Ustájení... Když se dluhy neplní

29. 4. 2021 Mgr. Lucie Krčmářová Autor fotek: Mgr. Lucie Krčmářová, Pixabay

Smlouvy se mají dodržovat. Zdaleka ne vždy tomu tak ale je a neplatící majitel je noční můrou nejednoho poskytovatele ustájení. Dlužník slibuje, peníze ale nepřicházejí a dlužná částka narůstá. Jak postupovat, aby nezůstalo jen u slov a ustajovatel měl reálnou šanci na úhradu své pohledávky dříve, než ho kůň takového neplatiče „přivede na buben“? Právě na toto téma budeme dnes zpovídat advokátku specializující se na právní vztahy týkající se koní, jezdectví a dostihového sportu, Mgr. Lucii Krčmářovou.

Chcete-li si půjčit peníze od banky, počítáte s důkladným prověřováním vaší finanční situace, historie splácení vašich předchozích závazků, písemnou smlouvou a poskytnutím zajištění v podobě zástavy nemovitosti, ručitele, pojištění financované nemovitosti a podobně. Do určité míry počítáte i s tím, že vás banka jako klienta odmítne, protože obchod s vámi vyhodnotí jako příliš velké riziko. Kůň sice (zpravidla) není milionová záležitost, poskytovatel ustájení ale také není banka. Pokud si tedy banka s miliardovým kapitálem zajišťuje milionové pohledávky, proč se například ustajovatel, který disponuje v lepším případě majetkem v milionových hodnotách, u v poměru k majetku srovnatelných, tisícových pohledávek za svými klienty – majiteli ustájených koní – nechová stejně? 

Co tedy může poskytovatel ustájení dělat?

Než ustajovatel přijme koně do ustájení, měl by si ověřit alespoň základní informace o tom, kdo si u něj koně chce ustájit (majitel, nájemce koně apod.) a o koni samém. Určitě bych doporučila kontrolu osobních údajů uváděných ve smlouvě oproti občanskému průkazu a nahlédnutí do insolvenčního rejstříku a centrální evidence exekucí. Vyzkoušet internetové vyhledávače a sociální sítě také nemusí být od věci. Samozřejmostí by mělo být předložení průkazu koně a kontrola v něm zapsaných údajů oproti ústřední evidenci koní a nejlépe rovněž nahlédnutí do kupní smlouvy/smlouvy o pronájmu koně. 

A bude-li výše uvedené v pořádku?

Bude-li uvedené v pořádku, pak jste udělali první krok k tomu, abyste možným budoucím problémům předešli. Tím dalším je písemná smlouva, kterou doložíte, kdo, z jakého důvodu a kolik vám má za ustájení koně (či z jiného důvodu) platit. Budete-li mít pouze ústní dohodu, od samého počátku si situaci sami velmi komplikujete, když její obsah bude v případném soudním sporu mnohem složitější prokázat a vaši pohledávku doložit. Přijímáte-li zároveň platby v hotovosti (dokud majitel platí), nepomohou vám ani výpisy z účtů. Doložením opakujících se plateb od majitele koně v určité výši přitom můžete své tvrzení o ústní dohodě o ustájení koně za určitých finančních podmínek (ve spojení například se svědeckými výpověďmi) také prokázat. Získání pravomocného a vykonatelného soudního rozhodnutí o povinnosti majitele či nájemce ustájeného koně dlužnou pohledávku vám zaplatit, je předpokladem pro její exekuční vymáhání. 

Soudní řízení ale trvá dlouho. Nebo ne?

Soudní řízení se skutečně může protáhnout i prodražit. Právní řád však zná i formy tzv. zkráceného řízení, díky kterým může věřitel potřebné soudní rozhodnutí získat rychleji. Podle ust. § 172 a násl. zákona č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, v platném znění, „soud může i bez výslovné žádosti žalobce a bez slyšení žalovaného vydat platební rozkaz, je-li v žalobě uplatněno právo na zaplacení peněžité částky a vyplývá-li uplatněné právo ze skutečností uvedených žalobcem. V platebním rozkazu žalovanému uloží, aby do 15 dnů od doručení platebního rozkazu žalobci zaplatil uplatněnou pohledávku a náklady řízení nebo aby v téže lhůtě podal odpor u soudu, který platební rozkaz vydal.“ Předpokladem je, že je znám pobyt žalovaného a podaří se mu platební rozkaz do vlastních rukou doručit. V opačném případě soud platební rozkaz nevydá, resp. jej po vydání zruší. Platební rozkaz, proti němuž nebyl podán odpor, má účinky pravomocného rozsudku, tj. je podkladem pro vymáhání soudem přiznané částky v exekučním či vykonávacím řízení. Pouze podá-li žalovaný včas odpor, na což má pouze výše uvedených 15 dní od jeho doručení, ruší se tím platební rozkaz v plném rozsahu a soud nařídí „standardní“ jednání.

Je-li vymáhána částka do výše 1 000 000 Kč, lze návrh podat i na elektronickém formuláři vypracovaném a zveřejněném Ministerstvem spravedlnosti. Formulář je volně ke stažení, podání je však třeba podepsat zaručeným elektronickým podpisem. Za obdobných, jako výše uvedených podmínek může být soudem vydán elektronický platební rozkaz a žalovaný proti němu má opět právo podat v patnáctidenní lhůtě odpor. Nestane-li se tak, je rovněž elektronický platební rozkaz pravomocným a vykonatelným exekučním titulem. 

V případě výše uvedených „rozkazních“ řízení se tedy dokazování a možnost obrany dlužníka odsouvá až do stadia po vydání rozhodnutí, a není-li ten dostatečně aktivní nebo s ohledem na okolnosti případu a své očekávané šance v soudním sporu rozhodnutí prostě akceptuje, je žalobce vymožení dlužné částky rázem blíže. 

I v těchto případech je však třeba, aby věřitel nejprve zaslal dlužníkovi tzv. předžalobní výzvu k plnění ve smyslu ust. § 142a občanského soudního řádu, a to nejméně 7 dní před podáním návrhu na zahájení řízení. V opačném případě mu soud nemusí přiznat náhradu nákladů řízení proti žalovanému, přestože by na ni jinak měl v případě úspěchu ve sporu právo. Výzvu je určitě vhodné zasílat poštou a nejlépe doporučeně s dodejkou, aby bylo možné její zaslání dlužníkovi soudu prokázat. 

 

A mohu se k exekuci dostat ještě rychleji?

Zejména v případech, kdy pohledávka za určitou osobou dosahuje vyšší částky nebo z určitého důvodu existuje vyšší riziko neplacení, je na zvážení využití notářského zápisu se svolením k vykonatelnosti.

Takový zápis sepíše notář dle ust. § 71a nebo 71b zákona č. 358/1992 Sb., notářský řád, v platném znění, a jeho obsahem je závazek dlužníka, že ve stanovené lhůtě řádně splní svůj dluh vůči věřiteli, a pokud tak neučiní, může věřitel bez dalšího soudního řízení požádat o exekuci dlužníkova majetku. Není tak vůbec třeba před exekucí absolvovat nalézací soudní řízení, což může věřiteli ušetřit spoustu času. 

Dohodu lze uzavřít i v případech, kdy je již pohledávka splatná a věřitel je ochoten poskytnout dlužníkovi ke splacení dodatečnou lhůtu. K tomu může být věřitel mnohem ochotnější, získá-li tím sám výhodu v podobě možnosti přikročit v případě, že dlužník svůj závazek opět poruší, přímo k exekuci. 

Svolení k vykonatelnosti může být nejen součástí dohody mezi dlužníkem a věřitelem, ale také obsaženo v notářském zápisu o jednostranném právním jednání dlužníka – uznání peněžitého dluhu. 

A jak si dále mohu úhradu pohledávky pojistit?

Způsobů, jak zajistit nebo utvrdit dluh, je obecně celá řada. Jaký způsob bude vhodné zvolit, bude záviset na konkrétní situaci. Je určitě vhodné na možné budoucí neplnění smlouvy (neplacení) myslet již při uzavírání smlouvy a přímo ve smlouvě či spolu s ní vhodné zajištění zřídit. K (do)zajištění či utvrzení dluhu však lze přistoupit i později, zejména poté, co se dlužník dostane do prodlení s úhradou. 

Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v platném znění, v ustanovení § 2010 odst. 1 říká, že: „Dluh lze zajistit, zaváže-li se třetí osoba věřiteli nebo ve prospěch věřitele za dlužníkovo plnění, anebo dá-li někdo věřiteli nebo ve prospěch věřitele majetkovou jistotu, že dlužník svůj dluh splní. Utvrdit lze dluh ujednáním smluvní pokuty nebo uznáním dluhu.“  

Jako příklad zajištění lze uvést zejména ručení jako zajištění osobní a zástavní právo jako právo věcné. Oba tyto druhy zajištění lze zřídit jak při uzavírání smlouvy, tak později.

Pokud bychom měli zůstat u utvrzení dluhu, pak smluvní pokutu za porušení závazku ze smlouvy budeme sjednávat v rámci uzavírané smlouvy (o ustájení koně apod.). Naopak k uznání dluhu je na místě přikročit v situaci, kdy je dlužník s úhradou dluhu v prodlení, tj. až po uzavření smlouvy.

K zajištění dluhu lze využít i směnku a určitou formou zajištění může být i výše zmíněný notářský zápis se svolením k vykonatelnosti.

Možností, jak vylepšit svou pozici pro případ, že protistrana uzavíranou smlouvu poruší, nabízí právní řád mnoho. Vyplatí se tedy nejednat zbrkle a využití alespoň některé z nich před uzavřením smlouvy zvážit. Je přitom lhostejné, zda prodáváte koně, poskytujete ustájení nebo o koně (výjimečně) vůbec nejde.

 

Mgr. Lucie Krčmářová je advokátkou specializující se na právní vztahy týkající se koní, jezdectví a dostihového sportu. Po absolvování studia na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze získala více než desetiletou rozmanitou právní praxi v advokátních kancelářích v centru Prahy. Od roku 2020 provozuje vlastní advokátní kancelář a Facebook stránku @spravnikemnakoni zaměřenou na koně, jezdectví a dostihový sport optikou práva. V případě potřeby naleznete kontakt a další informace na webových stránkách www.krcmarova.com.

Podobné články

Ministerstvo zemědělství zveřejnilo informace o legislativním procesu návrhu vyhlášky, který je do 14. 11. 2024 v meziresortním připomínkovém řízení.

Vyberete koně, uzavřete kupní smlouvu, za nějaký čas však zjistíte, že něco není tak, jak jste očekávali. Příčin může být celá řada. Jednou z nich…