První para-western se vydařil

26. 10. 2004 Michaela Zachová Autor fotek: Jiří Zach

Přesunout westernové a para-westernové závody na poslední chvíli z Řícmanic do haly TEDOS v Tetčicích u Brna se pořadatelům podařilo a všichni přítomní tento fakt uvítali. Vytrvalý déšť zdaleka neodradil účastníky a na startu JUJU soutěží se sešlo kolem 30 jezdců, z nich 4 handicapovaní. Soutěžilo se celkem v 5 různých disciplínách , většinou byly ještě rozděleny na kategorie do 13 a od 13 let.

Nejtěžší překážky neleží na kolbišti, ale v nás samých.
Dokážeme je překonat jen tehdy, když překonáme sami sebe.

Samostatnou soutěží byl poprvé v ČR para-trail, který se téměř shodoval s disciplínou trail - jezdci při něm absolvovali westernové překážky ve stejném pořadí, ale pouze v kroku. Měli za úkol na koni projít otevřenou brankou, přejít dřevěný můstek a řadu kavalet, otočit se ve čtverci a přenášet břemeno (bičík) mezi dvěma barely. Handicapovaní jezdci mohli mít u sebe asistenci.

Nejmladšímu Ivoškovi Koblasovi ze sdružení Šemík Řícmanice bylo 11 let a na odbornou terapii prostřednictvím koně u něj dohlíží Majka Ludvíková. Ta nyní asistovala při Ivošově prvním startu na závodech.

Pomocníka ze země měl i druhý nejmladší účastník para-westernu - šestnáctiletý Pavel Ondra, který je nevidomý. Na koni Jantar ho hlasovými pomůckami naváděl jeho trenér a majitel koně Břetislav Sucharda ze Svobodného Statku Blažkov. Pavel dokonce vyzkoušel i jiné disciplíny, kde se umístil i mezi zdravými jezdci. "Pavel to nemá vůbec jednoduché, prozradil nám jeho trenér. "Nemůže se podívat na to, jak má westernové ježdění vypadat, všechno si musí prožít sám na vlastní kůži."

Kromě Pavla Ondry se v ostatních soutěžích dařilo i Lence Stejskalové z Boskovic, kterou nehoda letos na jaře připravila o nohu i o milovaného koně Sáru. S novou klisnou plemene quarter však byla druhá i mezi zdravými jezdci v disciplíně pleasure, velmi dobře zajela také trail a další soutěže.

Amputovanou končetinu měl také Pavel Pliska z Brna, trénující v Blažkově. Podařilo se mu zajet para-trail na nejvíce bodů. Rozhodčí Mgr. Jana Bílková však prvenství v této soutěži přidělila všem, protože výkony byly velmi vyrovnané. Každý si odvezl krásný pohár na památku a věcné ceny k tomu.

Kromě závodů byly k vidění i atraktivní kostýmové jízdy na hudbu - kde se představili mladí "indiáni" v sedle i bez sedla a také tanečnice na koních. Závěr patřil soutěži pro zábavu - nahánění mrštného poníka dvojicí jezdců zvané Team Zuzling.

Pořadatelé z WRC JUJU Brno, občanského sdružení Šemík a Svobodného Statku Blažkov by chtěli poděkovat sponzorům za pomoc. Akci podpořili Western Riding Club ČR, Ranč Lucky Valley, věcnými cenami přispěl Libor Šikl, Nestlé Olomouc a další nadšenci.

Vypadá to, že příští sezonu se můžeme těšit na para-westernové závody i v jiných částech republiky. První základní kámen byl položen. Nyní jen zbývá dopracovat metodiku a otevřít cestu k westernovému sportu všem jezdcům, kteří mají rádi koně a chuť učit se něco nového. Bez ohledu na svůj tělesný nebo mentální handicap. Protože kdo chce, ten hledá způsoby.

Kdo věří sobě a svému koni, promění i tu nejmenší šanci ve veliké vítězství.
Vítězství radosti.

Podobné články

1. října odstartoval v kryté jízdárně VetUni Brno národní šampionát v paravoltiži. Výkony některých cvičenců po oba dny opět dokazovaly, jak při…

Paravoltižní závody v JO TJ Orion Praha

Třetí letošní závody v paravoltiži hostila 8. května Praha pod taktovkou JO TJ Orion. V sobotu se zde konaly voltižní závody a v neděli byla na řadě…