Novinka v pony plemenitbě: Spring Star’s Kimro

30. 1. 2019 Iveta Lewingerová a Rafífa Hamoudová Autor fotek: Vivian Hesen a ZH Písek

Novinkou v českém chovu pro sezónu 2019 je mladý plemenný hřebec holandského chovu – velšský pony Spring Star’s Kimro, který se ve svých třech letech stal nejúspěšnějším hřebcem sekce B na tradičním únorovém centrálním výběru hřebců do plemenitby v holandském Ermelu a následně celkovým šampionem celého výběru v roce 2017.

Spring Star’s Kimro, nar. 2014, KVH 134 cm, ryzák

Licentační komise ho označila za velmi typového reprezentanta plemene s krásnou horní linií a odpovídající kostrou, vynikající KVH, dobrou hloubkou i šířkou hrudníku a velmi elegantním a pružným pohybem. Kimro je potomkem dvou národních šampionů. Jeho otcem je úspěšný Spring Star’s Jarno a matkou vynikající klisna Spring Star’s Kimara.

Kimrův otec – Spring Star’s Jarno působil mezi lety 2010–2011 také pod českou PK, kde byl zařazen do HPK i AP. Pro holandskou PK byl vybrán na Centrale Hengstenkeuring (CHK) v roce 2012. Licentační komisi přesvědčil vynikajícím pohybem, zejména v klusu, a elegantní horní linií. Spring Star’s Jarno je pokračovatelem linie hřebce Eyarth Rio, což byl trojnásobný šampion žebříčku plemeníků WPCS v sekci B z let 1997, 1998 a 2002, který v Holandsku působil pouze jednu sezónu, během níž zplodil 37 potomků, z nichž vzešli 4 plemenní hřebci. K nim patří například elitní hřebec Breeton Dai, který v posledních letech působil také v britském hřebčíně Llanarth, kde zplodil úspěšné výstavní pony např.: hřebce Llanarth White Tiger (vítěz tříd na Royal Winter Fair 2016 a 2017), hřebce Llanarth Sundance (vítěz tříd na Lampeter Stallion Show a Glanusk Stallion Show 2018) nebo klisnu Llanarth Confetti (šampionku hříbat sekce B a Reserve supreme šampionku na National Welsh Foal Show 2015). Přímo v Kimrově původu nalezneme dalšího ze synů hřebce Eyarth Rio – v Holandsku preferovaného plemeníka Den Bramel’s Rio.

K Jarnovým úspěšným potomkům patří také kromě Kimra syn z matky Gelpenberg’s Sarina – Ribbon’s Sir Rick, který se jako hříbě pod matkou stal šampionem hříbat na regionální výstavě v Gietenu a následně své kvality potvrdil prvním místem ve třídě na International Dragon Welsh Show 2014.

Jarnův otec – hřebec Wolling’s Dante jako tříletý zvítězil ve své třídě na International Welsh Show 2005 v Belgii, kde porazil i šampiona mladých z Royal Welsh Show. Po svém výběru v Holandsku působil 2 roky, jako pětiletý přesídlil do Polska, kde zplodil více jak 80 hříbat a poté krátce působil v italském a německém chovu. Následně se vrátil zpět do Holandska, do hřebčína Stal Ribbon. K jeho nejúspěšnějším potomkům patří dva prémiovaní hřebci: Kimrův otec Spring Star’s Jarno a jeho o dva roky starší polobratr Spring Star’s Spirit, který byl po úspěšném absolvování holandského výběru prodán do Německa. Zde byl Spirit vybrán do plemenitby ve čtyřech spolkových zemích a získal na výstavách mnoho ocenění. Dante se prosadil nejen jako producent čistokrevného potomstva, ale výrazně ovlivnil i chov jezdeckých poníků v Holandsku, Německu, Polsku, Rusku a Francii. Jeho potomstvo se vyznačuje vynikajícím charakterem, který z nich dělá skvělé partnery pro dětské i juniorské jezdce. Patří k nejúspěšnější rodině hřebčína Wolling, kterou založila elitní klisna Wolling’s Digalon Merch (vnučka Downland Love-in-the-mist), dvojnásobná šampionka sekce B z výstavy v Tolbertu a držitelka mnoha ocenění holandského chovatelského svazu.

Kimrova matka Spring Star’s Kimara je nejen chovnou klisnou vysokých kvalit, ale i výstavně úspěšnou šampionkou. Jako čtyřletá se stala holandskou národní šampionkou klisen (2012), v roce 2017 na centrálním šampionátu klisen zvítězila ve třídě čtyřletých a starších klisen sekce B a získala titul celkové vicešampionky klisen. Bodovala také na poslední 19. International Welsh Show 2017 v Ermelu, kde zvítězila ve třídě 8letých a starších klisen sekce B.

Kimrův rodokmen vykazuje silnou koncentraci EYARTH krve, a to díky jeho prochování na pravé sourozence: klisnu Eyarth Zsa Zsa a hřebce Eyarth Harlequin. Ti oba přinášejí velmi ceněné krevní linie hřebčína Downland. Jejich otec Eyarth Celebration zplodil také mimo jiné i dvojnásobnou overall šampionku Royal Welsh Show z let 2002 a 2003 klisnu Eyarth Windflower. Eyarth Celebration byl prvním hřebcem z vlastního chovu, kterého si majitelé hřebčína Eyarth nechali pro další plemenitbu. Jako hříbě pod matkou byl mnohokrát vystaven a neporažen. Jako roček získal pro hřebčín Eyarth první vítězství na Royal Welsh Show včetně titulu vicešampiona mladých sekce B a vicešampiona hřebců sekce B. Majitelé hřebčína Eyarth ho označují za hřebce, který svou genetickou silou ovlivnil následující generace do té míry, že vytvořil typický vzhled Eyarth poníků.

Matkou sourozenců Eyarth Zsa Zsa a Eyarth Harlequin je klisna Weston Twiggy. Tu zakoupili majitelé hřebčína jako tříletku a nikdy ji nevystavovali. Během následujících let odchovala pro tento hřebčín celkem 16 hříbat, z nichž více jak polovina byla po hřebci Eyarth Celebration. Z tohoto spojení vzešlo mnoho šampionů včetně vynikajících klisen Eyarth Arabella a Eyarth Zsa Zsa. Arabella je babičkou z matčiny strany výše zmíněné dvojnásobné overall šampionky Royal Welsh Show – klisny Eyarth Windflower.

K nejvýznamnějším potomkům klisny Eyarth Zsa Zsa bezesporu patří výše uvedený hřebec Eyarth Rio, který se dvakrát kvalifikoval také na HOYS, a dále hřebec Eyarth Beau Geste, který se stal šampionem mladých na Royal Welsh Show, overall vicešampionem na Great Yorkshire Show a supreme šampionem ve Skotsku. Z jejích dcer byla velmi úspěšná klisna Eyarth Sophie, která získala několik titulů na výstavách ve Velké Británii i Švédsku.

Dědeček sourozenců Eyarth Zsa Zsa a Eyarth Harlequin – hřebec Keston Royal Occasion byl velmi úspěšným a využívaným plemeníkem s kvalitním potomstvem, díky kterému se 4 x stal šampionem žebříčku plemeníků WPCS pro sekci B, kdy v letech 1980 a 1983 byl zároveň i nejlépe hodnoceným plemeníkem v rámci všech velšských plemen a dokázal porazit i takové šampiony, jakými byli Tyhen Comet, Nebo Brenin nebo Lyn Cwmcoed.

K vynikajícím potomkům Eyarth Harlequina patří mimo jiné i famózní Nilantshoeve’s Zippo (vnuk Eyarth Harlequina), v Německu prémiovaný hřebec, holandský národní šampion z let 2013 a 2014, celkový vicešampion Welsh Bundesschau 2017 a čerstvě také šampion hřebců sekce B na ruce na 5. FN Bundeshengstschau 2019 v Berlíně.

 

Spring Star’s Kimro v českém čistokrevném chovu skvěle naváže na mnoho klisen importovaných z Holandska, jejichž původ také obsahuje krevní linie hřebčína Eyarth. Díky těmto krevním liniím bude rovněž vynikající volbou například pro velmi početnou populaci dcer a vnuček sportovně úspěšného hřebce 920 Bonsay, který v ČR působil 14 let, nebo pro dcery hřebce 1294 Top Secret. Vzhledem k tomu, že někteří z jeho předků pozitivně ovlivnili chov jezdeckých poníků, může Kimro nabídnout své služby také všem chovatelům, kteří by rádi odchovali elegantní a pohybově nadané jezdecké poníky s KVH od 130 do 140 cm.

Kimro byl pro sezónu 2019 zapůjčen do ČR a bude působit v ZH Písek. Tento hřebec bude dosažitelný pro chovatele z celé ČR, neboť bude působit v inseminaci čerstvým spermatem. Široké chovatelské veřejnosti bude Kimro představen v rámci březnových chovatelských přehlídek ZH Písek.

Podobné články
Zambesi

Zambesi TN je první z ohlášených novinek ZH Písek pro rok 2023. Jedná se o letos 19letého KWPN hnědáka s působivým potomstvem, který se snadno může…

I. předvýběry hřebců pro plemennou knihu českého teplokrevníka se konají 25. ledna v ZH Tlumačov a 26. ledna v Zemském hřebčinci Písek.