Proběhl další ze série seminářů Fandíme vzdělávání

11. 12. 2013 Jana Fatenova Autor fotek: archiv autorky

Přednáška na téma Výživa nejen sportovních koní se konala 30. listopadu v Hanáckém dvoře v Polkovicích a přednášel Ing. A. Rusek.

V malebném prostředí mikroregionu Střední Hané, v rovinaté oblasti, kde se jejím středem jako modrá nit proplétá řeka Morava, se v Polkovicích nachází Hanácký dvůr, ze kterého to řehtá. Hanácký dvůr je stylový pension s důrazem na koně a jezdectví ve stylu tradic Hané. Pro seminář výživy pořadatelé JS S+S Kroměříž, o.s., HYJÉ - koně o.s., SK SCHPMT a Hanácký dvůr, o.s. vybrali místo úrodného kraje, který poskytoval nejen dostatek plodin pro lidskou výživu, ale i dostatek krmení pro koně v tomto regionu chované. Ne nadarmo je moravský teplokrevník velmi snadno krmitelný kůň. Výživa je základ všeho. Hladový kůň, ale i ten tučný nepodá optimální výkon.

Ing. A. RusekPěkné prostředí nově dobudovávaného areálu v Polkovicích stylově připomínající hanácký dvůr (odtud i název Hanácký dvůr Polkovice) hostilo další seminář z projektu "Fandíme vzdělávání." Nejprve pozorné posluchače Ing. A. Rusek z Troubecké hospodářské, a.s., kde je jeho specializací výživa zvířat, seznámil s anatomií trávicího systému a fyziologií trávení. Tedy se základními stavebními kameny, které souvisí s trávením - výživou.

Součástí tohoto semináře byly i nové trendy pro zlepšení vstřebávání. Účastníci se také dozvěděli, co znamená zkratka EMAC. A nejen to. Vědí, co se skrývá pod pojmy - cihly - malta - zedník, dále nevyvážený sud. Ano, vše v souvislosti s výživou :-).

Kromě informací o vhodných krmivech pro koně byly k poslechu i informace o způsobech zpracování krmiv, jejich výhody a nevýhody zpracování.

Jak sám Ing. Rusek konstatoval, „vše je o ekonomice a tak se i my zabýváme ekonomickou výživou koní, která se odráží v kondici, zdraví i výkonu".

Postesk nejednoho výživáře - milí majitelé, uvědomte si, že kůň není PRASE! Tedy jeho výživa je od prasat odlišná. U prasat převažuje krmení jádrem nad objemem. U koní je správná krmná dávka sestavena z 80 % objemného krmiva (seno, pastva) a pouze z 20 % jádra (oves, ječmen, ... granule).

Byla zodpovězena otázka, co je základem výživy koní. Je to záchovná dávka, tj. dávka krmiva určená na to, aby organismus mohl žít, a produkční dávka (tj. aby organismus mohl podávat jakýkoliv výkon).

Jak svého koně nejlépe nakrmit?

Správně sestavit optimální krmnou dávku je alchymie. Je třeba si vždy uvědomit, že majitel nejlépe zná svého koně a taktéž zná jeho zatížení.
Je nutné zhodnotit nároky na výkon, např. když si uvědomíme, že všem známý dostih „Velká pardubická steeplechase" se za posledních 25 let zrychlila o 1 min. Je zřejmé, že nároky na krmení jsou jiné než před těmito 25 lety. To platí i u sportovního jezdectví, např. L parkury jsou dnes jinak stavěny než před několika lety. Je třeba si uvědomit, že i laktace klisny je vlastně výkonem organismu.

Při krmení vycházet z:
  • věku
  • využití (lehká, střední, těžká práce)
  • kondice (z toho, jak kůň vypadá)
  • zdravotního stavu

Nejdůležitější je však dodržet správnou techniku krmení. Zde pro účastníky zapamatovatelná pomůcka „chleba s máslem a solí" - krmení ráno jen chlebem, krmení v poledne jen máslem a krmení večer jen solí - chutnalo by vám? Ne, tak to nedělejte koním!

Dost se zapomíná, že je třeba postupnost při přechodu z jednoho druhu krmení na druhý, tzv. aklimatizace.

Při krmení koní je potřeba si uvědomit, že výživou ovlivňujeme výkon, kondici, zdravotní stav, osvalení, vzhled, temperament, ovladatelnost, reprodukci a zdravotní stav.

*Ze semináře ještě prozradíme:
Co značí a co je bílá pěna, která se tvoří na koni při práci? Jsou to odbourané bílkoviny, tedy z výživářského hlediska informace, že kůň musel při výkonu sáhnout do svých rezerv.

Čím se liší granule pro koně?
- obsahem a kvalitou stravitelných živin s rozdílnou dynamikou, např. šetřící energii na záchovu,
- rozdílnými poměry živin,
- různá metabolická využitelnost,
- atraktivitou chuti a vůně,
- cenou na krmný den.

Lektor odpovídal na všetečné otázky, např. čím se liší výrobci krmiv, jak nejlépe krmit mladé, staré koně a řadu dalších.
Účastníci semináře z Hanáckého dvora v Polkovicích do svých stájí odjížděli s dostatkem informací o současné výživě koní a stačí je jen uplatnit v praxi.

Seriál vzdělávacích seminářů "Fandíme vzdělávání" pokračuje a více najdete na www.hyje.cz.

Podobné články

Svaz chovatelů a přátel norika, z.s. vás zve na školení na téma: „Práce s koněm v lese“.

Claudii Strauß vám jistě nemusíme nijak dlouze představovat. Možná si vzpomenete na článek vydaný před třemi lety, nejspíš ale nevíte, že tato…