Optimální povrch jízdárny
Na drezurních fórech se poměrně často diskutuje o tom, jaký povrch jízdárny je nejlepší. Vzpomněla jsem si na jednu zajímavou přednášku, kterou si připravila Dr. Hilary Clayton, odborník na biomechaniku a trénink koní, pro konferenci o sportovní medicíně koní, konanou v Saumuru v říjnu 2002. Tato přednáška se týkala problematiky povrchu jízdáren, sportovních kolbišť a dostihových drah a zde jsou vypíchnuty některé důležité body.
Povrch, na kterém kůň pracuje, ovlivňuje jeho výkonnost a zdraví. Jeden ideální povrch neexistuje; je třeba volit vhodný materiál podle druhu činnosti, kterou na něm budete provádět, podle klimatu i podle umístění (hala - otevřená jízdárna). Než si probereme, jaké vlastnosti by měl mít povrch jízdárny, je třeba se podívat, jak může povrch ovlivnit pohyb a zdraví koně - vždyť právě o to jde.
Vztah mezi končetinou koně a povrchem:
Nás bude nyní zajímat jen část pohybu končetiny, a to fáze podpěru, tedy od chvíle, kdy se končetina poprvé dotkne země (tzv. první kontakt se zemí a náraz) až po chvíli, kdy se od země odpoutá (tzv. bod zlomu).
Takže si shrňme vlastnosti optimálního povrchu:
Pominu zde vlastnosti podloží a drenáž a budu se zajímat skutečně tou nesvrchnější vrstvou, která přichází do styky s kopyty koně. Sledujeme tři vlastnosti: odolnost proti nárazu, odolnost proti skluzu a třecí vlastnosti.
Tvrdé povrchy absorbují málo energie nárazu a pravidelná práce na nich ohrožuje do budoucna zdraví koně, protože je predispozičním faktorem vzniku problémů s kostmi a klouby. Na druhé straně tvrdý povrch podporuje zdraví svalů a šlach, v dostizích jsou koně rychlejší na tvrdších površích. Příliš měkký povrch však kromě energie nárazu (a snížení otřesů) absorbuje také elastickou energii, potřebnou pro opětovné zvednutí končetiny (zkuste běhat v peřinách). Práce na něm je namáhavá (tepová frekvence koní se zvyšuje až o 50%) a může vést k předčasné únavě. Ta je jednou z příčin natažených šlach, vazů, svalů. Pokud se však na měkkém povrchu pracuje s rozmyslem, může sloužit k budování kondice koní (posilování).
Konečně něco o jednotlivých materiálech:
Ve své přednášce se Hilary Clayton zabývala těmi nejběžnějšími materiály.
Písek
Písek je snad nejtradičnějším povrchem na jízdárnách a používal se už v dobách Římanů (arena = latinsky písek, písčina). Je snad nejsnáze dostupným materiálem a je poměrně levný. Písek jsou vlastně malinká zrnka hornin nebo minerálů, větší než prach, menší než štěrk. Jeho odolnost proti nárazu závisí na jeho objemové hmotnosti, vlhkosti a velikosti zrnek. Odolnost proti nárazu i skluzu roste s objemovou hmotností a kompaktností materiálu (bránování zmenšuje kompaktnost a snižuje tím odolnost proti nárazu) a je větší, než u zeminy (hlíny). Hluboký a suchý písek znesnadňuje zvedání končetin a odraz kopyta od povrchu (rychlá únava koně), což lze do jisté míry snížit zvlhčením písku. Optimální vlhkost písku je 7-14% (podle velikosti zrnek). Písek je málo pružný (hodně tlumí), pouze 2% energie nárazu se vracejí zpět do končetiny, což opět vyžaduje větší svalovou sílu na zvedání končetin.
Velikost zrnek má vliv také na prašnost, soudržnost povrchu a schopnost udržet vodu. Optimální je velikost zrnek 0,25-0,5 mm (středně hrubý písek) a 0,5-1,0 mm (hrubý písek). Příliš jemný písek práší, pokud je suchý, a ve vlhku se naopak příliš slepuje. Důležitý je i tvar zrnek: hranatá zrnka jsou stabilnější než kulatá zrnka (ta podkluzují pod kopyty). Tvrdost zrnek ovlivňuje trvanlivost písku; tvrdá zrna (žulový písek) vydrží déle, měkká zrna (vápencový písek) se rychle rozbijí na prach. Vezměte několik zrnek písku na tvrdou plochu a přitlačte lžící: pokud je rozdrtíte, je písek příliš měkký.
Hlína
Hlína se skládá z velice jemných částeček (menších než zrnka písku) zeminy, písku, naplavenin a jílu. Na rozdíl od písku hlína velice špatně drénuje a dlouho udržuje vlhkost; proto není třeba ji tak často kropit a méně práší. S vlhkostí hlíny klesá její odolnost proti nárazu, takže čím sušší hlína, tím je tvrdší (na rozdíl od písku). Hlínu lze snadno udusat, proto je náročnější na bránování a podobné úpravy.
Dřevo
Sem řadíme kůru, dřevěné odštěpky a hobliny. Mohou se používat samotné nebo se míchají s pískem (a zvyšují jeho pružnost). Obecně "dřevěné" povrchy dobře tlumí nárazy, ale mohou být kluzké, a to především tehdy, když jsou hluboké. Dobře udržují vlhkost a není třeba je tak často kropit.
Hobliny se poměrně rychle lámou a jsou proto vhodné pouze tam, kde není velký provoz; další nevýhodou je jejich nízká hmotnost, proto snadno odlétnou.
Dřevěné odštěpky dobře tlumí nárazy a úspěšně byly použity jako podloží některých dostihových drah, na němž byla vrstva stěrkopísku a písku.
Výrobky z gumy
Obvykle se jedná o recyklované materiály, z nichž byly odstraněny vláknité a kovové části. Guma zvyšuje tlumící schopnost a pružnost povrchu, způsobuje však rychlejší vysychání písku, pokud je s ním smíchaná. Dnes se vyrábějí speciální gumové materiály, které se nelámou. Není vhodné používat gumové výrobky samotné nebo jako samotnou vrstvu na písek, ale je lepší je smíchat s pískem.
Trávník
Trávník je výborným povrchem, protože kořenový systém trávy stabilizuje zeminu a až trojnásobně zvyšuje odpor proti skluzu než samotná zemina (hlína), avšak také dvojnásobně zvyšuje odpor proti nárazu (je tedy "tvrdší"). Jeho pružnost je sice větší, než pružnost písku nebo hlíny, přesto je stále nízká; do končetiny koně se vrací pouze 2-4% energie nárazu. Asi největší nevýhodou trávníku je jeho údržba. Za ideálních podmínek má trávník střední odpor proti skluzu, umožňuje dobře proniknout špičce kopyta a umožňuje také dobrý odraz. Odpor proti nárazu (tedy "tvrdost") trávníku roste s objemovou hmotností (tedy kompaktností) zeminy a klesá s její vlhkostí (u vyschlé zeminy je až o 40% větší než u zeminy vlhké). Délka trávy odpor proti nárazu neovlivňuje. Přílišná vlhkost zeminy způsobuje klouzání.
Dobře udržovaný trávník je ideálním povrchem, vyžaduje však dostatečné kropení a dobrou drenáž. Fyzikální vlastnosti trávníku lze zlepšit přidáním gumy anebo organických materiálů do zeminy; ty zeminu lépe provzdušňují, výsledkem je kvalitnější a hlubší kořenový systém a zelenější a zdravější tráva. Guma také snižuje odpor proti nárazu, omezuje udusávání zeminy a zlepšuje drenáž. Takový povrch je potom vhodný především pro parkurová kolbiště, trasy cross-country a hřiště koňského póla.
S jakými problémy se nejčastěji setkáme:
Nejčastějšími problémy, které zná snad každý, jsou prašnost, tvrdnutí, klouzání, posunování materiálu a lámání komponent.
Prach je nepříjemný pro jezdce i koně, především pak pro jedince s dýchacími problémy. Prašnost lze snížit přidáním vody nebo polymerů. Pokud přidáme do materiálu hygroskopické látky (které vážou vodu), například chlorid vápenatý nebo méně korozivní chlorid hořečnatý, nemusíme povrch tak často kropit.
Tvrdnutí (udusávání) se urychluje, když dochází ke stlačování materiálu; příkladem jsou materiály, obsahující větší množství jílu, proces tvrdnutí se zde urychlí, když povrch zmokne a následně uschne. Pomůže bránování, které materiál provzdušní, nebo přidání gumy, hoblin, kůže či vláken; tyto materiály navíc zvyšují pružnost povrchu. Vláknité nebo nacupované materiály navíc povrch stabilizují.
Některé materiály se rychleji lámou (rozpadávají), především při větším provozu. Příkladem mohou být dřevěné materiály nebo měkký písek; lámáním se tvoří prach. Proto je třeba pro často používaná místa zvolit takový materiál, který se neláme. Další možností je povrch častěji měnit.
Některé materiály se posunují, takže koně v nich "vychodí stopy". To je častým znakem pískových jízdáren nebo drah, přičemž více se posunují kulatá zrnka písku. Řešením je bránování a urovnávání povrchu nebo přimíchání stabilizujících materiálů (vhodné jsou vláknité materiály).
Nakonec jaké požadavky mají různé jezdecké sporty:
Každý jezdecký sport má jiné požadavky na stabilitu versus kluzkost a bezpečnost (měkkost) versus pružnost povrchu; proto je obtížné zvolit ideální povrch jízdárny využívané pro různé disciplíny:
Podle Hilary Clayton: The optimal surface for training and competing. The Elite Dressage and Three-Day-Event Horse, Conference on Equine Sports Medicine and Science, Saumur 2002
zpracovala MVDr. Dominika Stachová
Asociace chovatelů miniaturních koní pořádá v sobotu 27. dubna 2024 od 9:00 hodin vozatajský seminář s mistrem opratí Ladislavem Jirgalou.
Semináře Jak na přepravu a nakládání koní a Manipulace s koňmi v krizových situacích se budou konat ve dnech 13. – 14. ledna 2024 v areálu Q Ranch…