Heraldik, kůň čs. chovu a otec olympijských koní

26. 1. 2012 Eva Holubcová Autor fotek: Ofocené archivní materiály Yvony Formanové, Michaela Přibáňová, archiv M. Blaška, archiv V. Naštického, www.sporthorse-data.com

Protože o Heraldikovi se v Čechách nemluví, ačkoliv ho lze pokládat za jednoho z nejlepších, ne-li nejlepšího koně československého chovu, kteří měli prokazatelný a fundamentální význam v teplokrevném chovu ve světě, je nutné splnit vůči hřebci jistý dluh, který má celá jezdecká komunita u nás.

V době, kdy se masivně a možná lze říci bezmyšlenkovitě využívají importy a původní chov zůstává upozaden, je třeba upozornit, že zde máme genetický potencionál, který při využití venku vyústil v olympijské koně.

Hned na úvod bodově představíme hřebcovy největší úspěchy v chovu, kterých doposud dosáhl:

 • Heraldikje zatím jediný plemeník, kterému kdy na Světových jezdeckých hrách startovali potomci ve všech olympijských disciplínách (drezura, parkur, military) v jednom ročníku,
 • na WEG v Kentucky měl 5 přímých potomků, což neměl žádný jiný plemeník (!), když esa jako Nabab de Reve a Contender měli po 4,
 • jen v Německu má licentováno 16 svých synů a do chovu je zařazeno 343 klisen, z nichž řada je prémiových,
 • pouze v Německu startovalo 940 jeho potomků v drezuře, parkurech a military,
 • vzhledem k hřebcovým úspěchům na Bundeschampionatech, mistrovstvích jednotlivých zemí, Olympijských hrách, Mistrovství Evropy, Mistrovství světa mladých koní je nesnadné vybrat jeho nejlepší ročník,
 • v letech 2009, 2010 (s 26 vítěznými potomky), 2011 (s 39 vítěznými potomky a 5 vítězů je mateřským otcem) je Heraldik podle Mezinárodní klasifikace WBFSH nejlepší plemeník ve všestrannosti, v r. 2008 byl na druhém místě,
 • Heraldik je již řazen k legendám renomovanými chovatelskými časopisy a vedle Lauries Crusador je označován za nejlepšího A 1/1 v teplokrevném chovu za posledních 20 let,
 • od doby, kdy byla zavedena Mezinárodní klasifikace WBFSH ve všestrannosti, byla 15 let hodnocena PK ISH (Irish Sport Horse) na prvním místě, teprve až s Heraldikovými potomky získala prvenství v letech 2009 a 2010 i hannoverská PK, a v letech 2008 a 2011 byla na druhém místě - to vše díky Heraldikovým výsledkům.

A jak to vše začalo? Jak se stalo, že československý odchovanec vystoupil na absolutní vrchol světového chovu a mezi legendy?

Heraldik se narodil v roce 1982 v SOUP Šala po otci Caramel, který na dráze odběhal 68 startů a vyhrál 13 dostihů a patřil několik let ke špičce u nás. Caramel proslul hlavně na Slovensku jako otec vynikajících sportovních koní a do chovu po něm byl kromě Heraldika zařazen i Čukar a nově pro letošní sezónu vnuk, hodnocený na Slovensku jako "E", Buster (po Ballast), který je z rodiny Valencie.

Matka Heraldika sama na dráze byla velmi špatný dostihový kůň, jako dvouletá měla v GH celých 34 kg a jako tříletá získala za dvě pátá místa na proutí 53 kg v GH, na rovině ovšem dobíhala mezi posledními v nízko hodnocených dostizích a jako čtyřletá běhala překážky, kde získala několik umístění. Ve své poslední sezóně již prezentovala svého pozdějšího celoživotního držitele SOUP Šala, za obě sezóny byla hodnocena 58.5 kg v GH. Ačkoliv na dráze byla tak nevýrazná, v chovu naopak zazářila. Klisnička popisovaná jako drobná, nenápadná a černá jak uhel s malou lysinkou dala kromě Heraldika dalšího výborného parkurového koně Háje a také klisnu Herku, která byla exportována do Německa, kde dala výborné Royaldik a Meraldik, oba známí jako úspěšní sportovní koně a plemeníci.

Heraldik na dráze zůstal věrný dostihovým "kvalitám" své matky. Vyběhl jako tříletý na Slovensku celkem třikrát, v posledním startu doběhl čtvrtý. Ve čtyřech letech ve třech startech se neumístil v IV. kat., doběhl pátý ve steeplechase a jeho kariéra skončila v červnové steeplechase, kde doběhl třetí. V překážkovém GH ani nebyl hodnocen, na rovině byl ohodnocen na 43 kg. Mýtus šířený v ČR, že plnokrevník, který působí v teplokrevném chovu, musí mít hlavně dostihovou kariéru a že sportovní kariéra není podstatná, byl překonán nejen jím, ale i mnohými jinými veleúspěšnými plemeníky v historii teplokrevníka, jako např. Cottage Son, Laudanum či Hand In Glove.

Heraldik v tréninku s MVDr. V. NaštickýmHeraldik na kolbištích vynikl a jeho kariéra s MVDr. Viliamem Naštickým v sedle utkvěla dodnes mnohým tehdejším divákům v paměti, neboť tato dvojice byla velmi populární. Heraldik několik let skákal nejtěžší parkury stupně T, včetně soutěží CSIO, kde získal 4. místo v GP CSIO-W Bratislava 1991, 8. místo v CSIO-W Kiskunhalas 1992 a společně se svým jezdcem byli nejlepší slovenská dvojice ve Velké ceně Bratislava 1993. Ošetřovatelka Yvonne Formanová, která s ním a s dalšími koňmi procestovala Československo na cestě za úspěchy na kolbištích, na něj vzpomíná jako na mimořádně charakterově a povahově kvalitní zvíře. Hřebec byl zároveň i přes svůj temperament velice dobře jezditelný.

Poté byl prodán do Německa, kde stál v obchodní stáji jezdce Petera Nagela a chovatele George Clausena, kde ho objevil Alfred Casper. Heraldik za sebou tehdy měl 7 vítězství v "S" parkurech (německá stupnice obtížnosti se od naší zásadně liší!). Pan Casper byl majitelem hřebčína Birkhof a hledal plnokrevného plemeníka pro svůj chov. Objevil ho v Dortmundu, odkud podle vzpomínek jeho syna Jurgena volal v nepopsatelné euforii a oznamoval: "Našel jsem!". Heraldika tehdy okamžitě koupil, ačkoliv o jeho sportovní kariéře v Československu nebylo tehdy v Německu mnoho známo a administrativní problémy s potvrzením výsledků a minulosti hřebce vedly téměř k soudu.

Pan Casper tehdy vsadil především na původ, který v Československu tehdy nebyl doceněn, neboť by jinak hřebec s takovou výkonností a již tehdy zřetelnými předpoklady být úspěšný v chovu, nemohl být nikdy prodán mimo Československo. Co viděl renomovaný chovatel při pohledu na hřebcův původ? Jednak Wiesenklee, který byl venku velmi úspěšným plemeníkem, když na sportovní scéně i v chovu působili potomci z jeho působení v Německu a Holandsku. Také byl zástupcem rodiny, která má velmi dobrý zvuk jak v dostihovém, tak i sportovním světě. Ironií osudu se jedná opět o rodinu, jejíž kořeny najdeme v Československu, potažmo napajedelském chovu...

Navíc byl polobratrem Wiesenbaum, který dal vynikající skokanku Weinbohlu (150cm), která je matkou olympijského koně Alcazara a Gilette, další dcera Wiesenelfe je bábou excelentního drezurního esa De Niro (!). K tomu dodáme, že napajedelský odchovanec Elan po Wiesenklee se stal úspěšným plemeníkem i mateřským otcem v Holandsku a že je otcem plemeníka Ex Libris (který je krom jiného mateřský otec Rubinero). Tehdy se ale v Československu o kvalitách Wiesenklee a jeho potomstva ve sportu vědělo, koneckonců minimálně Caramelova produkce potvrzovala fakta již dávno objevená ve světě.

TantiemeLinie Wiesenklee byla v hřebcově původu zkombinována s linií Deux Pour Cent, jehož syn Tantieme založil úspěšnou linii, která fungovala v teplokrevném chovu více než skvěle, minimálně lze zmínit alespoň Rakosi ve Francii. V Československu Deux Pour Cent i při velmi krátké době dal několik synů, kteří při rozumném využití mohli být neskutečným přínosem, ostatně jeho syn Cent svůj nadprůměrný talent prokázal v mnoha potomcích, kromě veleúspěšného Amora to byl zejména Cinzano, který poté dal Labe Jeff.

Heraldikův původ obsahoval další významné jedince, kteří se prosadili v teplokrevném sportu i chovu a to Nearco, Chief, Cranach, Hurry On, Fairway či Tourbillon. V neposlední řadě z rodiny klisny Heimwehr působil o několik desítek let dříve úspěšně v Německu hřebec Hradschin (Mio - Horalka, Mohykán).

Když si uvědomíme, že takový původ se snoubil s výkonností, exteriérem, povahou a charakterem hřebce, není divu, že v něm odborníci rychle vytušili možný chovný potencionál. Proto byl již v r. 1994 zařazen do chovu v Münster-Handorfu, odkud přešel do hřebčína Birkhof. Tam pan Casper hřebce prezentoval na předváděcím dni, kde byl při této příležitosti ukázán na ruce a pod sedlem. Zapůsobil takovým dojmem, že hned první sezónu v hřebčíně Birkhof 1995 byl vyprodaný a tak tomu zůstalo až do jeho smrti. Mezi chovatele, kteří mu dali největší šanci, patřil i Fritz Butt, který mu dal své vynikající klisny s výbornými původy, které měly v sobě vysoký podíl plnokrevníka a cíleně využil prochování na "W" rodinu, z čehož vzešla esa jako Butts Avedon, Butts Abraxxas a Butts Leon.

Četné potomstvo...

Vzhledem k tomu, jakým způsobem se hřebec prosadil v chovu, bylo nutné přehledy potomstva uspořádat takto. Nechte se oslnit následujícími informacemi.

Mezi nejlepší Heraldikovy potomky ve sportu zatím můžeme počítat koně jako Heraldicus neboli Hoyos de Monterrey (reprezentant Norska, skoky 160 cm), Herald (reprezentant Španělska v Poháru národů, Mistrovství světa), Ekwador (drezura stupně Grand Prix), Happy Times (reprezentant Austrálie, účastník Světových jezdeckých her, vítěz a mnohokrát umístěný ve významných závodech Světového poháru, např. ve Badmintonu), FRH Butts Avedon (reprezentant Německa, 2. místo Mistrovství světa mladých koní (7letí) ve všestrannosti za Mighty Magic), FRH Butts Abraxxas (Stříbrná medaile na OH 2008 ve všestrannosti, 13. místo na Světových jezdeckých hrách, získal zlato v družstvech na Mistrovství Evropy ve všestrannosti 2011, vítěz a umístěný v soutěžích Světového poháru), Euroridings Butts Leon (člen zlatého olympijského týmu ve všestrannosti, pátý na OH v jednotlivcích, 4. místo ve finále SP 2009, 8. místo ve světovém hodnocení koní pro všestrannost, vítěz a umístěný v soutěžích Světového poháru a momentálně je prodán thajské jezdkyni Nině Ligon), TSF Karascada (Trakén roku), Hitchcock (2x mistr Itálie, pochází z maďarské rodiny fenomenální Kincsem, skrze větev v Napajedlích působících klisny Orzsa, ze které vychází i Wahnfried, který je otcem další legendy teplokrevného chovu Der Löwe) či FBW Hidalgo (drezura Grand Prix).

Dále k předním potomkům patří: Arame, Black Ebony, Baja, Butts Leonese, Cara Feliz, Coconella, Delana, D-Hosiana, Haakon, Hacate, Hale-Bopp, Halla (matka La Biosthetique Sam FBW), Handyman, Happy Night, Heavens Light, Hedja, Heidenmarchen, Heimatlied, Henrico, Hera, Heraldini, Heraldo PR, Heramit, Herida, Herbstkristall, Herdis Turbo, Heritage, Hermia, Herz-König, Hieronymo, Highlander, Hilton P, Hollywood, Hotschiss Mc Manus, Hurricane, Kristiansminde Gazelle, Lost Money, M-Heraldik, Maitraum, Mamba I, Mandy II, Maris, Mieke, Miss Danny, Nadin I, Nanina, Neika I (matka Mighty Magic), Nerina IV, Nixe XIV, Nobilis, O-Lady, Ohio, Olina III, Online VI, Ornela II, PS Haruschka, Princess VIII, Prisca, Tesla...

Ve všestrannosti jsou taktéž známi Highlight, Orcana, Andorik, Havanna Girl, Harry Potter 16, Hobart, Wundertute, His Passion, Hamilton, Heraldik's Heart, Happy Go Lucky, Weinkonig, High Fire, Ballymakenny, Gv Davidson, Henry, Helena XII, Ditch, Hanley, Sindika, Harmonie, Henry the Height...

Ve skocích se pak objevují jména High Spirit, Herbert, Hera 206 či Herzblatt 25.

V drezuře vyniká Hennessy 50.

Jako plemeníci byli např. zařazeni: Ekwador, Fliedergeist, Haakon, Herald, Heraldicus, Heraldo DR, Highlander, Hosco, Hunter, Hyperion, Kempinsky, Levinský (působí na Slovensku), High Knight či Higgins.

Heraldik zůstal věrný svým původovým predispozicím a stal se také vynikajícím mateřským otcem. Mezi nejlepší vnuky na nejvyšší úrovni ve sportu lze počítat:

 • Alassio´s Boy (Alassio x Heraldik xx)La Biosthetique Sam FBW (vítěz Alltech WEG Kentucky 2010 ve všestrannosti, vítěz finále Světového poháru 2009, Nejlépe hodnocený kůň ve všestrannosti 2009 dle WBSH, 3. místo Mistrovství Evropy, Mistr Evropy 2011 v jednotlivcích i družstvech, vítěz a umístěný v soutěžích Světového poháru. Tento valach (!) byl ohodnocen Zarou Phillips na 2 milióny liber, Sam zůstal neprodán a nyní se čerstvě nabízí jeho majitelce Sabině Kreuter, za odprodání 60% podílu na něm, závratných 766 666 €...).
 • Mighty Magic (vítěz Mistrovství světa mladých koní (7letí) ve všestrannosti, 2. místo Mistrovství světa mladých koní (6letí) ve všestrannosti) a v Polsku Cassilio, který je Mistr Polska čtyřletých koní a plemeník;
 • dále Alassio´s Boy (2. místo Bundeschampionat 2008), FS Delamanga (rezervní šampión na šampionátu hřebců jižního Německa v Mnichově 2009), skokani Carus Royale a Crazy Angel (která už je dokonce matkou Bombastic di Villagana, který je vítěz několika chovatelských soutěží v Itálii), dále Vaya Con Dios MVDL, která již má potomka-vítěze chovatelských soutěží v Německu).
 • Dále z jeho vnuků byli do chovu zařazeni např.: Araldik, Alassio´s Boy, Arctic, Black Jack, Caress, Contano, De Noir, FS Delamanga a velká naděje Mighty Magic.

Je nutno mít na paměti, že Heraldikův seznam úspěchů tím nekončí a je ho třeba neustále, co každý rok, aktualizovat. Dále se ve sportu i chovu začínají právě prosazovat jeho pravnukové a jeho životní dílo tak ani zdaleka nekončí, i přes předčasný skon hřebce v roce 2005 ve věku 23 let.

Jak by dopadl Heraldik, kdyby zůstal v Československu? Těžko říci, ale je jisté, že by tady takovou šanci nikdy v životě nedostal.

Podobné články
Zambesi

Zambesi TN je první z ohlášených novinek ZH Písek pro rok 2023. Jedná se o letos 19letého KWPN hnědáka s působivým potomstvem, který se snadno může…

I. předvýběry hřebců pro plemennou knihu českého teplokrevníka se konají 25. ledna v ZH Tlumačov a 26. ledna v Zemském hřebčinci Písek.