Parforsní hon v Kladrubech

Parforsní hony byly kdysi pro šlechtu způsobem, jak trávit volný čas. Přípravy na samotný hon byly zahajovány tři až čtyři týdny předem, kdy se konala cvičení pro koně a psy. Jezdec vláčel před smečkou jelení běhy a psovodi opakovaně stavěli smečku na stopu a cvičili ji. Jak vypadají parforsní hony ve skutečnosti, na to se mohli zájemci přijít o víkendu 24. a 25. 9. podívat do Pardubic a Kladrub nad Labem.

Novodobý parforsní hon je už jen ritualizovaný. Jeden z jezdců dostane něco, čím by mohl vytvářet pachovou stopu, například hovězí vývar. Protože je psí smečka vyhládlá, bude "lišku" sledovat a honci budou zase pronásledovat psy.

Smečku v Kladrubech tvořily tři desítky Asbach Foxhounds z chovu německého majitele Otto Schütze, která měla svou premiéru v Čechách již v roce 2003 v Pardubicích.

Kdo chtěl sledovat průběh honu na vlastní oči, mohl si objednat kočár a nechat se vozit od překážky k překážce a fandit podle libosti honcům, nebo lišce.

Začátek samotného honu byl naplánován na pravé poledne, po nedělní mši a přehlídce kladrubských plemeníků všichni účastníci nastoupili na nádvoří hřebčína.

Jezdci byli rozděleni do třech lotů od těch nejzdatnějších až po amatéry, zvolili jsme si třetí "nejslabší" lot, vzhledem k tomu, že jsem se honu účastnila v dámském sedle a Romeo byl na akci tohoto typu poprvé.. Ale hned na začátku se rozhodlo, že 3. lot pouze kluše a necválá, přidali jsme se tedy k lotu druhému a vyrazili na "štvanici". Tempo bylo zpočátku velmi dynamické, ale po několika přecválaných loukách se většina koní zklidnila.

Terén byl moc krásný, projížděli jsme se v okolí hřebčína po pastvinách, remízcích a lesících, dokonce brodili potokem, takže atmosféra honu byla více než dokonalá. Veškeré převážně přírodní překážky se daly bez problémů objíždět, takže kdo se necítil, skákat nemusel.

Také skvěle zvládnutá psí smečka byla ozdobou honu, pejsci na závěr dostali vytouženou odměnu o kterou se řádně "poprali".

Vše jsme přežili ve zdraví, ostatní účastníci také a až na jednoho jezdce, který "dostal větví" do obličeje, se nikomu nic nestalo. A tak jsme v Kladrubech příjemně strávili krásné slunečné podzimní odpoledne.

Příbuzné články:

 

Podobné články

Národní hřebčín Kladruby nad Labem pořádá tuto sobotu 14. října 2023 pro své zaměstnance tradiční Hubertovu jízdu.

V sobotu 29. října 2022 proběhla v Kladrubech nad Labem tradiční Hubertova jízda pro zaměstnance národního hřebčína.