Články
Zde vidíte seznam všech článků.
Články podle oboru:
- PR novinky
- Nezařazené
- Volný čas
-
Sport a závody
- Informace o závodech koňských spřežení
- Parajezdectví
- Dámská sedla
- Pólo
- Pony sport – jezdecké talenty, závody a další
- Skijöring
- Neoficiální soutěže
- Všeobecná sdělení
- Skokové ježdění
- Jízdní lukostřelba
- Reining
- Vytrvalost
- Všestrannost
- Drezurní ježdění
- Western & Rodeo
- Světové jezdecké hry
- Working Equitation
- Džigitovka
- Dostihy info - dostihoví koně, závody a další
- Klusáci - klusácké dostihy, koně a další
- Olympijské hry
- Voltiž
- Výcvik koně a jezdce
- Zajímavosti
- Zdraví koně a jezdce
- Chov koní a etologie
- Chladnokrevníci
Co koni nasypat do žlabu? Trávení koní a základní živiny
Téměř každý koňák alespoň jednou řešil otázku, co koni nasypat do žlabu, aby dobře vypadal, podával výkony a také, aby nad tím nakonec neohrnul nos. Největší problém je dobrat se základních informací o tom, z čeho krmnou dávku koně sestavit a hlavně proč. Možností je bezpočet, časopisy jsou plné reklam na krmiva pro šampiony a člověku z toho jde hlava kolem. Pokusím se poskytnout alespoň základní informace o problematice výživy a krmení koní.
Můj kůň je tlustý. Co s tím?
V diskusích se čas od času probírá téma, jak krmit koně, který je tlustý. Co mu ubrat, co ponechat. Svůj názor na krmení otylých koní a jejich redukční dietu prozradí výživářka Monika Mechová. Pokud chcete hubnoucího koně udržet zdravého, budete totiž muset dodržet několik velmi důležitých zásad.
6 tipů, aby váš kůň neměl s jarem horkou hlavu
Vyjížďka s nervózním, hypersenzitivním a výbušným koněm může být velká zábava pro kaskadéra, běžný jezdec ji ale neocení. Jízda na koni, který je zcela plný sám sebe a neustále reaguje o hodně dřív, než začne přemýšlet, je totiž frustrující. Co ale s tím? Přestože hlavní roli v tom, jak se kůň chová pod sedlem má výcvik a výchova, vliv může mít i krmení. A na tento aspekt se trochu podrobněji podíváme dnes.
Stačí koním pouze pastva?
Trávicí systém koní je evolučně přizpůsoben efektivnímu trávení a fermentování vlákniny, protože koně pocházejí ze stepí, kde kvalita pastvin a nutriční hodnota travin byla nízká. Pro zdraví trávicího systému je proto imitace tohoto způsobu výživy jednoznačně nejvhodnější. Nicméně z hlediska doplnění všech živin, vitaminu a minerálů může být pastvina sama o sobě nedostačující.
5 nejčastějších chyb v krmení koní
Majitelé se vždy snaží udělat pro své koně maximum, a to se samozřejmě týká jak péče o ně, tak i výživy. Koně ale někdy mohou potřebovat, stejně jako lidé, vyladit jídelníček, aby odpovídal jejich potřebám. Doporučení, která přináší překlad článku z časopisu The Horse, proto stojí za přečtení. Přestože výživu svého koňského svěřence jistě neberete na lehkou váhu, můžete se snadno dopustit běžných chyb.
Co do žlabu, když kůň stůně?
Situace, kdy se kůň v plné práci zraní nebo onemocní a musí zůstat stát v boxu, nebo mít pouze kontrolovaný pohyb, je noční můrou nejednoho majitele. Jak takového koně krmit, aby ztratil co možná nejméně ze své kondice, měl v krmné dávce dostatek všech živin a nebyl nebezpečný sobě i svému okolí kvůli přebytku energie? A jak krmit koně, kterému je špatně a trpí nechutenstvím?
Efektivita podávání krmných doplňků a jejich forma - 2. část
V dnešním díle navážu na předchozí článek o krmných doplňcích v koňské výživě. Jedním z velmi zajímavých témat v této oblasti jsou chondroprotektiva. Jelikož se jedná o velmi drahý doplněk, je dobré vědět, zda opravdu funguje, nebo ho koni dáváme jen „pro dobrý pocit". Další často diskutovanou částí jsou elektrolyty. Kdy a jak je koni podávat? Jaký vybrat výrobek?
Efektivita podávání krmných doplňků a jejich forma
V dnešní době je téměř standardem podávat koním ve vyšší pracovní zátěži nějakou formu vitamino-minerálního premixu, sportovním koním jsou doplňovány elektrolyty a u starších koní se často setkáváme s chondroprotektivy. Jak ale poznat vhodný produkt, v jaké formě by se měly vyskytovat jednotlivé makro a mikroprvky, vitaminy a ostatní účinné látky? A je podávání těchto krmných doplňků vůbec efektivní?
Pomoc! Můj kůň je tlustý!
V diskusích se čas od času probírá téma, jak krmit koně, který je tlustý. Co mu ubrat, co ponechat. Svůj názor na krmení otylých koní a jejich redukční dietu vám prozradí výživářka Monika Mechová. Pokud chcete hubnoucího koně udržet zdravého, budete totiž muset dodržet několik velmi důležitých zásad.
Módní trendy ve výživě koní
V jednom z prvních dílů seriálu o výživě jsme si popsali základní druhy krmiv, tedy ta, která se ve žlabech koní objevují již celá desetiletí, dobře známe jejich složení i účinky. Nová doba si však žádá nových věcí, krmivářský průmysl nevyjímaje, a tak v nabídce prodejců najdete různé druhy müsli, řezanku, výlisky všeho možného ovoce, bylinky... V dnešním článku se vám tyto novinky pokusím trošku představit.
Ovoce, zelenina a jiné dobroty ve výživě koní
Snad každý z nás dá koni občas jako odměnu nebo pamlsek kousek jablka, mrkve či sušeného pečiva. Někteří svým koním přilepšují také hruškami, banány, švestkami, prakticky čímkoli, co můžete najít v oddělení ovoce a zeleniny. Co však s jídelníčkem vašeho koně udělá větší množství těchto krmiv? A jak je to s tolik diskutovaným pečivem? Na to se podíváme v následujícím článku.
Nakrm si svého koně 5: Krmení chovných koní a rostoucích hříbat (pokračování)
Dnešní díl budu věnovat zejména krmení mladých koní, které bezprostředně navazuje na krmení chovných klisen z předchozího článku. Jak jsem již zmínila, výživa hříbat a mladých koní je klíčovým prvkem při odchovávání nejen budoucích sportovců, ale i hobby koní, kteří nám pak mohou po dlouhá léta být dobrými společníky na toulkách přírodou i občasných závodech. V závěru se pak podíváme i na krmení plemenných hřebců.