Parforsní hony

4. 11. 2002 Lenka Gotthardová Autor fotek: Daniel Jenne

Podzimní doba sebou přináší krásnou tradici jezdeckých slavností - Hubertových jízd a parforsních honů. Tyto akce již dávno ztratily náplň skutečného honu a jsou pouze symbolickou vzpomínkou na zašlé doby, a hlavně sportovní a společenskou záležitostí.

K parforsním honům patří smečka honebních psů s ekvipáží na koních. Předvojem této společnosti je "liška", tedy jezdec, který mívá na rukávu připevněn liščí ohon, a psům vyznačuje stopu. Za smečkou jede master s pánem honu a za nimi skupina jezdců. Během jízdy překonávají všechny terénní nerovnosti a přírodní i umělé překážky. Na závěr je takzvané halali, v případě Hubertových jízd krátký dostih, při němž se jezdci snaží "lišce" sejmout ocas, v případě parfrosních honů je halali poděkováním přízni sv. Huberta, smečce a účastníkům, honební psi - nejčastěji foxhoundi či bíglové - dostanou za odměnu hovězí bachory. Po ustájení a ošetření koní následuje slavnostní večer či přátelské posezení, při němž jsou "odsouzeny" jezdecké hříchy z průběhu dne.

První parforsní hon v Čechách podle anglických pravidel se jel v roce 1836 v Chlumci nad Cidlinou za hraběte Oktaviána Kinského. Tradice parforsních honů byla přerušena s počátkem druhé světové války. Obnovy se dočkala teprve v roce 1995 opět v Chlumci nad Cidlinou a to přímo v Hřebčíně Equus Kinsky. Letošní hon byl v pořadí sedmým a kromě Chlumce se uskutečnil také v Pardubicích. I tam byla jeho tradice přerušena a to na více než na 60 let. Honů se zúčastnila řada významných našich i zahraničních hostů, jezdců a příznivců koní, například paní senátorka dr. Jaroslava Moserová, herec Václav Vydra, v roli spoluorganizátorky a první "paní" honu ing. Lucie Pilipová, dvěma pány honu byl dr. G. Gutmann a ing. Lapčík.

Honební společnost Frankenmeute pod vedením Ludwiga Dittricha letos přicestovala opět z Německa od Würzburgu. Třicet bíglů bylo doprovázeno pětičlenou ekvipáží a následováno přibližně 60 jezdci rozdělenými do třech lotů. Frankenmeute a jedzci Hřebčína Equus Kinsky Petr a Libuše Půlpánovi prezentovali tradici a chov koní Kinských také v neděli 13. 10. na pardubickém závodišti těsně před hlavním dostihem 112. Velkou pardubickou. Díky pozitivnímu vztahu ke koním, ke sportu a k tradici se podařilo oživit ojedinělou jezdeckou sportovně-společenskou událost.

Další fotografie najdete na stránkách Hřebčína Equus Kinský.

Podobné články

Národní hřebčín Kladruby nad Labem pořádá tuto sobotu 14. října 2023 pro své zaměstnance tradiční Hubertovu jízdu.

V sobotu 29. října 2022 proběhla v Kladrubech nad Labem tradiční Hubertova jízda pro zaměstnance národního hřebčína.