Zaval v. h. Enkershof – nová posila českého chovu pro rok 2016

6. 4. 2016 Iveta Lewingerová a Rafífa Hamoudová Autor fotek: Šárka Votavová, internet

Stavy plemeníků ZH Písek v letošním roce posílil mladý čtyřletý hřebec Zaval v. h. Enkershof, který patří k sekci NWR (Nederlandse Welsh Rijpony) v holandské PK pro velšská plemena pony, kob a WPBr.

NWR jsou holandskou národní vizitkou. Obecně bychom je mohli zahrnout mezi WPBr, ale přeci jen se od nich odlišují. Zatímco pro zařazení mezi WPBr postačí 12,5 % jakékoliv registrované velšské krve, u NWR je třeba prokázat minimálně 25 % velšské krve, která ovšem může patřit pouze velšským horským pony nebo velšským pony (sekce A a B). Další rozdíl mezi WPBr a NWR je v tom, že u WPBr těch zbylých 87,5 % nevelšské krve může tvořit libovolný mix plemen, kdežto u NWR to mohou být pouze příslušníci anglického plnokrevníka, angloaraba, nebo arabského plnokrevníka. Velmi patrný rozdíl mezi NWR a WPBr je již od prvního pohledu v exteriéru a typu, jak uvádí i celosvětová kapacita přes velšská plemena pan Dr. Wynne Davies, MBE. Zatímco u WPBr je jedinou podmínkou splnění procenta velšské krve bez dalších požadavků na plemenný typ, NWR ho mají jasně definovaný, stejně tak, jako kohoutkovou výšku.

Zaval

V Zavalově původu najdeme 48,14 % registrované velšské krve. Čistokrevná velšská plemena přinášejí skvělý charakter, prostornou mechaniku pohybu a dobré pracovní vlastnosti. Mají ale svá omezení, zejména KVH a s tím související i možnosti využití. Proto se Holanďané rozhodli použít to dobré z velšských plemen jako základ pro vytvoření moderního jezdeckého ponyho, který se stejně dobře jako na drezurním obdélníku uplatní i v parkurových soutěžích, a to nejen na národní, ale i na mezinárodní úrovni.

Zaval disponuje vynikající mechanikou pohybu. Jeho původ ho předurčuje pro sportovní kariéru. Do ČR byl přivezen již loni, ještě před dovršením třetího roku. V červnu 2015 se zúčastnil Mezinárodního šampionátu velšských plemen v Hradci Králové, kde byl zahraničním posuzovatelem velmi dobře hodnocen. Kromě korektního exteriéru posuzovatel vyzdvihoval zejména jeho mimořádný charakter a vzorné chování ve výstavním kruhu. Zaval byl navržen a posléze i zařazen do HPK i AP v české velšské PK. Krátce po jeho příjezdu do ZH v Písku byl také obsednut a podstoupil základní remontní výcvik, který směřoval ke složení výkonnostních zkoušek pod sedlem. Tyto VZ byly podmínkou udělení výběru pro PK ČSP. Zaval je absolvoval v srpnu loňského roku s výborným hodnocením 8,76 bodu se čtrnáctiletou jezdkyní v sedle. Komise hodnotitelů na VZ ocenila moderní sportovní typ tohoto mladého hřebce i jeho elegantní pohyb. Na základě vynikajícího výsledku z VZ byl Zaval zařazen do HPK i AP také u ČSP.

Původ

Orchard WildemanZavalův otec - Orchard Wildeman (2008, KVH 147 cm) byl v roce 2014 exportován do USA, kde velmi úspěšně soutěží na drezurním obdélníku. V Holandsku byl v roce 2011 oceněn jako hřebec s nejlepším pohybem v klusu. Od roku 2013 je licentován také pro Německo.

Wildeman je oboustranně prochován na nejlepší rodinu tohoto hřebčína - Orchard Perestrojka (1990, KVH 151 cm). Otcem Perestrojky je Vita Novas Golden Boris - dvojnásobný šampion NWR a producent špičkových drezurních a skokových pony a také pravý bratr hřebce Vita Novas Hanassie. Sama Perestrojka je matkou dvou plemenných hřebců: Orchard D'Avranches a Orchard Boginov.

Orchard BoginovDvě z jejích dcer působí v rodném hřebčíně jako chovné klisny (Orchard Swetlana a Orchard Wielkanoc). O.Wielkanoc je pravou sestrou hřebce O. Boginov, který má výsledky v drezurním pony sportu na mezinárodní úrovni s jezdkyní Rachel Fokker. Oba jsou potomky vynikajícího hřebce Verona's Bo-Gi (vítěz 30denního testu mladých hřebců v Holandsku, vybrán speciálně pro vynikající pony typ a vhodný temperament, který spolehlivě předává potomstvu).

Orchard Red PrinceHříbata klisny O.Wielkanoc jsou stabilně velmi dobře hodnocena na národních šampionátech NWR. Tato klisna je matkou dvou holandských národních šampionů: klisny Orchard Red Elstar a hřebce Orchard Red Prince, který tento titul v roce 2012 získal dokonce podruhé. O.Wielkanoc sama nesportovala, ale má složeny výkonnostní zkoušky IBOP pod sedlem s velmi dobrým hodnocením.

Linie Vita Novas Hanassie

Orchard Wildeman je pokračovatelem vynikající sportovní linie hřebce Vita Novas Hanassie (1983, KVH 145 cm), který po sobě zanechal potomstvo, jež se uplatnilo na mezinárodních drezurních i skokových kolbištích v soutěžích pony. Jeho potomci po něm dědili korektní exteriér, vznosné chody i úžasnou skokovou potenci. Díky sportovní výkonnosti potomstva získal titul Prestatie, za exteriér potomstva titul Preferent. Sám na mezinárodní úrovni soutěžil v drezuře, na národní úrovni ve skákání. Nese vynikající krevní linie britského hřebčína Downland. Je považován za historicky jednoho z nejúspěšnějších jezdeckých poníků Evropy, prodán do Švédska.

Bjirmen's Wytse a Jasmien de KoeyerZplodil 346 potomků, 14 z nich dosáhlo mezinárodní sportovní výkonnosti. Orchard Wildeman patří k větvi jeho syna Bjirmen's Wytse (1992, KVH 148 cm), který byl v roce 2003 členem britského drezurního pony družstva na ME v Irsku, kde ho jezdila Georgina Somerset. Britské družstvo zde vybojovalo bronzovou medaili. V individuálním hodnocení obsadil Wytse 12. místo výsledkem 66,250 %. Mezi lety 2009 a 2011 byla dvojice Wytse a Jasmin de Koeyer členem juniorského holandského drezurního pony týmu. V roce 2012 byl prodán do Francie - do Haras de L'Eguille. Wytse je otcem 6 licentovaných synů, kteří rozšířili tuto úspěšnou linii do celého světa: Holandsko (Morgenlands Fabian), Dánsko (Ammadoor), Finsko (Hunsingo's Twister), Německo (Kooihuster Wessel), Austrálie (Kielshoop Honey Hill) a USA (Aester el Nino). K poslední uvedené větvi patří i Orchard Wildeman.

Matka Zavala - klisna Groeze's Mirna - byla nejlepší tříletou klisnou NWR roku 2009 a šampionkou NWR klisen z roku 2010. Pochází ze spojení De Goede Ree Now or Never x Wengelo's Frauke. Oba její rodiče nesou krev hřebce Vita Novas Golden Boris a u jejího otce ve 3. generaci navíc nacházíme i samotného Vita Novas Hanassie.

Velšská krev

Velmi důležitou úlohu v Zavalově rodokmenu hraje právě velšská krev. Zaval je totiž nositelem uznávaných a prověřených krevních linií hřebčína Downland. Tyto krevní linie, jak historie ukázala, jsou sázkou na jistotu, co se týče korektního exteriéru, vhodného temperamentu pro práci s dětmi a juniory ve spojení se schopností podat maximální sportovní výkon.

Zaval je ve 4. generaci oboustranně prochován na hřebce Downland Folklore (1977, WPBr - 75 % velšské krve + 25 % A1/1, KVH 147 cm, predikáty Elite a Prestatie), který byl vlajkovou lodí holandských WPBr, zapsaných v sekci K holandské velšské PK. Kromě Holandska působil i v německém chovu a vyprodukoval velmi početné a sportovně úspěšné potomstvo. Českým chovatelům jsou známy především jeho odchovy z holandských hřebčínů Vita Novas a Kooihuster.

Babička hřebce D. Folklore - plnokrevná klisna Ashby Star (1958), zvítězila sice ve dvou rovinových dostizích, ale pro svoji malou kohoutkovou výšku byla nabídnuta v dražbě, kde si ji zakoupila majitelka hřebčína Downland - paní Cuff, dlouholetá chovatelka velšských pony a WPBr. Té se z ní bohužel podařilo odchovat pouze jedno hříbě, a sice klisnu Downland Starletta (1965, WPBr - 50 % velšské krve + 50 % A1/1), jejíž potomci však významnou měrou ovlivnili vývoj jezdeckých poníků v Evropě. Vnuk D. Starletty - hřebec Fairley Tempest (1989) patřil k nejvyhledávanějším plemeníkům mezi jezdeckými poníky nejen ve Velké Británii, ale díky mraženému spermatu i v Austrálii.

Downland RomanceDownland Folklore je pokračovatelem velmi slavné a úspěšné linie, kterou založil jeho dědeček Downland Romance. Tento elegantní bílý velšský pony se může pochlubit mnoha tituly šampionů, ať už z jezdeckých tříd, nebo z klasických výstavních tříd na ruce. Svému potomstvu spolehlivě předával vynikající pracovní vlastnosti. Je otcem a dědečkem mnoha šampionů včetně overall šampiona Royal Welsh Show z roku 1971 - hřebce Downland Mohawk (1969, velšský pony, otec hřebce D. Folklore). Stejného ocenění v roce 1982 dosáhl i hřebec Rosedale Mohican (1973, velšský pony, vnuk hřebce D. Romance a syn hřebce D. Mohawk). Mohican byl na Royal Welsh Show vystaven vícekrát, v roce 1977 zde vybojoval titul šampiona hřebců sekce B. Mohicanův syn - hřebec Orielton Aristocrat (1977, velšský pony) je považován za nejúspěšnějšího otce menších jezdeckých poníků poslední čtvrtiny dvacátého století.

Downland MohawkOba rodiče Downland Mohawka patří k rodině slavné klisny Downland Love-in the- Mist, která se proslavila nejen jako mnohonásobná šampionka dětských jezdeckých tříd, ale také jako vynikající chovná klisna, neboť dala život takovým velšským velikánům, jakými byli např. její synové Downland Romance, nebo Downland Chevalier. D. Mohawk ovšem nepůsobil pouze v čistokrevném chovu, ale zplodil také několik vynikajících jezdeckých poníků (WPBr), k nimž např. patří i hřebec Small-Land Mambrino (1975, WPBr) z plnokrevné klisny Gazelle, jehož také najdeme v Zavalově původu na straně matky.

Sám Mambrino se v roce 1980 stal šampionem Ponies of Britain Stallion Show a v témže roce získal i titul vicešampiona na West Midland Stallion Show. O čtyři roky později titul šampiona Ponies of Britain Stallion Show obhájil. Mambrinovo potomstvo zaznamenalo veliký úspěch na Royal International Horse Show v Hicksteadu v roce 1993. Dvěma jeho synům se totiž na této prestižní výstavě podařilo vyhrát své třídy. Prvním z nich byl hřebec Sion Brian (WPBr, 1986), který se stal šampionem Show hunter pony, druhým byl hřebec Royal Bronze (1984, WPBr), jenž získal titul šampion Show pony a byl také vyhlášen celkovým Ridden šampionem výstavy a k tomu jako první pony v historii vyhrál i Winston Churchill Cup (titul pro nejlepšího koně pod sedlem předvedeného na Royal International Horse Show).

Zaval

Zaval v chovu

Zaval má rozhodně českým chovatelům co nabídnout. Je to prototyp moderního jezdeckého ponyho a se svojí KVH 147 cm se výborně hodí na klisny v předcházejících letech importované z Holandska po NWR hřebcích, jako jsou například: Aester El Nino, Bodo, Orchard Boginov, Kooihuster Teake, Bjirmen's Wytse, Vita Novas Hanassie, Orchard D'Avranches, Vita Nova's Golden Boris, Bokkesprong Czardas, nebo na klisny českého chovu po hřebci Waddenhoek's Colin.

ZavalV ČR máme momentálně více jak 50 klisen WPBr v produktivním věku 4-15 let s KVH 140 - 148 cm, které by mohly Zavalových služeb v sezóně 2016 využít. Zajímavý bude Zaval určitě ale i pro majitele WPBr klisen s KVH nad 149 cm. Převážná většina z nich nese kobskou krev a Zaval by ve spojení s těmito klisnami vyprodukoval potomstvo v kategorii malých sportovních koní, v pěkném, ušlechtilém typu, s dobrými sportovními předpoklady. Velmi dobře je rovněž využitelný nejen na plnokrevné anglické a arabské klisny, ale dobrou službu může udělat i majitelům velšských klisen sekce A, nebo B, či majitelům klisen ČSP, kteří by chtěli odchovat jezdeckého poníka vysoké kvality.

Zaval bude v sezóně 2016 působit na stanici ZH v Písku a všem chovatelům bude k dispozici formou inseminace čerstvým spermatem. Pak se vrací do Holandska, kde bude rozvíjet svoji sportovní kariéru. Připouštěcí poplatek činí 1 500 Kč + 2 500 Kč doplatek za březí klisnu.
V případě zájmu kontaktujte Ing. Jiřího Ptáčka - mobil: +420 737 274 803 (+420 734 545 453), e-mail: ptacek.abc@volny.cz

Podobné články
Zambesi

Zambesi TN je první z ohlášených novinek ZH Písek pro rok 2023. Jedná se o letos 19letého KWPN hnědáka s působivým potomstvem, který se snadno může…

I. předvýběry hřebců pro plemennou knihu českého teplokrevníka se konají 25. ledna v ZH Tlumačov a 26. ledna v Zemském hřebčinci Písek.