Hubert v Pardubicích aneb policie, kam se podíváš

11. 11. 2008 Kateřina Filipi

Podzim se nepyšní pouze nádherně zbarveným listím, mlhou povalující se v údolí a první jinovatkou na poslední zelené trávě, ale také Hubertovou jízdou. Jezdeckého dne pro všechny příznivce koní, kteří chtějí okusit atmosféru poslední jezdecké akce sportovní sezony. Spousta koní a jejich usměvavých jezdců se vydává do terénu za liščím ohonem...

Stejně tomu bylo i v Pardubicích na dostihovém závodišti proslulém nejen Velkou pardubickou. Dne 1. listopadu se v perníkovém městě sešla téměř padesátka dvojic, což je myslím dobrá zpráva pro pořadatele. Kolem jedenácté hodiny se všichni shromáždili vedle travnatého kolbiště k prezentaci sebe i svého koně. A že bylo opravdu na co koukat. Mezi zúčastněnými byli nejen nebojácní poníci a ČT, ale i plnokrevníci a v hojném počtu také česká národní památka – koně starokladrubští. Ještě aby ne, celá akce se nesla v duchu policejním, a jak je známo, většina z české jízdní policie preferuje právě mohutné temperamentní kladrubáky. Ale řekla bych, že i kladrubské hřebce překvapil počet zúčastněných, a tak jsme mohli vidět kromě ukázněných policistů i vraníka na zadních či nádherně „piaffujícího“ koně na sluncem prosvíceném závodišti.

Temperament kladrubského vraníka

Temperament kladrubského vraníka
          
Po prezentaci následovalo zahájení v cílové rovince a za doprovodu hudby se jednotlivé skupiny v čele s masterem vydaly vstříc překážkám závodiště.

Slavnostní nástup

Slavnostní nástup.

V čele s masterem

V čele s masterem.

V první části programu byly připraveny nízké proutky nebo kmeny stromů, které koním většinou nedělaly problémy, i když výjimky se samozřejmě našly. Divácky atraktivní překážkou se stalo jezírko. Někteří koně blýskající vodu pochopili jako skvělou hru, jiní se do ní bezmyšlenkovitě vrhli a spěchali na suchou trávu. Bylo se opravdu na co dívat a především fotografové byli ve svém živlu.

Jezírko v podání Kláry Šrámkové a Gariho

Jezírko v podání Kláry Šrámkové a Gariho.
          
Mezi programem byla i hodinová přestávka, která se ovšem o chvilku protáhla. Po rozehřátí koní v klusu následovala opravdu zajímavá část. Odvážní masteři za podpory mnoha fotografů toužících po akčních fotkách zavedli ničím nezastrašitelné jezdce na některé překážky Velké pardubické. Mezi nimi byla i populární Irská lavice, přes kterou přešla většina koní. Skok téměř z vrcholu překážky nebo opatrné sklouznutí bylo oborem především jízdní policie. Tak nějaké to podklouznutí, srážka koní na překážkách nebo odmítnutí nebylo výjimkou. Ale vše dopadlo naštěstí dobře a ztracené podkovy na dráze přinesou snad jen štěstí do další jezdecké sezony.

Irská lavice
          
Irská lavice.

Přes živý plot

Přes živý plot.

Poslední překážkou, která byla doslova obložena diváky, se stal drop.

Akční překážka - drop

Akční překážka - drop.

Drop v podání jízdní policie

Drop v podání jízdní policie.

Závěrečná část, očekávaná už od ranních hodin, byl „hon“ na liščí ohon. Tři skupiny toužící po skvělém úlovku se v rychlém cvalu vydaly po celé délce cílové rovinky. Pokaždé ale nerozhodla rychlost. Nepotvrdilo se pravidlo a staré pořekadlo „kdo dřív přijde, ten dřív mele“, ale dostalo se i na poslední dvojici, která po bouřlivé podpoře zavelela zpět a krokem si došla pro odměnu.

Těsně vedle

Těsně vedle.

Po patřičném rozloučení následovala už jen pochvala pro čtyřnohé účastníky a jelo se domů. Večer na jezdce čekalo zhodnocení celé akce a potrestání prohřešků.
          
Myslím, že se celá akce povedla a byla tučnou tečkou za sezonou. Teď nám nezbývá nic jiného, než se těšit na rok 2009. Copak nám asi přinese?


Podobné články

V sobotu 29. října 2022 proběhla v Kladrubech nad Labem tradiční Hubertova jízda pro zaměstnance národního hřebčína.

Deník

V pátek 21. října se uskutečnila Hubertova jízda, kterou pořádala Zemědělská akademie a Gymnázium Hořice, a to v areálu školního statku. Sešla se…