Archeologové popsali středověký obchod s koňmi. Zvířata určená na smrt cestovala stovky kilometrů

21. 5. 2024 Tomáš Karlík Zdroj: ČT24 URL zdroje: ct24.ceskatelevize.cz

Koně patřili v době vikinské mezi zvířata, se kterými se masivně obchodovalo. Často totiž sloužili jako obětiny pro rituály, při nichž byli pohřbíváni, a to zejména na severovýchodě Evropy. Vědci nyní díky moderním technologiím vysvětlili, jak rozsáhlý byl systém obchodu s nimi.

V době, kdy se významná část Evropy ocitla pod vlivem vikingů, spojovala starý světadíl obchodní síť, která prodávala koně. Nikoliv ale na jízdu, ale jako společníky pro pobyt ve věčnosti – jako obětiny pro pohřební rituály. Tuto pozoruhodnou a doposud nepříliš popsanou část dějin přiblížil výzkum archeologů z Cardiffské univerzity.

Vědci prokázali, že koně se při své poslední cestě plavili dokonce přes moře. Ukázalo se to, když archeologové pomocí moderních technologií analyzovali kosterní pozůstatky koní nalezených v Rusku a Litvě. Výzkumníci odhalili, že koně pocházeli z dnešní Skandinávie a Finska a do Ruska a Litvy se dostávali na palubách lodí s využitím rozsáhlých obchodních sítí spojujících vikinský svět s byzantskou a arabskou říší. Jejich cesta přes Baltské moře mohla měřit až 1500 kilometrů.

Celý článek přináší ČT24: Archeologové popsali středověký obchod s koňmi. Zvířata určená na smrt cestovala stovky kilometrů

TN.cz
Podobné články
iRozhlas

Matěj Skalický mluví s Karolínou Burdovou z vědecké redakce Českého rozhlasu.

Deník

Suverénem červnového mítinku na pardubickém závodišti se stal žokej Jan Faltejsek. Šestinásobný vítěz Velké pardubické z devíti dostihů vyhrál hned…