Kupní smlouva... jenom papír?
Kupujete, prodáváte koně? Víte, co musí a co může smlouva o koupi koně obsahovat, abyste nesklidili jablko často těžko řešitelných svárů? Dnes nám na otázky věnované právě této problematice bude odpovídat Mgr. Lucie Krčmářová.
Koupi a prodej koně dnes už asi nikdo nerealizuje bez řádné kupní smlouvy. Na co by si ale v této souvislosti měli dát kupující a prodávající pozor, aby vše proběhlo ideálně a hladce?
Kupní smlouva je nejfrekventovanějším typem smlouvy, kterou mimoděk uzavíráme prakticky každý den v rámci svých běžných činností, ať už vyrazíme na rodinný nákup, pro noviny do trafiky nebo jen pro kávu k automatu. Většinou přitom vůbec nepřemýšlíme nad tím, jaká práva a povinnosti nám z takového jednání vznikají. Přesto je příslušná kupní smlouva platně uzavřena. S tím, jak roste cena předmětu koupě, případně transakce, nabývá na významu z jiného důvodu, je i kupní smlouvě věnována větší pozornost. A koupě koně dle mého názoru rozhodně patří mezi transakce, které si zvýšenou pozornost zaslouží, a to nejen kvůli případně vyšší kupní ceně koně.
Koupě je nejrozšířenějším způsobem převodu vlastnického práva ke koni a zákon nevyžaduje, aby byla kupní smlouva uzavřena písemně. Lze to však rozhodně doporučit. Písemná kupní smlouva je základním dokumentem, kterým lze prokázat vlastnické právo ke koni. To je zásadní nejen v situaci, kdy by si někdo jiný dělal na koně nárok, ale třeba i při jeho dalším prodeji.
Rozumný kupec bude jistě prověřovat, zda jedná se skutečným majitelem koně. Držitel průkazu koně a ani osoba uvedená v průkazu koně jako jeho majitel totiž nemusí být jeho skutečným vlastníkem. Totéž platí o osobě evidované jako majitel koně v ústřední evidenci koní.
Podle práva platí, že:
- Chovatel má povinnost zajistit, aby průkaz koně obsahoval úplné a správné údaje včetně zaznamenání jejich změn
- Při prodeji koně předá původní majitel průkaz novému majiteli koně
- Nový majitel zasílá příslušné registrační autoritě průkaz koně k potvrzení změny majitele, a to spolu s formulářem hlášení změny majitele, který podepisuje kupující i prodávající
- Po potvrzení změny je průkaz zaslán zpět novému majiteli
Přestože se tedy vlastnictví ke koni převádí již smlouvou (nedohodnou-li se strany jinak), na její uzavření by vždy mělo navazovat vyplnění a podepsání formuláře „hlášení změny“ a jeho zaslání příslušné registrační autoritě spolu s průkazem koně za účelem zaevidování změny majitele v registru a potvrzení změny majitele v průkazu koně. V praxi se tak ale ne vždy děje a vzniká rozpor mezi tím, kdo je skutečným a evidovaným vlastníkem koně. Že takový stav není v souladu s právem a může v budoucnu činit i značné praktické obtíže, je nepochybné.
Mohou nastat i jiné komplikace?
Vedle výše nastíněných komplikací spojených s tím, že k převodu koně na základě kupní smlouvy sice platně dojde, převod však není zapsán v evidenci a průkazu koně, může nastat ještě jiná, pro skutečného vlastníka koně snad ještě rizikovější situace.
K přepisu koně (v registru i průkazu) postačuje předložení průkazu a vyplněného formuláře hlášení změny. Průkaz koně majitel zcela běžně odevzdává, například má-li koně v nájemním ustájení. Kupní smlouva se nevyžaduje a pravost podpisu na formuláři nikdo bez dalšího nezkoumá. Riziko spojené s případným neoprávněným přepisem koně je však dnes již možné výrazně omezit za pomoci tzv. blokace změny majitele, kterou lze dosáhnout toho, že registrační autorita zapíše změnu vlastníka koně jen v případě, obdrží-li formulář "hlášení změny", na kterém bude podpis prodávajícího (aktuálně registrovaného majitele koně) úředně ověřen.
Písemná kupní smlouva zároveň zachycuje další podmínky koupě, na kterých se strany dohodly, ať už jde o výši a splatnost kupní ceny, okolnosti předání koně novému majiteli (kdy a kde) nebo účel, za kterým je kůň kupován, jeho případné vady apod. Není-li uvedené zachyceno písemně, může být velmi obtížné to v případě potřeby prokázat. I pro případné uplatnění práva u soudu je mnohem praktičtější doložit uzavřenou smlouvu, případně další listiny, o které svůj nárok opíráte, než k důkazu navrhovat svědecké výpovědi nebo print screen komunikace na sociálních sítích.
Přestože tedy k platnému uzavření kupní smlouvy postačuje (ústní) dohoda o jejích podstatných náležitostech (předmětu koupě a kupní ceně) a ve věcech blíže neupravených se uplatní zákon, doporučuji úpravu mnohem podrobnější. Kupující či prodávající zpravidla zákonnou úpravu podrobně ani neznají a mohou být následně nemile překvapeni tím, jaká pravidla se na ně vztahují. Přitom třeba měli možnost sjednat si úpravu pro ně vhodnější. Zákonná úprava je zároveň obecná a dostatečně nepostihuje specifika živého koně jako předmětu koupě.
Lze tedy říci, co by kupní smlouva měla vždy obsahovat?
Co by taková kupní smlouva měla obsahovat, závisí na okolnostech případu. Zpravidla bude obsahovat identifikaci smluvních stran, identifikaci koně, účel, pro který je kůň kupován, případně jeho vymíněné vlastnosti a schopnosti, existující vady, má-li nějaké, kupní cenu, její splatnost a způsob úhrady, termín a místo předání koně a dokladů ke koni.
Obecně lze doporučit výslovně ujednat vše, co je pro strany důležité, včetně případných podmínek pro odstoupení od smlouvy, ať už ze strany prodávajícího nebo kupujícího. Jinak bude vypadat smlouva, budete-li s těžkým srdcem prodávat svého dlouholetého parťáka k využití jako hobby koně nebo společníka a stěžejní pro vás bude zajistit mu dobrý domov, případně možnost získat jej v krajním případě zpět, a jinak půjde-li o prodej koně do vysokého sportu v rámci podnikatelské činnosti prodávajícího, kde bude kladen důraz na platební podmínky, zdravotní stav koně, případně ověření jeho schopností.
Kdy nastávají účinky práv a povinností prodávajícího a kupujícího?
Účinky práv a povinností prodávajícího a kupujícího obvykle nastávají již uzavřením kupní smlouvy a úhrada kupní ceny obecně není podmínkou pro to, aby se kupující stal vlastníkem koně. Strany se však mohou dohodnout odlišně.
Například je-li sjednána tzv. výhrada vlastnictví, je kupní smlouva platná a účinná, ale prodávající zůstává vlastníkem koně až do okamžiku úplného uhrazení kupní ceny. Nejen převod vlastnického práva, ale i účinnost celé smlouvy nebo jejích vybraných ustanovení lze navázat na splnění dohodnutých podmínek dle vůle stran v jednotlivém případě.
Závěrečné doporučení?
Pokud kupujete či prodáváte koně, uzavírejte smlouvu písemně, nespoléhejte na vzory neznámého původu, ale dohodněte si podmínky tak, aby odpovídaly vaší situaci. A neopomeňte navazující registraci změny majitele, byť ke změně vlastnictví není obecně třeba.
Kupujícím před podpisem smlouvy doporučuji provést minimálně kontrolu stavu zápisu ohledně koně a jeho vlastníka v ústřední evidenci koní a průkazu koně a trvat na předložení dokladu o nabytí koně prodávajícím (kupní smlouvy apod.) a úhradě kupní ceny. Jste-li naopak prodávající, pamatujte na to, že zaplacení kupní ceny obecně není podmínkou pro to, aby vlastnické právo ke koni přešlo na kupujícího.
Mgr. Lucie Krčmářová je advokátkou specializující se na právní vztahy týkající se koní, jezdectví a dostihového sportu. Po absolvování studia na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze získala více než desetiletou rozmanitou právní praxi v advokátních kancelářích v centru Prahy. Od roku 2020 provozuje vlastní advokátní kancelář a Facebook stránku @spravnikemnakoni zaměřenou na koně, jezdectví a dostihový sport optikou práva. V případě potřeby naleznete kontakt a další informace na webových stránkách www.krcmarova.com.
Galerie
Ministerstvo zemědělství zveřejnilo informace o legislativním procesu návrhu vyhlášky, který je do 14. 11. 2024 v meziresortním připomínkovém řízení.
Když má kůň vady...
Vyberete koně, uzavřete kupní smlouvu, za nějaký čas však zjistíte, že něco není tak, jak jste očekávali. Příčin může být celá řada. Jednou z nich…