Letní šampionát NPS 2024
Často diskutovanou otázkou mezi chovateli a majiteli Mountain a Moorland plemen a jejich podílových kříženců účastnících se výstav v ČR je, zda je možné stejného koně v jedné sezóně prezentovat jak v klasických chovatelských třídách na ruce, tak ve výstavních třídách jezdeckých a zápřahových, a v obou těchto segmentech dosáhnout dobrých výsledků. Odpověď na tuto otázku můžete najít v naší reportáži z Letního šampionátu NPS 2024, který se konal v JK Semice. Pozvání posuzovat přijala zkušená posuzovatelka paní Lorayne Thorne z Velké Británie, která v ČR posuzovala již podruhé.
Sobotní dopoledne bylo věnováno speciálním výstavním třídám Mladý vystavovatel, do kterých se zapojily téměř čtyři desítky dětí a juniorů do 16 let. Nejmladším z nich bylo 5 let, nejstarším 16 let. Dle jejich věku byli tito rozděleni do pěti samostatně hodnocených skupin.
Ve třídě MV 5 zvítězila famózním výkonem Beata Bendová s klisnou velšského pony Saggi (Farma Baštěk), která skvěle zvládla předvedení svého ponyho v obou částech této výstavní třídy.
Druhé místo obsadila reprezentantka hřebčína Vallaro – Simona Tučková, vystavující WPBr valacha Indian Esprit. I v podání této dvojice jsme mohli vidět vynikající prezentaci. Třetí místo pro JK Unicorn vybojovala Denisa Klásková s WPBr valachem Chardonnay. Pochvalu si ale zaslouží všichni soutěžící. Ve výstavním kruhu je třeba stále udržovat koně pozorného, neboť nikdy nevíte, ve kterém okamžiku se posuzovatel otočí a zabere vás do svého hledáčku. Některým soutěžícím v této třídě paní posuzovatelka doporučila soustředit se v budoucnu na aktivnější a energičtější projev jejich koní v klusových pasážích.
Výborně obsazená třída MV 4 byla díky vysoké kvalitě prezentací velmi náročná na posuzování a o umístění na předních místech rozhodovaly maličkosti. Vítězkou se stala Klára Jourová s WMP valachem Marah Sammy (Stáj Petr Joura Stop Cars).
Stříbrný stupínek náleží Milušce Černé s klisnou plemene velšský pony Linde Hoeve’s Martina (Farma Černý – Benátky). U obou těchto mladých vystavovatelek by paní posuzovatelka chtěla vyzdvihnout vynikající komunikaci mezi koněm a vodičem a také pochválit dobrou kondici koní.
Třetí místo získala opět Beata Bendová, která tentokráte vystavovala valacha plemene velšský pony Threestars Duke (Farma Baštěk). Někteří soutěžící v této třídě trošku bojovali s korektním zastavením a následným přestavením výstavního postoje, pro který si vybrali ten méně vhodný způsob – tj. prováděli přestavení postoje zacouváním. Těm by paní posuzovatelka ráda doporučila, aby si doma při přípravě na další výstavu vyzkoušeli dle jejího názoru ten vhodnější způsob změny výstavního postoje – tj. aby místo couvání raději udělali krok dopředu.
Ve skupině dětí 10-11 let (MV 3) excelovala bravurním výkonem Anička Buchtová s WMP valachem Trawel Amant (Kokoranč). Na druhé místo paní posuzovatelka umístila dvojici JK Valdar – Kristiána Lukeše a valacha Trawel Bonbon, jejichž prezentace byla rovněž vynikající, ale v klusové pasáži ve snaze podat co nejlepší výkon se už dostali za hranici ideálního tempa potřebného pro korektní předvedení koně v klusu. Třetí místo obsadila jedna z nových dvojic letošní sezóny Lucie Schindlerová a shetlandská klisna Lille Rosendals Harriet (Bodnar Family Farm). Tuto vystavovatelku by paní posuzovatelka ráda pochválila nejen za velmi pěkné předvedení koně, ale také za krásný outfit. Samotné klisně vyslovila pochvalu za dobrý charakter a ochotu spolupracovat s předvádějícím. V této výstavní třídě by paní posuzovatelka ráda doporučila soutěžícím, aby nad svými outfity více přemýšleli, doplnili ke košilím kravaty a místo rukavic s fialovými aplikacemi zvolili jednobarevné černé. Také se v této výstavní třídě setkala u děvčat s většími náušnicemi, které do výstavního kruhu nejsou vhodné. Nejedná se ani tak o estetické hledisko, jako spíše o bezpečnostní riziko. Určitě si každý dokáže představit situaci, kdy se kůň ožene po mouše a přitom se otře o svého vodiče. Pokud by se v takové chvíli visící náušnice zahákla za nějakou z přezek na výstroji koně, hrozilo by vytržení náušnice z ušního boltce a to určitě není situace, které bychom chtěli děti a juniory ve výstavním kruhu vystavovat. Proto paní posuzovatelka doporučuje zaměnit tyto visící náušnice za drobnější, abychom těmto kolizím předcházeli.
Velkou radost paní posuzovatelce udělaly nejmladší věkové kategorie mladých vystavovatelů. Ve třídě MV 2 (děti do 9 let) si své první životní vítězství v této třídě připsal Vilém Chaloupka s valachem Trawel Golden Mark (Farma Baštěk). Velmi těsně druhý se umístil Dominik Lukeš s valachem Victor of Very (JK Valdar) a třetí místo si vybojovala Naira Delveti s valachem Lille Rosendals Captain Jack (Czech Riding Club). Všichni soutěžící si zaslouží velkou pochvalu. Někteří v návalu radosti zapomínali na pozdrav, který je důležitou součástí každé prezentace. Co se týče outfitu, je třeba kravatu zastrčit do saka, nebo vesty, případně zafixovat sponou na kravatu tak, abychom se vyvarovali toho, že při předvádění nám bude kravata vlát za zády. Paní posuzovatelka by také některým soutěžícím doporučila, aby barevné otěže u uzdečky vyměnili za černé, nebo je nahradili vhodným koženým vodítkem, ideálně zapnutým do spojky.
Maraton mladých vystavovatelů uzavírala krátce před polednem třída MV 1, v níž jsme mohli vidět děti od 5 do 8 let. I když prezentace těchto mladých vystavovatelů mívají ještě svá slabá místa, je obdivuhodné, co všechno tyto malé děti se svými poníky již dokáží. Z šestice startujících paní posuzovatelku svým sebevědomým projevem a dobrou orientací ve výstavním kruhu nejvíce zaujal Pavel Jirků s WPBr klisnou Valerií (Stáj Jirků). Druhé místo si vybojovala další nová tvář letošní sezóny Anička Kratochvílová s WMP klisnou Lenny (GC Fenix). V této třídě startovaly i dvě pětileté vystavovatelky. Jedna z nich – Ema Lišková s klisnou Glebedale Isabella (JS Ctěnice) vystoupala na bronzový stupínek a čtvrté místo obsadila druhá z nich Natálka Bukovanská s valachem Lille Rosendals Captain Jack (Czech Riding Club).
Obecně byla paní posuzovatelka velmi potěšena obrovským zájmem dětí a juniorů o tyto speciální výstavní třídy, jejich snahou a nasazením, radostí z úspěchů i ochotou naslouchat radám a doporučením, a také konstatovala, že od své poslední návštěvy ČR se prezentace mladých vystavovatelů posunuly zase o třídu výše, což je skvělé ocenění práce všech, kteří se na přípravě mladých vystavovatelů podílejí.
Po krátké polední přestávce se paní posuzovatelka opět vrátila do výstavního kruhu, aby svoji pozornost věnovala účastníkům jezdeckých výstavních tříd. Nejprve se jí představila nejmladší věková kategorie jezdců od tří do devíti let na ponících vedených vodičem ve třídách Lead Rein. Tyto třídy jsou součástí seriálové soutěže NPS AGROLEX Lead Rein pohár 2024, jejímž generálním partnerem je i v letošním roce společnost AGROLEX. Rok 2024 bychom v souvislosti se třídami Lead Rein mohli označit za rok „nových tváří“, neboť z deseti přihlášených týmů do třídy Nadějí bylo osm nováčků. V této třídě mohou startovat děti, které se Lead Rein tříd účastní prvním a druhým rokem. Vítězství si z této silně obsazené třídy odnesla čtyřletá Barbora Musilová s valachem Oldvicarage Border Reiver a velmi zkušeným vodičem paní Veronikou Musilovou (Zajíček na koni Terapie a Sport). U tohoto týmu jde ruku v ruce dobrá kvalita poníka, jeho připravenost, hezký jezdecký výkon malé jezdkyně, dobrá práce vodiče a soulad celého týmu.
Druhé místo po krásné prezentaci vybojoval tým GC Fenix ve složení sedmiletá Anna Kratochvílová, WMP klisna Lenny a vodič paní Daniela Kratochvílová. Třetí místo obsadil další čtyřletý soutěžící – Libor Šíma v sedle shetlandského valacha Muscari of Kadov v doprovodu vodiče paní Barbory Šímové (JS Šafránka).
Ve třídě, která je vyhrazena pouze zástupcům MM plemen a MMPBr jsme u všech účastníků zaznamenali velikou snahu předvést co nejlepší výkon. Již podruhé toho dne vynesl svou jezdkyni na první příčku WMP valach Oldvicarage Border Reiver. Tou jezdkyní ovšem tentokráte byla starší sestra Barbory Musilové – sedmiletá Tereza Musilová v doprovodu vodiče paní Veroniky Musilové (Zajíček na koni Terapie a Sport). Opět po všech stránkách vynikající prezentace s velmi hezkým jezdeckým projevem malé jezdkyně, jež se již značnou měrou sama podílela na vedení poníka. Druhé místo obsadil Dominik Lukeš s klisnou Limetree Stepping Stone a vodičem paní Petrou Lukešovou (JK Valdar). Jejich výkon se velmi přiblížil vítěznému týmu, ovšem do prezentace se jim vloudilo několik malých nepravidelností v tempu, kvůli kterým je paní posuzovatelka posunula na druhou příčku. Skvěle si v šestičlenném startovním poli vedla i třetí umístěná Andělka Skalová s valachem Vazan Roderick a vodičem paní Martinou Maršíkovou (FARMA CHMEL). V těchto jezdeckých výstavních třídách startují děti na začátku své jezdecké kariéry, proto není neobvyklé, že jejich sed s rovnováha ještě nejsou na takové úrovni, aby zvládly držet otěže v ručičkách zcela klidně. Z tohoto důvodu by paní posuzovatelka doporučila všem, kteří mají na předních rozsochách sedel poutka, aby je děti využívaly. Dojde tak k lepší stabilizaci dětské ručky, tím se sníží počet nechtěných zásahů do koňské huby, což bude mít i pozitivní vliv na prezentaci poníka.
Ve třídě pro shetlandské pony slavil tentokráte vítězství Dominik Lukeš se svým druhým poníkem valachem Lille Rosendals Merlin. Na postu vodiče opět pracovala zkušená paní Petra Lukešová (JK Valdar). Velmi hezké předvedení ve společné i individuální části, pěkný jezdecký projev, soustředěnost a ochota spolupracovat, to vše můžeme na prezentaci tohoto týmu vyzdvihnout. Pochvalu si zaslouží také druhá umístěná Naira Delveti s valachem Lille Rosendals Captain Jack a vodičem Panem Vojtěchem Delveti (Czech Riding Club). Paní posuzovatelka ocenila mimo jiné nejen hezký jezdecký projev malé jezdkyně, ale i dobré pracovní vlastnosti poníka, korektní exteriér a dobrý typ. Třetí místo obsadila Alenka Pazderová s klisnou Winda v. Olwen a vodičem paní Vendulou Pazderovou (Stáj Remarrk). V jejich prezentaci paní posuzovatelka zaznamenala drobné nepravidelnosti v klusových pasážích, které tak ovlivnily pravidelný rytmus vysedávání. Paní posuzovatelka byla u všech tří Lead Rein tříd nadšená z příjemné atmosféry, radosti dětí a jejich úsměvů, což vypovídalo o tom, že si děti svůj čas ve výstavní kruhu opravdu užívaly. Ať už se v budoucnu tito malí jezdci budou věnovat kterékoliv sportovní disciplíně, na dobu strávenou ve společnosti svých kamarádů ve výstavním kruhu budou určitě rádi vzpomínat.
V letošním roce se rozrostl také počet startujících ve třídách First Ridden, k čemuž přispěl nejen příliv nových tváří, ale také přestup několika dětí z Lead Rein tříd o úroveň výše. Proto i na Letním šampionátu NPS byly otevřeny 2 třídy pro začínající jezdce do 12 let, kteří již jezdí na ponících bez podpory vodiče. Výsledky z těchto výstavních tříd se letos započítávají do seriálové soutěže NPS DESPI First Ridden šampionát 2024, který probíhá s laskavou podporou paní Evy Pšeničkové a společnosti DESPI. Vítězkou prvního oddělení se stala Tereza Musilová v sedle WMP valacha Oldvicarage Border Reiver britského chovu, která výborně zvládla nejen společné předvedení ve skupině, ale také individuální prezentaci. Druhé místo si vybojovala Naira Delveti se shetlandským valachem Lille Rosendals Captain Jack a třetí místo obsadila Lili Buchtová s WMP valachem Trawel Amant (Kokoranč). Všechny tři umístění dívky jsou sedmileté a svým věkem spadají ještě do Lead Rein tříd, ale díky vyspělosti jejich jezdeckého projevu se s nimi můžeme už také setkávat ve třídách First Ridden, kde sbírají cenné zkušenosti. Ve druhém oddělení si pro vítězství dojela Miluška Černá s klisnou velšského pony Linde Hoeve’s Martina (Farma Černý – Benátky).
Na druhou příčku paní posuzovatelka postavila Ladu Zavoralovou s valachem plemene velšský pony Threestars Duke (Farma Baštěk) a třetí místo obsadila také repreprezentantka této stáje Laura Mitalová s valachem WMP Trawel Golden Mark. První dva umístěné poníky považuje paní posuzovatelka po stránce temperamentu, charakteru a pracovních vlastností za poníky vhodné pro tuto jezdeckou třídu, a také za poníky vhodné pro práci se začínajícími jezdci. U třetího umístěného je třeba zapracovat na energičtějším projevu. Obecně by paní posuzovatelka všem jezdcům v těchto třídách doporučila, aby se v budoucnu při svých individuálních úlohách soustředili na lepší využití celého prostoru výstavního kruhu a zejména lépe vyjížděli rohy, což je mimo jiné i nejjednodušší způsob úpravy rozdělení při skupinové prezentaci.
Další dvě seriálové soutěže NPS probíhají pod patronací společnosti KMITEX. Jedná se o NPS KMITEX Junior Ridden šampionát 2024 a NPS KMITEX Open Ridden šampionát 2024. V otevřené jezdecké třídě se paní posuzovatelce představilo 7 koní. Zvítězila Kateřina Jirčáková s WPBr valachem Indian Esprit (hřebčín Vallaro), který má na svém kontě již mnoho dobrých umístění z těchto výstavních tříd. Druhé místo si vybojoval charismatický valach irského koba Woody s Martinou Polákovou v sedle (STAMP Kokovice) a třetí místo z květnové výstavy v Kolesách obhájili David Lukeš a Loretta (JK Valdar). Za podporu této výstavní třídy děkujeme také společnosti Bioveta.
V juniorské jezdecké třídě otevřené jezdcům do 16 let se na prvních dvou místech umístili nejmladší, teprve jedenáctiletí jezdci, kteří by dle svého věku mohli ještě startovat v jezdecké třídě First Ridden. Nejlepší výkon jsme mohli vidět v podání s Anny Buchtové s Trawel Amantem (Kokoranč), která výborně zvládla společné předvedení ve skupině a v individuální úloze předvedla pěkné, klidné a pravidelné cvalové pasáže na obě ruce. Velmi dobře svou klisnu Lorettu provedl oběma částmi výstavní třídy i Kristián Lukeš (JK Valdar). Při stání v řadě se ovšem u této dvojice projevila drobná nervozita, což ji odsunulo na druhé místo. Na třetí příčku se vyhoupl valach Marah Sammy, kterého nám předvedla Klára Jourová (Stáj Petr Joura Stop Cars). Za podporu této výstavní třídy děkujeme také společnosti Bioveta.
Nedělní program otevřely klasické chovatelské třídy na ruce v kategorii MM plemen. Z každé vypsané třídy se do šampionátu kategorie kvalifikovali první dva umístění. 77% předvedených koní v této kategorii tvořily české odchovy, 23 % předvedených koní pak reprezentovaly importy z různých evropských zemí. Ve třídě hříbat zvítězil zástupce shetlandských pony v mini typu hřebeček Inferno (nar. 2024, o: Eiger Izzard, m: Air of Chestnut Stable, maj. Anna Vostrá Čadová).
Za mladé pony do šampionátu kategorie postoupil WMP valach Napoleon DC (nar. 2022, o: Goldmane Jack Daniels, m: Threestars Nora, maj. Zuzana Jourová), který se ve svém věku může pochlubit již mnoha krásnými výstavními výsledky, naposledy titulem supreme vicešampiona Šampionátu nativních britských plemen v Kolesách 2024. Samostatná třída byla otevřena pro klisny a valachy čtyřleté a starší plemene shetlandský pony. Dvě postupová místa si vybojovali valach Phar Lap Domino (nar. 2018, o: Philip v.d. Shapshoeve, m: Lilia Domino, maj. Asined-B) s korektním exteriérem a žádanou krátkou holení, a klisna Zambia vom Ellernbrook (nar. 2013, o: Mighty Magic vom Ellernbrook, m: Zambesi vom Ellernbrook, maj. Anna Vostrá Čadová), u níž paní posuzovatelka ocenila prostorný krok, jehož absence bývá častým nedostatkem u shetlandských pony v minitypu. K postupujícím se připojili i vítěz a druhá umístěná ze třídy klisen a valachů čtyřletých a starších ostatních MM plemen – WMP valach Marah Sammy (nar. 2013, o: Trefynys Casanova, m: Mynyddtarren Sarah, maj. Zuzana Jourová) a WMP klisna Trawel Rhian (nar. 2016, o: Voermanhof Nicolas, m: Trawel Ria, maj. Barbora Masopustová). Oba tyto koně paní posuzovatelka označila za vynikající reprezentanty svého plemene, v odpovídajícím typu, s dobrou mechanikou pohybu, kvalitní kostrou, žádaným nasazením krku a Marah Sammy ještě i s velmi krásnou a ušlechtilou hlavou. Nakonec se paní posuzovatelce v této kategorii představili také hřebci čtyřletí a starší. „Lístek“ do šampionátu kategorie získali dva shetlandští hřebci. Prvním z nich byl Lille Rosendals Matteo (nar. 2019, o: Charlottenlunds Winston, m: Riccalton Mistletoe, maj. Petra Bodnar), narozený v Dánsku, v českém chovu působí od roku 2022, který se v loňském roce stal supreme vicešampionem právě na Letním šampionátu NPS v Semicích. Druhým pak Sunrise of Kadov (nar. 2014, o: Saliberry of Kadov, m: Yateholme Rosebud, maj. Jana Ondřejová), působící v plemenitbě od roku 2016, zařazený v AP, jež ve výstavním kruhu dosáhl také vynikajících výsledků (supreme šampion Šampionátu nativních britských plemen Kolesa 2024). Všichni výše uvedení následně nastoupili společně do výstavního kruhu, aby se znovu paní posuzovatelce předvedli a ta mohla jejich kvality vzájemně porovnat a vybrat dva nejlepší z celé skupiny, kteří obdrží tituly šampiona a vicešampiona kategorie MM plemen a postoupí do závěrečného boje o nejlepší koně celé výstavy. Šampionem kategorie se stal Marah Sammy, titul vicešampiona kategorie získala Trawel Rhian.
V kategorii MMPBr jsme viděli ve sto procentech koně českého chovu a jednalo se o WPBr. Ze třídy hříbat pod matkou do šampionátu kategorie postoupil letošní odchovanec paní Petry Kaniové – hřebeček Chanakya (74,07% velšské krve, o: Zaval v.h. Enkershof, m: Vranč Chiquita, maj. Petra Kaniová), na kterém se paní posuzovatelce líbila krásná hlava, ocenila dobrou délku i nasazení krku a také elegantní a pružný pohyb. Ze třídy mladých se dále kvalifikoval dvouletý valach Solis Chanel s atraktivní barvou cremello (26,7% velšské krve, o: Chanel, m: Pegy, maj. Patricie Filipi), kterého v budoucnu určitě čeká zajímavá sportovní kariéra. Ze třídy klisen a valachů čtyřletých a starších postupová místa získali pětiletá klisna Luna Zaval (24,07% velšské krve, o: Zaval v.h. Enkershof, m: Pegy, maj. Patricie Filipi) mnohonásobná a neporažená šampionka kategorie MMPBr z minulých let, z matčiny strany polosestra Solise Chanel, a třináctiletá klisna Liberte Samanta (50% velšské krve, o: Angelis Angelo, m: Sára, maj. Hana Pfeiferová), která v minulosti rovněž získala titul šampionky kategorie MMPBr a v roce 2019 se také stala vicešampionkou seriálové soutěže NPS Junior Ridden šampionát. K těmto kvalifikovaným se připojil také vítěz třídy hřebců čtyřletých a starších – odchovanec pana Jiřího Romančina hřebec Smolly (46,9% velšské krve, o: Sam, m: Panda, maj. Tereza Masná). Ti všichni byli v šampionátu kategorie znovu posouzeni. Nejlépe z tohoto vzájemného porovnání vyšla klisna Luna Zaval, jenž opět obhájila titul šampionky kategorie. Vicešampionem se stal hřebeček Chanakya. Tento výsledek je krásnou vizitkou jejich otce plemenného hřebce Zaval v.h. Enkershof a svědčí o kvalitě předávané genetické informace.
V kategorii Ostatních původních britských plemen se v šampionátu sešli dva mladí koně s jedním dospělým. Těmi mladými byli zástupci plemene drum horse, poloviční sestry klisny Raven Bělka Bee (nar. 2022, o: Jimmy Bee, m: Slievenamon Beauty, maj. Lucie Jeřábková), šampionka kategorie OPBP z ŠNBP 2024 v Kolesách a Haniel Bee (nar. 2023, o: Jimmy Bee, m: Camlough Calamity Jayne, maj. Lucie Jeřábková). Tím dospělým byl všestranný valach irského koba Kuky Vostrý (nar. 2017, maj. Anna Vostrá Čadová), dvojnásobný NPS Národní seniorský šampion irských kobů z let 2022 a 2023, který se následně stal i šampionem kategorie. Titul vicešampiona kategorie udělila paní posuzovatelka klisně Raven Bělka Bee.
Vyvrcholením chovatelských tříd na ruce je supreme šampionát, kde jsou porovnávány kvality všech šampionů a vicešampionů jednotlivých kategorií. Nesnadným úkolem každého posuzovatele je z této skupiny vybrat dva absolutně nejlepší koně výstavy bez ohledu na plemeno, věk a pohlaví. Paní posuzovatelka si znovu tuto šestici nejlepších koní pečlivě prohlédla a porovnala vzájemně jejich kvality. Supreme šampionem se stal valach Marah Sammy a supreme vicešampionem pak klisna Trawel Rhian. Gratulujeme. Tito dva koně se nejen stali nejlepšími předvedenými koňmi výstavy ve třídách na ruce, ale jsou také krásným důkazem toho, že lze dobře skloubit přípravu koně do klasických chovatelských tříd s jejich přípravou pro výstavní třídy jezdecké a zápřahové, což bývá mezi chovateli a majiteli koní velmi diskutované téma, které tuto obec dělí na dva názorové tábory. Oba tito koně dokázali, že je možné souběžně uspět se stejným koněm v průběhu jedné sezóny jak v chovatelských třídách, tak ve třídách jezdeckých a zápřahových, což je nejen důkazem kvality jejich exteriéru, typu a mechaniky pohybu, ale i důkazem jejich dobrého charakteru, vhodného temperamentu a vynikajících pracovních vlastností. Tyto výsledky nám pak poskytují komplexní informace o všech důležitých užitkových vlastnostech daného jedince. Cílem nás všech je samozřejmě chovat koně nejen krásné, ale také všestranně využitelné. Proto věříme, že se i další chovatelé osmělí a rozšíří řady těch, kteří budou chtít své koně prezentovat tímto způsobem. To je také jedna z věcí, kterou na českých výstavách zahraniční posuzovatelé obdivují.
Nedělní program pokračoval třídami Mladých vystavovatelů. Ve třídě nejmladších dětí do 9 let si zlatý pohár za vítězství odnesl Dominik Lukeš s Victorem of Very (JK Valdar), který svého koně bezchybně odprezentoval v obou částech této výstavní třídy. Zvolil vhodné tempo v klusových pasážích, poradil si s výstavním postojem i předvedením koně na středové čáře. Druhé místo si velmi pěkným výkonem vybojovala Lili Buchtová s Trawel Amantem (Kokoranč) a na třetí příčku paní posuzovatelka posunula dvojici ze stáje V.A.P.E.M. Černotín – Alexandra Maxima Vostrého a valachem Kuky Vostrý. Ve druhé třídě Mladých vystavovatelů jsme byli svědky obhajoby vítězství a druhého místa ze sobotních výstavních tříd. Již podruhé se vítězkou Mladého vystavovatele v rámci tohoto víkendu stala Anička Buchtová s Trawel Amantem (Kokoranč). Druhé místo ze soboty obhájil Kristián Lukeš s Trawel Bonbonem (JK Valdar). Trojici nejúspěšnějších ve věkové kategorii do 11 let doplnil Jakub Joura s valachem Marah Sammy (Stáj Petr Joura Stop Cars). Třetí skupina mladých vystavovatelů rovněž potěšila paní posuzovatelku vynikajícími výkony a ráda by všechny pochválila. Mezi umístěnými na prvních třech místech byly opravdu jen velmi malé rozdíly. Vítězkou se stala Terezie Doušová s WMP valachem Trawel Marvel (hřebčín Trawel), druhé místo si vybojovala Anna Otáhalová vystavující WMP klisnu Trawel Rhian (Stáj Masopustová) a třetí místo získala Žaneta Budilová se shetlandským valachem Phar Lap Domino (Asined-B). Paní posuzovatelka by doporučila všem vystavovatelům, kteří předvádějí menší plemena, aby pečlivě zvážili správné tempo pro předvedení koně v klusu, neboť snaha co nejlépe předvést mechaniku pohybu koně často sklouzává k přemrštěnému tempu, které koně vyvede z rovnováhy, což pak negativně ovlivní celou prezentaci.
Posledními speciálními výstavními třídami nedělního odpoledne byly zápřahové výstavní třídy – Driving. Z důvodu velkého počtu přihlášených spřežení byly otevřeny dvě samostatné drivingové třídy, jedna pro jednospřeží a druhá pro vícespřeží. Pro všechny milovníky zápřeží to byla úžasná podívaná. Tyto třídy společně posuzovali paní Lorayne Thorne a pan Jan Jelínek. Jejich práce nebyla jednoduchá. Bylo třeba jednotlivá spřežení seřadit podle předepsaných kritérií. U každého koně byly mimo jiné posuzovány jeho pracovní vlastnosti, temperament a charakter s ohledem na vhodnost daného jedince pro práci v zápřeži, jeho připravenost a ochota spolupracovat s vozatajem. Svou roli zde sehrála také čistota povozu a postrojů a celkový dojem, který dané spřežení budilo. Do výstavního kruhu nastoupilo šest nádherných jednospřeží. Převahu zde měli zástupci velšských horských pony, společně s nimiž se ve výstavním kruhu předváděli zástupci shetlandských pony, WPBr i miniaturních koní. Nejlepšího hodnocení se z této šestice dostalo reprezentantům hřebčína Trawel – panu Pavlu Blažkovi a valachovi Trawel Marwel.
Jako druhé se umístilo spřežení ze stáje SIDAH – shetlandský valach Berberis of Kadov v barvě palomino s paní Ivanou Hrabčíkovou. V jejich prezentaci oba posuzovatelé vyzdvihli vynikající pasáže proslouženého klusu a korektní zacouvání. Třetí místo obsadil Marah Sammy vedený Zuzanou Jourovou, čerstvý supreme šampion z dopoledních chovatelských tříd na ruce.
I v kategorii vícespřeží byly k vidění zajímavé věci. Diváci se mohli pokochat různými typy spřežení. Do výstavního kruhu nastoupila klasická dvojspřeží, tandem a dokonce i jedno čtyřspřeží. Stejně jako v ostatních speciálních výstavních třídách i zde spřežení absolvovala nejprve společné předvedení ve skupině a následně se pak každé samostatně předvedlo posuzovatelům v individuální úloze. Výborné předvedení valachů Homer a Vočko zapřažených v tandemu dopomohlo k vítězství paní Martině Váňové (JS Horušice).
Na druhém místě se umístilo čtyřspřeží shetlandských poníků ve složení Phar Lap Domino, Amálka z malého údolí, Gola a Gety vedené panem Pavlem Bejčkem (Asined-B). Bronzovou příčku v této kategorii vybojoval o rovněž shetlandské spřežení: valaši Pancho a Portos z Malého údolí s paní Jaroslavou Melichovou (JS Hejnice). Za podporu těchto výstavních tříd děkujeme společnosti Bioveta.
Letní šampionát NPS proběhl díky celému organizačnímu týmu i disciplinovanosti vystavovatelů hladce a bez komplikací a my věříme, že se v areálu JK Semice sejdeme opět za rok při dalším ročníku této vydařené akce. Rádi bychom vyslovili poděkování všem našim partnerům a sponzorům, díky nimž jsme měli možnost odměnit dobré výkony krásnými cenami. Děkujeme tedy společnosti AGROLEX, společnosti BIOVETA, společnosti KMITEX, společnosti DESPI, stáji NAES Salazarův dvůr Telce, Krmivům Smečno, Stáji Otmíče, Stáji STAMP Kokovice i Jezdeckým potřebám Cavalletto. Se všemi se budeme těšit na viděnou 31.8.2024 – 1.9.2024 na Národní výstavě NPS v Kolesách, kde bude v letošní sezóně poprvé zařazena i kostýmová show.
Článek nebyl redakčně upraven.
Galerie
Krásný a multifunkční areál v Suché u Litomyšle poskytl v letošním roce zázemí pro konání šestého ročníku Národní výstavy Connemara pony, kterou 26.…
Slavnostní vyhodnocení Pony ligy 2024 proběhne 16. 11. 2024 v Chuchle Areně Praha.