Showpower a Caucasian hrdiny pražských vrcholů

21. 4. 2024 Tisková informace Autor fotek: Archiv Chuchle Arena Praha Zdroj: Chuchle Arena Praha, s.r.o.

Za citelně chladnějšího počasí, než jaké panovalo před dvěma týdny při letošní dostihové premiéře v Chuchle Areně Praha, pokračovala v neděli 21. dubna metropolitní sezóna druhou z třinácti kapitol. V obou dostizích nejvyšší kategorie startovalo sedm kandidátů a v obou kvalita výrazně předčila kvantitu. A zatímco Velkou cenu Trdelnik.com (Memoriál prof. V. Michala) podle očekávání ovládl Showpower, v Memoriálu Jaroslava Maška se proti trojici preferovanějších soupeřů prosadil Caucasian.

Favorit Velké ceny Trdelnik.com (35. Memoriál profesora Václava Michala, I. kat., 1400 m, 150 tis. Kč, 3l. hř. + val.) Showpower se dosud v ČR představil pouze jednou, a to když vloni v říjnu snadno triumfoval v mostecké Ceně zimního favorita. Tentokrát klasický adept stáje Statek Blata Český ráj a trenérky Ingrid Janáčkové nevyhrál s takovou převahou, nicméně jeho dvoudélkový triumf pod žokejem Tomášem Lukáškem byl přesto dost přesvědčivý. Z druhé pozice jej navíc jistil stájový kolega Vodnikov, až sedm délek za ním bral třetí honorář domácí odchovanec Crescendu. 

Hlavním aspirantem na vítězství v 19. Memoriálu Jaroslava Maška (I. kat., 1400 m, 150 tis. Kč, 4+) byl premiant Tattersalls Mile a LERAM Million Shahbandar, kterému měli nejvážnější hrozbu představovat elitní sprinteři Worth Choice a Jir Sun, ale na dráze bylo nakonec vše jinak. Od startu se na špici v ostrém tempu usadil pětiletý Caucasian a s podporou žokeje Adama Floriana dovedl svou pouť až do vítězného konce. Závěrečná snaha Shahbandara vyústila v délku a čtvrt vzdálené druhé místo, další dvě a čtvrt délky ztrácel na třetí příčce Memento Mori. Caucasian, suverén posledních dvou ročníků Českomoravské ceny a rovněž loňské Ceny Jezdectví v Mostě, dosáhl druhého nejrychlejšího času chuchelské historie na trati 1400 metrů – 1:22,33, jímž za rekordem dráhy i dostihu zaostal pouze o 0,25 sekundy.

Adam Florian tak po sobotním zisku bratislavské Velké dubnové ceny zaznamenal víkendový jedničkový double a do listiny vítězů Memoriálu Jaroslava Maška se zapsal již potřetí. Čistého hattricku v této zkoušce pak docílil trenér Konstantin Kobzarev, zeť legendárního trenéra Arslangireje Šavujeva oficiálně trénuje třetím rokem a aktuálně má unikátní bilanci, když ze třinácti vítězství jich hned deseti dosáhl na scéně dostihů nejvyšší kategorie.

Dvě prvenství si v rámci odpoledne připsali žokejové Tomáš Lukášek s Petrem Foretem a také trenérka Ingrid Janáčková.

Výsledky

Podobné články

Hlavním dostihem čtvrtého pokračování dostihové sezóny v Chuchle Areně Praha byla 75. Velká květnová cena – 15 let se 108čkou, v níž splnil roli…

Ignacius Reilly

Čtvrté pokračování letošní dostihové sezóny v Chuchle Areně Praha je připraveno na nadcházející neděli 19. května. Týden po klasické Velké jarní ceně…