Centrální výběr hřebců velšských plemen v Ermelu

21. 2. 2018 Iveta Lewingerová a Rafífa Hamoudová Autor fotek: Vivian Hesen www.vivianhesen.nl

Začátek února je tradičním termínem konání centrálního výběru hřebců všech čistokrevných velšských plemen, ale i WPBr a NWR pro holandskou plemennou knihu, kterou vede Nederlandse Welsh Pony en Cob Stamboek (NWPCS). Tento centrální výběr je první velkou chovatelskou událostí každé sezóny a také příležitostí, při které mohou mladí hřebci získat status plemeníka.

Výběr je situován do dvou dnů. Pátek je věnován mladým tříletým uchazečům o licenci, kteří jsou dle jednotlivých plemen rozděleni do kategorií a předváděni zhruba po šestičlenných skupinách. Dále se v pátek předvádějí také starší hřebci, kteří ještě pro holandskou PK nejsou licentováni, ale mohou již mít výběr pro některou zahraniční PK.

Hřebce posuzuje vždy tříčlenná komise. Ti, kteří prošli prvním kolem výběru (posouzení exteriéru, typu a pohybu komisí přímo v hale), absolvují následně předvedení na rovné čáře v kroku a klusu na tvrdém podkladu mimo halu. Následující den jsou tito předvybraní hřebci přeměřeni a opět předvedeni před komisi k dalšímu posouzení.

Druhý den výběru je pro diváky zajímavý také tím, že je možné vidět na ruce i pod sedlem starší hřebce, již licentované. Pro každé plemeno je připraven samostatný šampionát, jehož vítězové v závěru sobotního dne soutěží o titul celkového šampiona hřebců, tedy nejlepšího předvedeného hřebce bez ohledu na plemennou příslušnost a věk.

České chovatele a zejména ty, kteří již v minulých letech využili služeb plemenného hřebce Zaval v.h. Enkershof (působícího v ZH Písek), bude jistě zajímat, že na letošním výběru rodina tohoto vynikajícího reprezentanta holandských jezdeckých pony s velšskou krví výrazně zabodovala. Zavalův polobratr Furioso v.h. Enkershof (KVH 147 cm, 48,44 % velšské krve, o: Coelenhage’s Purioso, m: Groeze’s Mirna po De Goede Ree Now Or Never) úspěšně prošel oběma koly předvýběru a nyní ho čeká společně s dalšími čtyřmi NWR hřebci staniční test, kde budou hřebci hodnoceni v každém chodu, otestují se jejich vlohy pro drezurní a skokovou práci, charakter a chování ve stáji.

Kvalitnímu pohybu je u NWR věnována velká pozornost, a proto se každý rok v rámci tohoto výběru uděluje jednomu z předvedených NWR hřebců ocenění za nejlepší pohyb v klusu. Letos ho získal právě Furioso v.h. Enkershof, který ukázal úžasný prostor, elasticitu i dynamiku. Předvedl nejen vynikající flexi, ale pohyb jeho předních i zadních končetin byl skvěle vyvážený.

Vynikajícím pohybem nás z pětice vybraných NWR hřebců zaujali ještě také Liandro a Nijebert’s Marc, kteří jsou se Zavalem spřízněni přes jeho dědečka z otcovy strany, hřebce Orchard Red Prince.

Šampionem kategorie NWR se stal šestiletý hnědák Jonkers‘ Jayden (52,73 % v.k., o: Valerio, m: Jonker’s Simone po Orchard Boginov). Je zajímavé, že jeho prababička z matčiny strany je produktem spojení welsh mountain pony klisny Talsarn Misty a arabského hřebce Purpur. Jayden také v závěrečném šampionátu vybojoval titul celkového vicešampiona a stal se tak druhým nejlepším hřebcem celého letošního výběru. Mimo jiné mu zde byl také udělen predikát SPORT.

Titul vicešampiona NWR pro svého majitele pana R.H.J.Vroljikena vybojoval letos nejstarší předvedený hřebec NWR, čtrnáctiletý Heitrak’s Marvin – KVH 146 cm, 42,97 % v.k., jehož otcem je hřebec De Goede Ree Now Or Never. Pan R.H.J.Vroljiken byl holandským chovatelským svazem vyhlášen jako „chovatel roku“. Marvin zde obdržel predikát Prestatie, který připojil do kompletní sbírky k již dříve získaným predikátům Elite a Sport.

Šampionem kategorie WPBr se stal polobratr hřebce Furioso v.h. Enkershof – menší hnědák s vynikajícím pohybem Beukenoord’s Arena. Jako druhý se v šampionátu WPBr umístil loňský šampion této kategorie Coelenhage‘s Happy Hour (chov. pan R.H.J.Vroljiken), který také v minulém roce absolvoval staniční test a kromě 9,5 bodu za charakter obdržel ještě 9 bodů za cval a chování ve stáji.

Sekci C dominoval dvanáctiletý odchovanec hřebčína Fronarth – vraník Fronarth Defoe, který pochází z výstavně úspěšné rodiny. Jeho otec se stal supreme šampionem výstavy v Aberystwythu, jeho matka jako tříletá vybojovala titul šampiona mladých na RWS 1997 a ve stejném roce k tomu přidala i šampiona mladých v Aberystwythu. Fronarth Defoe v závěrečném šampionátu porazil všechny své soupeře a získal titul celkového šampiona.  

Velšských kobů bývá v Holandsku k výběru přihlášeno obvykle velmi málo, a ani letošní rok nebyl výjimkou. Malé početní zastoupení ovšem neznamená horší kvalitu. Výběr pro holandskou PK i titul šampiona kategorie získal tříletý hnědák Shamrocklake Oliver Twist, který se jako dvouletý loni stal overall vicešampionem mladých na International Spring Show v Belgii.   

Poměr zastoupení jednotlivých velšských plemen je každý rok jiný, letos bylo k výběru přihlášeno mnohem více zástupců čistokrevných plemen než loni. Ukazuje se, že současným trendem, a to nejen v ČR, ale i v Holandsku, jsou koně se zbarvením palomino. Během dvou dnů se nám postupně představilo 27 „žluťáků“ ve všech sekcích mimo velšských kobů, z toho bezkonkurenčně nejvíce jsme jich mohli vidět v sekci B. Jen mezi tříletými uchazeči jich bylo devět a čtyři z nich prošli oběma koly výběru. Tím nejlepším tříletkem v sekci B se stal palomino hřebec Spring Dreams Go For Gold, jehož matka – Spring Dreams Orange Lady je holandskou národní šampionkou sekce B z roku 2011. Žlutou barvu u většiny reprezentantů sekce B přináší hřebec Boston Bonaparte, který několik let působil jako plemeník v hřebčíně Cadlanvalley. Letošní kolekce vybraných tříletých hřebců sekce B byla také mimořádně vyrovnaná, co se týče KVH. Žádný z těchto hřebců neměl KVH menší než 131 cm.

Pokud tuto chovatelskou událost navštěvujete pravidelně, můžete u některých hřebců získat mnoho informací, týkajících se jejich průběžného vývoje. Velmi jsme se proto těšily na předvedení loňského celkového šampiona, hřebce sekce B – Spring Star’s Kimro (KVH 134 cm, o: Spring Star’s Jarno, m: Spring Star’s Kimara po Eyarth Tom Tom), který nezklamal a zabodoval i letos a stal se vicešampionem sekce B. Jedná se o velmi pěkného a typového reprezentanta sekce B s korektním exteriérem, dobrou kostrou i KVH a velmi zajímavou mechanikou pohybu. Jeho velkou devízou je i korektní hřbet (u mladých hřebců, zejména sekce B, jsme letos totiž viděli více případů dlouhých hřbetů a volnějších beder). Českým chovatelům určitě není Kimrův původ neznámý, neboť Kimrův otec Spring Star’s Jarno byl vybrán i pro českou PK.

Šampionem sekce B se stal čtyřletý palomino hřebec Maarlen’s Romeo, pokračovatel linie Boston Bonaparte. Ke stejné linii patří také v Německu velmi úspěšný a tamtéž prémiovaný Nilantshoeves Zippo, který měl mezi tříletými kandidáty také dva své syny.

Početním zastoupením všechny ostatní sekce převyšovala sekce A. Nejúspěšnějším ze všech věkových skupin byl vnuk hřebce Pendock Legend – třináctiletý bělouš Amity’s Ocean King, který se ve třídě desetiletých a starších hřebců sekce A utkal se svým otcem – hřebcem Maestir Odyssey (25 let). Odysseyovu krev do ČR před lety přinesla klisna Lustoord Manon importovaná z Holandska, která zde zanechala potomstvo v sekci A i B. Jméno Pendock Legend čeští chovatelé dobře znají. Do historie se Legend zapsal jako jeden z nejvýznamnějších plemeníků sekce A novodobých dějin. Nebyl vystavován příliš často, přesto získal několik titulů supreme šampiona, je držitelem rekordního počtu titulů „nejlepší plemeník východního Walesu“ a bodoval třeba i na International Welsh Show v roce 1992, kde se stal vicešampionem sekce A. Byl úspěšný v žebříčku plemeníků WPCS a jeho potomstvo dosáhlo vynikajících výsledků. Jeho krev najdeme také u tří z osmi letos vybraných tříletých hřebců sekce A. V ČR působí v chovu jeho vnuk Idyllic Psidium (hřebčín Marrion).

Centrální výběr hřebců je rovněž místem, kde se některým plemeníkům na základě výsledků v chovu a sportu udělují predikáty. České chovatele, nejen velšů, ale i ČSP, určitě potěší, že letos získal predikát ELITE welsh mountain pony hřebec Ceulan Cariadog, již dvaadvacetiletý odchovanec Dr. W. Daviese, který se představil ve vynikající kondici a plný života. Jeho geny u nás dále předává zejména Cariadogův syn Bohemian Freyr, který se velmi dobře uplatnil v chovu ČSP. K přímým potomkům Ceulan Cariadoga patří také úspěšná leadreinová klisna holandského chovu Lustoord Zita, jejíž syn Calamity Zuriel Casanova byl vybrán pro českou PK a působí na Moravě.

Centrální výběr hřebců 2018 v číslech:

  • v sekci NWR předvedeno 22 tříletých a 3 čtyřletí a starší hřebci, do staničního testu postoupilo 5 z nich
  • v sekci WPBr předvedeno 6 tříletých a 2 čtyřletí a starší hřebci, výběr obdrželi 2 z nich
  • v sekci C předvedeni 4 tříletí a 3 čtyřletí a starší hřebci, výběr obdrželo 5 z nich
  • v sekci D předveden 1 tříletý a jeden starší hřebec, výběr obdržel 1
  • v sekci B předvedeno 20 tříletých a 4 čtyřletí a starší hřebci, výběr obdrželo 10 z nich
  • v sekci A předvedeno 34 tříletých a 9 čtyřletých a starších hřebců, výběr obdrželo 10 z nich

V počtu mladých hřebců každoročně přihlášených k výběru zatím nemůžeme s Holandskem soutěžit. Ale věříme, že i u nás se blýská na lepší časy. Důkazem toho je letos již druhý ročník společného předvýběru hřebců malých plemen do PK vedených v rámci ASCHK ČR, který se koná 3. března 2018 na VFU v Brně.

Podobné články
Zambesi

Zambesi TN je první z ohlášených novinek ZH Písek pro rok 2023. Jedná se o letos 19letého KWPN hnědáka s působivým potomstvem, který se snadno může…

I. předvýběry hřebců pro plemennou knihu českého teplokrevníka se konají 25. ledna v ZH Tlumačov a 26. ledna v Zemském hřebčinci Písek.