Koně lidem bylo po čertech dobré

13. 12. 2013 Nikol Ježková

Ačkoliv minulý čtvrtek některé hříšníky vařili čerti na pekelném ohni, duše čisté koňácké se 7. 12. 2013 již podruhé sešly na nekomerční akci nazvané Koně lidem.

Na programu byly tradičně dvě přednášky, po nich následovala volná diskuse. Dorazili lidé podobného ražení s cílem popovídat si a něco nového se dozvědět. V předvánočním čase panovala příjemná atmosféra rodinného rázu. I když účast byla o něco slabší než minule, o to byli zúčastnění otevřenější a k tématům padalo mnoho zvídavých dotazů.

Jan ValentaV první přednášce hovořil Jan Valenta z Jezdeckého klubu Hatín a svůj výklad nazval příhodně Domestikace koní, aneb odkud začít?
Povídání bylo více než poutavé. V úvodu jsme se dozvěděli, jak se kůň vlastně vyvinul z malého zvířátka o velikosti lišky do dnešní podoby. Potom Honza navázal objasněním, odkud pochází jednotlivá plemena. Každý mohl zařadit svého koně. Připravil si pro nás třešničku na závěr v podobě detailního povídání o českém teplokrevníkovi. Od dob jeho vzniku po současnost. Peprné bylo zjištění, že náš český teplokrevník je vlastně kříženec a nemá ustálený typ.

Dále jsme se dozvěděli. jak se liší vedení a dohled nad chovem nejúspěšnějších plemenných knih a českého teplokrevníka. Mimo jiné Honza zájemcům poradil se zařazením svého koně. Zmínil, jaké zahraniční linie pasují na naše české klisny, také jak to u té své určit. Budete-li váhat s výběrem ženicha pro svou klisnu, Jan Valenta je asi jeden z několika lidí, kteří vám mohou dobře a odborně poradit.

Druhé v pořadí vystoupily sestry Denisa a Iva Füllsackovy z Girls Gang Ranche v Jarošově nad Nežárkou. Své téma nazvaly Prorodeo Czech Republic.

Denisa a Iva FüllsackovyPřednáška nebyla jednostranně zaměřena. Děvčata zahájila svůj výklad videem, to bylo přímo ze soutěží prorodea. Atmosféra z tamního dění tak dýchla na každého z nás. Na Jindřichohradecku má westernové ježdění mnoho odpůrců. Několik místních jezdců totiž nedělá čest tomuto jezdeckému stylu. Proto Denisa s Ivou nejprve objasnily princip westernového ježdění a zmínily, že ježdění na koni je hlavně o přístupu a ne o stylu. Dobře i špatně lze přeci jezdit v obou stylech a na tom se také všichni zúčastnění shodli. Následně výklad přešel k prorodeu jako takovému. Protože Iva je profesionální jezdkyní, měli jsme přístup i k mnoha zákulisním informacím. I když na koně, dle slov přednášejících, jsou kladeny vysoké nároky, všechny soutěže jsou pod pečlivým veterinárním dohledem a není výjimkou, že kůň, jehož zdravotní stav není dobrý, je vyloučen. Povídání bylo tak chytlavé, že plynule přešlo v horlivou diskusi.

"Zaujaly mne obě přednášky, ráda si rozšířím obzory. Ta chovatelská se mne sice aktuálně netýká, jelikož se žádného koníka množit nechystám, ale aspoň jsem se dozvěděla o úskalích při dohledávání původu. V té druhé mne zaujal nejrychlejší hafling (tedy nejen ten). S mojí klisnou teď doléčujeme kůži na zádech a pak se bude v podstatě znovu obsedat. Ani jedna toho zatím moc neumíme, ale kdo ví, když jsem
z nutnosti začala jezdit trabantem, tak mi měsíc tekl čůrek potu po zádech. Za tři roky jsem začala sbírat poháry, co se mi teď válí na půdě." Prozradila Jana Irrová z Farmy zelený dub v Mutyněvsi.

Na setkání opět vznikly nějaké myšlenky, kudy v budoucnu. Vše je zatím ovšem v rovině plánování. Další setkání bude přibližně koncem ledna, termín upřesníme po Vánocích.

Více o akci Koně lidem se dozvíte na konelidem.cz kde jsou také pozvánky na jednotlivé akce, nebo na facebooku. Protože je akce nekomerční a její konání visí na celé komunitě, nebráníme se věcným připomínkám a dobrým nápadům.

Podobné články

Svaz chovatelů a přátel norika, z.s. vás zve na školení na téma: „Práce s koněm v lese“.

Claudii Strauß vám jistě nemusíme nijak dlouze představovat. Možná si vzpomenete na článek vydaný před třemi lety, nejspíš ale nevíte, že tato…