Ovoce, zelenina a jiné dobroty ve výživě koní

8. 5. 2013 Monika Mechová Autor fotek: archiv autorky

Snad každý z nás dá koni občas jako odměnu nebo pamlsek kousek jablka, mrkve či sušeného pečiva. Někteří svým koním přilepšují také hruškami, banány, švestkami, prakticky čímkoli, co můžete najít v oddělení ovoce a zeleniny. Co však s jídelníčkem vašeho koně udělá větší množství těchto krmiv? A jak je to s tolik diskutovaným pečivem? Na to se podíváme v následujícím článku.

Ovoce a zelenina se koním nejčastěji přidávají pro zchutnění a zpestření krmné dávky. Kromě snahy zamaskovat krmivo, které kůň zrovna nemusí, zde také často figuruje snaha majitele koni přilepšit, ozvláštnit krmnou dávku, aby nebyla tak fádní. To může fungovat, pokud koni dáte pár jablek, když mu však zničehonic vyklopíte do výběhu kolečko padavčat, pravděpodobně se nevyhnete zažívacím potížím. I pro ovoce a zeleninu platí, že navykat na jakékoli nové krmivo se má postupně. Co se týče chutí, koně jsou stejně různí, jako lidé - někteří mají rádi peprmintové bonbony, jiní příchuť hořké čokolády. Pokusy ukázaly, že koně nejvíce vyhledávají chuť pískavice řecké seno, banánů, třešní, rozmarýnu, kmínu, mrkve, peprmintu a oregána (Goodwin a kol., 2005). Což může být zajímavá informace v momentě, kdy koně krmíte průmyslově vyráběnými krmivy, která velmi často bývají ochucená.

Jablečno-mrkvový evergreen

Nejčastěji najdete v krmných dávkách koní různé množství jablek nebo mrkve. Jsou snadno dostupné a také nejlevnější. Mrkev je poměrně bohatá na jednoduché cukry (glukóza, fruktóza, sacharóza), a proto se často nedoporučuje koním obézním nebo náchylným k laminitidě. Pravdou je, že mrkev sice obsahuje značné množství cukrů, ovšem v sušině. V čerstvém stavu, tedy tak, jak ji koni dáváme, obsahuje téměř 90 % vody, takže aby výše zmíněná obava byla oprávněná, museli byste koni mrkve dávat opravdu kvanta. Přesto, pokud máte doma například snadno krmitelného ponyho nebo koně na dietě, neměli byste to s mrkví přehánět. To je dáno tím, že obézní koně jsou náchylní k inzulínové rezistenci a jejich krmná dávka by měla být, co se týče jednoduchých cukrů, stažena na minimum. Aby se však projevily nějaké negativní vlastnosti zkrmování mrkve u zdravých koní v normální kondici, museli by jí mít k dispozici téměř adlibitně. Při zkrmování opravdu velkého množství mrkve byla u některých koní zaznamenána změna barvy kůže, což je dáno značným obsahem karotenů. Závažné zdravotní obtíže ovšem zaznamenány nebyly. Mrkev naopak díky obsahu vlákniny napomáhá udržení střevní peristaltiky, u sportovních koní je právě díky vysokému obsahu vody výborným pomocníkem pro udržení dostatečné hydratace organismu. Používá se také u koní v rekonvalescenci pro zvýšení chuti k jídlu.

jablkaCo se týče jablek, ta obsahují mnohem více jednoduchých cukrů než mrkev, takže výše zmíněná doporučení pro ně platí dvojnásob. Kromě monosacharidů jsou jablka bohatá také na pektiny (cca 1 % objemu), které organismus zpracovává podobně jako tolik obávané fruktany, tedy mikrobiální fermentací v tlustém střevě. Proto není příliš vhodné koni předkládat velké množství jablek najednou. Koně se mohou vyššímu příjmu jablek do jisté míry přizpůsobit, nicméně zdraví trávicího traktu to rozhodně neprospívá. Dochází k nežádoucímu snižování pH v tlustém střevě, změnám ve složení střevní mikroflóry a také zhoršenému využívání nerozpustné vlákniny.

A malá zajímavost k jablkům na závěr: semínka jablek (a také třešní, hrušek nebo mandlí) obsahují mimo jiné také kyanogenní glykosidy, takže se můžete setkat i s radou jablka koni krájet a zbavovat jádřince. Obsah kyanovodíku, který se z glykosidů může uvolnit, je však pro zvíře velikosti koně takřka zanedbatelný, takže se nemusíte ničeho bát. Naopak mnohem větší riziko při krájení jablek na příliš malé kousky a u hltavých koní je potenciální ucpání jícnu.

Ostatní ovoce a zelenina

V některých oblastech Německa se můžete setkat s krmením koní hruškami spíše než jablky. Oblíbené jsou tam také hruškové výlisky, které se prodávají jako vedlejší produkt při výrobě pálenky. Jejich výhodou je velký obsah vlákniny (20-30 %). Ve Francii se zase můžete setkat s hroznovými výlisky, které slouží jako doplněk energie. Aneb jiný kraj, jiný mrav :-).

Stále častěji se ve výživě koní začínají objevovat banány. Mohou se krmit loupané i neloupané. Velmi často se krmí distančním koním, protože obsahují vyšší množství škrobu. Zvyk jíst banány v průběhu sportovního výkonu mají také lidští sportovci, kteří potřebují rychle získat energii. Jejich další výhodou je zvýšený obsah draslíku, který pomáhá udržet acidobazickou rovnováhu organismu, k jeho značným ztrátám dochází pocením.

Pravděpodobně jste již slyšeli o krmení koní sušenými datlemi nebo fíky, nejčastěji je toto ovoce zmiňováno ve spojení s arabskými koňmi a ano, je to velmi hodnotné krmivo. Speciálně fíky jsou vynikajícím zdrojem vápníku a vlákniny. Sušené datle jsou velmi sladké a koním chutnají, stejně jako banány obsahují vyšší množství draslíku, cca 10 % vlákniny a 65 % cukru. Ve Španělsku se koním dávají speciální druhy fazolí nebo rohovník.

A co dál?

Výborným zdrojem energie je med, obsahuje vysoké množství fruktózy, která je organismem odbourávána o něco pomaleji než čistá glukóza, takže je vhodný zejména pro distanční koně. Například Francouzi svým vytrvalostním koním med často dávají mezi jednotlivými koly dostihu.

pečivoNakonec se podívejme na pečivo. To je neustálým zdrojem debat, zda krmit, či nekrmit, popřípadě kolik. Prvním problémem je obsah škrobu, který způsobuje vyšší glykemickou reakci organismu, většinou však kůň pečiva nedostává tolik, aby to představovalo problém. Další věcí je pšeničný gluten, který může v trávicím traktu koně nadělat škody, nicméně pečení jeho účinky do značné míry zmenšuje a opět zde hraje roli množství, které koni dáte. Obecně se nedoporučuje krmit více než půl kila pečiva denně. A co se týče toho, zda sušit nebo nesušit, v mnoha zemích se krmí den starý chléb, který je spíše polosuchý a pokud se koni dává jako odměna, nepředstavuje to žádný problém. Pečivo se suší spíše kvůli zvýšení doby skladování. Takže pečiva není třeba se bát.

A abychom to shrnuli, zde najdete přehledný seznam ovoce a zeleniny, která je a není pro koně vhodná:

Pro koně vhodné:

 • Jablka
 • Mrkve
 • Hrušky
 • Hrozny
 • Vodní meloun
 • Datle, fíky
 • Dýně
 • Banány

Pro koně nevhodné:

 • Avokádo
 • Cibule
 • Květák, brokolice
 • Paprika
 • Rajčata
 • Čokoláda
Použitá literatura:

- Crandell, You feed your horse what?, Equinews, ročník 15, číslo 1, dostupné na http://www.ker.com/library/equinews/v15n1/v15n134.pdf
- Goodwin a kol., Selection and acceptance of flavours in concentrate diets for stabled horses. Applied Animal Behaviour Science, 2005, abstrakt dostupný na http://www.journals.elsevierhealth.com/periodicals/applan/article/S0168-1591%2805%2900097-3/abstract
- Kennedy, et al., The influence of fruit flavor on feed preference in thoroughbred horses, Kentucky Equine Research , 1999, dostupné na http://www.ker.com/library/advances/220.pdf
- http://www.esc.rutgers.edu/ask_expert/ate_nuto.htm#bok - Zde najdete vyčerpávající odpověď na otázku, zda koně krmit pečivem a jak (v angličtině)

Podobné články

Téměř každý koňák alespoň jednou řešil otázku, co koni nasypat do žlabu, aby dobře vypadal, podával výkony a také, aby nad tím nakonec neohrnul nos.…

V diskusích se čas od času probírá téma, jak krmit koně, který je tlustý. Co mu ubrat, co ponechat. Svůj názor na krmení otylých koní a jejich…