Středočeská koňostezka otevřena

8. 6. 2006 Tomáš Sychra Autor fotek: Tomáš Sychra

To, co nám v dnešní hektické době často chybí, je turistika, pohyb a relaxace v přírodě. Dnešní populace ve své většině sedí u televize a v lepším případě vleze do nějakého dopravního prostředku a jede na výlet. Jen menší část jde pěšky, jede na kole a někteří se vydají na výlet na koni. K tomu se budují pěší stezky, cyklostezky a v poslední době i koňské stezky.

Ty poslední jsou nejsložitější. Vyžadují totiž nejen ubytovací a stravovací zařízení pro lidi, ale také úvaziště a stáje pro koně. Nezbytné je i získat souhlas majitelů jednotlivých pozemků ke vstupu na ně a možnost umístění značek na viditelná místa. Vyznačení takové stezky je tedy složitý a zdlouhavý proces.

Jeden takový byl úspěšně dovršen 27. 5. 2006 v Královicích u Slaného. U příležitosti třetího dobývání královické tvrze byla slavnostně otevřena Středočeská jezdecká stezka. Na tuto slavnost se sjeli koňaři z širokého okolí a pod záštitou a s účastí středočeského hejtmana Petra Bendla pomohli stezku otevřít.

Slavnostní průvod s hudbou, mažoretkami a koňmi s jezdci prošel celou obcí až ke tvrzi (obr.1 až 6). Spřežení starokladrubáků přivezlo středočeského hejtmana, kterého místní ženy uvítaly tradičně chlebem a solí (obr.7). Ve 13 hodin došlo k oficiálnímu přestřižení pásky a otevření stezky (obr.8).

Po oficiální části pokračoval zábavní program. Na kolbiště vjeli "rytíři" ze skupiny Desperados a zahájili královský rytířský turnaj. První disciplínou byla práce s mečem, následovala lovecká disciplína skolení kance oštěpem, napichování hořících kroužků na kopí, roztáčení "Vaška" dřevcem a konečně souboj dřevci, při kterém tuhla krev v žilách (obr. 9 až 11).

Hodinku koncertu dobového hudebního souboru "Ambrosie" využili přítomní kovbojové k diskusi u piva o koních, ženách a blížící se sklizni sena a nebo snad blížících se volbách…….? No, to je jedno, hlavně že byla pohoda.

Návštěvníky však čekalo ještě hodně zábavy. Vedle koňské show opět zprostředkované skupinkou Desparados pokračoval program dobýváním královické tvrze a večer pak pouťovou zábavou.

To jsme tam sice už nebyli, ale důležité je, že je otevřena další z koňařských stezek, po kterých jednou možná dojedeme až do Vídně. Mapy stezky sice ještě nebyly k dispozici, ale je možné si je objednat na OÚ Královice u paní Hniličkové na telefonu 321 522 552.

Příbuzné články:

 

Související odkazy:

 

Podobné články

Vícedenní putování krajinou v sedle nemusí být jen romantická představa. Můžete ji uskutečnit, ovšem abyste si společné chvíle užili, je potřeba něco…

Český rozhlas

Drsná romantika. Mladí slovenští cestovatelé Jozef Kmeť, Pavol Sivý a Lujza Marečková vypráví v cestovatelském magazínu Casablanca o tom, jak byli…