho z vodičů v shetlandské třídě.

Dva body do celoročního hodnocení si z Hradce Králové odnáší také tým JK dětí a mladých jezdců z Brandýsa nad Labem - Staré Boleslavi. Devítiletá Lucie Vaňousková nám představila desetiletého syna dvojnásobného mistra ČR v drezuře dětí na pony Gilfach Happy Boye - valacha českého chovu Russel Pipit, kterého jako vodič doprovázela paní Věra Fatková. Paní posuzovatelka kladně hodnotila jezdecký výkon dítěte a jeho velké nasazení, ale rezervy má tento tým ještě ve vzájemné komunikaci a lepším předvedení poníka v pohybu.

 Třetí oddělení - třída Nadějí byla pro paní posuzovatelku z hlediska hodnocení nejsložitější. Jedná se smíšenou shetlandsko-velšskou třídu s velkým počtem startů, kde jsme viděli více začínajících čtyřletých a pětiletých dětí. Vynikajícím typem a mechanikou pohybu oslnila paní posuzovatelku shetlandská klisna českého chovu Lilia Domino (rodina klisny Lilian van Welgelegen), která je z matčiny strany polosestrou dvojnásobné Lead Rein šampionky shetlandských pony z let 2015 a 2016 a Overall Lead Rein šampionky ČR z roku 2015 - klisny Lea Domino. Prezentace této klisny byla příkladná a vynesla tým JK Dominika na první místo. Liliu nám pod sedlem představila Magdalena Bílková v doprovodu vodiče paní Petry Šarochové.

Druhé místo obsadila WPBr klisna Happy z chovu pana Josefa Vodičky, která letos společně s jezdkyní Vendulkou Vodičkovou a vodičem paní Alenou Štěpánkovou absolvuje svou první leadreinovou sezónu. Happy je jediným reprezentantem velšských plemen v této třídě, který se propracoval mezi prvních pět nejlepších. Tým Pepe Farm-A výborně zvládl společné předvedení ve skupině i individuální část. Překvapením pro diváky mohl být outfit této jinak vždy elegantní dvojice (rifle u vodiče). Tato - pro Lead reinové třídy zcela netypická věc - se však brzy vyjasnila. Sukně byla zapomenuta doma a rifle byly pouze nouzovým řešením, protože se nepodařilo zapůjčit náhradní sukni. Paní posuzovatelka na nevhodnost riflí upozornila, nicméně vysvětlení akceptovala.

Třetí a čtvrté místo paní posuzovatelka přidělila dvěma polovičním sourozencům - valachům Victor of Very a Viky of Very (oba přísluší k rodině klisny holandského chovu Veronie van de Saffraan). Oba valaši na svém hřbetě nesli čtyřleté jezdce. Čtyři body do celoročního hodnocení za třetí místo získal mladší z polobratrů Victor s jezdcem Kristiánem Lukešem a vodičem paní Petrou Lukešovou (JK Valdar), čtvrtá příčka náleží o rok staršímu Vikymu of Very s jezdkyní Miluškou Černou a vodičem paní Miluší Černou (Stáj Viktoria Radim). Rozdíly mezi soutěžícími na třetím a čtvrtém místě byly minimální, obě děti si své vystoupení na veřejnosti užily s úsměvem, i přes to, že zatím nevysedávaly, předvedly hezký a uvolněný pracovní klus. Bělouš Victor se z hlediska typu paní posuzovatelce líbil o něco více, a proto ho posunula na třetí místo. Pětici nejúspěšnějších nám ve třídě nadějí uzavírá další čtyřletý jezdec - Honzík Ládek, který startoval společně s vodičem slečnou Kristýnou Šmejkalovou za Pštrosí farmu Čenkov na zapůjčené klisně Ursele van de Herdershoeve. Zde paní posuzovatelka kromě dobrého typu poníka ocenila i jeho velikou ochotu spolupracovat se začínajícím a zatím málo zkušeným jezdcem.

Celkově byla paní posuzovatelka velmi mile překvapena nejen velkou obsazeností LR tříd, ale také jejich vysokou úrovní, která byla patrná zejména v shetlandské a velšské třídě. I přes rozdíly v úrovni připravenosti všechny děti své prezentace zvládly a většina z nich si je také s úsměvem užívala, což je jedním z důležitých aspektů, neboť každý posuzovatel vždy rád uvidí, že to jak děti, tak jejich poníky baví. Přesto by si paní posuzovatelka dovolila udělit soutěžícím několik drobných doporučení. To první se týká čistoty jezdeckých bot malých jezdců. Před vstupem do výstavního kruhu by bylo vhodné, aby doprovod vlhkým hadříkem otřel soutěžícímu zaprášené boty. Druhé doporučení se týká práce vodičů, kteří by měli při stání v řadě zajistit, aby jejich pony stál korektně na všech čtyřech končetinách a neodpočíval s povolenou nohou a svěšenou hlavou. I v LR by pony měl zůstat po celou dobu soutěže pozorný. Paní posuzovatelka děkuje všem soutěžícím za předvedené výkony a přeje jim hodně úspěchů při další práci s poníky.

 Již třetím rokem podporuje malé jezdce a jezdkyně výrobce krmných směsí společnost Sehnoutek a synové, s.r.o., která je stejně jako v předcházejících letech generálním sponzorem celého ročníku seriálové soutěže Lead Rein pohár. I letos věnovala soutěžícím hodnotné ceny. Speciálním sponzorem hradeckého kola v letošním roce opět zůstává společnost Pygmalino s.r.o, z jejichž her a razítkovacích sad měly děti obrovskou radost. Oběma našim sponzorům velmi děkujeme a budeme doufat, že nám zachovají přízeň i v dalších letech. Poděkování patří rovněž chovatelským svazům, které v tomto roce seriálovou soutěž finančně podpořily a zaštítily: Svazu chovatelů shetlandských pony (SCHSHP) a Českému svazu chovatelů velšských koní (ČSCHVK). Za vynikající spolupráci děkujeme našemu mediálnímu partnerovi, serveru EQUICHANNEL.CZ.

Se všemi soutěžícími i diváky se těšíme na viděnou v dalších kolech Lead Rein poháru 2017.

Podobné články
Vítězka Ceny ASCHK NV NPS Naira Delveti - Lille Rosendals Captain Jack

ASCHK ČR je dlouholetým podporovatelem speciálních výstavních tříd Mladý vystavovatel, odehrávajících se na výstavách Národní pony společnosti a…

Letošní seriál pony dostihů vyvrcholí slavnostním vyhodnocením nejlepších dětských účastníků Pony ligy v Chuchle Areně Praha.