Theophilova pohádka ve strhující Velké pardubické

14. 10. 2019 Monika Suchánková Autor fotek: Monika Suchánková

Dne 13. října se běžel vrchol dostihové sezóny, Velká pardubická. Dostih, který za svou historii píše příběhy a vzbuzuje emoce. A nebylo tomu jinak ani letos ve 129. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou, která byla ve znamení splnění snů pro několik desítek lidí.

Program na dostihovém závodišti v Pardubicích začal již v sobotu, dne 12. října, kdy bylo připraveno sedm dostihů.

Začátek sobotního dostihového dne byl naplánovaný na 12 hodin, kdy se běžel jediný rovinový dostih. Do Memoriálu Ing. Jiřího Šindeláře - 33násobného startéra Velké pardubické (rovina, IV. kat, 3 200 m, pro 4leté a starší koně) nejlépe odstartoval Darien, který si vypracoval menší náskok před Creola Tiger a Roony. Přibližně půl okruhu do cíle přešel do čela Epauled (am. Jindřich Fabris, tr. Vocásková Helena, Stanislav Chudáček), který vedení udržel až do cíle před Perchta, Korneta, Creola Tiger a Roony.

Epauled

V Memoriálu Josefa Jančara - Cena amatérů Fegentri (proutky, IV. kat, 3 200 m, pro 4leté a starší koně) si nejlépe vedla favoritka Golden Irene (am. David Graham Prichard, tr. Petrlík Allan, Rabbit Trhový Štěpánov), přestože na ní v cílové rovině dotíral nakonec druhý Fabryan. Třetí dokončil Ukraina před Gontchar a Gotscha.

Golden Irene

Dalším dostihem byla Cena společnosti Bohemia Sekt, s.r.o. - Zlatá spona tříletých (proutky, I. kat, 3 200 m, pro 3leté koně). Po startu se příliš do čela nikomu nechtělo, nakonec to na sebe vzal First of All před Benjamin. Na protilehlé rovince si tato dvojice vypracovala slušný náskok. V cílové rovině nakonec předvedl lepší formu Benjamin (ž. Thomas Boyer, tr. Olehla Čestmír, MVDr., DS Pegas). Třetí dokončil La Coral před Christiano a Tajga.

Benjamin

Do Křišťálového poháru města Pardubic (proutky, NL kat., 3 400 m, pro 4leté a starší koně) byl nejvíce chtivý Trim, který se okamžitě ujal tempa a vypracoval si náskok. Za ním se vydala Cheminée, zatímco ostatní nabrali ztrátu. V závěrečných fázích přišel Trim o svůj náskok a v cíli na něj zbylo pouze třetí místo. Vítězkou se nakonec bez problémů stala Cheminée (ž. Jan Faltejsek, tr. Tůma Pavel, Dr. Charvát) před Aztek. Čtvrtý dokončil Black Bard před Icar.

Chemineé

Nádherný doběh se zrodil v Ceně Východočeské televize V1 (Stch, IV. kat, 3 900 m, pro 4leté a starší koně). Po startu se na chvíli na čelo dostal Eliáš, toho ale vzápětí vystřídal Arlington před Meisho Kongo. Před náběhem do cílové roviny se startovní pole vyrovnalo a především Meisho Kongo vypadal, že si doběhne pro vítězství. Proti byl ale Arlington (ž. Jaroslav Myška, tr. Záhorová Eva, DS Dolní Moravice), který se dostal na úroveň Meisho Konga a nakonec se dostal až u cílového sloupku před něj. Třetí dokončila Natiqua před Nauplios a Eliáš.

Arlington

Hodně netradičním dostihem byla Cena podporovaná závodištěm Wroclaw (Stch, III. kat, 3 600 m, pro 4leté a starší koně). Na zkušebním skoku ztratili své jezdce Heliostat a Santos a dostihu se tak nemohli zúčastnit. Na startu tak zůstala pouze dvojice Charismatic a Yara (ž. Jakub Spáčil, Žalud Radek, Quartis- Zámecký Vrch). Ta si celý dostih odvodila a zvítězila. Druhý v klidu doběhl Charismatic.

Yara

Hlavním dostihem byla Stříbrná trofej podporovaná sázkovou kanceláří Betino (Stch, NL. kat, 4 400 m, pro 5leté a starší koně). Po startu přešel do vedení Dangerous Gleam, kterého ale ve druhém okruhu vystřídal favorit Anaking (ž. Jan Faltejsek, tr. Tůma Pavel, Dr. Charvát), který si naprosto jistě doběhl pro vítězství. Druhý se ztrátou dokončil Dangerous Gleam před Polo Rouge a Mister Westminster.

Anaking

Nedělní dostihovou slavnost odstartovala Cena pivovarů Staropramen (Stchcc, II. kat, 4 400 m, pro 5leté koně). Nejaktivněji do ní vstoupil Emagoul před Čmelák a Leo Fantastico. V závěru dostihu přešel do vedení Mr. Spex (ž. Andrew Glassonbury, tr. Urbánek Luboš, Lokotrans). Pěkným závěrem přiletěl na druhé místo East River před Leo Fantastico, Emagoul a Kornelia.

Mr.Spex

Dostih klisen se stal dostihem jedné klisny. Jednalo se o Cenu firmy Chládek a Tintěra, Pardubice a.s. - Cena Laty Brandisové (Stchcc, NL. kat, 4 200 m, pro 4leté a starší klisny). Krátce po startu zhasly naděje Carry the Glory a Rideri Cross, když ztratily své jezdce. Na čele se mezitím usadila Silk (ž. Jan Kratochvíl, tr. Váňa st. Josef, Jasna). A až na malé chvilky tuto pozici nikomu nepřepustila. Pro druhé místo si doběhla Dajuka před Alegoria, Caline de Juilley a Stealing a Wing.

Silk

Zmatky se objevily v Ceně Kudy z nudy - Cena ČASCH (Stchcc, NL. kat, 4 200 m, pro 4leté koně). Přibližně v polovině dostihu vybočil do té doby vedoucí Sochi. Do čela se poté dostal Motiv, ale vydržel tam pouze několik desítek metrů a z kurzu dostihu vybočil také. Poté se o tempo starali Kominik, Ronaldo King a Shent (ž. Michal Kubík, tr. Urbánek Luboš, Lokotrans). Poslední jmenovaný před cílovou rovinou ostatním poodskočil a bylo z toho vítězství. Druhý dokončil Cosmic Magic před Kominik, Forever Dry a Nevado.

Shent

Do Ceny společnosti PARAGAN s.r.o. (Stchcc, III. kat, 4 600 m, pro 5leté a starší koně) startovalo pouze pět koní, přesto o dramatické chvilky nebylo nouze. Při překonávání Irské lavice, která se šla z opačné strany, ztratil svého jezdce String a o nějakou chvíli později se nedohodl New Finch se svým jezdcem u točného bodu. Kůň šel vpravo, zatímco jezdec vlevo. V dostihu poté zůstala pouhá trojice koní. V cílové rovině deklasoval své zbylé konkurenty Saint Joseph (ž. Jan Faltejsek, Tůma Pavel, Dr. Charvát). Druhý dokončil Sixtyseven před Bocchus Collonges.

Saint Joseph

Vyrovnané pole odstartovalo do Ceny hejtmana Pardubického kraje (Stchcc, NL. kat, 4 500 m, pro 5leté a starší koně). Na čele se v průběhu dostihu střídala dvojice Modřín a Evžen. Na vodním příkopu skončily naděje pro dvojici Kaiserwalzer a Tamas. V závěrečné fázi se těsně za vedoucího Evžena dostali Aeneas, Direct Lagrange a Casper a poslední skok skákali téměř současně. Evžen (ž. Jaroslav Myška, tr. Myšková Štěpánka, Englico a Kulhánkovi) ale v cílové rovině zařadil další rychlost a s přehledem zvítězil. Druhý dokončil pěkným závěrem Casper před Direct Lagrange, Aeneas a Imphal.

Evžen

Po škrtu jednoho startujícího do Ceny společnosti VCES a.s. - Cena Labe (Stchcc, L. kat, 5 200 m, pro 6leté a starší koně) se do dostihu postavila pětice koní. Nejvíce aktivní v průběhu byl Lodgian Whistle (ž. Jaroslav Myška, tr. Myšková Štěpánka, Stáj Jeso), který si dostih udělal pro sebe a přestože se k němu v cílové rovině snažil nakonec druhý Lombargini přiblížit, nestačilo to. Třetí dokončil Sottovento před Taras a Vernois.

Lodgian Whistle

Třetím dostihem, kde byla pouhá pětice startujících, byl Poplerův memoriál skupiny Profireal Group (Stchcc, NL.kat, 3 300 m, pro 5leté a starší koně). Jednalo se o nejkratší nedělní dostih a jednalo se klasicky o úprk. To nejvíce nakonec sedělo favoritovi Tiara Man (ž. Sertash Ferhanov, tr. Bodlák Radim, Antique art UH). Pěkným koncem si pro druhé místo doběhl Chrystal Cross před Medic, Libertin a Stigris.

Tiara Man

Nyní již vše směřovalo k samotné 129. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou (Stchcc, L. kat, 6 900 m, pro 6leté a starší koně). Po škrtu slovenského Tiep de L'Est zůstalo na startovní listině dvacet jmen. Nejvíce pozornosti se dostávalo loňskému vítězi Tzigane du Berlais. Zatopit mu měla především čtveřice trenéra Váni, zkušený Zarif, král kvalifikací Ange Guardian, vítěz Gran Premio z roku 2016 Mazhilis a rebel Theophilos. Zajímaví nováčci ve Velké pardubické byli Player, Talent a Beau Rochelis. Pozor se také musel dávat na ostrovního Rathlin Rose.

Start, který byl v 16:40, se podařil až na druhý pokus. Po odmávnutí startovního praporku se všech dvacet koní a jezdců vydalo na téměř sedmikilometrovou trať plnou nástrah. Taxisův příkop. Obávaná překážka, která se skáče jednou do roka. Letos na něm skončily naděje hned pro čtyři startující. Mahony, Ribelino, Beau Rochelis a také pro největšího favorita a obhájce vítězství Tzigane du Berlais.

Theophilos, Sztorm a Ribelino

Další pád se zrodil na Popkovickém skoku, kde skončila jediná klisna, Delight my Fire. Po zběsilém začátku se startovní pole uklidnilo a na čelo šel podle očekávání tempař Bridgeur. Za ním se usadili Stretton, Talent a Vandual. Naopak na druhém konci pole byl Ange Guardian. Bridgeur udával strojové tempo až k poslední těžké překážce, Havlově skoku. Zde udělal chybu, propadl se startovním polem a jeho jezdec ho poté zastavil. To už se blížil závěr a koně vbíhali na travnatý ovál, kde je čekaly poslední tři překážky. Na čele se objevil Theophilos, těsně za ním Stretton a Rathlin Rose. Po překonání poslední překážky, za bouřlivého potlesku plných tribun, šel do čela Stretton a také výborně běžící Chicname de Cotte. Ale přibližně v polovině cílové roviny se Theophilos (ž. Josef Bartoš, tr Váňa st. Josef, Dostihový klub iSport-Váňa) znovu rozhýbal a nechal za sebou nakonec druhého Strettona a překvapení Chicname de Cotte. Čtvrtý dokončil Mazhilis před Ange Guardian, Rathlin Rose, Talent, Vandual, Duclar de Sivola, Sztorm, Zarif a Templář.

Theophilos

Theophilos, tvrdohlavý a nevyzpytatelný kůň, který byl dříve schopný shodit jezdce a dostat se až na tribunu s diváky, nyní vítěz Velké pardubické. Také před hlavním dostihem jeho tým volil co nejopatrnější cestu. Přestože měl Theophilos startovní číslo jedna a tím pádem měl přivádět celé pole společně s vítězkou VP z let 2012-2014 Orphee des Blins před plné tribuny, přicházel až jako jedenáctý, těsně za svým tréninkovým kolegou Zarifem. Theophilos je v majetku Dostihového klubu iSport-Váňa, což je syndikát čítající přes stovku spolumajitelů. A nyní se z pohádky stala skutečnost. Obrovský podíl na tom má paní Pavla Váňová, která s Theophilem zažívala každodenní práci a která z něj udělala šampiona.

Theophilos a Pavla Váňová

A jaké to je být majitelem dostihového koně? Druhý článek z pera Kateřiny Mrázové, jedné z majitelek: Pojďme fandit Theovi! 

Podobné články
 Táňa Mášová

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou…

Jan Odložil

Být překážkovým šampionem v jedné sezóně v Čechách i na Slovensku, to je jedinečný výsledek. Žokeji Janu Odložilovi se to povedlo v roce 2022. Trvale…