Využití hiporehabilitace pro zmírnění dlouhodobých následků covidu-19

1. 7. 2021 Team ČHS Autor fotek: archiv ČHS

S dlouhodobými následky po prodělání onemocnění covid-19 se potýká mnoho lidí. Právě hiporehabilitace může být účinnou součástí komplexní péče o pacienty s Long Covid. Odborné týmy České hiporehabilitační společnosti již vytvořily potřebnou metodiku a nabízí programy na cílené zmírnění dlouhodobých následků tohoto onemocnění.

Česká hiporehabilitační společnost, z.s. (ČHS) vytvořila v rámci programu Post-COVID několik metodik pro využití hiporehabilitace u dětských i dospělých pacientů trpících dlouhodobými následky po prodělané infekci COVID-19. 

SDH Hiporehabilitace Jupiter, z.s. - programy pro děti i dospělé

U některých osob po prodělané infekci COVID-19 přetrvávají dlouhodobé následky, mezi které patří:

  • zvýšená únava,
  • dušnost, kašel,
  • zhoršení fyzické kondice,
  • poruchy rovnováhy,
  • poruchy kognitivních funkcí,
  • přechodné psychické obtíže jako deprese, úzkosti, poruchy pozornosti a změny nálady. 

Vědecké studie zaměřené na evaluaci efektu hiporehabilitace na zmírnění těchto symptomů u různých typů pacientů naznačují, že hiporehabilitace může být efektivním a motivačním nástrojem pro zlepšení ve všech těchto oblastech. 

SDH JK Briliant, z.s. - pomoc při překonávání poruch učení

World Health Organisation doporučuje pro zmírnění dlouhodobých následků infekce COVID-19 dechová cvičení, přiměřenou pravidelnou aerobní aktivitu, trénink k obnovení svalové síly, terapii poruch kognitivních funkcí a psychických obtíží. Intervenci v těchto oblastech lze motivujícím a efektivním způsobem zajistit v rámci hiporehabilitace.

Na tvorbě metodik se podílel multidisciplinární tým z oblasti fyzioterapie, neformální, speciální a sociální pedagogiky, sociální práce, psychologie a rehabilitačního lékařství. Intervence je prováděna v rámci individuální i skupinové hiporehabilitace.

SDH Ryzáček, z.s. - programy pro děti i dospělé

Jak program probíhá 

V rámci této intervence je aplikována práce s koněm ze země i ze sedla. Kontakt s koněm je doplněn dalšími metodami, mezi které patří zejména relaxační techniky, respirační fyzioterapie, psychoterapie, sociálně terapeutické činnosti a krizová intervence. Na realizaci metod se podílí Střediska doporučené hiporehabilitace ČHS, kde pracují kvalifikovaní terapeuti a instruktoři. V hiporehabilitaci se pracuje se speciálně připravenými koňmi, s licencí ČHS. 

SDH Monika Honzíková - komplexní přístup pro děti i dospělé

Pro koho je určený

Program je určený pro pacienty s post-COVID syndromem, pro osoby ohrožené syndromem vyhoření (zdravotníky a pečovatele v sociálních službách, rodiče a neformální pečovatele, pedagogy) a pro děti, které jsou ohrožené depresí a úzkostí v důsledku dlouhodobé izolace od kontaktů s vrstevníky.

SDH Kamenitý vrch, z.s. - programy pro děti i dospělé

Kde najít pomoc

Do programu Post-Covid se zapojilo již několik středisek:

  • U Prahy jsou to střediska Hiporehabilitace Jupiter, z.s., Kamenitý vrch, z.s.,
  • na Táborsku středisko Horticon, z.s.,
  • na Českobudějovicku Koníček, o.p.s, Vladykův Dvůr, z.s.,
  • v Hradeckém kraji JK Briliant Petrovice, z.s., a Monika Honzíková - hiporehabilitace a psychologické poradenství, 
  • na Olomoucku Ryzáček, z.s., a
  • na Svitavsku v Pardubickém kraji SDH Bonanza Vendolí, z.ú. 

Více informací, včetně konkrétních nabídek služeb najdete na https://hiporehabilitace-cr.com/post-covid-program/.

SDH Vladykův dvůr, z.s. - programy pro skupiny a týmy

Podle studie publikované ve vědeckém časopise Nature Medicine se 30 % a více pacientů po propuštění z nemocnice potýká s post-covidovým syndromem měsíc a déle. Zatím se v zahraničí o využití hiporehabilitace u post-covidového syndromu příliš konkrétních informací nedozvíme, natož aby střediska měla vypracovanou metodiku. Jen v Kanadě dvě střediska pracují s programem "Coping with Covid Fatique" a v Izraeli, kde je hiporehabilitace hrazená z veřejného zdravotního pojištění, se poskytovatelé hiporehabilitace potýkají s následky lockdownu, kdy dlouhodobé vynechání hiporehabilitace např. u autistů mělo za následek zhoršení stavu.

SDH Koníček, o.p.s. - zaměření na dospělé

Kromě post-covidových následků nepřispívá k fyzickému a psychickému zdraví sociální izolace, stres, negativní mediální zprávy od rána do večera. Hiporehabilitace je svou podstatou skvělou možností, jak nastolit rovnováhu a zmírnit následky onemocnění. Její efektivita je však dána tím, jak kvalifikovaný a zkušený tým ji poskytuje. Proto je vhodné se obracet na střediska, která takovým týmem disponují. 

  SDH Bonanza Vendolí, z.ú. - rodinná terapie  
Podobné články

Česká hiporehabilitační společnost, z.s. zve na kurz Úvod do hiporehabilitace. Kurz je vytvořen pro laickou i odbornou veřejnost, pro rodiče dětí se…

Po hlubším vhledu do problematiky Hipoterapie ve fyzioterapii a ergoterapii (HTFE) opět zasypávám dotazy paní Bc. Moniku Šťastnou Kohoutovou,…