Světový pohár v drezuře se v Olomouci zabydlel. Letos tam bude již potřetí

11. 4. 2024 Tisková informace Autor fotek: Josef Malinovský Zdroj: Equine Sport Center Olomouc

Na konci května se do areálu Equine Sport Center Olomouc vrátí již potřetí drezurní Světový pohár. Tento mezinárodní mítink s rovnou třicítkou soutěží různých kategorií si oblíbila řada jezdců z celé Evropy.

První mezinárodní jezdecké závody se v Olomouci konaly před deseti lety. V roce 2014 se začala psát historie mítinků  zařazených do Světového poháru v parkurovém skákání a po osmi letech se provozovatelé Equine Sport Center  rozhodli nabídku akcí obohatit o drezurní mítink na obdobné úrovni. Třetí ročník CDI Olomouc proběhne letos od 23.  do 26. května. 

„Po dvou letech pořádání Světového poháru v drezuře můžeme konstatovat, že i tento projekt se v Olomouci ujal a  oblíbilo si ho nejen velké množství jezdců z celé Evropy, ale i stále větší množství diváků. Pro laickou veřejnosti je  sledování drezury o něco obtížnější, neboť ne vždy je na první pohled dobře viditelné, zda konkrétní prvky soutěžní  dvojice předvedla správně. Snažíme se však divákům i tyto soutěže maximálně zpříjemnit a prezentovat jim  hodnocení rozhodčích nejen prostřednictvím zkušeného hlasatele, ale i na velkoplošné obrazovce zobrazující  průběžné výsledky,“ zmínila ředitelka Equine Sport Center Kristýna Koutná. 

Funkce ředitele samotných závodů se opět ujal Thomas Baur, který má bohaté zkušenosti s realizací drezurních akcí v  Evropě, ale i ve Spojených státech amerických. Prezidentkou sboru rozhodčích je Češka Gabriela Valeriánová a  společně s ní budou účastníky závodů hodnotit Malgorzata Pawlowská z Polska, Elisabeth Max-Theurer z Rakouska,  Hans Voser ze Švýcarska, dále pak Němec Thomas Kessler a Američan William Warren.  

„Co se týče skladby soutěží, tak tam se držíme osvědčeného modelu,“ konstatuje Kristýna Koutná. Rozpis tak zahrnuje  opět kategorie CDI-W, CDI3*, CDICh, CDIJ, CDIY, CDIU25, CDIYH a CDIP s úlohami pro děti, juniory, mladé jezdce do 25  let, ale i mladé koně a děti na ponících.  

Divácky nejatraktivnější jsou samozřejmě soutěže zařazené do Světového poháru – Grand Prix a Grand Prix freestyle.  Ty budou na programu v pátek a v sobotu. Neméně zajímavé však jsou i soutěže v rámci kategorie CDI3*, jejíž úvodní  Grand Prix je vypsaná taktéž na pátek a druhá Grand Prix Special na neděli. Silnější zastoupení domácích jezdců lze  očekávat ve dvouhvězdičkových soutěžích Intermediate A a Intermediate II vypsaných na pátek a sobotu. Další  kategorie budou mít zpravidla tři úlohy.  

„Neděli bychom mohli označit jako sportovně-hudební den, jelikož se budou jezdit takzvané küry – tedy volné sestavy  na hudbu. Sportovní podívanou tak umocní i kulturní zážitek. Doufáme proto, že se ochozy našeho kolbiště opět zaplní  a diváci připraví pro sportovce skvělou atmosféru,“ dodává Kristýna Koutná. 

Zájemci o účast se mohou přihlašovat prostřednictvím svých národních federací již nyní. Uzávěrka přihlášek je 9.  května. Podrobnosti o programu najdou zájemci na webu www.escolomouc.cz, kde jsou také informace k dalším  jezdeckým závodům v Olomouci. Je jich celkem dvanáct a první se konají od 12. do 14. dubna.  

Podobné články
S valachem Forrest Gumpem 1 na mistrovství České republiky v drezuře 2023

Ema Kopuletá je dlouholetá stálice české drezurní scény. V loňském roce získala s valachem Forrest Gumpem 1 na mistrovství České republiky v drezuře…

Mezinárodní drezurní závody, jejichž součástí je kvalifikační kolo Světového poháru, hostí olomoucké Equine Sport Center od 23. do 26. května. Na…