Fandíme vzdělávání: Biomechanika v praxi s MUDr. A. Vosátkovou

20. 2. 2014 Jana Fatenova Autor fotek: Jana Fatěnová

Únorový seminář projektu „Fandíme vzdělávání“ byl zaměřen na jezdce a jeho vliv při ježdění a také na způsoby, jak své jezdecké působení v sedle zlepšit, trenéři a cvičitelé se dozvěděli, jak pracovat se svěřenci, aby jejich výkony byly lepší a lepší. Velmi působivou přednášku si pro přítomné připravila MUDr. A. Vosátková.

Kůň a člověk = tým.
Jsme zvláštní sportovci (ať již rekreační či závodní), více se staráme o koně než o sebe. Více hledáme problém v koni, než v sobě. Avšak tým podávající výsledek je tvořen dvěma rozdílnými jedinci, tedy jezdcem a koněm.

Střední škola hotelová a služeb Kroměříž poskytla prostory areálu HUBERTCENTRA, které využívá pro tříletý učební obor pro chlapce i dívky „Jezdec a chovatel koní". Tento obor je jediný na Moravě a absolventům dává možnost uplatnění jak v rámci České republiky, tak i v zahraničí. Učební obor připravuje ošetřovatele pro všechny kategorie koní, jezdce i kočí.

I tento seminář do tohoto prostředí patřil a rozšířil tak možnost dalších informací, jak lépe jezdit.

Biomechanika v praxiKdyž si uvědomíme, že v paraježdění může jezdit každý, kdo dokáže sedět, jezdecký projev zdravých jezdců by měl být hračkou. Proč znát tak nudnou záležitost, jako je anatomie a fyziologie člověka a koně?

Znalost anatomie člověka i koně vám vždy objasní příčiny a následky. Když vám anatomii člověka podává tak šikovný lektor jako MUDr. A. Vosátková, je to velmi zajímavá a poučná látka.

Nebylo možné opomenout kosterní soustavu a kosti. Je známé, že se u hříbat nedostatek Ca, P a vitaminu D hned projeví. Co u lidí?
Dozvěděli jsme se i důležitou informaci pro jezdce i pro cvičitele a trenéry. Chtějte vědět, jaké léky berou vaši klienti a jejich složení. Z toho při jezdeckém výcviku vycházejte. Není nad to znát vedlejší účinky, které se nemusí projevit hned, ale za nějakou dobu, jako je tomu např. u kortikoidů a řídnutí kostí. U jezdců, kteří berou kortikoidy např. kvůli alergiím, může i banální seskok z koně při sesedání způsobit vážný úraz.

Zabrousili jsme i do problematiky výrůstků. Výrůstky jsou následky problému a je tedy potřeba se na ně tak i dívat (zakořeněným mýtem je, že výrůstek je problém).

Dále MUDr. A. Vosátková zabrousila do problematiky svalové soustavy a působení svalů jezdce. Ne nadarmo platí rčení: „Co se na koni pokazilo, musí se i spravit!" Záda, záda, záda, jak lidská, i koňská dokáží potrápit. Jsou nejnamáhanější partií. Však kdo dobře a korektně sedí v sedle a jezdí, ten si záda neustále trénuje.

Napadlo vás někdy, jaký je rozdíl mezi běžcem na 200 m a maratónským běžcem? Ano, je to o dechu. Jak působí dýchání či zadržení dechu při jezdeckém výkonu, i to se posluchači dozvěděli.

Jezdci potřebují energii stejně jako koně. Tedy výživa jak koně, tak jezdce je důležitá. Část přednášky byla věnována i únavě, která, ať děláte cokoli, vždy přijde. Jak na ni? To už ví ti, co na semináři byli.

Biomechanika v praxiZkuste se zamyslet, proč je důležité, aby jezdec při jízdě na koni dokázal vnímat sám sebe. Z výcvikového hlediska se na přednášce paní doktorka zabývala pozicí hlavy, ramen, posazením do sedla, pozicí kyčlí, kolena, holeně jak z pohledu a fungování svalové soustavy, tak se zaměřením na to, co určitá pozice provede s jezdcem a jeho jezdeckým výkonem. Jak je důležité těžiště a co s těžištěm provádějí změny pozic jednotlivých tělesných částí, to jsme se také dozvěděli.

Které cviky jsou pro jezdce důležité? Ten, kdo odpověděl protahovací i posilovací, odpověděl správně. Kde najít cviky pro zlepšení jezdeckého projevu, i to bylo součástí semináře. Zabývali jsme se i tím, jak zlepšit problém současné mladé generace v komunikaci a proč se při výcviku osvědčuje hudba, zrcadlo a co dělat s „nedýchajícími" jezdci.

V praxi si přítomní vyzkoušeli, co to s nimi udělá a jak na ně působí, když po určitou dobu v ruce drží plnou pet láhev (či plný hrneček), aneb pěkná ukázka toho, jak přichází únava a jak se zapojují svaly.

Přítomní mohli také vidět jezdeckou didaktiku v praxi - dostatečně velký gymnastický míč na suchu nahradí koně a vy můžete jezdce efektně korigovat - naučit novou věc či odstranit chybu způsobenou sedem.

Závěrem lze říct, že moderní trenéři i cvičitelé mají novou didaktickou pomůcku při výcviku či zlepšování jezdeckých adeptů. Jezdci nesmí zapomínat, že tým jsou oni i kůň a oba potřebují být maximálně fit. Prohřešky v životě se projeví i v jezdectví.

Podobné články

Svaz chovatelů a přátel norika, z.s. vás zve na školení na téma: „Práce s koněm v lese“.

Claudii Strauß vám jistě nemusíme nijak dlouze představovat. Možná si vzpomenete na článek vydaný před třemi lety, nejspíš ale nevíte, že tato…