Dovolená s koňmi? Proč ne!

26. 5. 2024 Viviana Bardo Autor fotek: Shutterstock.com

Pro mnohé je léto synonymem dovolené a toho nejkrásnějšího období v roce. Louky, hory, lesy, moře, na světě je toho tolik k vidění. A majitelé koní rádi zkoumají svět ze sedla. Možností je nepřeberné množství, jen je potřeba vše dobře naplánovat.

Léto v sedle už dávno není jen zábava pro děti na oblíbených táborech s koňmi. Dovolená a cestování s vlastním koněm se pomalu stává běžnou záležitostí. Můžete na jezdeckém kurzu pilovat své dovednosti, vydat se na putování s vlastním koněm nebo si užít kombinaci ježdění a wellness. Možností je opravdu hodně, jen je potřeba pečlivě vybírat a hlavně si předem ujasnit, co od takové dovolené očekáváte, případně co vyhovuje vašemu koni. Pak to pro všechny mohou být nezapomenutelné chvíle plné pohody. 

Jezdecké kurzy

Snad každý aktivní jezdec někdy vyzkoušel jezdecké soustředění. U jiného trenéra je možné získat inspiraci, cenné zkušenosti a informace, které vás posunou dále, nebo dopilovat něco, s čím se doma trápíte. Velmi oblíbené jsou i jezdecké kurzy, ať s vlastním koněm nebo bez. Můžete tak vyzkoušet jinou disciplínu nebo poznat jiný styl ježdění. Chtěli jste si někdy vyzkoušet, jaké to je hnát jako kovboj po louce dobytek, nebo vás láká drezura v sedle španělských koní? Vše je možné. Jezdecké kurzy jsou v nabídce různých stájí a mnohdy i věhlasných trenérů u nás nebo v zahraničí. Můžete se vydat s vlastním koněm nebo se učit na místních koních, často přiježděných na velmi dobrou úroveň. 

Informujte se dopředu, jak výuka probíhá a na jaké úrovni, zda se trénuje jednotlivě či ve skupině, kolik lekcí je denně na programu a podobně. Předem střízlivě ohodnoťte své jezdecké umění a fyzickou kondici. Pokud se běžně dostanete na koně jednou v týdnu a přihlásíte se na týdenní intenzivní kurz se třemi lekcemi denně, lehce se stane, že po prvním dni budete vyčerpaní a zbytek týdne se budete v sedle jen trápit. To samé platí i pro vašeho koně, pokud chcete jet společně. 

Výbornou alternativou pro náročné rekreační jezdce je kombinace jezdeckého kurzu a wellness. Ráno a večer absolvovat trénink pod dohledem trenéra na skvěle přiježděném koni a zbytek dne si užívat saunu, masáže, sluníčko a bazén, nezní to báječně?

Co se týká vybavení, mějte na mysli, že jedete na jezdecký kurz, ne na módní přehlídku. Do kufru proto sbalte především pohodlné a vyzkoušené věci, které nedřou a netlačí. Neprověřené kousky nechte ve skříni. Stejně jako nové, nevyšlápnuté jezdecké boty, byť sebelepší. Rajtek a triček sbalte raději více, počítejte s tím, že se zapotíte. Nezapomeňte helmu, případně vestu a jezdecké rukavice. Pokud jedete vyzkoušet novou disciplínu, informujte se předem, zda potřebujete nějaké speciální vybavení. Obvykle ale zcela stačí vlastní výstroj, speciální doplňky vám na místě rádi zapůjčí. V případě, že jedete s vlastním koněm, platí stejné pravidlo o vyzkoušené výstroji. Kromě sedla a uzdečky přibalte také odpocovací deku, případně teplejší deku na noc. Ohlávka s vodítkem, kamaše, čistění a lékárnička jsou samozřejmost. Ohlávka s vodítkem má tendence se občas někam zatoulat, lepší je vzít i náhradní. 

0002-1024x683.jpg

Pobyty s jednodenními výlety

Chcete poznat jiný kraj a spokojeně se toulat v sedle, ale nechcete slevit z vlastního pohodlí? Najděte si stáj nebo statek, kde nabízejí pobyt s vyjížďkami do okolí. Prozkoumat ze sedla tak můžete alpské horské stráně, rozsáhlá vřesoviště, malebné vinice či hluboké lesy. 

Jednodenní hvězdicové výlety (do okolí vyjíždíte z jednoho místa a zase se do něj vracíte) s místním průvodcem jsou ideální možností, jak prozkoumat krásy kraje ze sedla koně. Hodí se i pro méně zkušené jezdce, praktické je se vždy předem informovat o složení skupiny. Někdy se stane, že se přidá i nejezdec, případně jezdec, který přecení své síly, a krásný výlet se může změnit v noční můru. 

Vybavení je opět nejlepší to pohodlné a zajeté, pro výlety v sedle se lépe než vysoké jezdecké boty hodí perka nebo trekingové boty s minichapsy, protože se často pohybujete i po svých. Do malého batůžku nebo ledvinky si vezměte lehkou pláštěnku a nezapomeňte na navigaci nebo mapu, abyste měli přehled, kde se pohybujete. Pokud byste se vydali na Island, budete určitě potřebovat gumové holínky, protože se stále projíždí vodou. Pro Island obecně platí specifické podmínky, tamní chov koní přes 800 let funguje v izolaci, kvůli přenosu chorob z kontinentu je proto vyžadována dezinfekce všeho, co přišlo do styku s koňmi.  

ice_9714-bearbeitet_eldhestar.jpg

V rozumné dojezdové vzdálenosti jsou pobyty s vyjížďkami skvělou volbou pro dovolenou s vlastním koněm. Obtížnost pro koně je lehká až střední, krátké výlety jsou vhodné i pro starší koně. Dopředu se informujte o druhu ustájení, případně krmení, a na výletech nezapomínejte svému čtyřnohému partnerovi dopřávat přestávky a možnost se napít a popást.

Putování v sedle

Pro dobrodruhy jsou nejvhodnější vícedenní toulky krajinou. Během jednotlivých etap poznáte kraj opravdu na vlastní kůži – divoké potoky, horské stráně i nekonečné kvetoucí louky. Pro povedené putování je zcela zásadní dobré plánování a příprava. Jednotlivé etapy neplánujte příliš velkoryse, raději se držte zkrátka. Toulání má být radost, ne úmorné putování, určitě netoužíte po tom hledat potmě v lese cestu k dalšímu domluvenému noclehu. S podrobnou papírovou nebo online mapou si můžete celou cestu rozplánovat, najít vhodné noclehy, zastávky na oběd či přestávku stejně jako místa k napojení koně. Myslete také na různé alternativy – co když bude celý den pršet? Můžu na místě přespat o den déle? Budou mít pro koně místo ve stáji i na další noc? A mám připravenou záložní trasu? Pokud nejste plánovací typ, obraťte se na odborníky. V zahraničí je hned několik cestovních kanceláří, které nabízejí putování s koňmi nebo dokonce i expedice. Ale i u nás jsou zkušení jezdci, kteří vás rádi vezmou na puťák s sebou. Je na vás, zda zvolíte toulky s nocí pod širákem nebo perfektní organizaci včetně pikniku s chlazeným vínem a nocí v útulném hotýlku. 

Vícedenní putování je sice romantické, pro koně i jezdce ale velmi náročné. Chcete-li ho absolvovat v sedle vlastního koně, musí být ve velmi dobré kondici, zvyklý pohybovat se v různorodém terénu a ve skupině koní, i neznámých. To samé platí i pro jezdce, pokud vyrazíte společně dvakrát týdně na hodinu ven, rozhodně to není dostačující. 

Vybavení závisí na tom, jak se chcete toulat a jakým způsobem je putování organizované. Skalní tuláci si vezou vybavení v sedlových brašnách, u organizovaných putování běžné doprovodné vozidlo, které převáží bagáž a jezdci mohou cestovat nalehko. Víc než jindy tady platí, že cokoliv máte sebou, musí být vyzkoušené. A že to neznamená jednou se po stáji projít v nových botách, snad není potřeba připomínat.

hideout0005.jpg

Sen o mořském koníkovi

Cválat po liduprázdné pláži za šumění vln a se zapadajícím sluncem v pozadí je jak z reklamního klipu. Není divu, že je snem tolika jezdců. I takový sen si můžete splnit. Než začnete plánovat cestu k moři s vlastním koněm, musíte si být jistí, že se nebojí vody. Ověřte si také, zda je ve zvolené destinaci možné vzít koně na pláž. Například u Severního a Baltského moře v sousedním Německu se jezdci smějí zpravidla pohybovat v písečných dunách při břehu moře jen po značených jezdeckých stezkách, na některých plážích jsou koně v letní sezoně tabu, tolerují je jen brzy ráno nebo pozdě večer. Stejně tak v Holandsku nesmí od 1. května do 15. listopadu jezdci na pláže mezi desátou hodinou ranní a sedmou večerní. Pokud nechcete jet takovou dálku s vlastním koněm, pak téměř po celém evropském pobřeží naleznete nespočet stájí, které zážitek jízdy na koni v mořských vlnách nabízejí. Stačí si jen vybrat.

beach-riding-group_1000.jpg

Jak se připravit na dovolenou s koněm?

Týdny až měsíce před odjezdem

První plánování – jak by měla dovolená vypadat a kam se pojede? Čas na to zjistit základní informace, případně se vyptat na zkušenosti jiných. V případě jízdy s vlastním koněm naplánujte zastávky cestou, případně objednejte ustájení a ubytování. Když je jasný cíl, je potřeba zjistit, jaké dokumenty a očkování jsou zapotřebí, a začít s kondičním tréninkem a nácvikem cestování, pokud kůň není zvyklý na delší cesty.

Minimálně čtyři týdny před odjezdem

Naplánujte kontrolu u veterináře a kováře, zkontrolujte vybavení. Potřebujete na dovolenou do výbavy něco nového? Pak je potřeba to vyzkoušet a trochu zajet. Zkontrolujte všechny dokumenty – máte opravdu vše, co je potřeba?

Týden před cestou

Kontrola veterináře a kováře, případné vystavení potvrzení, kontrola přepravníku. Poslední kontrola vybavení a výstroje, ještě jednou zavolejte nebo napište do cílové destinace a upřesněte svůj příjezd.

Dva až tři dny před cestou

Zabalte vybavení a výstroj, případně připravte krmení na cestu. Nezapomeňte na deku, čištění a lékárničku první pomoci pro koně. Připravte si dokumenty a pas koně. Před odjezdem ještě zkontrolujte koně, zda je opravdu v pořádku. Zabalte si vlastní věci a zkontrolujte předpověď počasí, abyste byli vybaveni na všechny možnosti. Vyplatí se vzít s sebou powerbanku, ne vždy budete v dosahu zásuvky a na vybitém mobilu mapu nevykoukáte. Informujte své blízké, kde budete.

Podobné články

Minule jsme se před vyjížďkou dívali na oblohu, dneska mrknem na radar. David Boura nám prozradí a na obrázcích ukáže, co všechno se z něj dá vyčíst.…

Než vyrazíme na delší vyjížďku nebo výlet do terénu, není od věci se podívat, jak se to asi s počasím v následujících hodinách bude vyvíjet. Mnoho…