Hřebci A 1/1 v teplokrevném chovu: Korok

16. 9. 2013 Eva Holubcová Autor fotek: © Zuzana Šedá (www.zuzanaseda.cz), sporthorse-data.com, archiv Dagmar Macháčové, Gabriely Jeníčkové a autorky článku

Trojnásobného vítěze Velké pardubické Koroka ve své době znal každý občan země, legendárním se stal i kvůli své postižené noze. Kvůli ní proběhly bouřlivé debaty v otázce: "Patří Korok do chovu, nebo ne?" ... otázka byla zodpovězena více než pádně.

Korok patří mezi největší koňské legendy v Česku a jeho životní příběh zná asi každý koňák, přesto jej sesumarizuji. Korok se narodil s výraznou deformitou pravé přední nohy - byla od karpálního kloubu vytočena. Už jenom to by bylo důvodem pro utracení koně, ale on se navíc narodil do smůlovatého ročníku, který byl postižen silnými průjmy a jeho růst tím byl ovlivněn. Zkrátka ve dvou letech to byl kůň, o kterého by si dneska nikdo ani ten žebřík neopřel a byl určený na jatky. Tehdy tam ale přijeli ze Státního statku Židlochovice vybírat koně a on jim byl přidán za cenu masa přívažkem k blízkému příbuznému Kamošovi (o kterém uvádí, že byl lepší než Korok!) a polokrevné klisně.

KorokBratři Chaloupkovi tehdy přivezli koně, který jim později třikrát vyhrál Velkou pardubickou... Tehdy by to však do toho koně nikdo neřekl. Korok poprvé startoval na rovině v Olomouci jako tříletý roku 1965, poté už běhal v letech 1966 až 1972 jenom překážkové dostihy. Celkem absolvoval 41 dostihů, včetně těch nejtěžších, což je s ohledem na končetinu obdivuhodné. Už v roce 1967 na sebe výrazně upozornil vítězstvím ve výběrovém dostihu, porazil excelentní Paseku a vítězku VP Mocnou v prestižní Ceně Vltavy v den Velké pardubické.

Rok 1968 byl poznamenán známými smutnými událostmi, kvůli kterým se Velká pardubická neběhala (i proto, že Sověti chtěli za každou cenu startovat) a tak se Korok na start Velké podíval poprvé roku 1969, kdy tehdy nebyl v pěti startech vůbec poražen, a Velkou pardubickou poprvé vyhrál. Favoritem byl poslední vítěz VP sovětský Dresden a nebo Lukava s Korokovou sestrou Kostravou. Korokovo vítězství vyneslo tuto dvojici na absolutní piedestal popularity, neboť Korok jako postižený kůň byl předmětem obrovského zájmu médií, ale i obyčejných lidí. Stal se favoritem lidských srdcí pro svoji srdnatost a vůli bojovat. Zajímavé na tom je, že Korok byl a je popisován jako kůň, který miloval lidi. Sympatie byly tedy oboustranné. Jednalo se navíc o velmi inteligentní zvíře a koně výborné povahy.

Roku 1970 však odmítl skočit Taxisův příkop, ale v letech 1971 a 1972 získal další dvě vítězství ve Velké pardubické. Z dráhy odcházel jako trojnásobný vítěz s nesmírnou popularitou. Jeho zařazení do chovu však nebylo vůbec jednoduchou záležitostí, i jenom úvahy o jeho působení vyvolávaly rozsáhlé diskuze a polemiky. Bylo to z obav, aby Korok svoji vadu nepřenášel dále. Proto byl licencován jen „na zkoušku", jak se budou jevit hříbata. Obavy byly vyvráceny narozenými korektními hříbaty, a tak byl hřebec do chovu zařazen trvale. Působil v plnokrevném a v teplokrevném chovu v letech 1973 až 1984, kde kromě několika dobrých rovinových, výborných steeplerů a parkurových koní získaly popularitu hlavně jeho dcery - vynikající matky. O potomstvu však až po rozboru původu.

Konec Koroka přišel v jeho 22 letech v plném zdraví a kondici, když si zlomil nohu ve výběhu a musel být utracen. Pohřben byl poblíž statku a jeho hrob je dodnes udržovaný. Patří k největším koním historie Velké pardubické a dodnes jeho jméno s úctou vysloví každý člověk od koní.

Korokův původ

AstyanaxOtec Astyanax je v současné době považován za nejlepšího hřebce 20. století v československém chovu, který nedostal v podstatě žádnou šanci. Že dokázal dostat motěšické stádo do nečekaných výšin, značí, že se jednalo o mimořádně talentovaného plemeníka. Astyanax byl přivezen společně s L´Amiralem a následně přidělen slovenským chovatelům, bohužel v době, kdy se měl dostat do Napajedel, uhynul. Astyanax disponoval původem, díky kterému by mohl stát v každém hřebčíně na světě. Byl po Djebel, což je Chefs-de-race ve světě plnokrevníka, ale také mimořádně významný element v teplokrevném chovu.

Matka Thaouka byla skvělou chovnou klisnou, matkou vítěze St. Leger Talma II a mimo něj dala další výborná zvířata, včetně ¾ bratra Astyanaxe Micipse, který patřil k top tříletým svého ročníku a působil i v teplokrevném chovu ve Francii. Tam se osvědčil výborně a lze to krásně ilustrovat na OH vítězi Jus de Pomme, jehož mateřský otec Garitchou je z linie založené Micipsou... Z rodiny Thaouky vychází ještě Diplomat xx, v jehož potomstvu můžeme vidět 1.40m skokany a několik koní výkonnosti 1.60 m.

Astyanax se sem dostal jen proto, že na dráze absolvoval jediný (vítězný) start, kde porazil pozdějšího velkého klasického vítěze. Poté se zranil a odešel do chovu, napřed působil ve Španělsku a poté byl přivezen sem.

V plnokrevném chovu dal několik klasických vítězů (Vax, Novela a Myjavan), výborné steeplery jako sourozenecké duo Kostrava a Korok, z jeho dcer na dráze zazářili skvělá Nanon, ale především excelentní sprinter Mys (šampión sprinter 1984, 1985 a 1986). Pro teplokrevný chov u nás byl důležitý tím, že po něm bylo zařazeno celkem 9 plemeníků. Z nich vynikli třeba: Častý (pot.: D: S, S: ST, C: S), pravý bratr Častuš (pot.: D: S, S: L, C: S) a Myjavan. Derby-vítěz Myjavan do teplokrevného chovu odeslal dva své syny, ale důležitějším byl z jeho dcery narozený Čukar (pot.: D: L, S: L**, C: ZL), jehož inseminační dávky má (mělo) ERC Mnětice.

Z dcer Astyanaxe se narodilo několik plemeníků důležitých pro teplokrevný chov u nás. Prvním z nich byl Hugben - 49 (pot.: D: T, S: ST, C: T, A: L) s 3 zařazenými syny v teplokr. chovu, z nichž nejznámější je Belfast Vasury. Druhým byl Časpal s pot.: D: L, S: ST, C: S a taktéž 3 syny - pokračovateli, z nichž klíčovým byl Seward s výkonností D: L, S: ST, C: S a pot.: D: L, S: S*, C: TT, A: T. Astyanaxova dcera Myjaxa je bábou Marobuda (vl.: S: ST, pot.: D: L, S: ST, C: S), ale hlavně matkou Myse. Mys dal dva plemeníky Minerál a Mistrál, potomstvo vysportovalo D: S, S: S, C: ZL, A: T.

Astyanax byl z linie Djebel, kterou jsme rozebrali u kvalitního hřebce v teplokrevném chovu jakým je Tiznit, jenom připomeneme, že z této linie vychází sportovní koně i plemeníci nejvyšší třídy. Ostatně, u nás se tato linie prezentovala na výbornou.

KorokKorokova rodina

Korokova matka Cosyria (Coastguard) pocházela z rodiny založené Rose Bernd po famózním hřebci Gomba. Její dcera Anna Sacher, matka rakouského derby-vítěze First Star, byla pro dějiny plnokrevníka důležitá jako bába Osterfreude, zakladatelky opravdu důležité německé rodiny „O", z níž bylo i mnoho hřebců zařazeno v teplokrevném chovu. Bohužel není prostor pro to tu rodinu prezentovat, neboť by to bylo na samostatný článek. Pravá sestra Anny Sacher Reseda rodinu rozšířila u nás, ale jiná věc je, že od počátku měla rodina překážkový profil. Opravdu skvělým rovinovým koněm byl jen známý klasický vítěz Cárevič. Ostatní šířili jméno rodiny na překážkách, ať už to byli Čergov (užit i v teplokr. chovu), Rival, Cora, Kobalt, Kolár, Kostrava, Korec či Kyb. Většina z nich startovala i ve Velké pardubické, někteří vícekráte (Korec, Kyb, Kostrava a Korok).

Cosyria byla užita i v teplokrevném chovu a její dcerka 661 Furioso XXVII dala plemeníka Aligátor. Z rodiny Cosyrie vychází několik plemeníků de facto moravského teplokrevníka jako Calypso (Quoniam VII) - pot. spřežení T a 2809 Przedswit XVII-31 (3446) s potomstvem skoky S**, dále sportovci až na stupni ST atd. Rodina ale v plnokrevném chovu již neexistuje.

Otec Cosyrie Coastguard působil v Hostouni i v Motěšicích a byl z linie Hurry On. Význam Hurry On pro světový teplokrevný chov je naprosto neodmyslitelný (např. linie Pilot, Furioso, mateřská linie Cor de la Bryere).

Zkrátka řečeno, Korok se pro teplokrevný chov více než hodil.

MercátorPotomstvo Koroka v dostizích

Hned první narozené hříbě vůbec - Vekora - bylo skvělé, na dráze byla třetí ve St. Leger. Následovali další jako Durman (1. Cena tříletých hřebců), Decus (2. Cena zimního favorita, 2. Gerschův memoriál, 3. Cena Masise a Simsonova cena), Číman (1. Cena tříletých hřebců), Isolda (1. Gerschův memoriál) a několik dalších umístěných. Ovšem pravou parketou byly překážky, na kterých vyniklo mnoho potomků, jako např. Variátor (1. Memoriál Rudolfa Poplera), Mercátor (1. Cena Vltavy r. 1983, bohužel byl brzy utracen), nešťastná Orka (4. a 5. ve Velké pardubické v letech 1986 až 1987), Makemono (5. ve VP r. 1991), Laban, Durman, Drak, Lakmé (1. Cena Váhu), Vita, Monolog (1. Cena čs. televize, proutí) či Soumrak (1. Cena Váhu).

Drak si zaslouží zvláštní zmínku, neboť byl 2. ve Velké pardubické a v teplokrevném chovu jeho potomstvo dosáhlo výkonnosti D: L, S: ST**a C: ST. Jediným licencovaným synem po Drakovi je jeho stejnomenný syn Drak z matky po Dux Lipský, krásný izabela hřebec, který teprve začíná ve sportu (loni skoky L**). Ovšem nejlepšími potomky jsou klisny: Drakona - která si vyskákala ST** a Dračice (S: S**,C: ST).

LabanDruhým Korokovým synem v chovu byl Laban, výborný steepler, 1. v Ceně osvobození (kvalifikační dostih pro VP) či Steeplechase Grifela, druhý z Ceny Vltavy. Laban zdědil všechny kladné vlastnosti svého otce, ale v chovu využit příliš nebyl a tak jedinou výraznější nositelkou jeho jména je slavná steeplerka Modřenka, později pátá ve Velké pardubické.

Z polokrevných hříbat v dostizích či ve sportu vynikli Hlasira, Kolos, Katoda, Koliba, Bajana, Kanón, Čekora a Bekor.

Z Korokových dcer se narodili výborní koně jako Hoboj, Kurt (ten získal kromě Ceny znárodnění mnoho umístění v jedničkách, a na překážkách byl 4. ve Velké pardubické), Lyrik (5. ve VP), Sesi (3. ve VP), Vadigar, Valiba, Verdun (jedničkový vítěz, 4. v Derby), Verst, Vitar či výborný Vivier. Ovšem všechny svojí slávou zastínil nikdo menší než trojnásobný vítěz Velké pardubické Peruán, zrozený z Korokovy dcery Pergoly...

Potomstvo ve sportu

Bohužel nejen pro mě jsou výsledky ve sportu celkem nedostupné, a proto jsou jenom velmi omezené informace - doplnění v jakémkoliv rozsahu velmi uvítám nejen já. Korok by si zasloužil komplementaci výsledků potomstva nejen v dostizích, ale i ve sportu. Já mohu jmenovat jen některé - Číman či Soret, kteří dosáhli výkonnosti S.

QuintZ chovných klisen to byly např. JM 2848 Hubička (z JM 1943 Alfa po Almhirt I), která sama měla ve spřežení T, a její dcery Arnika (2245 North Star VII - 35) a JM 3904 Cena (Kordon nošovický) dosáhly stejné výkonnosti. Výbornou byla i Kora (z JM 1943 Alfa po Almhirt I), sama skoky S, jejíž potomstvo již bylo na této úrovni: D: T, S: T**, C: TT. Také klisna Č 963 Sopka (z Soňa po 873 Alarm - 1) si vyskákala ST. Některé klisny výkonnost uvedenou nemají, ale v chovu si vedly skvěle. Byly jimi VČ 746 Kordula (z Kateřina po Gaston) s pot.: D: L, S: S*, C: ST, Lafeta (z Lolika po Lyon) s potomstvem drezura ST a skoky L; a její pravá sestra Lilka, potomstvo: D: L, S: S, C: L. Také Sexta (z Sivilla po Derzkij) dala koně výkonnosti ST na skocích. Poslední zmíněnou bude VČ 779 Sojka (z Soňa po 873 Alarm - 1) s pot.: S: T**, C: ST.

Následující tabulkový přehled uvádí některé koně s krví Koroka na straně matky ve sportu. Je pouze ilustrativní a jeho doplnění (koně od stupně „S") uvítáme, zrovna tak i vzpomínky či fotky na Koroka samotného či jeho potomstvo, v diskuzi pod článkem. Bohatou fotogalerii sportujících potomků naleznete pod článkem.

Vnukové, pravnukové a prapravnukové Koroka výsledky ve sportu
JM 3659 Arnika (2245 North Star VII - 35 x Korok) spřežení T; dcera JM 4275 Fróny (2366 Admetos Linde) - spřežení T
Beauty/Černý (Hugben - 49 x Korok) military T, skoky L
Belinda D (Landos x Avignon x Veronal x Korok) skoky S**
479 Blat s.v. (Klas) (33 Blatec dubský x Korok) military S; plemeník - mateřský otec „S" skokanky Rosy (po Charleston)
Bodo Orling (Zorro s.v. x Korok) drezura S
Buggy D (Great Pleasure x Avignon x Veronal x Korok) skoky S*
JM 3904 Cena (Kordon nošovický x Korok) spřežení T; dcera 52/783 Lorieta (2591 Amon - 36) dosáhla taktéž stupně T ve spřežení
JM 3903 Céva (2274 Kordon nošovický x Korok) spřežení T; potomstvo spřežení T. Dcera Chrpa (Lumen Ferona) dala Glen - Flóra (drezura S) a Evitu 5 s Anrikou (obě spřežení T)
Confiédo (Buenos x Blatec II x Belendek x Korok) skoky S**
Elán (270 Diktant slatiňanský s.v. x Korok) military T, skoky L**
Fatima (2295 Diktant - 57 - 6-132 Firma) drezura ST
52/561 Hubička II (Lumen Ferona x Korok) potomstvo spřežení T, např. 55/928 Amálka (2564 Genius - 14)
Kapitola (Zorro x Korok) military S
24/193 Karmen (Darex x Caramel x Korok) skoky S, syn Werdikt (Watergatte) skoky S**
Korin (Zorro s.v. x Korok) drezura S
50/516 Lada (Landos s.v. x Korok) skoky S, military TT, drezura S; vítězka KMK mladých koní ve všestrannosti (kategorie 6letí)
Lakora (Latinus s.v. x Korok) skoky T**; potomstvo skoky S**
Leon (2293 Kontur - Lafeta) drezura ST
Likér 1 (2436 Libero - 6 - Lilka) skoky S
Natural (Ascot x Reflex x Korok) skoky S
Quint (255 Obvod slatiňanský x Korok) military T, skoky L
Ramira (Ramiro - 47 x Korok) z rodiny Távol matka Rebel Jolanka (skoky S*)
Renovace (Quoniam VII x Korok), z Regulusovy rodiny Relation skoky S; potomstvo S: S**,C: S. Matka Rubi (military S, potomstvo také military S), bába Camily (Ladinos x Assisi del Santo x Korok) a Repliky (Silvio II x Quoniam VII x Korok) - obě military S
68/412 Sympatika (Silvaner buňovský x Libanon - 54 x Korok) skoky S, military T
Samir (Silvio II x Čukar x Libanon - 54 x Korok) drezura S
Tesali (Paico x Korok) z rodiny Távol dala Tinu Turner (Silvio II) - vl.: D: L, S: L*, C: S) a Traccy (Papillion) - skoky S**
Veneria (Paico x Korok) z rodiny Valencia D: L, S: L, C: T a potomstvo zatím S: L**

Korok byl koněm, který uspěl na všech frontách. Na překážkách, v chovu, ale především v srdcích lidí. Proto nebude zapomenut.

Podobné články
Zambesi

Zambesi TN je první z ohlášených novinek ZH Písek pro rok 2023. Jedná se o letos 19letého KWPN hnědáka s působivým potomstvem, který se snadno může…

I. předvýběry hřebců pro plemennou knihu českého teplokrevníka se konají 25. ledna v ZH Tlumačov a 26. ledna v Zemském hřebčinci Písek.