Druhé kolo Lead Rein poháru 2015 proběhlo v Hradci Králové
Díky podpoře a ochotě ČSCHVK se druhé kolo Lead Rein poháru uskutečnilo 20. června 2015 v rámci letošního ročníku Mezinárodního šampionátu velšských plemen v Hradci Králové. Byly jsme velmi potěšeny početnou účastí jak ve velšské, tak i v shetlandské třídě.
Shetlandská třída byla otevřena pouze pro účastníky seriálu a řídila se přijatými pravidly LRP 2015. Děti na velšských ponících byly rozděleny do dvou skupin podle KVH poníků: do 122 cm KVH a od 123 do 137 cm KVH. Tyto třídy byly dle pravidel ČSCHVK otevřeny i soutěžícím s bezudidlovou uzdečkou.
Na tomto místě bychom chtěly velmi poděkovat našim sponzorům. Generálním partnerem LRP 2015 je společnost Sehnoutek a synové. Jejich nosným programem je výroba krmných a minerálně vitamínových směsí, kterých dnes nabízejí již více než 80 druhů, a to jak pro zvířata hospodářská, tak i drobná či exotická. Prvním třem umístěným v každé pohárové třídě připravila malou ochutnávku ze své produkce. Obrovskou radost měly děti také z krásných her, které do hradeckého kola LRP věnovala společnost Pygmalino, s.r.o. Ta se zabývá distribucí deskových her a hraček a klade velký důraz na jejich kvalitu. Jejich hry z edice Superfarmář dokázaly rozzářit nejen oči malých závodníků, ale i jejich vodičů. Mnohokrát jim děkujeme za podporu tohoto nového projektu. Kokardy a pohárky věnovaly oba chovatelské svazy, které tento projekt v letošním roce zaštiťují. Děkujeme tedy i ČSCHVK a SCHSHP.
Všechny Lead Rein třídy posuzovala akreditovaná zahraniční posuzovatelka paní Pauline Lloyd z Francie - hřebčín Gleiniant. Stejně jako my i ona byla velmi mile překvapena velkým počtem soutěžících i dobrou úrovní předvedení. U každého soutěžícího posuzovala hlavně vhodnost předváděného poníka pro práci s malým dítětem, jeho temperament a chování ve výstavním kruhu. Dále hodnotila stupeň jezdecké zdatnosti soutěžících dětí. A nakonec se na každý tým dívala jako na dobře fungující hodinový strojek, kde do sebe jednotlivá ozubená kolečka musí přesně zapadat, aby se hodiny nezastavily.
V shetlandské třídě startovalo osm týmů. Pět z nich již posbíralo první body do seriálové soutěže v Kadově, tři týmy měly v Hradci Králové svou premiéru. Nejlépe si v této silné konkurenci vedla čtyřletá Adélka Náměstková s Leou Domino a vodičem Veronikou Náměstkovou z jezdecké Akademie Bleu de Ciel, Hostivař. Tento tým poskytl paní posuzovatelce kompletní obrázek toho, co by si v Lead Rein třídách přála vidět: velikost poníka korespondovala s velikostí dítěte, poník byl dobře připravený a ochotně spolupracoval s malou jezdkyní, dítě i vodič byli vhodně ustrojeni a předvedli dobrou práci v kroku i klusu. Adélka pravidelně vysedávala, udržela kontaktní otěž a její sed byl korektní a vyvážený. Tímto výkonem se po druhém kole Adélka Náměstková ujala vedení v soutěži.
Druhé místo si vybojovala Karolína Havlíčková s Bety a vodičem paní Radkou Havlíčkovou, které startovaly za Stáj Rapotín. Pro tento tým to byla první zkušenost s Lead Reinem, přesto na nich bylo vidět, že se na soutěž velmi pečlivě připravovaly. Podařilo se jim vybrat vhodný outfit a na výbornou zvládly i předvedení ve výstavním kruhu.
Třetí, čtvrté a páté místo obsadili reprezentanti JK Dominika Suchdol - Křimov. Jejich výkony můžeme označit za srovnatelné a o jejich momentálním umístění rozhodla drobná zaváhání jezdců, nebo vodičů během předvádění. Třetí místo získala sedmiletá Michaela Machačná s Wiske van Veldzicht a vodičem paní Hankou Zápotockou, čtvrté místo obsadila pětiletá Magdalena Bílková s Urselou van de Herdershoeve a vodičem panem Filipem Bílkem a páté místo náleží Kateřině Bílkové, kterou na klisně Sissi Domino doprovázela jako vodič maminka paní Simona Bílková.
Další tři soutěžící týmy se umístily shodně na šestém místě. Karolínu Zápotockou s Brucem van de Ariaanshoeve (vodič Petra Šarochová, JK Dominika) by paní posuzovatelka posunula v hodnocení výše, protože se jí velmi líbil poník, ale sed malé jezdkyně byl ztuhlý a neuvolněný a její horní polovina těla byla hodně před kolmicí. Další dvě děti, které obsadily šestou příčku: Adélka Selyben s Emmou v. Portma Zathe a vodičem paní Evou Pecharovou z JK Blučina a Denis Šesták s valáškem Clibberswick Halona, kterého vedla maminka paní Lenka Šestáková (JK Harfa), byly hodně malé a zatím s minimem zkušeností. Jejich jezdecká zdatnost ještě nedosahovala takové úrovně, aby mohly konkurovat zkušenějším týmům. Vzhledem k tomu, že oba patří k nejmladším účastníkům soutěže, mají vše ještě před sebou a jejich posun vpřed je jen otázkou správné přípravy jezdce, poníka i vodiče a sbíráním dalších zkušeností. Jsme velmi rádi, že se tyto děti do seriálové soutěže zapojily, protože jsou jasným důkazem toho, že s vhodným pony partnerem i tří- až čtyřleté děti dokážou mnohé.
Ve velšské třídě pro poníky s KVH do 122 cm jsme měli rovněž bohaté startovní pole. Soutěže se zúčastnilo jedenáct týmů, ale jen devět z nich splnilo podmínky pro účast v LRP 2015, proto tato třída měla dvojí vyhodnocení a dekorování. Nejdříve bylo vyhlášeno absolutní pořadí bez ohledu na přihlášky do seriálu. Nejlepší výkon podal tým ze Stáje Labské Chrčice ve složení Adrianka Horáčková, klisna Lustoord Zita s vodičem paní Kateřinou Horáčkovou. Jejich vystoupení bylo přesvědčivé a bezprostřední, dítě i poník uvolnění a mezi jednotlivými články týmu panovala krásná souhra. Bylo vidět, že na sobě od prvního kola v Kadově, kde obsadily třetí místo, hodně zapracovaly. Paní posuzovatelka u klisny Lustoord Zita ocenila nejen její exteriér, ale rovněž i skvělou výstavní kondici a velmi pěknou prezentaci ve výstavním kruhu.
Druhé místo v absolutním pořadí obsadil tým JS Pod kotlem, Rokycany, ve složení Denis Friesl, Trawel Athos a vodič paní Dita Frieslová. Zde paní posuzovatelka velmi chválila kvalitu poníka, jeho připravenost a sed malého Denise. Měla ovšem výhrady k délce sukně vodiče a jeho práci ve výstavním kruhu. Třetí příčku vybojoval tým hřebčína Trawel manželů Blažkových ze Štichovic. Valáška Trawel Marvel předváděla Ivetka Brynychová a vodil pan Pavel Blažek. Jejich předvedení mělo rovněž vysokou úroveň, ale podle paní posuzovatelky mu ve srovnání s prvními dvěma umístěnými dvojicemi chyběla uvolněnost a nenucenost.
Souboj o čtvrté a páté místo svedli další dva Trawel poníci, bělouši Trawel Ray of Light, kterého jezdila Kateřina Anna Přiklopilová (vodič Denisa Pačanová, JS Primahorseland Ostrov) a Trawel Monty, předváděný Lucií Viedemannovou (vodič Lucie Viedemannová, JS Lussy Rynholec). Výkony malých jezdkyň i práce vodičů byly srovnatelné, ale o umístění v tomto případě rozhodla připravenost poníka. Ray of Light je již zkušený, dobře přiježděný a sportovně prověřený desetiletý valach, zatímco Monty sportuje první sezónu. Další soutěžící se shodně umístili na šestém místě. Paní posuzovatelka u nich zaznamenala drobné nedostatky v outfitu, výstroji poníků, práci vodičů i malých jezdců a připravenosti poníků pro tuto soutěž. Pro všechny soutěžící, umístěné na šestém místě, to byl první start v seriálové soutěži a pro většinu z nich i první start v Lead Reinu vůbec. Věříme, že od svých zkušenějších kolegů ve výstavním kruhu leccos odkoukali a to jim pomůže se do dalšího kola lépe připravit. Šesté místo: Amélie Komínková - Cannenburgh's Thamar, vodič paní Šárka Komínková, Roxy Ranč z Kanovska, Hanička Škubalová - Llanfrechfa Pippa, vodič paní Martina Slachová, stáj Mamamerch Žichlice, Vendulka Vodičková - Hvězda, vodič paní Alena Štěpánková, Pepe Farm a Anna Dušková - Doubravka Porta, vodič paní Veronika Hynková, hřebčín KVR Křivá Voda, Terezka Píšová - Ysselvliedt's Hey You, vodič paní Markéta Píšová, JK Briliant Petrovice.
Na své odchovy mohou být zajisté velmi pyšní manželé Petra a Pavel Blažkovi z hřebčína Trawel. Čtyři Trawel poníci se totiž nacházejí mezi prvními pěti umístěnými ve velšské otevřené třídě, což už něco vypovídá o pracovní využitelnosti jejich poníků.
Poté následovalo dekorování, které se týkalo soutěžících druhého kola LRP. Na prvním místě se nic nezměnilo. Vítězka Adrianka Horáčková se v průběžném hodnocení po hradeckém kole posunula na druhé místo. Denis Friesl a Trawel Athos v LRP nestartují, proto body za druhé místo byly připsány Ivetce Brynychové s Trawel Marvelem. Na třetí příčku se následně posunula dvojice Kateřina Anna Přiklopilová a Trawel Ray of Light. Tři body do celoročního hodnocení si připsala čtvrtá Lucie Viedemannová s valáškem Trawel Monty. Na páté místo se paní posuzovatelka rozhodla posunout dalšího nováčka této soutěže, teprve čtyřletou Terezku Píšovou, která do této třídy nastoupila s klisnou Ysselvliedt's Hey You a vodičem Markétou Píšovou. Klisnu této malé jezdkyni laskavě zapůjčila slečna Anna van Vuurenová. Ačkoliv Terezka po jezdecké stránce ještě nebyla příliš vyspělá, paní posuzovatelka ocenila obrovský charakter předváděné klisny, která dle jejího soudu představuje prototyp dobrého leadreinového poníka.
Třetí Lead Rein třída, kterou paní Pauline posuzovala, zahrnovala děti na velšských ponících s KVH 123-137 cm. Ze tří soutěžících si prvenství vybojovala Eliška Machačová s valáškem Maran Berwyn a vodičem panem Františkem Machačem, kteří reprezentovali JK Hřebčína Suchá. Jejich předvedení ve výstavním kruhu paní posuzovatelka označila za příkladné. Líbil se jí poník, výkon malé jezdkyně i to, že velikost dítěte a poníka byly v optimálním poměru. Společně s dobrou prezentací tak tým JK Hřebčína Suchá nabídl paní posuzovatelce opravdu krásný zážitek.
Dvě další dvojice si byly v mnohém podobné. V obou případech se jednalo o velmi malé děti na příliš velkých ponících. Čtyřletá Adélka Náměstková soutěžila se zapůjčenou klisnou sekce B Apollon Edith Piaf v majetku MVDr. Petry Březinové a pětiletá Lucie Robková se představila na WPBr valáškovi Kendy manželů Robkových ze Stáje u Sepíka v Lysé nad Labem. Oba poníci fungovali zcela bez problémů a jezdecky byly malé jezdkyně na srovnatelné úrovni. Nakonec o jejich umístění rozhodla lepší kvalita klisny Apollon Edith Piaf. Oběma jezdkyním by vzhledem k věku ale paní posuzovatelka doporučila menšího poníka.
Rády bychom se s vámi také podělily o několik postřehů paní posuzovatelky Pauline Lloyd k Lead Rein třídám, které by mohly být užitečné jak pro všechny již soutěžící týmy, tak pro ty, kteří se do Lead Reinu teprve chystají zapojit.
- Nevhodné uzdění - příliš dlouhý podhrdelník, podpínací řemínek u kombinovaného nánosníku, špatná délka lícnic, která zapříčinila, že udidlo nebylo v hubě koně na správném místě.
- Nevhodné sedlání - některé děti startovaly v příliš velkých sedlech, což mělo vliv nejen na sed dítěte, ale také to působilo rušivě.
- Barevné podsedlové dečky - do tohoto typu soutěží se nedoporučují, protože odpoutávají pozornost od poníka a působí rušivě.
- Vyhrnující se nohavice rajtek - u několika dětí paní posuzovatelka viděla, že nohavice rajtek nejsou uchyceny gumou pod podpatkem a při jízdě se dětem vyhrnují.
- Náušnice - u jedné malé jezdkyně si paní posuzovatelka všimla, že má dlouhé visící náušnice. Tento typ doplňků je v britských pravidlech zakázán, protože při pádu z koně by mohlo dojít k zachycení náušnice a následnému roztržení ucha.
- Ozdoby do hřívy - některý ze startujících se snažil svůj outfit sladit s poníkem tím, že mu do hřívy vpravil umělohmotné barevné klipsy do vlasů. Takovéto úpravy hřívy se nedoporučují. U shetlandských poníků a WPBr je sice povoleno hřívu splétat, ale ničím ji nezdobíme a snažíme se používat obyčejné gumičky, nejlépe v barvě hřívy, aby byl zachován co nejpřirozenější vzhled poníka. U čistokrevných velšů není zaplétání hřívy povoleno vůbec.
- Dlouhé sukně vodičů - u některých vodičů paní posuzovatelka zaznamenala dlouhé sukně až na zem, což považuje za zásadní problém. Dlouhé a zvláště široké sukně jsou totiž naprosto nevhodné pro pohyb ve výstavním kruhu. Může dojít k jejich přišlápnutí a následnému pádu vodiče. Vodič s dlouhou sukní, který v jedné ruce drží vodítko a druhou si přidržuje sukni, aby mohl vedle poníka běžet, je naprosto zbytečný, protože v případě nějakého problému nemá volnou ruku, kterou by mohl dítěti pomoci.
- Správná velikost oblečení - souladu celé trojice určitě nepřidá, nastoupí-li dítě do výstavního kruhu v saku o dvě čísla větším a s ohrnutými rukávy. Mějte na paměti, že Lead Rein je výstavní třída, kde elegance, upravenost a celkový soulad hrají svou roli při hodnocení.
- Příliš dlouhé bičíky.
- Připravenost poníka - někteří z předváděných poníků byli ve výstavním kruhu nervózní, nedokázali v klidu postát, točili se na místě a popocházeli. Toto nežádoucí chování může být zapříčiněno nedostatečnou přípravou poníka nebo nevhodným temperamentem poníka. V druhém případě paní posuzovatelka doporučuje takového poníka pro Lead Rein soutěže nepoužívat.
Paní Pauline velmi kladně hodnotila obsazenost i úroveň Lead Rein tříd obecně. Byla nadšena tím, jak v ČR pracujeme s malými dětmi a přeje všem malým jezdkyním a jezdcům do budoucna hodně úspěchů a radosti s jejich poníky.
Galerie
Krásný a multifunkční areál v Suché u Litomyšle poskytl v letošním roce zázemí pro konání šestého ročníku Národní výstavy Connemara pony, kterou 26.…
Slavnostní vyhodnocení Pony ligy 2024 proběhne 16. 11. 2024 v Chuchle Areně Praha.