Může nedostatek spánku u koní ovlivnit jejich výkonnost?

20. 1. 2016 The Horse Autor fotek: Kateřina Lipinská, Šárka Dolanská, Courtesy Action Replay Photography

Jak moc je důležité se před fyzicky nebo psychicky náročným dnem pořádně vyspat, to nám bylo vštěpováno už od dětství. Pokud se například dost nevyspíte před půlmaratonem nebo důležitou zkouškou, dobře víte, že riskujete, že budete neteční, nesoustředění – zkrátka úplně „grogy“. Proč by se váš kůň měl cítit jinak, pokud po něm chcete podávat výkony po probdělé noci?

Skupina odborníků z Centra pro výkonnost v jezdeckých disciplínách při Hartpury College ve Velké Británii - Darcy Murphy, Linda Greeningová a Lucy Dumbellová ‒ zkoumala, jestli spánkové vzory koní mohou ovlivnit jejich výkonnost. Dumbellová výsledky výzkumu prezentovala na 11. konferenci Mezinárodní společnosti pro výzkum v jezdectví, která se konala loni od 6. do 9. srpna ve Vancouveru v Britské Kolumbii.

O tom, jak koně spí, si můžete přečíst článek i zde na EQUICHANNELu: Jak koně spí.

„Výzkum lidských spánkových vzorů ukazuje souvislost mezi spánkem - konkrétně jeho REM fází - a poznávacími schopnostmi, pamětí a výkonností," říká Dumbellová. „Zjištění, zda spánkové vzory u koní ovlivňují jejich výkonnost, by mohlo vést k tomu, že se spánek začne považovat za důležitý prvek v koňském managementu."

Laterální rekumbenceVědci pozorovali noční chování u sedmi koní od osmi hodin večer do šesti hodin ráno během dvou po sobě jdoucích nocí ve shodných podmínkách. Zaměřili se konkrétně na frekvenci a trvání sternální rekumbence (ulehnutí s nohama pod sebou a krkem zdviženým), laterální rekumbence (ulehnutí na bok) a spánku ve stoje. Třetí den tito koně dvakrát absolvovali parkur o sedmi skocích do 80 centimetrů, přičemž tým sledoval čas, který každý z koní potřeboval k dokončení tohoto kurzu, a počet chyb, které koně udělali. Z toho pak vypočítali finální skóre, které ukázalo následující skutečnosti:

  • Sledovaní koně leželi s nohama pod sebou od 0 do 67,33 minut (průměrně 30,7 minuty) za noc
  • Sternální rekumbenceKoně usnuli ve stoje 16- až 33krát za noc (průměrně 20,79krát)
  • Jak čas strávený vleže s nohama pod sebou klesal, výkon koně se zhoršoval - buď pomalejším časem, vyšším počtem chyb nebo obojím
  • Stejná úměra platila i pro snižující se počet případů spánku ve stoje - čím méně kůň usínal, tím delší byl jeho čas na parkuru a/nebo počet chyb
  • Žádná významná korelace mezi výkonností a trváním spánku ve stoje, trváním nebo frekvencí spánku vleže na boku nebo frekvencí spánku vleže s nohama pod sebou se neprokázala.

Má spánek vliv na výkonnost?Co tyto výsledky znamenají?

„Protože spánek ve stoje a do určité míry i vleže s nohama pod sebou souvisí s odpočinkem mozku, zdá se, že tato noční chování mohou souviset i s výkonností," vysvětluje Dumbellová. „Totéž se ale nedá říct pro spánek vleže na boku, což je zajímavé zvlášť proto, že tento typ nočního odpočinku souvisí s regenerací svalů. Ukazuje se tak, že další výzkum v této oblasti je víc než potřeba."

Tyto objevy naznačují, že by majitelé měli zvážit, zda svému koni vytvářejí vhodné podmínky pro noční aktivity spojené s odpočinkem a spánkem - například zajištěním dostatečně velké stodoly nebo stáje a také podestýlky, říká Dumbellová.

„Úkolem dalšího výzkumu bude zjistit, zda je na vyšších výkonnostních úrovních odpočinek vleže na boku s podaným výkonem více propojen. Bez ohledu na to by ale všichni koně měli být k tomuto chování povzbuzováni, aby si jejich svaly mohly čas od času odpočinout," shrnula. „A pokud se vašemu koni nedaří v klidu lehnout uvnitř ve stáji, je možné, že si časem zdřímne na boku i při pobytu ve výběhu!"

The HorseO autorce původního textu Alexandře Beckstett, vedoucí redaktorce magazínu The Horse:

Pochází z Houstonu v Texasu a je dlouholetou majitelkou koní, kteří se úspěšně předvedli na národní úrovni ve skokových a honebních soutěžích a působili také v chovu. Po promoci na Duke University pracovala jako pomocná editorka v knižní divizi Eclipse Press nakladatelství Blood-Horse Publications. Později začala působit v magazínu The Horse.

Podobné články

Výsledky studie doložily, že koně si jsou schopni odepřít pamlsek, aby později získali pamlsek, který je atraktivnější a „lepší“. Nový výzkum navíc…

Sítě na seno mají zpomalit a prodloužit příjem objemového krmiva a zabránit nadměrnému přírůstku hmotnosti u koní. Někteří majitelé koní se však…