Dostih pro rychlíky si nenechal ujet Nordstrand, Čmiel se přiblížil k titulu žokeje

25. 6. 2024 Tisková informace Autor fotek: Petr Šedivý, Jan Němec Zdroj: Dostihový spolek a.s.
Elsid - Jan Odložil
Elsid - Jan Odložil

Spanilou jízdu žokeje Jana Faltejska, který v rámci červnového mítinku zvítězil pětkrát, dokázali přibrzdit jen tři muži a jedna křehká dívka. Z výhry se mohli v sobotu 22. června radovat Lenka Neprašová, Josef Bartoš, Jan Odložil a Adam Čmiel, který se zase o kousek přiblížil k titulu žokeje.

Červnový mítink nabídl devět dostihů, tři z nich v nejvyšších kategoriích. Zatímco kvalifikaci na 134. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou i klasickou steeplechase Zlatý pohár města Pardubic ovládl Faltejsek, třetí jedničkový dostih pro sebe vybojoval jiný vítěz Velké pardubické. Josef Bartoš s Nordstrandem udolali velmi dobře jdoucího slovenského Mr Zuru a připsali si vítězství v letošním ročníku Červnové cross country Válečníka – Ceny společnosti Tipsport.

Šestiletý ryzák běhá v barvách syndikátu Dostihový klub iSport-Váňa, který je vyhlášený velkým počtem svých členů. Pro ocenění si přišla zhruba dvacítka z nich, ale být to tak nemuselo. Dlouho to totiž vypadalo, že si to o výhru rozdají Mr Zuru (ž. Pavel Složil ml.) a také vítěz jednoho z květnových pardubických dostihů Angkor Wat (ž. Jan Odložil). Jenže platilo, že když se dva perou, třetí se směje. V druhé půli cílové roviny se totiž mezi nimi provlékl právě Josef Bartoš s Nordstrandem a dostih rozhodl pro sebe. Čtvrtý finišoval King Heart (ž. Ondřej Velek) před pátým Precious Rockem (ž. Martin Liška).

„Takhle přesně jsem to do cíle nechtěl. Vím, že Angkor Wat má třídu, stejně jako náš Nordstrand. Angkor Wata znám, připravoval jsem ho do Derby. Moje žena o něm řekla, že si připadá jako když sedí na Phar Laphovi. Ale nám se ho podařilo porazit,“ pochvaloval si nakonec trenér Josef Váňa.

Dostih, který je určen specialistům na krátké crossy, byl velmi dobře obsazený. Mr Zuru na konci května jen velmi těsně prohrál s Angkor Watem, ve stejný den zvítězil Nordstrand v trojkovém crossu na 4500 metrů a jen o dva týdny dříve se v Pardubicích zadařilo i Kubalimu. Ten se ale tentokrát na tabuli nedostal, byl stejně jako favorizovaný Lianel zadržen.

Od května loňského roku byl u všech startů sedmiletého hnědáka stáje Nutrin jezdec Adam Čmiel. S Čáryjapem si zřejmě padli do oka a společné úsilí po několika druhých místech konečně proměnili i ve vítězství. A to velmi jistě. V Poháru BICZ holding 2024 patřili sice vedle dvojice koní otce a syna Charvátových do okruhu favoritů, ale jen oni svou roli splnili. Coupstar vysadil svého žokeje už po cestě a Greek Dessert dokončil až čtvrtý. Mezi Čáryjapem a Greek Dessertem doběhli druhý String a třetí Godsalino, pátá příčka pak patřila běloušovi Boule de Neige. Pro Adama Čmiela to bylo další cenné vítězství, už totiž jen dva triumfy mu schází k titulu žokeje.

Vypadá to, že stálého jezdce možná našel i Elsid. Pro oba dva letošní starty trenér Stanislav Popelka angažoval Jana Odložila, a zatímco poprvé to bylo čtvrté místo, tentokrát už s převahou zvítězili a porazili velmi početné startovní pole. V Ceně společnosti Synthesia a.s. startovalo po dvou škrtech patnáct koní a v dostihovém protokolu u jména Elsid vyčnívá výrok „zadrženě“. Sedmiletý hnědák do okruhu favoritů nepatřil, na rozdíl od sestry vítěze květnové kvalifikace Ironiky. Ta pod Danielem Vyhnálkem doběhla druhá před dalším favoritem Popinjayem (ž. Jan Kratochvíl), čtvrtý byl Irreverencieux (ž. Jakub Kocman) a pátý Renasi (Marcel Novák ml.).

Závěrečný dostih dne, Cenu za podpory ADW FEED a.s. – Memoriál Kamila Kuchovského, vyhrála dvacetiletá dívka, o které se mluví jako o velkém dostihovém talentu. Své zkušenosti Lence Neprašové předává šestinásobný vítěz Velké pardubické Jan Faltejsek, nad jejím jezdeckým uměním se ale sklánějí i další její starší kolegové. Po vítězství s Tributem na ni před vážnicí čekal třeba žokej a trenér Martin Liška, aby ji mohl pogratulovat. Šestiletý tmavý hnědák, kterého pro stáj BoKaBau s.r.o. připravuje Faltejskova žena Alžběta, na překážkách startoval potřetí. Po proutkách a klasické steeplechase si tentokrát zkusil cross a hned vítězně.

Mým úkolem bylo provést ho prvním crossem. Bylo moc dobré tempo, všichni moc dobře skákali. Nechávala jsem to na něm, ale pořád jsem měla pocit, že jede jenom na půl plynu. Cítila jsem v závěru, jak ke mně ostatní už přicházejí, ale věděla jsem, že vítězství už udržím,“ popisovala dostih usměvavá drobná blondýnka. Za Tributem se poskládali No Risk To Fun (ž. Jakub Kocman), La Coral (žokej Marcel Novák), Vaxerton (Ján Mach) a Time in the West (ž. Lukáš Matuský).

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY

Podobné články
Lot trenéra Janatky (1976), který měl v tréninku i slavného Peruánka

Jedinečný areál dostihového závodiště v městské části Dvory nabídl přesně před 125 lety domácímu obyvatelstvu, lázeňským hostům i váženým…

Souboj Vignetty a Charpentiera v hlavním dostihu

Dostihová sezóna na karlovarském závodišti Hipodrom Holoubek uplynulou neděli zaznamenala další významnou událost letošního léta spojenou s…