Western Pleasure Clinic Mechanics & Motion podruhé v ČR

13. 5. 2013 Katka Dědíková Autor fotek: archiv autorky

První květnový víkend patřil již podruhé pleasurové klinice Mechanics & Motion. Trenérem nebyl nikdo jiný než 100násobný mistr světa v této disciplíně, Mark Shaffer z USA. Stejně jako v loňském roce, i letos hostil kliniku ve svém skvělém zázemí OLA Ranch Olgy Kadlecové v Litohošti u Pacova.

Mark SchafferMark Shaffer je westernový jezdec a trenér pocházející z USA. Jeho hlavní specializací je disciplína Western Pleasure, ve které nasbíral více než 100 mistrovských titulů na světové úrovni. V současné době se kromě závodění věnuje i sérii svých kurzů, která se jmenuje Mechanics & Motion Clinics Tour, se kterou cestuje napříč kontinenty. Při evropské části byla jednou z jeho zastávek i Česká republika.

Do naší kotlinky Marka přivedl pan Michal Burša, který ho poprvé pozval v loňském roce. Díky velkému ohlasu se místa pro letošní rok naplnila už v lednu. Nejinak tomu bude pravděpodobně i v příštím roce, kdy pan Burša předběžně zarezervoval opět první květnový víkend. Michal se stejně jako loni zhostil překladu.

O víkendu 4.-6. května tedy bylo na OLA Ranči v Litohošti opravdu živo. 11 jezdců a bezpočet diváků se přijelo zdokonalit ve svých jezdeckých dovednostech. Myslím, že Mark všechny zaskočil a příjemně překvapil tím, že si nás po jednom představení pamatoval jmény. Včetně diváků. Dokonce si pamatoval i jména účastníků, se kterými se viděl v loňském roce. Což je v tom množství lidí na kurzech až neuvěřitené. Ale teď už k samotnému tréninku.

Názorné popisování v praxiMarkův tréninkový systém je založen na takzvaných silových a balančních bodech. Aby nám názorně předvedl, co má na mysli, kreslil jednotlivé body křídou přímo na koně. Těmi body jsou myšleny jednotlivé koňské nohy při konkrétních cvicích a v konkrétních chodech.

Základním stavebním pilířem celého systému je

  • 8 obratů,
  • sidepass,
  • couvání.

Myslím, že ty dva poslední jmenované cviky si umí představit každý, proto trochu přiblížím oněch pověstných 8 obratů.

Jedná se o dva obraty na každé noze, vždy v přímém a kontra postavení. Balanční čili rovnovážná noha je ta, na které se obrat provádí, a silové jsou ty, které provádějí pohyb dopředu nebo dozadu. Šest z těchto obratů je možné provádět ve všech chodech. Pouze dva obraty jsou s pohybem dozadu.

ježdění je v hlavěCelý systém je sestaven tak, aby se kůň postupně naučil ovládat každou část svého těla zvlášť, získal větší rovnováhu na každé noze jednotlivě a zároveň začal více přemýšlet a očekávat pokyny jezdce. Tím se postupně zpomalí a získá pravidelný uvolněný pohyb od zádi s hlavou lehce před kolmicí. Mark říká, že kůň je hotový tehdy, až je schopen předvést všechny obraty ve všech chodech. Často to přirovnával k drezuře (např. cvalové piruety).

Na kurzu se sešlo mnoho různých koní. Od čerstvě obsedlého tříletka přes mladé koně, pokročilejší až po velmi zkušené a dobře přiježděné koně. Pro každého z nich měl Mark ve svém systému sérii cviků na míru.

Konkrétně třeba pro mladé koně, kteří ještě nechodí pod sedlem nebo začínají teprve pracovat, má Mark ve svém tréninkovém programu také místo. Je jím Driving neboli práce na dvou lonžích. Letos ho předváděl s mladým temperamentním a krátce ježděným hřebcem, se kterým to nikdo před tím nezkoušel. Celá práce trvala zhruba půl hodiny, kdy se kůň nejprve učil respektovat lonž, reagovat na pobídky, měnit směr, chody a předvádět zmíněné obraty, sidepass a couvání. Na konci lekce koník dělal cvalové přeskoky! Bylo vidět celkové veliké zklidnění a poddajnost zvířete, nikoli však stres nebo snad strach.

driving

Z kurzu odjížděli všichni nadšeni a spokojeni. Každý si přišel na své a má celý rok určitě na čem pracovat. Nejnáročnější je tento systém asi pro jezdce :-). Je nutné se opravdu na cviky soustředit, vnímat koňské tělo a jeho pohyb a dokonale se s ním sladit. Když pak člověk pronikne do systému hlouběji, je schopen cítit, co je v pohybu jeho koně špatně, a hlavně ví, kterým "obratem to opravit" - tj. která noha potřebuje více rovnováhy nebo energie.

Pár osobních slov závěrem. Loni jsem se účastnila kurzu s haflingou, která mi velmi dobře na tomto základě funguje. V letošním roce jsem vzala na okoukání něco přes dva měsíce ježděného mladého hřebečka QH. I přes jeho velmi živý temperament jsme udělali obrovský kus práce a i na něm je pokrok velmi dobře viditelný. Hlavně je vše v klidu a bez stresu. Koho by zajímala cena, letos to pro jednoho jezdce vyšlo na 13.000,- pouze kurzovné. Je to tedy taková pěkná třídenní dovča. Doufám, že se kurz uskuteční i v příštím roce a myslím, že už nyní je minimálně z poloviny obsazen. Není lepší inspirace, než trénovat s těmi nejlepšími!

Společné foto účastníků

Úplným závěrem patří poděkování manželům Kadlecovým za úžasné zázemí jak pro jezdce, tak pro koně.

Podobné články
ČJF

Ve vzdělávací platformě ČJF naleznete další nové on-line školení, tentokrát soustředěné na welfare koní.

ČJF

FEI pořádá on-line seminář s cílem podořit sportovce a jezdecké profesionály při posilování jejich fanouškovské základny, identifikovat oblasti…