Zákaz rollkuru ze zákona: papír a možná praxe…

12. 1. 2014 Dominika Švehlová Autor fotek: archiv The Horse

Hyperflexe neboli rollkur je kontroverzní metodou výcviku jezdeckých koní, o níž se debatuje minimálně od 90. let minulého století. Od 1. ledna 2014 se ve Švýcarsku poprvé na světě stala nezákonnou. Rollkur je v jejich novelizaci zákona na ochranu zvířat proti týrání oficiálně zakázán, a to nejen na závodech, ale i při každodenním domácím tréninku.

Návrh této novelizace švýcarského zákona na ochranu zvířat proti týrání vznikl už v roce 2008, schválený byl v říjnu 2013 a platnosti nabyl 1. ledna 2014. Samozřejmě při novelizaci nešlo pouze a jen o koně. Švýcarská spolková rada jí chtěla vyplnit stávající mezery a zlepšit ochranu nejen domácích mazlíků, ale i zvířat hospodářských. Celý zákon tak má 164 stran a objevila se v něm nová usnesení týkající se chovu zvířat i jejich zacházení nebo přepravy.

Ale pojďme zpět k rollkuru:

Plné znění zákona najdete přiložené pod článkem, je v německém jazyce.

Mluví o něm článek 21, který vyjmenovává zakázané metody manipulace s koňmi. Říká:

U koní je navíc zakázáno:
a. Kupírování ocasu;
b. Vytváření nepřirozeného postavení kopyt, použití škodlivých způsobů podkování kopyt a připevňování závaží na kopyta;
c. Pobízení nebo trestání elektrickými zařízeními, jako jsou elektrické ostruhy, bičíky nebo elektrické poháněče dobytka;
d. Sportovní využívání koní s protnutými nebo znecitlivěnými nervy na končetinách, se zcitlivělou kůží na končetinách nebo s bolest vyvolávajícími prostředky na končetinách;
e. Odstraňování hmatových chlupů;
f. Vyvazování jazyka;
g. Barování;
h. Metody, které způsobují nadměrné natažení krku nebo hřbetu koně (rollkur).

Na půdě mezinárodní jezdecké federace FEI je rollkur - nebo hyperflexe nebo LDR, jak chcete - bouřlivě debatovaným tématem už celou řadu let. V opozici zde stojí zastánci rollkuru, především zástupci drezurních jezdců a trenérů, a jeho odpůrci, obvykle z řad veterinářů a ochránců zvířat. Vše to (zatím) skončilo v únoru 2010 kompromisní dohodou, že se bude rozlišovat metoda zvaná „LDR - dole, hluboko a kulatě" a „hyperflexe / rollkur". V LDR je pozice hlavy dosažena bez použití síly, v rollkuru je použita „agresivní" síla. Čili jezdci smějí používat LDR, do níž smí dostat koně bez donucování a pouze na 10 minut; pak má následovat přestávka (jejíž délka není nikde uvedená). Více o jednání FEI u kulatého stolu si můžete přečíst ve článku Diskuse o rollkuru neskončila konferencí FEI u kulatého stolu.

rollkurZatímco FEI řeší případy týrání koní rollkurem během sportovních akcí, švýcarský zákon kromě závodů zahrnuje i každodenní tréninkové aktivity.

Tato odvážná pionýrská práce vzbudila vlnu souhlasu a spokojenosti mezi širokou jezdeckou veřejností i mezi organizacemi zabývajícími se welfare koní. Podle rakouského periodika Pferdplus.com inspiroval švýcarský zákaz rollkuru také jiné země: například dánská organizace na ochranu zvířat proti týrání „Dyrenes Beskyttelse" vyzvala ve své tiskové informaci dánské politiky, aby následovali své švýcarské kolegy a podobně jako oni uzákonili zákaz hyperflexe (rollkuru). Je jen otázkou času, kdy se k těmto požadavkům připojí i němečtí a rakouští ochránci zvířat.

Každá mince má dvě strany...

Uzákonit zákaz takové kontroverzní výcvikové metody je jistě úctyhodný krok a je dle toho vidět, že Švýcarsko se snaží pro „svá" zvířata dělat opravdu hodně. Bohužel skutečnost asi nebude tak optimisticky převratná, jak by se na první pohled zdálo. Kritikové vyčítají této novelizaci zákona polovičatost v definici stěžejních pojmů a tím vzniklý prostor pro přílišnou benevolenci v interpretaci znění zákona. Proč?

Znění zákona není to jediné, co se danou problematikou zabývá. Existuje totiž i tzv. výklad zákona, které bude mít po ruce soudce a na základě kterého rozhodne, zda v konkrétním případě k porušení zákona došlo, nebo ne. Má vysvětlit, jaký cíl svým zákonem (nebo jeho částí) zákonodárce vlastně sledoval. K tomuto článku podal výklad švýcarský spolkový úřad pro bezpečnost potravin a veterinářství, BLV: „Rollkur, nazývaný také hyperflexe, je sestavení hlavy a krku koně do zvláště velké hloubky. Přitom je nadměrně napjatý jeho hřbet. Toto držení se v drezurním ježdění vynutí násilným působením rukou jezdce nebo pomocnými otěžemi. Relevantní s ochranou zvířat a tedy zakázané jsou extrémní případy, u nichž je očividné nepřirozené držení hlavy koně a kdy hyperflexe trvá několik minut." Podle představitelů spolkového úřadu totiž ani nelze postihovat všechny případy hyperflexe; někteří koně podle nich mohou předvést hyperflexi na krátkou dobu i samovolně. Nejde jim ani tak o samotnou pozici hlavy a krku koně, ale o metody, které ho do té pozice dostanou. (Plné znění výkladu novelizace zákona pro domácí zvířata včetně koní najdete v příloze pod článkem.)

A toto je hlavní předmět kritiky nového článku zákona: odvolávání se na stávající pravidla FEI, která, byť platná už 4 roky, díky své „kompromisnosti" stále tuto metodu nedokázala potlačit a neumí s ní v praxi ani řádně bojovat.

Dalším kritizovaným bodem je zavádějící definice rollkuru ve vlastním švýcarském zákoně a jeho výkladu; ten například zmiňuje doslovně „drezurní ježdění"! Znamená to, že rollkur v parkurovém ježdění nebo reiningu, kde se také často provádí, bude povolen? Jak přesně mají vypadat ony „extrémní případy rollkuru"? A jak je to s tou dobou provádění - kolik minut ve skutečnosti je „několik minut"? Jak je vidět, bude opět jen na lidech, jak budou jednotlivé případy posuzovány v praxi...

Silke Rottermann ve svém článku pro Eurodressage.com má i obavy z praktického „hlídání dodržování zákona". Protože se nejedná o pravidlo švýcarské FEI, ale o národní zákon, bude to podle ní v první a hlavní řadě úkol policie, aby vyšetřila, kdy a jak byl tento zákon porušen. Budou policisté v budoucnu hlídkovat u opracovišť? Budou vůbec policisté poučeni, jak poznat případy rollkuru? Nebo budou policii informovat o porušení zákona FEI stewardi či dokonce samotní diváci? Jak budou oni schopni posuzovat výcvikové metody, když vlastně není „dobro" ani „zlo" řádně definováno? Možná bude potřeba ještě lépe rozpracovat závaznou terminologii, aby se i laičtí milovníci koní a odpůrci donucovacích metod dokázali v problematice lépe zorientovat. Nebo se snad ubrat jiným směrem a spíš přepracovat stávající pravidla FEI?

V každém případě je velmi dobře, že Švýcarsko vyrukovalo s kůží na trh, podpořilo odpůrce rollkuru a ukázalo jim, že tato problematika vůbec není banalitou či předem prohranou bitvou a stojí za to se angažovat v boji proti ní - a tím i v boji za lepší životní a „pracovní" podmínky jezdeckých koní; zvířat, která jsou přes svoji sílu a životní energii v rukách lidí tolik bezbranná.

Zdroje informací:

Schweiz verbietet Rollkur und Barren - Vorbild für Europa? Pferdplus.com, 2014
Ch. Lesté-Lasserre: Switzerland Bans Hyperflexion Use in Competition, Training, TheHorse.com 2014
Schweiz verbietet zwar Rollkur, aber zementiert bestehende FEI-LDR-Regel, Dressur-Studien.de 2014
S. Rottermann: Switzerland Legally Bans Rollkur, Hip Hip Hooray?, Eurodressage.com

Podobné články

Ministerstvo zemědělství zveřejnilo informace o legislativním procesu návrhu vyhlášky, který je do 14. 11. 2024 v meziresortním připomínkovém řízení.

Vyberete koně, uzavřete kupní smlouvu, za nějaký čas však zjistíte, že něco není tak, jak jste očekávali. Příčin může být celá řada. Jednou z nich…