Kůň ve službách Policie ČR I.

5. 4. 2004 pplk. Ing. Jiří Navrátil Autor fotek: pplk. Ing. Jiří Navrátil

Při plnění služebních úkolů Policie ČR jsou využívána zvířata, která jsou spojena s činností člověka již od nepaměti. Domestikace psů a koní člověkem nastolila v historii vývoje lidstva nové dimenze a možnosti. Psi a koně provázeli lidstvo ve všech jeho činnostech. I k policistům patří neodmyslitelně pes a kůň a to platí v i dnešní přetechnizované době. Bez služebních psů by se neobešla pohraniční policie, bez služebních koní speciální policejní jednotky určené pro běžnou hlídkovou službu a pro obnovení veřejného klidu a pořádku, zejména při jeho hromadném narušení, při kterém dochází k páchání trestné činnosti.

Pod pojmem jízdní policie máme na mysli hipomobilní policii, protože jiná jezdecká zvířata se u nás nepoužívají. Koně policie začala využívat zejména pro jeho rychlost při stíhání zločinců. Samozřejmě spíše ve volném terénu, než v úzkých a křivolakých uličkách měst. Na rozdíl od armády, se s koňmi u policie setkáváme dodnes v mnoha státech (např. USA, Kanadě, Anglii, Německu, Itálii, Polsku, Maďarsku, Slovensku a Rusku).

U nás přežívala jízda v armádě do poloviny 50. let, u „Pohraniční stráže“ zhruba do poloviny 60. let. Potom koně, na rozdíl do psů, téměř na tři desetiletí mizí a teprve v současné době se objevují opět u dnešní moderní policie. Momentálně jsou jízdní oddělení miniaturní a místně omezené ( Oddělení jízdní policie Správy hl. m. Prahy, Městské ředitelství Brno a Okresní ředitelství Zlín). Protože nelze vyloučit i jejich další postupné rozšiřování, je vhodné se zamyslet nad jejich smyslem.

Když eliminujeme primárnost úkolů ceremoniálních či přehlídkových jednotek, popřípadě komerční činnost při natáčení historických filmů, zbývá celá řada dalších možností. Rychlost koně předčí ve vhodném terénu člověka, nikoliv ovšem rychlost motorového vozidla. Představa, že jízdní policista na služebním koni pronásleduje motorizovaného zločince na dálnici nebo stíhá kapsáře na eskalátoru obchodního domu, je dosti komická. Další možnosti nabízí průchodnost koně některým (přirozeně ne každým) terénem, neprůjezdným pro motorová vozidla.

I když tu jde o reálnější použití, momentálně jsou jízdní složky vytvářeny v městských podmínkách. Zbývá ještě třetí možnost ve stylu klasické vojenské jízdy-útočící kůň. Přichází v úvahu právě ve městech při rozhánění násilných demonstrací či nepovolených srocení. Kůň je při nich použitelný, ať již útočí nebo svou pouhou přítomností tuto možnost představuje, a tím odrazuje potencionální protivníky.

Služba koní u policie je podmíněna soustavným odborným výcvikem, který je zaměřen mimo základního výcviku i na speciální činnosti, rozdílné od výcviku koně ve sportovním jezdeckém oddíle. Výcvik policistů a služebních koní je základním kamenem následného výkonu služby, který vychází ze zákona ČNR č.283/1991 Sb., o Policii České republiky.

V příštím pokračování Vás seznámíme, jak probíhá výcvik i výběr policistů a služebních koní.

Příbuzné články:

Podobné články

BRNO, ZNOJMO – Policisté na jižní Moravě se zaměřují na kontroly zazimovaných rekreačních chat. Vzhledem k mnohdy špatně přístupnému terénu do akcí…

Seznam zprávy

Na hřbitovech v Pardubicích teď hlídkují také policisté na koních, v období svátků zemřelých tam jezdí velké množství lidí, což může lákat zloděje.