Stáj Rozárka má opět mistry ČR v paradrezuře!

3. 11. 2020 Lenka Procházková Autor fotek: archiv autorky

Jak to všechno začalo… Terezka Dubcová je paradrezurní jezdkyně a Erin je kůň, který se paradrezuře (drezurní ježdění hendikepovaných jezdců) věnuje již řadu let. Terezka je čtrnáctiletá slečna, která má Apertův syndrom a k tomu mnoho spojených problémů, např. poruchu soustředěnosti, rovnováhy, citlivosti prstů…

Terezka už jako malá začala ve Stáji Rozárka s hipoterapiemi. V současné době tento spolek reprezentuje na všech paradrezurních a hobby drezurních závodech. I díky hipoterapii se velmi lepšil její zdravotní stav, Terezka se mohla začít věnovat paradrezuře, a to již ve svých šesti letech. Začínala na poníkovi Raráškovi, později jezdila na větším fjordském valachovi Finnovi a nakonec přesedla na velkého koně jménem Erin.

Erin (jméno dle průkazu koně Mon Aer) je již čtrnáctiletý valach českého teplokrevníka, kterého od jeho zhruba 6 let připravuji právě pro paradrezuru. Právě v šesti letech se poprvé zúčastnil svého prvního paradrezurního soustředění s Lukášem Hnátem, který je vozíčkář po dětské mozkové obrně, a byli zařazeni v krokových soutěžích GRADE I. Od této chvíle s ním začal Lukáš závodit v paradrezuře. Sklidili spolu mnoho úspěšných umístění nejen doma, ale i v zahraničí na závodech v Itálii a Rakousku, kam byli vysláni Českou jezdeckou federací. Lukáš kvůli studiím přestal v roce 2018 aktivně závodit a ježdění se od té doby věnuje pouze příležitostně.

V této chvíli se maminka Terezky přišla zeptat, zda by nemohla Terezka začít jezdit právě na Erinovi, který byl připraven pro hendikepované jezdce, jen zrovna žádného neměl. Slovo dalo slovo a Terezka začala jezdit na Erinovi od úplných základů na lonži, kdy se učila ho ovládat pouze sedem. Od té doby uplynulo mnoho tréninků, příprav a pár hobby drezurních závodů. Když Terezka i mezi zdravými jezdci v hobby drezurách dokázala zvítězit, tak jsme se na konci zimy roku 2019 začali soustředit na paradrezurní úlohy.

Začátek roku 2020 byl takový, jaký byl … Kvůli vládním nařízením ohledně koronaviru byly zrušeny závody i tréninky a nikdo nevěděl, co bude dál. Po této neplánované pauze jsme vyrazili na první možné paradrezurní závody. Terezka s Erinem byli velkým překvapením a sklidili nemalé ohlasy. Terezku málem nikdo nepoznal, kromě toho, že vyrostla, měla úplně jiný sed, jiné pomůcky, jiné předvedení úloh. Začala se nekompromisně měřit s dospělými paradrezurními „mazáky“ a skočila mezi nejlepší čtyřku těchto jezdců!

I když bylo závodů letos velmi málo, podařilo se jí částečně zbavit velké nervozity, která většinu jezdců na závodech provází. Celkově je vidět, že se začala více soustředit na to, co dělá, a nejezdí jen proto, aby ji „ostatní viděli na koni“. Už přemýšlí i o práci s koněm, jak mu pomoci, aby zvládal lépe její pokyny a aby si celkově více rozuměli. Díky tomuto zlepšení se jí podařilo dostat se na MČR v drezuře a paradrezuře ČR do Olomouce.

Toto mistrovství se konalo 9. – 13. září 2020 v krásném a velmi prakticky zařízeném areálu Equine Sport Center Olomouc. Pořadatelé závody velmi pěkně připravili a zorganizovali, zaslouží si velkou pochvalu.

Paradrezurní jezdci byli rozděleni do dvou skupin na jezdce „MČR para GRADE I. – V.“ a jezdce „MČR PARA nezařazení jezdci“.

Jen v kostce pro orientaci v zařazení jezdců:

Paradrezurní jezdci jsou rozděleni dle svého postižení/hendikepu do pěti skupin, tzv. Gradů.

  • Grade I. = největší postižení a předvedení úloh pouze v kroku
  • Grade II. = malý podíl klusu
  • Grade III. = převážná část v klusu
  • Grade IV. = malý podíl cvalu
  • Grade V. = nejtěžší skupina pro jezdce s nejmenším postižením a cviky z úloh pro zdravé jezdce stupně „L-S“

Zařazení jezdci jezdí úlohy ve svém Gradu, do kterého byli zařazeni klasifikátorem. Nezařazení jezdci pak jezdí úlohy Gradu nižší, než do kterého Gradu byli zařazeni, protože na tom nejsou jezdecky zatím tak dobře, aby zvládali těžší cviky.

Terezka patří do skupiny Nezařazených. V letošním roce soutěží v Grade III. a je klasifikátorkou zařazena až do Grade V.

Díky tomuto rozdělení na MČR (zařazení a nezařazení paradrezurní jezdci) máme v paradrezuře dva mistry ČR. V zařazených je to Vladimír Votřel s kobylkou Lilií a v nezařazených jezdcích je mistryní čtrnáctiletá Terezka Dubcová s koněm Mon Aer soutěžící za Stáj Rozárka, z. s.

Mistrovská soutěž byla tříkolová. První kolo se jely úlohy Individual Test, kde Terezka získala 65,49 %. Druhé kolo se jely úlohy v jednotlivých Gradech s názvem Team Test a Terezka zajela tento test za 66,863 %. Poslední kolo je především pro diváky velmi atraktivní, jel se tzv. Freestyle, kde si drezurní úlohu každý sestaví sám s povinnými cviky a jezdí ji na hudbu. Za tuto úlohu získala úžasných 70,523 %. Sečteno a podtrženo Terezka s náskokem 6,641 % zvítězila v kategorii nezařazených jezdců! To bylo radosti, slz, nadšení, objímání (málem nám holka spadla z koně)!

Pro Terezku Dubcovou a celý její tým to byla obrovská odměna a motivace do práce na příští rok.

Na závěr ještě motto našeho partnera, které vše podtrhává a potvrzuje: „SCHAUMANN – ÚSPĚCH VE STÁJI“. DĚKUJEME za podporu!

Podobné články

Dánskou jezdkyni Stinnu Tange Kaastrup nikdy nešlo přehlédnout. Usměvavá slečna s nakažlivě dobrou náladou bojovala v nejvyšších paradrezurních…

1. října odstartoval v kryté jízdárně VetUni Brno národní šampionát v paravoltiži. Výkony některých cvičenců po oba dny opět dokazovaly, jak při…