9 dokumentárních filmů o koních, které stojí za to vidět

26. 7. 2021 Gabriela Rotová Autor fotek: Pixabay, Wikipedia

Dost možná jste už zcela vyčerpaní z toho, jak moc držíte palce našim reprezentantům na olympiádě anebo vás totálně odrovnaly letní vedra, odklízení pohrom po bouřkách, přívalových deštích nebo žně a sena. Co může být lepšího, než se schoulit do ušáku a zasnít se u filmů, které dokážou nalít do vyprahlých žil nový příval motivace? Dnes tedy pár tipů pro změnu z filmařských soudků!

V posledních letech nespatřilo světlo světa mnoho kvalitních celovečerních filmů s koňskou tematikou, a proto jsem pro vás pro změnu vybrala něco z řádně naducaných šuplat filmů dokumentárních. Vzhledem k aktuálnímu řádu světa nebude pro vás možná snadné je raz dva on-line dohledat, některé najdete na Netflixu nebo Amazonu, jiné jsou k mání kdovíkde. Všechny ale na internetu k nalezení jsou. Než se v křesle pohodlně usadíte, budete možná muset detektivně zapátrat. Slíbit vám ale můžu, že vynaloženého úsilí s vysokou mírou pravděpodobnosti nebudete ani na chvíli litovat! :)

Harry a Snowman

Skoro pohádkový příběh o tom, jak se Snowmanova cesta na jatka proměnila v cestu do síně slávy The Show Jumping Hall of Fame asi známe úplně všichni (a kdo ne, článek tady). Většina z nás toto pravdivé „lovestory“ holandského přistěhovalce Harry deLevera a jeho bílého Showmana vstřebala skrze knihu Elizabeth Letts, která česky vyšla v nakladatelství Arcaro v roce 2016.

Dokument z roku 2015 je z jiného těsta. Je postaven na osobitém vyprávění v té době již více než pětaosmdesátiletého Harryho a na autentických dobových záběrech. Prostřednictvím tohoto filmu můžeme nahlédnout jak do reality života Harryho a Snowmana, tak i do dění v historií zaprášených sportovních kolbištích. Přestože můžeme mít po přečtení knihy pocit, že celý Snowmanův příběh důvěrně známe, a nic moc navíc už vědět nemusíme, je tento dokument vskutku dechberoucí a žádný fanoušek mimořádných příběhů by si ho opravdu neměl nechat ujít.

 

  • Trailer k filmu, který naladí, můžete zhlédnout zde
  • Aktuálně můžete dokumentární film o cestě „osmdesátidolarového šampiona“ zhlédnout třeba i na YouTube, a to zde.

Unbranded

Dalším filmem, který určitě není dobré minout, je epický film režiséra Phillipa Babeaua Unbranded, který zaznamenává 3000 mil dlouhou cestu čtyř mužů a šestnácti mustangů z Mexika do Kanady. I když je pro nás tato přirozeně upřímná inspirace k adopci jednoho z padesáti tisíc divokých amerických mustangů tak trochu nadbytečná, je film plný nádherných záběrů z až trochu kýčovitých scenérií amerického Západu a má co nabídnout i v mnoha dalších aspektech. Cesta Bena Masterse, Thomase Glovera, Jonnyho Fitzsimonse a Bena Thamera trvala pět a půl měsíce a vedla přes Arizonu, Utah, Idaho, Wyoming a Montanu napříč takovými skvosty, jako je Yellowstone, Grand Canyon a národní park Glacier. Ve filmu najdete famózní přírodu, drama i sentiment, ale ani jednoho z toho tady není až moc. Podívejte se!

  • Trailer k filmu je k nalezení zde.

Buck

Kdo neviděl, by možná vidět opravdu měl. Dokumentární film Buck z roku 2011, který režírovala Cindy Meehl, totiž není mimořádně lahodným šálkem kávy jen pro příznivce Natural Horsemanshipu. Poutavý životní příběh Bucka Brannamana, kterého v dokumentu sledujeme z různých úhlů a také při práci na klinikách po celých USA, je totiž plný pravdivých emocí a dokáže zatajit dech i těm, kdo mají ve svém hledáčku úplně jinou disciplínu. Ve filmu hraje Buck Brannaman a Robert Redford. Pusťte si ho, dost možná ve filmu najdete i to, co jste v něm nehledali! Má totiž přesah, který od něj primárně nečekáme. Mimochodem – na ČSFD získal film 88 % – takže hledejte, najděte a dívejte se. Pokud budete zklamaní, bylo by to pro mne extra velké překvapení! :)

  • Trailer k filmu je k nalezení zde.

Frankel the Superhorse: The Greatest Racehorse fo All Time

Film z roku 2015, který režíroval Chris Durlacher, není jen dokumentárním záznamem ohromující kariéry top top dostihového mega fenoménu – hnědáka Frankela – a není proto strhující podívanou výhradně pro fanoušky A1/1. Přestože je Frankel koněm, který je v čele žebříčku koní s vůbec nejvyšším hodnocením v dostihové historii, dokument ukazuje, že byl i něčím víc. Nosným tématem filmu je totiž i mapování interního vztahu mezi koněm a jeho trenérem, a zároveň majitelem, Sirem Henrym Cecilem, kterému Frankel pomohl dostat se zpět na společenské výsluní. Film je plný autentických záznamů z dostihů a exkluzivních rozhovorů s Frankelovým žokejem Tomem Queallym, trenérem Sirem Henrym Cecilem a dalšími členy tohoto mimořádného dostihového týmu.

  • Trailer k filmu je k nalezení zde.

All the Wild Horses

Téměř dvouhodinový film z roku 2017, který dokumentuje průběh nejtěžšího a nejdelšího jezdeckého závodu světa, Mongolského derby, určitě stojí za to. Jezdci účastnící se Mongolského derby mají deset dní na to, aby po neoznačené trase překonali na polodivokých koních trasu dlouhou 1 000 kilometrů napříč netknutou mongolskou stepí. Dokument režíroval Ivo Marloh, který sám Mongolské derby absolvoval dvakrát, a proto dokázal impresionisticky zachytit to „něco“, co nutí jezdce z celého světa riskovat i vlastní životy, aby mohli projet a dokončit náročnou trasu vedoucí skrz jednu z posledních skutečných pustin naší planety.

  • Trailer, který vám ukáže o čem film i Mongolské derby jsou, je k nalezení zde.

Wild Horse, Wild Ride

Dokumentární film z roku 2011, který režíroval Alex Dawson a Greg Gricus, vlastně po filmařské a vizuální stránce až tak moc zajímavý není. Dává ale nám, Středoevropanům, možnost nahlédnout do vzdáleného světa problémů, které se točí okolo amerických divoce žijících mustangů. Film je autentickým vhledem do průběhu soutěže Extreme Mustang Challenge. A co soutěž Extreme Mustang Challenge je a jak funguje? Přibližně sto dní před soutěží jsou registrovaní trenéři náhodně spárováni s jedním z čerstvě odchycených divokých mustangů. Každý trenér má sto dní na to, aby tohoto koně připravil a v rámci Extreme Mustang Challenge předvedl. Na konci akce jsou pak všichni účastnící se mustangové nabídnuti k adopci. Jde tedy o skvělou věc, která by i nám v mnohém mohla být inspirací. Ba co víc, v této soutěži, jako jedné z mála, ve výsledku vyhrávají úplně všichni. Koně získají šanci najít milující domov, trenéři předvedou své schopnosti a přitáhnou tak k sobě klientelu, diváci sbírají zkušenosti. Proč se tedy, alespoň u obrazovky, pro jednou k tomuto projektu nepřidat?

  • Trailer k filmu Wild horse, Wild Ride naleznete zde.
  • Aktuálně je celý film na YouTube k nalezení zde.

Running Wild: The Life of Dayton O’Hyde

Podobné problematiky, tedy amerických divokých koní, se drží i film z roku 2013, který mapuje život Daytona O'Hydea, který byl vášnivým ochráncem přírody, spisovatelem a milovníkem koní. Dost možná vás to, čeho Dayton O´Hyde ve své „Black Hills Wild Horse svatyni“ dosáhl, zaujme. Pak doporučuji nejen dokument, ale i návštěvu těchto webových stránek.

  • Trailer k filmu najdete zde.

Dark Horse: The Incredible True Story of Dream Alliance 

Dark Horse: The Incredible True Story of Dream Alliance je podle mého názoru 100% záležitost. Dokument z roku 2015 režírovala Louise Osmond a u tohoto snímku je možná na místě krátká synopse. V malém městečku, které leží v jednom z typických údolí jižního Walesu, se místní barmanka rozhodne, že odchová úspěšného dostihového koně a požádá sousedy, aby ji svými finančními prostředky v realizaci tohoto snu podpořili. Kůň nakonec zvítězí v prestižním závodě Coral Welsh Grand National a sen je naplněn. Dokument, plný dramatických zvratů a emocí, získal Cenu diváků na filmovém festivalu Sundance v roce 2015 a neměl by proto být žádným velkým zklamáním ani pro náročné. Je totiž opravdu skvělý. Dark Horse přináší příběh, který je pravdivý, i když je téměř neuvěřitelný, a proto rovným dílem nadchne zkušené horsemany i ty, kteří se o koně vlastně ani moc nezajímají. Oficiální stránky filmu naleznete zde.

  • Trailer k filmu pak naleznete zde.

Cesta za pěti kruhy

Pokud se chcete přidržet nejen olympijské atmosféry, ale i českého jazyka, pak možná není od věci připomenout dokument z roku 2004, který režírovala Judita Křížová.

Film zachycuje příběh Jaroslava Hatly a koně Berryho, kteří se společně probojovali mezi sedmdesát pět nejlepších dvojic světa a obsadili 22. místo na OH Aténách v roce 2004. Ve snímku najdete scény z přípravy v Čechách, archivní záběry z kvalifikačních zahraničních soutěží, exkluzivní materiál ze zákulisí aténského olympijského klání nebo třeba i rozhovor s jedním z nejlepších jezdců světa Williamem Fox-Pittem. Čas od té doby pokročil, ale ne vše je dnes jiné a jinak! Přesvědčte se sami! 

Informace, kde najít tento dokument, naleznete například zde.

 

A protože poslední dekáda přinesla, co se týče dokumentárních filmů s koňskou tematikou, skutečně přepestrý pelmel úžasných záležitostí, určitě se k těmto autorským počinům brzy vrátíme!

 

Článek o mustanzích, kteří jsou obsedáni vězni v amerických věznicích v rámci rehabilitačního programu, najdete zde: Divocí a zlí.

 

 

Podobné články

Východočeské divadlo v Pardubicích natočilo rozhlasovou hru o vítězi Velké pardubické Vladimiru Hejmovském.

Na státním zámku Konopiště visí obraz, který až nedávno určil italský historik umění Gianluca Tormen jako významné dílo vlámského malíře Justa…