LGCT Super Grand Prix zná své vítěze. Byl to parkur na olympijské úrovni, řekl Deusser

22. 11. 2022 Gabriela Rotová Autor fotek: Gabriela Rotová
Katrin Eckermann a Cala Mandia
Katrin Eckermann a Cala Mandia

Netrpělivě očekávaná galashow světového parkuru Global Champions Prague, mekka příznivců jezdeckého sportu napříč disciplínami, je za námi. A i Longines Global Champions Tour Super Grand Prix má své vítěze.

Přestože vše, co se v libeňské O2 areně pod taktovkou Czech Equstrian Teamu odehrává, je oslňující a dechberoucí podívaná, dvoukolová Longines GCT Super Grand Prix je v rámci individuálních soutěží vrcholem celého mítinku GC Prague Playoffs.

0K0X3479.JPG0K0X3479.JPG

Na co se libeňská O2 těšila...

V sobotu večer to pod klenbou libeňské O2 areny bublalo a vřelo. Jeden z nejvyšších vrcholů světové série byl před námi. „Zlatou vstupenku“ do dvoukolového Super Grand Prix LGCT 2022 obdrželi vítězové jednotlivých Velkých cen nebo takzvaní lucky losers (šťastní poražení), a to v případě, že vítěz již postoupil do SGP při některém z předešlých kol Longines Global Champions Tour. Do Prahy se tedy kvalifikovali jen ti nejlepší z nejlepších... Ludger Beerbaum, Katrin Eckermann, Denis Lynch, Sanne Thijssen, Malin Baryard-Johnsson, Christian Ahlmann, Daniel Deusser, Henrik von Eckermann, Marlon Modolo Zanotelli, Max Kühner, Pieter Devos, Michael Pender, Christian Kukuk, McLain Ward a Harrie Smolders. Pozvánku trochu překvapivě nezískal olympionik, vítěz Super Grand Prix LGCT 2019 a třetí v Super Grand Prix LGCT 2021, Brit Ben Maher. V roce 2022 totiž ani jednou na stupni vítězů LGCT Grand Prix nestál a nebyl ani šťastným poraženým. Doufejme, že v roce 2023 bude mít víc štěstí a v rámci galashow světového parkuru Global Champion se Praze znovu představí. Svým fanouškům totiž citelně chybí.

Na poslední chvíli ještě přišly neočekávané škrty. Kvůli zranění, které si ve výběhu způsobila klisna H&M Indiana, do sobotního Super Grand Prix bohužel nenastoupila ani kvalifikovaná švédská reprezentantka Malin Baryard-Johnsson a překvapil i matador Ludger Beerbaum. Ten zvažoval, zda nastoupí do LGCT Super Grand Prix nebo si svou bílou Milu pošetří do nedělního finále týmového GCL Super Cupu. Po poradě se svými Berlin Eagles si vybral GCL Super Cup. Do Super Grand Prix s astronomickou dotací 1 250 000 eur tedy nakonec nastoupilo jen třináct koní. To ale dojem z dvoukolového utkání šamponů na úrovni CSI5* nikterak neumenšilo.

CSI5* Longines GCT Super Grand Prix... První kolo

Jako první se na start prvního kola Super Grand Prix postavil vítěz LGCT Grand Prix ve Valkenswaardu a v Rijádu, Ir Michael Pender, který sedlal jedenáctiletého hnědáka HHS Calais (Cavalier Royale x Mhs Obos Cruise po Obos Quality 004) plemene irský sportovní kůň. S technicky náročnou tratí Uliana Vezzaniho se tato dvojice vypořádala působivě (čas 71,13), ale na dvojskoku s tvary Karlova mostu naneštěstí přišla chyba, což ve výsledku znamenalo čtyři trestné body.

0K0X2728.JPG

Na řadu přišel Nizozemec Harrie Smolders s třináctiletým holštýnským valachem Monaco N.O.P. (Cassini II x Ulla II po Contender). Ten se do prestižní soutěže kvalifikoval jako poslední a diváky ujistil, že trať je sice náročná, ale je možné ji absolvovat čistě a i ve stanoveném čase. Kolo zajel za 70,13, přičemž limit byl 72 sekund.

0K0X1987.JPG

A nadšení mezi diváky sílilo. Díky Christianu Ahlmannovi, který podával konzistentní výkony na různých koních a v různých arénách po celou sezonu GCL, a jeho desetiletému ryzákovi Mandoto van de Neerheide (Emerald van't Ruytershof x Conga Van De Neerheide po Pommeau du Heup) jsme totiž měli možnost vidět další bezchybný výkon.

0K0X2974.JPG

Možné pochybnosti o náročnosti parkuru rozptýlila hned další dvojice. Tu tvořil Brazilec Marlon Modolo Zanotelli, který své prvenství vybojoval v Paříži v sedle klisny Like a Diamond van het Schaek. V Praze sedlal nádherného třináctiletého holandského teplokrevníka VDL Edgar M. (Arezzo VDL x Aramee O.a. po Marlon). Dvojice ale v prvním kole nasbírala hned devět trestných bodů, což jim růžové vyhlídky do druhého kola nenabídlo.

0K0X2107.JPG

Pátým jezdcem, který rozčísl jiskrnou atmosféru O2 areny, byl Rakušan Max Kühner, který pozici na startovní listině v Super Grand Prix získal díky vítězství v sedle francouzského hřebce Eic Coriolis des Isles v Monaku. I v pražské Super Grand Prix si Max Kühner a Eic Coriolis Isles (Zandor x Thais Des Isles po Tlaloc M) vedli skvěle a překonali všech šestnáct skoků bezchybně. Dvojice ale bohužel překročila stanovený čas o 88 setin sekundy, což znamenalo, že si z prvního kola odnesla handicap v podobě jednoho trestného bodu.

0K0X2840.JPG

Německý reprezentant Daniel Deusser, který startoval jako šestý, v historii Super Grand Prix ještě nechyběl. Letos se kvalifikoval vítězstvím v Cannes a triumfoval i při mítinku v New Yorku. Jeho plemenný hřebec Scuderia 1918 Tobago Z (Otangelo x Whoopie C po Mr Blue), o kterém se říká, že je superstar dneška a legenda zítřka, v Praze znovu potvrdil, že co mu Bůh nenadělil v kohoutku, dvakrát dal do jeho techniky skoku. Dvojice předvedla třetí nulu večera, a to ve velmi pěkném čase 69,95.

0K0X3126.JPG

Sedmičku měl horký favorit, olympijský vítěz a úřadující mistr světa, Švéd Henrik von Eckermann, který nastoupil do Super Grand Prix v roli obhájce prvenství z roku 2021. Do Prahy si opět přivezl svého TOP partnera, letos již dvanáctiletého ryzáka Kinga Edwarda (Edward 28 x Koningin De Lauzelle po Feo). Dvojice bohužel inkasovala čtyři trestné body za chybu na oxeru, který byl předposledním skokem parkuru.

0K0X2775.JPG

Dalším, koho jsme měli v rámci Super Grand Prix možnost vidět, byl Američan McLain Ward. McLain Ward získal zlatou vstupenku jako takzvaný šťastný poražený, a proto nepatřil k favoritům. Svým výkonem v Super Grand Prix proto možná leckoho překvapil. Se svým šestnáctiletým hnědákem Hh Azur (Thunder Vd Zuuthoeve x Sion Vd Zuuthoeve po Sir Lui Vd Zuuthoeve) šel McLain Ward první kolo čistě a inkasoval pouze jeden trestný bod za překročení časového limitu.

0K0X2323.JPG

Jako devátý v Super Grand Prix startoval – poprvé ve své sportovní kariéře – německý reprezentant Christian Kukuk, který byl v rámci letošní série Longines Global Champions Tour velmi aktivní. Absolvoval devět Velkých cen, zvítězit se mu podařilo ale až v Římě. Christian Kukuk s nádherným devítiletým ryzákem Nice vant Zorgvilt (Emerald x Valina po Heartbreaker) ale v prvním kole nasbírali osm trestných bodů a zařadili se tak na seznam jezdců, pro které mělo druhé kolo méně nadějné vyhlídky.

0K0X2632.JPG

Desátý jezdec na startu, Belgičan Pieter Devos, si zajistil místo ve vrcholné soutěži této prestižní parkurové túry díky svému vítězství v Londýně. V Praze v sedle ušlechtilé francouzské ryzky Mom's Toupie de la Roque (Kannan x Walloon De Muze*val Henry po Nabab De Reve) v prvním kole zazářil. Šel čistě a kolo zajel v rychlém čase čase – 69,85. Do druhého kola proto postoupil jako horký favorit.

0K0X3189.JPG

Následovala vítězka LGCT Grand Prix v Madridu, Nizozemka Sanne Thijssenová a její ušlechtilá holštýnská hnědka Con Quidam RB (Quinar Z x S-capitola B po Cardino 5). Dvojice končila v prvním kole poslední po chybě na prvním skoku a odepření poslušnosti na orloji. Ten sice nakonec klisna úspěšně překonala, ale bylo jasné, že se jí v Praze nelíbí.

0K0X2448.JPG

Jako předposlední v prvním kole startoval Ir Denis Lynch s třináctiletým valachem Brooklyn Heights (Nabab De Reve x Cordula De Laubry po For Pleasure). Ti ale inkasovali po chybě na posledních dvou překážkách a do druhého kola tedy nastoupili s osmi trestnými body.

0K0X2671.JPG

Posledním na startu byl nováček v Super Grand Prix, Němka Katrin Eckermann, která se s teprve devítiletou vestfálskou ryzkou jménem Cala Mandia (Capistrano 2 x Vicky po Valentino 240) ale kvalifikovala do Super Grand Prix již při druhém kole seriálu Longines Global Champions Tour v Miami Beach. Do hlavní soutěže ovšem postoupila také při mítinku v Mexico City a v Madridu, kde dojela v top 5. Katrin Eckermann a Cala Mandina předvedly v prvním kole fantastický výkon a zvedly celkový počet čistých kol na číslo sedm. A ani jejich čas nebyl špatný, časomíra se zastavila na 70,31.

0K0X2525.JPG

CSI5* Longines GCT Super Grand Prix... Druhé kolo

Přestávka byla nekonečná. Diváci netrpěliví. Druhé kolo LGCT Super Grand Prix se neslo ve znamení odvahy, odhodlání, ale jistě i únavy. Asi i proto jsme měli možnost vidět na překážkách vysokých až 165 centimetrů jen tři bezchybné výkony. Svou čtvrtou účast v Super Grand Prix nakonec proměnil ve vítězství Daniel Deusser, který předvedl riskantní a přesto bezchybnou jízdu a měl i dobrý čas – 65,22 sekundy. Stříbro získala Katrin Eckermann, která rovněž dokončila i druhé kolo bez trestných bodů, měla ale o něco málo horší čas – 66,47 sekundy. Bronz připadl McLain Wardovi. Trestný bod, který si přinesl z prvního kola a výsledný čas 71,76 na víc nestačily. Na čtvrtém místě skončil Pieter Devos, který zajel absolutně nejrychlejší čas – 64,15 sekundy, ale inkasoval čtyři trestné body. Na místě pátém se umístil Harrie Smolders, který ve druhém kole rovněž zachyboval a jeho časomíra se zastavila na 64,22 sekundy.

0K0X3277.JPG

Závěrečný ceremoniál sledovala vyprodaná O2 aréna se zatajeným dechem a dojetí a nadšení dokázali úspěšně skrýt jen někteří. LGCT Super Grand Prix se totiž opět vydařila. Byla úžasná a až po okraj plná mimořádných sportovních výkonů i nefalšovaných emocí.

Podobné články
iRozhlas

Anna Kellnerová měla první den Prague Playoffs napilno. V úvodní pětihvězdičkové rámcové soutěži zvládla hned dvě jízdy. S hřebcem Joyridem si…

ČTK České noviny

Praha - Parkurovou Super Grand Prix v pražské O2 areně vyhrál Daniel Deusser s koněm Scuderia 1918 Tobago Z. Blízko k triumfu ve vrcholné…