Další trial pod taktovkou trenérky Koplíkové Janáčkové, mezi staršími sprintery překvapil

23. 4. 2024 Tisková informace, F. Minařík, J. Zlámaný Autor fotek: Lucie Bílá (Brno), Tomáš Holcbecher (Praha) Zdroj: Jockey Club ČR URL zdroje: www.dostihy.cz
Showpower
Showpower

Uplynulý víkend se dostihy konaly za nevlídného, až podzimního počasí, přesto jak do Brna, tak do pražské Chuchle Areny Praha dorazila slušná divácká návštěva. Diváci, kteří do chladného odpoledne vyrazili, nakonec nemuseli litovat, neboť na obou závodištích se bylo na co koukat.

V hlavním dostihu na moravském závodišti Dvorska, Ceně Loko Trans s. r. o. – Jarní moravské míli se jistě prosadila velká favoritka Rabbit Coulsty, která se vloni dokázala umisťovat i v nejvyšší kategorii. Reprezentantku bílo – zelených barev stáje Rabbit Trhový Štěpánov dovedl do cíle žokej Michal Demo a trenéru Allanu Petrlíkovi zajistil první vítězství sezóny 2024.

Velké drama přinesl hlavní překážkový dostih, Cena K-K Metal, Jarní brněnské steeplechase, sice proběhl cílem první Time in the West, nakonec ale dostihová komise podala protest ex offo pro neabsolvování závěrečného okruhu dostihu. Překážkový vrchol měl kvůli silnému dešti změněný kurz bez diagonál a jezdci zamířili do cílové roviny o kolo dříve. Slavnostního ceremoniálu se tak diváci nedočkali.

V rámcovém programu se dařilo trenéru Radimu Bodlákovi, jehož nová akvizice Lassca suverénně ovládla první překážkový dostih dne, Cenu Akraz bezpečnostní agentura. Ta si pod Lenkou Neprašovou vybudovala velký náskok už dlouho před cílem a o ten už se připravit nenechala. Double pro trenéra Bodláka zajistila v poslední zkoušce odpoledne, Ceně společnosti Tipsport, stylem start – cíl Sunny Star v sedle s Anežkou Grebeníčkovou. Pro obě dvě to znamenalo první triumf kariéry.

V neděli 21. dubna pokračovala metropolitní sezóna na centrální dráze Chuchle Arena Praha druhou z třinácti kapitol. V obou dostizích nejvyšší kategorie startovalo sedm kandidátů a v obou kvalita výrazně předčila kvantitu. A zatímco Velkou cenu Trdelnik.com (Memoriál prof. V. Michala) podle očekávání ovládl Showpower, v Memoriálu Jaroslava Maška se proti trojici preferovanějších soupeřů prosadil Caucasian.

Favorit Velké ceny Trdelnik.com (35. Memoriál profesora Václava Michala, I. kat., 1400 m, 150 tis. Kč, 3l. hř. + val.) Showpower se dosud v ČR představil pouze jednou, a to když vloni v říjnu snadno triumfoval v mostecké Ceně zimního favorita. Tentokrát klasický adept stáje Statek Blata Český ráj a trenérky Ingrid Janáčkové nevyhrál s takovou převahou, nicméně jeho dvoudélkový triumf pod žokejem Tomášem Lukáškem byl přesto dost přesvědčivý. Z druhé pozice jej navíc jistil stájový kolega Vodnikov, až sedm délek za ním bral třetí honorář domácí odchovanec Crescendu.

Hlavním aspirantem na vítězství v 19. Memoriálu Jaroslava Maška (I. kat., 1400 m, 150 tis. Kč, 4+) byl premiant Tattersalls Mile a LERAM Million Shahbandar, kterému měli nejvážnější hrozbu představovat elitní sprinteři Worth Choice a Jir Sun, ale na dráze bylo nakonec vše jinak. Od startu se na špici v ostrém tempu usadil pětiletý Caucasian a s podporou žokeje Adama Floriana dovedl svou pouť až do vítězného konce. Závěrečná snaha Shahbandara vyústila v délku a čtvrt vzdálené druhé místo, další dvě a čtvrt délky ztrácel na třetí příčce Memento MoriCaucasian, suverén posledních dvou ročníků Českomoravské ceny a rovněž loňské Ceny Jezdectví v Mostě, dosáhl druhého nejrychlejšího času chuchelské historie na trati 1400 metrů – 1:22,33, jímž za rekordem dráhy i dostihu zaostal pouze o 0,25 sekundy.

Adam Florian tak po sobotním zisku bratislavské Velké dubnové ceny zaznamenal víkendový jedničkový double a do listiny vítězů Memoriálu Jaroslava Maška se zapsal již potřetí. Čistého hattricku v této zkoušce pak docílil trenér Konstantin Kobzarev, zeť legendárního trenéra Arslangireje Šavujeva oficiálně trénuje třetím rokem a aktuálně má unikátní bilanci, když ze třinácti vítězství jich hned deseti dosáhl na scéně dostihů nejvyšší kategorie.

Vydařené odpoledne pro trenérku Ingrid Janáčkovou Koplíkovou potvrdil v dalším sledovaném dostihu odpoledne, Ceně PP Asset Management, tříletý King Warrior. Ten měl v sedle opět Tomáše Lukáška, který hřebce v majetku paní Petry Čapkové dovedl k jistému vítězství stylem start – cíl. Vzhledem k tomu, že pro ryzáka to byl teprve třetí start kariéry, může se jednat o zajímavého adepta pro České derby. Podobné ambice může mít i druhý v cíli Pirlo, který měl slibný moment u distančního mezníku, na další zrychlení vítěze už ale nedokázal odpovědět. Třetím místem potěšil český odchovanec a vítěz Pražského zimního favorita Maxmilián.

Podobné články

Hlavním dostihem čtvrtého pokračování dostihové sezóny v Chuchle Areně Praha byla 75. Velká květnová cena – 15 let se 108čkou, v níž splnil roli…

Ignacius Reilly

Čtvrté pokračování letošní dostihové sezóny v Chuchle Areně Praha je připraveno na nadcházející neděli 19. května. Týden po klasické Velké jarní ceně…