Navigace a její možnosti: programy pro mobilní zařízení

4. 5. 2014 Rolf Karlsson Autor fotek: archiv autora

Minule jsme si představili mapový projekt OSM, který umí velké věci a díky kterému si můžeme vzájemně prospívat tím, že tvoříme mapy a pomáháme tak sami sobě i těm, kteří se v daných místech budou pohybovat po nás.

Možná vás v téhle souvislosti napadne otázka, jak si ale mapu vlastně v terénu zobrazíme. Odpověď je prostá. Dneska už existuje mnoho dobrých programů pro mobilní telefony i tablety, které umí s různými typy turistických map pracovat. V reálu to funguje tak, že jdeme nebo jedeme na koni, na mobilu se zabudovaným GPS modulem máme zobrazenou mapu a na ní se kreslí barevná čára, přesně podle našeho pohybu. Díky tomu víme, kde jsme a kam míříme. Programy spolupracující s OSM mapami existují nejen pro platformy Android, iPhone a Symbian, ale dokonce stačí mobil, co umí spustit Java aplikaci. Je ale dobré mít na delší výpravy buď malou externí nabíječku, nebo náhradní baterii. Zařízení s velkým displejem a puštěnou navigační aplikací se dokáží vybít daleko rychleji než normálně a není nic horšího, než když nám uprostřed lesa v nastávající tmě dojde baterie...

Předem píšu, že nemám žádné zkušenosti s Iphony, proto netuším, jaké aplikace jsou pro ně vhodné, ale jejich majitelé se určitě o své tipy podělí v diskuzi pod článkem, práce s aplikacemi pro turistickou navigaci bývají podobné. Já se dnes budu věnovat možnostem platformy Android. Zatímco pro automobilovou navigaci existují velmi známé programy jako Sygic nebo Tomtom, pro navigaci po lesních cestách je situace složitější. Existuje sice poměrně hodně aplikací, ale jen málo opravdu použitelných a kvalitních, se kterými se neztratíte. Ono ani nejde o navigaci v pravém slova smyslu (i když i tady už existují výjimky), aplikace vám nebudou v lese hlásit, abyste odbočili po 300 metrech doleva. Uvidíte cíl, vaše okolí, cesty, směr a vzdálenost, ale samotný výběr, kudy přesně pojedete, už bude na vás.

Dnes představím možnosti, které nabízí podle mého názoru nejkvalitnější mapová aplikace pro Android, kterou je Locus Maps, ale věřím, že si každý najde tu svou, která mu vyhovuje nejvíc ať už ovládáním, nebo funkcemi.

Aplikace Locus umí pracovat jak s online mapami, k jejichž zobrazení je potřeba aktivní datové připojení, tak i s vektorovými mapami, které lze uložit do mobilu i pro offline použití například v místě bez signálu nebo pokud nechcete plýtvat svým datovým limitem. Aplikace podporuje i jiné mapové zdroje než OSM, v nabídce jsou Smartmaps, Shocart, cyklomapy, fotomapy a mnoho dalších, které si můžete libovolně přepínat.

Velmi užitečnou vlastností je správa míst - v aplikaci je propracovaný seznam bodů, který si před jakoukoliv cestou můžeme upravit, přidat požadované body ať už jejich vyhledáním přímo v mapě nebo naklikáním podle GPS souřadnic. Uložené body můžeme využít k naplánování trasy, ke každému z nich se můžeme nechat v průběhu výletu navést, přičemž neustále vidíme naši polohu a vzdálenost ke každému z nich. Navíc i v průběhu trasy si můžeme uložit místo, které nás třeba něčím zaujalo a budeme se k němu chtít v budoucnu vrátit.

Ukázka vektorové OSM mapy // Ukázka SHOCart mapy

Ukázka vektorové mapy Ukázka Shocart mapy

 

Ukázka mapy SmartMaps // Map je na výběr více

Ukázka mapy SmartMaps Map je na výběr více

 

Možnosti aplikace jsou obrovské a zdaleka nekončí jenom u prostého sledování a zaznamenávání trasy, případně bodů na trase. Má integrovanou podporu pro geocaching, možnost překryvných WMS map, umí dokonce navigovat (a to i hlasově!) i po lesních cestách a mnoho dalšího, ale kompletní popis toho, co aplikace umí, už přesahuje moje možnosti a téma článku. Nás bude především zajímat, jak poznávat na koni nová místa a neztratit se.

K tomu stačí na začátku výletu spustit záznam trasy a máme napůl vyhráno :-) Na mapě se nám dělá čára podle toho, kam jedeme, vidíme (podle druhu zvolené podkladové mapy) okolní pamětihodnosti, můžeme si "vyhlédnout" cesty, po kterých chceme jet, případně si nastavíme jenom cílový bod a pojedeme vlastními cestami nebo necestami, přičemž Locus nám bude ukazovat čáru požadovaného směru a vzdálenost do cíle.

A během cesty si můžeme ukládat traťové body, které nás buď něčím zaujaly, nebo je později chceme využít pro "dokreslení" cest, které v mapě chyběly a pomoci tak těm, co v okolí pojedou po vás.

A kdyby bylo nejhůř, vždy se můžete v případě totálního ztracení vrátit stejnou trasou, kterou jste přijeli - pojedete zkrátka "po čáře" zpátky, případně využijete funkci "navigovat zpět".

Když dojedete do cíle, můžete si nejen zobrazit celou trasu a exportovat ji pro další zpracování, ale uvidíte i rychlostní graf, graf převýšení, maximální rychlost, průměrnou rychlost a celkovou ujetou vzdálenost. Pokud máte divokého koně a vydáváte se na výlety sami, je velmi užitečná možnost online přenášení projížděné trasy do nějaké online webové služby, kde můžou ti, kterým dáte přístup, vidět, kudy právě projíždíte, popřípadě kam vás mají jít sebrat :-)

Všechny informace o projeté trase // Seznam projetých tras

Všechny informace o projeté trase Seznam projetých tras

 

Pro javu a mobily se Symbianem mám jednoznačně nejlepší zkušenosti s aplikací Track My Journey, která umí o něco méně než Locus, ale pro naše potřeby bohatě postačuje. Navíc je velmi hezky propojená s webem, takže ihned po projetí trasy ji najdete uloženou, můžete ji upravovat, editovat, stejně jako traťové body, které cestou zaznamenáte a které se rovněž automaticky ukládají na web pod vaším účtem. Přímo na trackmyjourney.eu je také možné sledovat vaši momentální polohu, takže na rozdíl od Locusu není potřeba konfigurovat žádnou externí službu. Ovšem nevýhodou aplikace je to, že ve free verzi umí zaznamenat jen 100 traťových bodů, což je poměrně k ničemu a placená verze je dost drahá, navíc s licencí, která se kupuje každý rok znovu. Mobily se Symbianem, potažmo s Javou už jsou sice na ústupu, ale pro ty, co je mají, je to velmi kvalitní alternativa, která může být výhodná i z hlediska výdrže baterie.

Ovšem každá mapová aplikace je závislá především na kvalitě mapových dat. V dnešní době už sice jsou k dispozici už poměrně kvalitní a přesné datové zdroje, ale jelikož se tenhle miniseriál točí především kolem Openstreetmap, tak si v dalším, posledním dílu ukážeme hlavní sílu tohoto projektu - jak se do něj sami zapojit, editovat, přidávat nové cesty a přispět zmapováním našeho okolí! Kromě toho, že je to docela "návykové" a zábavné, je to i užitečné.

Podělte se s námi i vy o vaše zkušenosti!

Podobné články

Minule jsme se před vyjížďkou dívali na oblohu, dneska mrknem na radar. David Boura nám prozradí a na obrázcích ukáže, co všechno se z něj dá vyčíst.…

Než vyrazíme na delší vyjížďku nebo výlet do terénu, není od věci se podívat, jak se to asi s počasím v následujících hodinách bude vyvíjet. Mnoho…