King Edward je výjimkou z pravidla

15. 11. 2022 Chris Hector Autor fotek: archiv Horse Magazine Překladatel: Eva Holubcová, Kateřina Lipinská Zdroj: Horse Magazine URL zdroje: www.horsemagazine.com
King Edward
King Edward

Pokud existuje jediné železné pravidlo v chovu sportovních koní, tak jím je, že můžete odchovat drezurní koně ze skokové krve, ale opačně ne. Drezurní koně nemohou dát dobré skokany.

Vypadá to ale, že King Edwardovi nikdo o tomto pravidlu neřekl. Král parkurů ježděný Henrikem von Eckermannem si odnesl z olympijského Tokia zlato v týmech bez jediné chyby. Jeho jezdec von Eckermann při příležitosti soutěže v Herningu řekl: „Chodí soutěže čistě a je tak dobrý v tolika věcech, že je privilegium ho jezdit.

KingEdwardTU.jpg

Ano, jeho otcem je úspěšný drezurní hřebec Edward, který svoji mladou jezdkyni Charlott-Maria Schürmann dovezl k vítězství v Hagenu 2013, kde v soutěži CDI-Y dosáhl skóre 76,84 %. Na jeho výkon se můžete podívat zde na YouTube.

Edward.jpg

Roku 2018 získal Edward jako plemeník Hanoverian Grande-Prize, protože hříbata z jeho prvního ročníku se kvalifikovala do všech disciplín Bundeschampionatu: drezury, skokového ježdění i všestrannosti. Tato cena se dává plemeníkům, u nichž se očekává zlepšení hannoverského teplokrevníka a Edward byl oceněn po právu.

Edward-Grande-Preis.jpg

Edward ale nezpochybnitelně pochází ze slušné skokové linie. Jeho otec Embassy I nebyl tak úspěšný jako jeho mladší bratr Embassy II, který byl mezinárodní hvězdou. V chovu byl Embassy I dobrým otcem skokových koní a skutečně dobrých všestrannostních koní, jako byli například Escada ježděná Ingrid Klimke nebo francouzská hvězda Entebbe de Hus.

Embassy2.jpg

Praví bratři Embassy I, II a III byli po hannoverském hřebci Escudo, který byl vždy působivý nejen ve skokovém projevu, ale i jezditelností a nadprůměrným pohybem, což byly kvality, které předával dál. Na hřebce Escudo se můžete podívat zde.

Escudo.jpg

Pokud se podíváme na rodinu Edwarda více než tři generace dozadu, najdeme mnoho skokových koní, ale pouze jeho jako drezurního koně.

King Edward je zaregistrován jako BWP a jeho matka má slušivé belgické jméno Königin de Lauzelle, ale pravda je taková, že jeho krev je čistě hannoverská. Otec Königin de Lauzelle Feo je po Wendekreis a matka po Garibaldi II.

Pravidla byla stvořena proto, aby se porušovala, a skokové výkony King Edwarda jsou krásným porušením.

kingEdward-1-.jpg

Henrik von Eckermann a King Edward by měli být k vidění i při Super Grand Prix v pražské 02 aréně, kterou loni vyhráli (reportáž zde).

Podobné články

Po nucené přestávce, kterou způsobila celosvětová pandemie, měli čeští příznivci parkurového sportu znovu možnost „naživo“ spatřit své idoly. V…

Je olympijským šampionem v týmové soutěži, vloni vyhrál Super Grand Prix v Praze, letos se stal dvojnásobným mistrem světa, a navíc třetí měsíc v…