Za romantikou a dobrodružstvím v sedle do Afriky? Proč by ne!
Afrika... média nám dnes Afriku monotónně servírují jako kontinent konfliktů, bídy a beznaděje. Tak plochá a bezbarvá ale Afrika zcela jistě není. Nejeden z nás se do ní zamiloval, nejeden z nás o její návštěvě sní... Marek Srb, zakladatel projektu Zažij koňácké dobrodružství na afrických farmách, nás v dnešním rozhovoru seznámí s jednou z možností, jak své sny o Africe proměnit v realitu. Tak tedy vzhůru do sedel, vzhůru do Afriky! :)
Marku, jak jste se k projektu Zažij koňácké dobrodružství na afrických farmách dostal? A co Vám v této souvislosti Afrika dala a vzala?...:)
Dobrá otázka. Vždycky jsem věděl, že mám Afriku tak nějak víc pod kůží než většina lidí kolem mne a že ji chci blíže poznat. Afrikou ale nemyslím ani tak Maroko či Tunis, kam se alespoň jednou za život podívá spousta Čechů. Myslím tím pravou, skutečnou Afriku, respektive ty její části, na které dnešní moderní Evropa či islám příliš významný vliv nemá.
Myslím tím tu Afriku, v níž lze nasát atmosféru divoké buše, afrických zvířat v jejich přirozeném prostředí a vlídnost domorodých obyvatel.
Zároveň jsem ale věděl, že na něco takového mi nebude stačit týden, že bude potřeba si vyhradit alespoň několik měsíců. A na hotely by nebyly peníze. Afrika již dávno není tak levná a chudá, jak se ještě občas píše, takže jasná volba byla dobrovolničení či alespoň jeho alternativy... a touto cestou jsem se tedy vydal.
Nejeden z českých jezdců sní o poznávání neznámých obzorů v sedlech koní a exotiku Afriky tyto sny jistě obsahují. Váš projekt Zažij koňské dobrodružství na afrických farmách ale není o turistice v běžném slova smyslu. Je postaven na volunteeringu. Mohl byste nám osvětlit, co to volunteering je, jaké jsou jeho možnosti a co se od zájemců o volunteering očekává? Co bychom měli umět, pokud chceme vyrazit do Afriky?
Nejprve se pokusím vysvětlit podstatu čistého volunteeringu jako takového a zkusím ho porovnat s typickou turistickou "válecí" dovolenou. Obě formy cestování mají svoje výhody, nevýhody, specifika a úskalí. I proto se snažím dělat to, co dělám. Projekt Zažij koňské dobrodružství na afrických farmách není ani čistý volunteering ani čistě flákací dovolená. Tento projekt si z obou těchto forem cestování bere to nejlepší.
Volunteering, ve své nejryzejší podobě, je skutečně nejlepší cesta, jak navštívené země skutečně poznat. Nebydlíte za zdmi rezortu, ale u skutečných lidí. Snídáte s nimi, pracujete s nimi a pokud vám zbývá nějaký volný čas, též ho trávíte s nimi.
Díky tomu zažijete spoustu příjemných i "příjemně nepříjemných" situací, které byste jako běžný válející se či courající se turista nikdy nezažili. Což je samozřejmě žádoucí, pokud jedete za poznáním země a lidí jako dobrodruh, ale nežádoucí, jestliže si chcete jen odpočinout a vše hodit za hlavu.
Na některých výpravách po Africe jsem ještě odpoledne nevěděl, kde budu večer spát, a to se právě s "hozením všeho za hlavu" moc neslučuje :).
Zároveň je ale u čistého volunteeringu nevýhoda právě ta komodita volného času. Toho u klasického volunteeringu moc není. Jakmile někam dojedete čistě v režimu odpracování si stravy a ubytování, je jasné, že budete muset tvrdě pracovat a že se vás váš pan domácí a zaměstnavatel bude snažit využít co nejvíc. Což je samozřejmě v pořádku, nicméně mně osobně tato forma až tolik nevyhovuje. Proto čistý volunteering nenabízím a ani jsem ho nikdy nenabízel. Nehledě na to, že čistý volunteerning v kombinaci koně + Afrika ani neexistuje.
Své projekty se snažím stavět tak, aby si z obojího braly jen to dobré. V mých projektech má člověk volunteeringu jen trochu... řekněme, že jsem se zaměřil na "volunteering ve zdravé míře".
Člověk v mých projektech zůstává platícím zákazníkem. Ale díky přítomnosti volunteeringu, platí o dost, o dost méně. Člověk je dobrovolník, ale stále se k němu přistupuje jako k zákazníkovi. To znamená, že majitel farmy se snaží svého "zaměstnaného zákazníka" udržet permanentně šťastného, moc práce kromě samotného ježdění na koních (do hor, do buše na safari, na pláž) po něm vlastně nechce a celkově si ho snaží držet v dobrém rozpoložení, protože spokojený zákazník se k němu třeba jednou zase vrátí. Tím vznikne přesně ta vzácná win-win situace výhodná pro obě strany. Člověk dostane svou dávku zážitků i dobrovolničení, ale není "jen tak" někam vhozen. Je o něj dobře postaráno a pečováno.
To vše ale samozřejmě funguje jen tehdy, pokud dobrovolník umí dobře a samostatně fungovat s koňmi a jeho jezdecké schopnosti jsou na dobré úrovni. Zároveň musí celkem dobře mluvit anglicky, protože venku v buši na safari mezi divokými africkými zvířaty musí být schopen včas reagovat a rozumět, co se po něm zrovna chce.
Kapitál je potřeba mít zejména na samotnou cestu. Na farmách je pak již o zákazníka plně postaráno, takže stačí pouze kapesné na osobní útratu.
Kde v Africe se svým projektem Zažij koňské dobrodružství na afrických farmách působíte?
V Africe nabízíme volunteering programy na několika lokalitách. Dvě lokality jsou v Jihoafrické republice.
První z našich afrických programů probíhá na farmě Kaapsehoop, která leží v oblasti Dračích hor.
Nabízíme také all-inclusive volunteer program v Khaya Hanci. Tato farma se nachází v blízkosti Krugerova národního parku, v Kampersruse, v odlehlém městečku v podhůří hory Marieskop, s úžasným výhledem na africkou přírodu včetně Drakensberg Mountain Range a též na slavný Blyde Canyon.
Druhý z našich hlavních afrických projektů pak probíhá na farmě El Paso v Mozambiku. Tato farma leží přibližně 30 km severně od hlavního mozambického města Maputo, a pokud chcete vidět a hlavně zažít tu skutečnou Afriku, je to pro vás ideální volba.
Nabídku se snažím postupně rozšiřovat, nicméně, jak jsem již uvedl, v tuto chvíli máme v rámci Afriky tři projekty/farmy, které lze navštívit buď individuálně, nebo dokonce všechny nakombinovat do jedné cesty.
Která z možností je vhodná pro koho? Dá se to nějak jednoduše definovat?
I přesto, že jsou všechny tři farmy naprosto odlišné, jak přístupem, tak i okolní přírodou (hory, africká buš, pláž), nachází se na africké poměry celkem blízko sebe a není problém dostat se z jedné farmy na druhou za méně než půl dne.
Obecně vzato tedy máme v nabídce dvě farmy v Jihoafrické republice a jednu v Mozambiku. Každá z nich se snaží nabídnout to nejlepší z Afriky.
Kaapsehoop se nachází v Dračích horách v nadmořské výšce okolo 1700 metrů. V okolí farmy jsou až na jednu malou vesničku pouze lesy, takže koně, kteří tam žijí zcela divoce již od dob Burských válek, tam mají ideální prostředí. Tento projekt je určen spíše zkušenějším jezdcům.
Ve většině případů budete s koňmi pracovat venku na vyjížďkách. Často v náročném terénu a často budete muset urazit dlouhé vzdálenosti. Pokud si získáte důvěru svou zodpovědností a jezdeckými schopnostmi, budete mít dokonce možnost pracovat s koňmi v terénu samostatně a vést skupinu vícero jezdců a koní. Záměrně jsem nenapsal pouze jezdců, protože se může stát, a nejspíše se to také stane, že budete pracovat s malou skupinou jezdců a větší skupinou neosedlaných koní.
Další na seznamu je již zmiňovaná farma Khaya Hanci. Tato farma leží mezi úžasnými horami Drakensberg a má odpočinkovou atmosféru. Dobrovolníkům jsou zde k dispozici horsetraily nejen do hor, ale i k řece a do přírodní rezervace Moholoholo mezi divoká africká zvířata.
Program je určen také spíše pro zkušené, a hlavně trpělivé jezdce, protože dobrovolníci jsou zde součástí týmu organizujícího horsetraily mezi stáda žiraf a zeber, ale je možné narazit též na nosorožce, gepardy, antilopy a další zvířecí obyvatele africké buše.
To vše navíc probíhá na zachráněných koních, kteří jsou zde navraceni zpět do šťastného a spokojeného života.
Hlavní náplní dobrovolníků je jezdit jako doprovod na koních do buše na koňosafari, a zároveň pracovat ze země se zachráněnými koňmi, jelikož Khaya Hanci funguje také jako záchranná stanice (nejen pro koně).
El Paso se zase nachází na Mozambickém pobřeží, asi 30 km stranou od hlavního města Maputo. V El Pasu více vládne relaxační atmosféra, což souvisí s vysokými odpoledními teplotami. Tady se dají odjezdit dva, maximálně tři koně za den, a stejně s nimi budete většinou cválat po pláži a plavit je v oceánu.
Přestože si El Paso drží striktní image westernového městečka, je ve skutečnosti více zaměřené na anglický styl ježdění, než je tomu v případě Kaapsehoop. Pokud ale chcete vidět a hlavně zažít tu skutečnou Afriku, je to pro vás ideální volba. Obzvláště pak pokud nepatříte mezi jezdce vyšší úrovně.
Variabilita a odlišnost jednotlivých farem zaručuje, že si každý, kdo má o Afriku na koních vážný zájem, vybere to svoje. A to jak z hlediska prostředí a přírody, tak i v souvislosti s náplní dobrovolnické práce a trávením volného času.
Dále pak ještě umožňujeme navštívit Gruzii na tzv. Road trip, nicméně Gruzie stojí trochu stranou a povídání o ní by bylo opravdu na dlouho. Nicméně i o tu je abnormálně velký zájem, zejména proto, že je letecky mnohem dostupnější než jih Afriky.
Moje osobní doporučení je hlavně zvážit, jestli je pro vás Afrika to pravé. Kulturou i vším ostatním se dosti vymyká běžným standardům a rozděluje lidi na ty, kteří Afriku milují, a ty, kteří ji nenávidí. Pokud máte pocit, že váš vztah k Africe je kladný, můžete mne kontaktovat na mých stránkách www.horseinworld.com či na stejnojmenné facebookové stránce. Nejlépe asi tak půl roku před začátkem vaší plánované cesty. Měl jsem sice i případ, kdy se podařilo zorganizovat cestu měsíc před odletem, nicméně to není úplně ideální.
Následně postoupíte do malého výběrového řízení, kde s budoucím dobrovolníkem detailně řešíme, jestli je tato forma aktivní dovolené pro něho skutečně vhodná, případně jaká farma by mu nejvíce vyhovovala. A pak je také potřeba, aby dobrovolníka, na základě dotazníku, schválili i samotní majitelé farmy. Pokud vám nic nebude stát v cestě, pak už můžete vyrazit :)
Lze tedy nějak shrnout, co projekt Zažij koňské dobrodružství na afrických farmách nabízí? Co od něj mají případní zájemci očekávat?
Na našich farmách lze zažít dobrodružství a situace, které jinde nezažijete, nebo jsou svým způsobem unikátní. Například v Kaapsehoop žijí koně úplně na divoko v horách, a jen pár hodin týdně fungují pod sedlem. Jinak svůj život tráví čas naprosto svobodně, často i mnoho kilometrů od farmy. Kolikrát se proto stává, že koně je potřeba najít a vystopovat na motorkách.
Khaya Hanci je zase postavené čistě na koňské safari. Vidět volně africká zvířata jako žirafy, hrochy či gepardy v jejich přirozeném prostředí je to nejlepší, co lze v Africe zažít. Projíždět mezi divokými zvířaty na koni a vidět to vše z koňského hřbetu, dává tomuto místu mnohem hlubší rozměr.
No a pak máte Mozambik s třemi tisíci kilometrů písčitých pláží Indického oceánu. Naše El Paso leží právě na jedné z nich. Tohle vše dává celkem slušný základ pro osobní rozvoj. Ubytování, včetně kvalitního jídla (jíte to samé jídlo a bydlíte ve stejném či podobném domě jako majitelé farem), je samozřejmostí.
Ve své podstatě se dá očekávat ryzí definice pojmu aktivní dovolená.
A dotaz jistě nadmíru typický... je Afrika bezpečná? :)
To je samozřejmě individuální nejen v rámci jednotlivých zemí, ale i jejich jednotlivých částí. Obecně se ale dá říci, že Afrika je bezpečná, pokud se nechováte hloupě. Farmy a jejich okolí jsou naprosto bezpečné.
Mozambik je dokonce ještě bezpečnější než Evropa. Na to, že má ve státní vlajce kalašnikov, je to celkem paradox.
A jsou bezpeční afričtí koně? :)
Naprosto! :)
Galerie
Bouřky: Co nám řekne radar?
Minule jsme se před vyjížďkou dívali na oblohu, dneska mrknem na radar. David Boura nám prozradí a na obrázcích ukáže, co všechno se z něj dá vyčíst.…
Bouřky: Co nám řekne obloha?
Než vyrazíme na delší vyjížďku nebo výlet do terénu, není od věci se podívat, jak se to asi s počasím v následujících hodinách bude vyvíjet. Mnoho…