Česká paravoltiž na mezinárodní poli
Jezdecký klub Fany Hostěnice je v koňském světě známý zejména provozování paravoltižní disciplíny – akrobacii na koni pro osoby se zdravotním postižením. V roce 2021 se předsedkyni Janě Tomiškové podařilo získat 3letý grant Erasmus+ s názvem „Better life with horses“, který je financovaný z Evropské Unie.
Zaměření grantu bylo podpořit vzájemné předávání zkušeností v oblasti vzdělávání pracovníků s mládeží v paravoltiži a týkal se zejména mládeže se zdravotním postižením. Partnery projektu byly Turecké organizace Nevsehir Haci Bektas Veli Univerzita a Nevşehirský provinční odbor sportu. Prostřednictvím mezinárodního projektu jsme zvyšovali odborný potenciál lektorů hiporehabilitace a kompenzačních aktivit, sdíleli nové znalosti a dovednosti potřebné k úspěšnému zavádění inovativních metod v paravoltiži. Celý projekt byl směřován k posunutí hranic paravoltižního sportu na mezinárodní pole. Na domácí půdě je již systém pravidel, závodů, a vzdělávání odborníků na vysoké úrovni, a proto se členové projektového týmu rozhodli uskutečnit myšlenku mezinárodního srovnání.
V říjnu 2022 se uskutečnila první výjezd do Turecké provincie Nevsehir, která je srdcem celé Cappadokie – v překladu oblasti krásných koní. Došlo k předávání vzájemných zkušeností s ukázkou výukových metod a setkání se samotnými lektory. Během pobytu účastníci získali povědomí o rozvoji motorických schopností, i motorických dovedností, zlepšení jemné a hrubé motoriky a rytmického a hudební cítění díky představení paravoltižního sportu. Je prokázáno, že paravoltižní ježdění má vliv na celkový vývoj jedince se zdravotním znevýhodněním. Ovlivňuje jak fyzickou, tak psychickou stránku jedince. Metodami použitými v projektu jsme se snažili podpořit tělesnou kondici, pohybovou obratnost a zručnost mladých lidí se zdravotním znevýhodněním, a to poutavou a nenásilnou formou. Trénovaný organismus je mnohem lépe chráněn proti negativním vlivům prostředí.
Druhé setkání v rámci projektu Erasmus+ proběhlo lednu 2023 v České republice. Cílem tohoto setkání bylo navázání hlubších vztahů, podpora profesního a osobního rozvoje pracovníků s mládeží díky přenosu nejnovějších poznatků z praxe. Výměny se účastnil i rektor Nevsehirské Univerzity Dr. Semih Aktekin, což bylo pro náš projektový tým velkou poctou.
V rámci programu jsme se zaměřili na seznámení s koněm a navázání kontaktu pomocí přirozené komunikace, nácvik jednoduchých gymnastických sestav na paravoltižním trenažéru a základy paravoltiže na živém koni. Jako kompenzační doplňkové aktivity k jízdě na koni jsme zvolili zdravotní cvičení v tělocvičně. Projekt nabídl možnost realizovat vlastní nápady účastníků z hlediska propagace jezdeckých a byla podpořena spolupráce na odborné úrovni. Došlo ke vzájemnému předání zkušeností, zvýšení kompetencí pracovníků s mládeží po stránce profesní (výukové metody, aktuální trendy, zdokonalení angličtiny) a osobní (motivace k práci, dalšímu rozvoji a celoživotnímu učení). Účastníci získali novou mezinárodní zkušenost a seznámili se s jinou kulturou a realizace těchto aktivit přispěl k rozvoji paravoltiže u všech partnerů výměny.
Po této zkušenosti se oddíl rozhodl uspořádat další mezinárodní setkání formou víkendového paravoltižního kempu, který bude otevřený pro všechny zájemce nejen evropských jezdeckých center. Kemp se bude konat v termínu 20. až 22. října 2023 v hale Veterinární univerzity Brno a nabídne možnost praktického seznámení s paravoltižním sportem.
Galerie
Mezinárodní paravoltižní projekt Paravaulting Worldwide, který je zastřešen Českou jezdeckou federací a financován Evropskou unií v rámci Programu…
Vladimír Votřel začátkem září reprezentoval Českou republiku na paralympijských hrách v Paříži. Jaké to bylo? Být mezi nejlepšími? Setkat se s…