CSIO****W Poděbrady 2003 - aktuální zpravodajství
V tomto článku jsme pro vás připravili souhrn toho nejzajímavějšího z CSIO****W Poděbrady, které se konalo od čtvrtka 11.9. do neděle 14.9.2003.
NEDĚLE, 14.9.2003 |
Soutěž GRAND PRIX Orling 2003 o celkovou dotaci 300.000,-Kč završila čtyřdenní mezinárodní skokové závody CSIO****W v Poděbradech. Ještě předtím byly na programu dvě dopolední soutěže – Skoky jednotlivců do 135 cm a Soutěž do prvé chyby (do 140 cm, s určeným časem 60 sec.).
V soutěži jednotlivců zvítězil německý reprezentant Bernd Herbert s koněm GIGOLO A2, který stejně jako dalších sedmnáct jezdců absolvoval parkur bez trestných bodů. Z našich si nejlépe vedl Martin Šoupal s hřebcem ČARAS. S časem 61.81 skončil na sedmé příčce. Bezchybný výkon předvedla také Jitka Opatrná oběmi svými koňmi. S Boxerem se umístila třináctá a s Lipanem šestnáctá.
Soutěže do prvé chyby s určeným časem 60 sec. se zúčastnilo celkem 22 dvojic. Stejný počet byl i maximální součet kladných bodů, které se podařilo nasbírat dvěma jezdcům. Niklas Arvidsson s WAIT FOR ME ze švédské ekipy však zvládl absolvovat závěrečný skok v kratším čase než Belgičan Gilber De Roock s NED BOY, a tak se mohl radovat z vítězství. V první polovině startovního pole se z českých jezdců umístili pouze Ondřej Nágr – PICADOR (8.) a Kamil Papoušek – KO DARCO (11.). Ostatní naši zástupci - Petr Doležal, David Fialka a Martin Šoupal se zařadili se svými koňmi na samotný konec výsledkové listiny.
Hlavní soutěž čtyřdenního klání, Grand Prix Orling 2003, která je součástí Světového poháru, začala již ve 13 hodin. Na jejím startu se představilo 62 dvojic. Velké problémy v základním kole dělal jezdcům dvojskok složený z poměrně širokých oxerů. Dalším složitým úsekem byl vodní příkop, za kterým následoval pouhých pět cvalových skoků oxer a poté obrat o více jak 180 stupňů na trojskok.
Na začátku soutěže se zdálo, že o bezchybné výkony nebude nouze. Z prvních pěti jezdců šli čistě tři, mezi nimiž byl i Martin Matějka s koněm EFKUSWEG. V tu chvíli málokdo věřil, že to bude jediná česká dvojice, která se dostane do rozeskakování. Jiřímu Pecháčkovi s Veneurem praskl v průběhu parkuru martingal a dokončil soutěž se čtyřmi trestnými body. Aleš Opatrný se Silviem, kteří zde bojovali o důležité body do olympijské kvalifikace, chybovali na již zmiňovaném dvojskoku (skok 6B). S jednou chybou se podařilo překonat parkur také V. Treterovi s LUSSI a J. Papouškovi s Amarcordem, ten však byl penalizován ještě jedním tr. bodem za čas.
Rozeskakování se účastnilo jedenáct dvojic. S čistým kontem a v nejrychlejším čase ho absolvoval norský jezdec Tony Andre Hansen s klisnou E.T. ROYAL VOLO. O pouchých 56 setin vteřiny pomalejší čas měl Gilbert De Roock s koněm LIBERTY (BEL), který se tak dnes podruhé musel spokojit s druhou příčkou. Martin Matějka po jedné chybě skončil na krásném šestém místě.
V průběhu závěrečného dekorování byly předány specielní ceny v těchto kategoriích:
Nejlepší žena: JILLIAN TERCEIRA (BER)
Nejlepší kůň českého chovu: ATOM Schneider (jezdec Jaroslav Jindra)
Nejlepší zahraniční jezdec: TONY ANDRE HANSEN (NOR)
Nejlepší český jezdec: MARTIN MATĚJKA
Nejstarší kůň: LAZAR D´HURDEMENT - *1988 (BRA)
Nejmladší kůň: FAMOUS - *1997 (CZE)
Autor příspěvku: Josef Malinovský
SOBOTA, 13.9.2003 |
V sobotním programu poděbradského CSIO****W byly připraveny celkem tři soutěže. Tou první byla soutěž se stupňovanou obtížností do 140 cm. Mezi třiceti startovními dvojicemi si nejlépe vedl norský jezdec Tony Andre Hansen na koni ECU DE MIEUKESTELT, který stejně jako dalších devět jezdců absolvoval parkur s plným počtem bodů (65b.).
Časové rozdíly na prvních místech byly minimální. Nejlepší český účastník, Petr Doležal s POMPÖS, ztrácel na vítěznou dvojici pouze necelé dvě vteřiny a skončil třetí. I další naši reprezentanti se umístili v první polovině startovního pole. Jaroslav Jindra s ATOM Schneider skončil osmý, Petr Doležal tentokrát s DARI MANA DE SIVRY s 63 body třináctý a Martin Matějka – SKARA Saldo patnáctý (61b.).
Po polední pauze následovaly skoky jednotlivců (do 140 cm). V této soutěži se představilo celkem 44 dvojic, z nichž šestnáct bylo českých zástupců. Chvíli napětí připravila divákům Jitka Opatrná, která neuseděla zastavení Lipana před skokem 7A (dvojskok u hl. tribuny) a nepříjemně spadla do překážky. Ošklivě vypadající pád se naštěstí obešel bez zranění a Jitka ještě ve stejné soutěži startovala s Boxerem.
Základní kolo absolvovalo čistě sedmnáct jezdců, což slibovalo zajímavou podívanou i v rozeskakování. První ho překonal s čistým kontem Bruce Goodin s LANDMINA z Nového Zélandu. Skoro to vypadalo, že se nikomu jejich bezchybný výkon s časem 35,09 nepodaří překonat. Nakonec se to povedlo, k naší velké radosti, A. Opatrnému s CRAZY LOVE (čas 34,92). Velice pěkně si vedl také Petr Doležal s ROCK´N ROLL, který se umístil na šestém místě.
Součástí doprovodného programu se staly ukázky jezdeckého umění dětí na ponících.
Vrcholnou soutěží sobotního programu byl již tradičně Skok mohutnosti. Na jeho start se postavilo devět odvážlivců. Všichni kromě Petra Doležala s DARI MANA DE SIVRY překonali základní kolo s výškou 170 cm bezchybně. DARI MANA DE SIVRY bohužel před vrcholnou překážkou zastavil, což tuto dvojici vyloučilo z další účasti.
V druhém kole se pokračovalo na výšce 185 cm, kterou nepřekonal pouze Brazilec, Sergio Fluza De Castro s klisnou APIA. Dvoumetrová překážka se však za vytrvalého deště stala nepřekonatelnou hned pro čtyři dvojice. Mezi nimi byli i čeští zástupci Aleš Opatrný – FAMOUS a Jiří Papoušek – BARMA.
V soutěži tedy pokračovali již jen tři startující. Ani jednomu se však nepodařilo skočit 215 cm. Dánský jezdec Thomas Jensen s Codanem a Luka Založník s Topasem (Slovinsko) překážku pobořili a skončili ex equo na prvním místě. Brazilcovi Luiz De Azevedo Filho s LAZAR D´HURDEMENT se takto vysokou překážku na poprvé nepodařilo překonat vůbec a další pokračování vzdal.
Autor příspěvku: Josef Malinovský
PÁTEK, 12.9.2003 |
Hlavní soutěží druhého dne mezinárodních skokových závodů CSIO****W Poděbrady 2003 byl Pohár národů – Samsung Nations Cup. Startovalo v něm dvanáct národních družstev z Evropy, Nového Zélandu, Egypta a Brazílie. Do druhého kola nepostoupila družstva Brazílie, Slovenska a Egypta.
Českou republiku reprezentovali: Aleš Opatrný, Jiří Pecháček, Kamil Papoušek a Jiří Papoušek, který si nenechal ujít start v této prestižní soutěži ani přes nedávný úraz nohy. Naopak pouze z tribuny sledoval své kolegy Jiří Skřivan, který má poraněný kotník.
Z našich si nejlépe vedl Jiří Pecháček s Veneurem. V prvním kole sice Veneur nečekaně zastavil před prvním skokem v trojskoku a připsal si tak na své konto 4 + 2 tr. body za čas, v druhém kole však jako jediný z českých zástupců překonal parkur bez trestných bodů a uvedl do varu celé poděbradské kolbiště. Aleš Opatrný se Silviem chybovali v obou kolech pouze jednou, a to nešťastně na posledním skoku. Kamil Papoušek s Catrick Orion utržili v Poháru národů 4 + 12 tr. bodů, Jiří Papoušek získal v prvním kole 8 tr. bodů, a tak se podle pravidel jeho výsledek nezapočítával a v druhém kole již nestartoval.
Vítězství si v napínavém klání nakonec odvezlo družstvo Švédska ve složení Niklas Arvidsson, Helena Holm, Fredrik Gustafson a Jens Fredricsson. V prvním kole všichni čtyři jezdci absolvovali parkur bez chyby, stejně jako družstvo Německa. Ve druhém kole švédští jezdci zatížili své konto devíti trestnými body.
Jak nám sdělil po skončení závodů šéf švédské ekipy a zároveň „finišmen“, Jens Fredricsson, těsně před jeho startem v druhém kole nevěřil, že by jeho družstvo mohlo zvítězit. Na parkuru však byl penalizován pouze jedním tr. bodem za čas. To znamenalo pro posledního německého účastníka, že nesmí chybovat více jak jednou, což se nestalo a Švédové se mohli radovat.
Německá ekipa nakonec ex equo získala v Poháru národů druhé místo spolu s Belgičany. Dále následovala družstva Polska, Irska a Nového Zélandu. Naši reprezentanti skončili na sedmém místě.
Dopoledne v soutěži jednotlivců o Cenu firmy Poděbradky byl na parkuru s překážkami do 140 cm první Brazilec Luiz De Azevedo Filho na koni Eclair des Etisses, který podal bezchybný výkon v čase 62,68 vteřiny. Z našich jezdců patřil k nejlepším Martin Matějka s koněm Efkusweg, který na vítěze ztrácel tři vteřiny.
Autor příspěvku: Josef Malinovský
ČTVRTEK, 11.9.2003 |
Na mezinárodních závodech v parkurovém skákání CSIO****W 2003 v Poděbradech si dnes, první den čtyřdenního klání, ve dvou skokových soutěžích změřilo síly sto padesát dva dvojic.
Vítězem dvoufázového skákání o Cenu firmy Schaumann v konkurenci 72 startujících se stal Jillian Terceira z Bermud s koněm Navantus, který parkur s překážkami 135/145 cm překonal bez chyby a v nejrychlejším čase. Z našich jezdců se nejlépe vedlo Davidu Fialkovi na koni Quintet. Bezchybný parkur absolvoval s pětivteřinovou ztrátou na vítěze.
V Ceně firmy Wepol na překážkách do 140 cm byl z 80 startujících nejlepší Andreas Kriegg s holštýnem Kilrama reprezentující Německo. Sedmé a osmé místo patřilo našim jezdcům – Jiřímu Pecháčkovi s Veneurem a Jaroslavu Jindrovi s Contender Naxos. Oba předvedli bezchybný parkur a na vítěze ztratili čtyři vteřiny.
Večerní losování pořadí družstev v soutěži o Pohár národů Samsung Nations Cup předznamenalo zítřejší vrcholný zážitek na poděbradském parkuru. Postará se o něho dvanáct národních družstev z Evropy, Nového Zélandu, Egypta a Brazílie.
Celkem se během čtyř dnů zúčastní deseti soutěží 73 jezdců se 141 koňmi ze 17 zemí světa. Z České republiky startuje 20 jezdců s 38 koňmi.
Autor příspěvku: Marie Kurková
Příbuzné články:
- CSIO***-W Poděbrady 2003 se blíží /8.9.2003/
- CSIO***-W Poděbrady 2002 – aktuální zpravodajství /15.9.2002/
- CSIO***-W Poděbrady 2002 – tisková konference /5.9.2002/
Bettendorf vyhrál Super Grand Prix LGCT v Rijádu. Po triumfu sahal i Kühner
Nechybělo mnoho a Rakušan Max Kühner mohl mít v rámci letošní Longines Global Champions Tour dvojitý triumf. Po zisku titulu šampiona základní části…
Anna Kellnerová: Do Rijádu se těším, ale Playoffs v Praze zůstane jedinečné
Tento týden se v Rijádu koná Global Champions Playoffs. Poprvé se tato parkurová akce uskuteční jinde než v Praze a oproti původním plánům to nebude…