Lead Rein pohár 2015 podruhé aneb jak se správně obléci?

16. 2. 2015 Iveta Lewingerová a Rafífa Hamoudová Autor fotek: Gabriela Rotová, Blanka Satranová, Věra Marková

Vhodný úbor malého jezdce i vodiče a správné postrojení koně patří ke kritériím, která v Lead Rein soutěžích společně s dalšími vytvářejí konečnou známku předváděné trojice. Připomeňme si, že se jedná o výstavní jezdeckou třídu, kde se kromě výkonu dítěte, práce vodiče a kvality poníka hodnotí také celkový estetický dojem trojice.

Ten v případě shodných známek v ostatních ukazatelích může rozhodnout o celkovém umístění. Proto je důležité ani tuto část přípravy na Lead Rein nepodcenit. V dalších odstavcích tohoto článku se budeme bavit o tom, které věci jsou předepsány (bez nich jezdec nesmí do soutěže nastoupit), které se doporučují, které se nedoporučují (jezdec s nimi může nastoupit do soutěže, ale odrazí se to negativně v jeho hodnocení), a které nejsou povoleny (jezdec s nimi nebude do soutěže vpuštěn).

zdobená uzdečkaNejdříve bychom se chtěly věnovat postrojení a přípravě poníka pro tuto soutěž. Poník by měl být řádně nauzděn uzdečkou s udidlem a nasedlán. Uzdečka je standardní, tak jak ji známe např. ze sportovních soutěží, tedy nemá žádné speciální části navíc. Doporučuje se kožená, z ploché kůže. Jediné omezení je zde v tom, jaký typ nánosníku použijeme. Pro soutěže Lead Rein je povolen pouze anglický nánosník. Ten lze v případě nutnosti nahradit kombinovaným nánosníkem, u kterého odstraníme podpínací řemínek. Čelenka může být buď taktéž jednobarevná kožená jako celá uzdečka, nebo zdobená, např. vícebarevná s malými kytičkami po stranách. Pokud soutěžící volí barevnou čelenku, obyčejně vyberou kombinaci takových barev, které se zopakují v jejich outfitu.

Vodítko se doporučuje rovněž kožené. Mělo by mít přiměřeně velkou karabinu, která půjde dobře zapnout do anglického nánosníku ušitého z ploché kůže. Na konci vodítka dlouhého cca 2 m může být poutko. Sedlo je další částí povinné výbavy poníka. Doporučuje se anglické sedlo, nebo bezkostrové sedlo v anglickém typu. Jiné typy sedel (westernová, dámská apod.) nejsou povolena. Jeho vhodná velikost vůči malému jezdci je velmi důležitá, protože mu nejen umožní správně sedět a udílet pomůcky, ale také se bude podílet na celkovém dojmu, který soutěžící trojice udělá na posuzovatele. (Malé dítě ve velkém sedle určitě nevzbudí příliš dobrý dojem.) Pod sedlo můžeme použít podsedlovou dečku, beránka, nebo gelovou podložku. Protože je důležité, aby byl poník při posuzování co nejlépe vidět, nedoporučují se čabraky, které zejména u shetlandských poníků zakryjí větší část trupu koně a někdy překryjí i bedra. Není přípustné, aby se jezdec soutěže účastnil bez třmenů. Vždy je důležité zvolit podbřišník vhodné barvy. Je na zvážení startujících, jestli například na vraníka nebo hnědáka dát bílý podbřišník, který bude při pohledu na poníka působit rušivě. Pro tuto výstavní třídu není povolen martingal ani jiné druhy pomocných otěží a nedoporučují se kamaše, bandáže, ani náušníky.

klasická výstavní uzdečka

Poník by měl být na soutěž vhodně upraven a to vždy podle toho, jak určují výstavní pravidla daného chovatelského svazu. Samozřejmostí je vykoupání před výstavou, korektury kopyt, úprava hřívy a ohonu, zastřižení chlupů vyčnívajících z uší a dlouhých chlupů pod čelistí.

Kolébkou této jezdecké třídy je Velká Británie, proto se za ideální považuje oblečení malého jezdce i vodiče právě v duchu britských tradic. Začneme malým jezdcem. Kdykoliv tento sedí na koni, musí mít na hlavě zapnutou tříbodovou jezdeckou přilbu. V dnešní době jsou na trhu různé modely v široké barevné škále. V Lead Rein soutěžích se ale dává přednost klasice - sametové jezdecké přilbě v černé, tmavě modré nebo hnědé barvě. Přilba musí splňovat bezpečnostní kritéria. Každopádně požadavkům budou vyhovovat i u nás nejrozšířenější plastové přilby. Asi nejvýraznější částí oděvu malého jezdce je sako. Lead Rein je prezentací kultivované britské elegance, čemuž by měla i odpovídat barva saka. Není stanoveno, že ta nebo ona barva je nepřípustná, ale přece jen se doporučují zemité a tmavší barvy. Sako může být buď tvídové - honební, s kostkovaným vzorem, nebo jednobarevné, nejlépe černé, tmavě modré, tmavě hnědé. Prodejci jezdeckých potřeb v ČR zatím nejsou na Lead Rein soutěže dostatečně připraveni a sehnat saka na 3-6leté děti může být docela oříšek. Zde mohou hodně pomoci šikovné maminky a babičky, které si dokáží sako ušít samy. Originální saka se samozřejmě dají objednat v zahraničí, ale zde zase hrozí riziko, že se nám bez možnosti vyzkoušení nepodaří správně zvolit velikost.

sakoPod sako patří košile s límečkem a dlouhým rukávem. Doporučuje se světle krémová barva. Nejsou vhodná trička bez límečku ani roláky. Límeček je nutný, protože jezdec musí mít kravatu. Dlouhý rukáv se doporučuje proto, že manžety košile by měly vykukovat z rukávů saka. Kravata může být buď v kontrastních barvách, nebo sladěná tón v tónu s košilí. Je vhodné zvolit takovou barvu kravaty, která se dá v celkovém outfitu zopakovat např. v mašlích ve vlasech dítěte, v čelence poníka, v kravatě a kapesníčku vodiče (je-li to muž) nebo v jiné části oděvu vodiče. Vždy se snažíme o docílení co nejlepšího celkového dojmu trojice - o jejich sladěnost. Kravata musí být správně uvázaná a zastrčená v saku. Abychom zabránili jejímu vysmeknutí, můžeme použít i ozdobnou kravatovou sponu, která ji přidrží na místě. Některé košile mají měkčí límec, který nedrží dobře tvar a při pohybu se může stát, že se bude kroutit a vylézat ze saka. V takovém případě použijeme k jeho uchycení dva malé knoflíčky, kterými špičky límce přichytíme na správné místo. Tento problém můžeme vyřešit i speciální jehlicovou sponou. Mladí muži mohou kravatu vyměnit za motýlka.

Povinnou výbavou malého jezdce jsou rukavice. Doporučují se kožené černé, hnědé nebo krémové. U jezdeckých kalhot se doporučuje typ jodhpur, který lépe sedí na nízké jezdecké boty - perka. Aby se nohavice kalhot při jízdě nevyhrnovaly, připravíme si malou vychytávku. Postačí nám kousek širší tmavé gumy, na jejíž konce přišijeme malé klipsy. Gumu provlečeme pod podpatkem boty a klipsami ze stran přichytíme nohavici. Tím ji zabezpečíme proti vyhrnutí. Další možností, jak předejít problému s vyhrnováním nohavic při jízdě, je přišití gumičky rovnou k nohavici. Doporučená barva jezdeckých kalhot je stejně jako u košile světle krémová.

Pro tuto soutěž se nedoporučují jezdecké chapsy. Malý jezdec v žádném případě nesmí mít na botách ostruhy. Rovněž je pro něj zapovězen i jezdecký bičík. Nesmíme opomenout ani správný vlasový styling jezdce. Chlapci to v tomto ohledu mají mnohem jednodušší než děvčátka s dlouhými vlasy. Rozhodně není vhodné, aby děvčatům vlasy pod přilbou volně povlávaly. Nejlepším řešením je zaplést dva copy po stranách hlavy, které ale nenecháme jen tak viset, nýbrž je smotáme do malých drdůlků za ušima a ozdobíme mašlemi. Samozřejmě můžeme vlasy učesat i do jednoho copu, nebo k jejich uchycení použít síťku na vlasy.

Plynule jsme se posunuli k poslednímu článku každého leadreinového týmu - k vodiči. Oblečení vodiče lze obecně charakterizovat jako společenské. Ale protože pod tímto pojmem se skrývá široká škála věcí, je nutné ho blíže specifikovat. Rozhodně si pod společenským oděvem v případě dam nepředstavujte velkou večerní toaletu. Úbor vodiče má být sice elegantní, ale především funkční. Za takový je u dam považován kostým, který může být složen z různých částí (blůzka + sukně + sako, šaty + sako, kalhoty, nebo kalhotová sukně + sako). Je na uvážení každé dámy, kterou variantu si zvolí. Zde je na místě upozornit všechny dámy, že by měly uvážit i vhodnou délku sukně nebo šatů. Ta by se měla pohybovat v rozmezí od kolen do poloviny lýtek, ani kratší, ani delší. Mini délka není považována za vhodnou vzhledem k povaze soutěže a jejím tradicím. Šaty a sukně dlouhé až na zem mohou být zase nebezpečné při rychlejším pohybu. Nesmíme zapomínat na to, že vodič předvádí ve výstavním kruhu poníka nejenom v kroku, ale i v klusu. Další věcí, které by se dámy měly vyvarovat, jsou odhalená ramena a ruce. Ani v nejparnějším létě se nedoporučují šaty na ramínka, s holými zády a rameny. Ty patří do civilního života, ale ne do této soutěže. Pokud si dáma zvolí tuto variantu, měla by letní šaty rozhodně doplnit sakem. Dámy se musí rovněž zamyslet nad vyhovujícím střihem a barvou sukně nebo šatů. To pravidla nijak blíže nespecifikují, ale obecně se přiklánějí jednoduché eleganci s absencí velkých vzorů, křiklavých barev a povlávajících částí oděvu. Sukně nebo šaty by měly být tedy tak široké, aby dámám umožnily pohodlně běžet vedle poníka a zároveň tak úzké, aby je větrné počasí neuvedlo do rozpaků. Dámy také nesmí podcenit výběr obuvi. Nejenže by měla ladit s jejich celkovým outfitem, ale také by jim měla umožnit bezproblémový pohyb ve výstavním kruhu. Rozhodně se nedoporučují boty na podpatku, které by se při každém kroku snadno bořily jak do písečného, tak travnatého podkladu.

sladěné oblečeníAle protože se u nás najde i dost tatínků a dědečků, kteří se rádi se svými ratolestmi pochlubí ve výstavním kruhu, povězme si nyní něco o variantách jejich outfitů pro tuto soutěž. Je vždy dobré, když oblečení vodiče nějakým způsobem propojíme s oblečením malého jezdce. Má-li např. dítě sako v zemitých barvách a krémové rajtky, bude vedle něj dobře vypadat vodič ve světlých krémových kalhotách klasického střihu a délky (žádné kapsáče) a saku ve stejných nebo podobných odstínech. Pokud má dítě jednobarevné sako, je pro vodiče vhodné také ho použít. V tomto případě mohou pánové klidně zvolit klasický oblek. I oni se samozřejmě musejí zabývat výběrem vhodné obuvi. Pod sakem by pánové měli mít košili s dlouhým rukávem doplněnou kravatou. Zde se nám otvírají další možnosti, jak propojit outfity dítěte a vodiče. Oba mohou mít košili stejné barvy nebo stejné kravaty. Stejně jako u malého jezdce je dobré i u vodiče upevnit kravatu kravatovou sponou. Zahraniční účastníci těchto soutěží mají možnost vybírat si ze široké škály setů pro dítě a vodiče, kterými disponují mnozí tamní prodejci jezdeckých potřeb. My zde takové možnosti nemáme. Pokud se nerozhodneme pro nákup v zahraničí, musíme prohledat své šatníky, obhlédnout second-handy, zapojit fantazii a kreativitu a takový set si vytvořit sami.

Povinnou výbavou každého vodiče jsou stejně jako u jezdce rukavice, nejlépe kožené a jednobarevné (černé, hnědé, krémové či šedé). Důležitou pomůckou je také výstavní hůlka nebo jezdecký bičík, který není delší než 76 cm. Ale korunou každého vodiče je povinná pokrývka hlavy. Dámy mohou zvolit buď plstěné kloboučky nebo vzdušnější varianty v tzv. „Ascot stylu". Pánové si mohou vybrat mezi klasickým pánským kloboukem (modely Tribly a Fedora), buřinkou nebo plochou tvídovou čepicí. I výběru klobouku musíme věnovat patřičnou pozornost. Ten by měl být sice tou pověstnou třešničkou na dortu, ale zejména v případě odlehčených variant dámských klobouků se vyhýbáme extravagantním modelům a kloboukům s příliš širokou krempou. Většina výstav v ČR se koná pod širým nebem a soutěží se kromě prudkých lijáků a bouří za každého počasí. Může se tedy stát, že bude větrno a v takovém případě nám vítr bude klobouk podfukovat. Proto je třeba ho mít dobře usazený a eventuálně sponkami či gumičkou uchycený.

Nyní bychom si na pár konkrétních případech mohli ukázat, co je z hlediska oblečení pro tyto soutěže vyhovující a co nikoliv.

Lead Rein č. 1 - WPCV Zomershow Zuid - Nizozemí, 2012 - foto Gabriela Rotová

WPCV Zomershow Zuid - Nizozemí, 2012

Tato dvojice je pěkně sladěna, přesto zde vidíme několik aspektů, které lze ještě vylepšit. Malá jezdkyně nemá kravatu. U vodiče by lepším dojmem působilo, kdyby spodní část blůzky byla zastrčena v sukni a nepovlávala volně ve větru. Sukně je vrstvená a díky spodnímu světlému dílu splňuje předepsanou délku. Lépe by ale vyzněla jednolitá nevrstvená sukně. I když se u jezdců doporučuje krémová barva kalhot, zde jezdkyně zvolila smetanový odstín, který dobře koresponduje s barvou poníka a blůzkou vodiče. Třmenový řemen, který vyčnívá za sedlem, by měl být buď zastrčen pod bočnici, nebo zkrácen. Vzhledem k tomu, že v této jezdecké třídě není povolen martingal, bylo by vhodné sundat i zarážky z otěží.

Lead Rein č. 2 - Lysá nad Labem 2013 - foto Blanka Satranová

Lysá nad Labem 2013

U této dvojice vidíme snahu propojit outfity použitím doplňků stejné barvy. To samo o sobě je velmi dobrá myšlenka. Přesto nemůžeme tento úbor vodiče, jezdkyně i poníka označit za ideální. Vodič má nevhodnou délku šatů a odhalené ruce až téměř k ramenům. Šála uvázaná tímto způsobem může při větrném počasí způsobit potíže. Malá jezdkyně je korektně oblečena, jen by nemusela mít chapsy. Poník by lépe vypadal bez náušníků a s vykrojenou podsedlovou dečkou místo čabraky. Vodiče bychom oblékly do kratších šatů, které bychom doplnily sakem. V takovém případě pak šála může být použita, bude-li uvázána tak, aby její konce byly zastrčeny v saku. K dosažení dokonalosti se o krůček přiblížíme i tím, že malé jezdkyni copy smotáme do malých drdůlků. Budeme-li více přemýšlet o různých možnostech propojení outfitů jezdce a vodiče, zjistíme, že se nám naskýtá hned několik možností, jak to udělat. V případě, že je vodičem dáma, mohou sjednocujícími prvky být kravata jezdce a v saku zastrčená šálka vodiče nebo stejně barevná brož na saku vodiče či blůzka dané barvy pod sakem. V případě pánů mohou sjednocujícími prvky být stejné kravaty, košile, eventuálně spony do kravat.

Lead Rein č. 3 - Lysá nad Labem 2014 - foto Blanka Satranová

Lysá nad Labem 2014

U soutěžících na této fotografii nalézáme v podstatě stejné nedostatky jako v předcházejícím případě. Tady ovšem u vodiče vidíme navíc naprosto nevhodnou obuv. Odstraníme-li dlouhý šál (nebo ho vhodněji uvážeme), zvolíme-li jiný střih sukně (bez zadního cípu sahajícího až na zem) a doplníme chybějící rukavičky, dosáhneme mnohem lepšího dojmu. Co se týče poníka, zase zde vidíme náušníky a čabraku. Tady bychom se mohli navíc zamyslet nad sladěním barvy oblečení s barvou srsti poníka. K dosažení lepšího efektu bychom místo černo-bílo-modré kombinace doporučily použít spíše teplé zemité barvy, které se lépe hodí k hnědému strakoši.

Lead Rein č. 4 - Plasy 2014 - foto Věra Marková

Plasy 2014

Tato fotografie je důkazem, že i kombinace bílé, šedé a černé může udělat velmi hezký dojem, máme-li bílého poníka. Jediné, co tomu chybí k dokonalosti, je sako u jezdce a možná menší černá brož na saku vodiče.

Doufáme, že tento díl bude vám všem, kteří se chystáte letos do Lead Rein soutěží, inspirací. Nebojte se do toho vnést své nápady a kreativitu. Je důležité také říci, že některé děti jsou již z předchozích let vybaveny klasickým jezdeckým úborem: jednobarevné tmavé sako, bílá košile a kravata a bílé rajtky. I tento úbor se pro Lead Rein soutěže u nás dá použít, jen je třeba se zamyslet, jak ho vhodně upravit, aby to více korespondovalo s tradicemi této soutěže.

Podobné články
Vítězka Ceny ASCHK NV NPS Naira Delveti - Lille Rosendals Captain Jack

ASCHK ČR je dlouholetým podporovatelem speciálních výstavních tříd Mladý vystavovatel, odehrávajících se na výstavách Národní pony společnosti a…

Letošní seriál pony dostihů vyvrcholí slavnostním vyhodnocením nejlepších dětských účastníků Pony ligy v Chuchle Areně Praha.