Mazání kopyt

Petra Švarcrová

Vloženo 18.4.2005 - 15:56
Jenže problém je, že to navlhčení nemá skoro žádný efekt, to musí být kopyta fakt nacucaná...

Božena Dušková

Vloženo 23.4.2007 - 10:24
O mazání kopyt tu jistě byla řeč mnohokrát. Ráda bych si shrnula a ověřila základní postřehy, abych věděla, jestli jsem tomu porozuměla správně. Klidně mě opravte, či doplňte.1/Za normálních podmínek je dobré kopyto namočit a pak namazat tukovým přípravkem, aby se vlhkost udržela uvnitř. Samotné mazání tukem bez namočení nemá valný smysl.2/ Místo tukového přípravku lze použít přípravek na bázi vody, kdy není nutné kopyto tudíž předtím máčet.3/ Když je v prostředí vlhkosti příliš (kůň na pastvě během období dešťů), je dobré zabránit dalšímu vnikání vody do kopyta prostřednictvím tukového přípravku va kopyta.Mazání na kopyta na bázi vody - prodává se v ČR? Jaké značky jsou případně k dostání?

Markéta Sýsová

Vloženo 23.4.2007 - 10:56
A v létě stačí, když chodíš koně plavit, kopyto se tak pravidelně zvhlčuje a mazat už tak není potřeba.

Jitka Jiříková

Vloženo 23.4.2007 - 11:03
Normální je nekouřit.... a nemazat!

simona Pivoňková

Vloženo 23.4.2007 - 11:28
za normálních podmínek je nejvhodnější se to kopyt moc nemontovat... ranní rosa a brodění v potoce či řece je lepší než jakékoli mazání na bázi čehokoli. POkud je sucho máčet a po dobrém promočení - tedy asi 20 minut ve vodě - namazat, aby se vlhkost udržela v kopytě - týká se vyjímečných situací dlouhodobého sucha a veder, kdy kopyto může praskat a bílá čára se vydroluje. když je moc mokro ? není moc mokro, neznám stav, kdy by v našich podmínkách bylo moc mokro s ohledem na koňské kopyto. Kůň si vždy umí najít místo, kde mu ve výbahu bude dobře. Žádný přípravek na bázi vody nenahradí namočené kopyto, protože na to je třeba čas a utčitý objem vody nasáknutý, vstřebaný do kopyta, pomatlat vrchem nic neřeší, snad krom plnosti účtu prodávajícího a naopak odčerpání objemu z účtu kupujícího....

Božena Dušková

Vloženo 23.4.2007 - 11:41
To je fajn, aspoň ušetřím. Říčku máme za humny, takže nadále budu dělat to, co doteď: po ježdění na chvíli do řeky a nic víc.

Katka Lipinská

Vloženo 23.4.2007 - 11:46
Idealni je udelat si "bahniste" u hadice, tj. neostrikavat konim nohy na betone, ale nekde stranou na hline a v tom bahne kone nechat postat, kdyz je potreba zvlhcit. Ja sla dneska rano pro hemelky na pastvu a namisto aby byli pekne na zelene travicce, bylo cele stado nasackovane na uplne opacnem konci pastvy, kde je cip puvodne asi pole a je vlhceji a vyhrabali si cosi jako "bahniste", samozrejme s rezervou, zas takove bahno neni, ale byla tam rozhrabana vlhka hlina.

Katka Lipinská

Vloženo 23.4.2007 - 11:48
"3/ Když je v prostředí vlhkosti příliš (kůň na pastvě během období dešťů), je dobré zabránit dalšímu vnikání vody do kopyta prostřednictvím tukového přípravku va kopyta."Jeste k tomuto, nestava se casto, ale muze, jsou/li kopyta dlouhodobe rozmacena a kun celou zimu zije v rozbahnenem vybehu, lepsi nez tukova mast je dehtova mast. Ale opravdu by se to s mazanim nemelo prehanet.

Markéta Peterková

Vloženo 23.4.2007 - 11:59
Jo, máš pravdu. Moje koně mají ve výběhu stružku s vodou, Duvalier je v ní obvykle tak min. 1 hodinu denně - a to může jít kamkoliv.

Kamila Pilnáčková

Vloženo 23.4.2007 - 12:33
Jojo, taky máme na pastvině takový pruh, kde je bahniště. Je to tam celý rok, protože tam původně byl nějaký náhon - potok a je tam pořád mokro a tam oni nejraději chodí. Je to vidět na nožkách, vždycky přijdou a mají tak do 1/3 nohy krásnou bahnitou ponožku a přitom mají vedle několik hektarů čisté louky :o)

Barunka Hradecká

Vloženo 23.4.2007 - 12:36
Ahoj, vy mě tu asi ukamenujete, ale což, risknu to:) Mám koně na dá se říci pastevním ustájení, tj. od tmy do tmy, na noc domů. Jezdíme lehčí sport, žádné pod sedlo 7x týdně. Dávám Gelapony na klouby a šlachy, pak takový ty obecný vitamíny (Equistro Megabase), a jedný mrše pak ještě hořčík na nervíky. V zimě ještě extra vitamín C.Nikdy jsem neměla problém. Letos po zimě to ale je nějaký špatný, všichni mají takový prasklinky na kopytech (ne hluboký), kopyta tvrdý jak beton. A dědek navíc křupe v kloubech jak blázen, ale to sem nepatří. Jo, ještě dodám, že kovu na všechny 4 plus gumový podložky na odpružení doskoku a zlepšení úhlu. Přes vodu chodili celou zimu, páč to letos ani nezamrzlo a nemůžu se ubránit tomu, že je to právě tím, že jim to praská. Ve stáji jinak nikdo nekove, koně jezdí max. 2x týdně vyjížďka a maj to ubroušený až hrůza, patky žádný, půlka jich kulhá, ale v rámci přirozenosti se to rozhodně kovat nebude. Jo a prasklinky maj naprosto všichni, moje jsou na tom rozhodně nejlíp, ostatní to maj do hloubky. Ale ty cizí nedostávaj vitamíny (prej v přírodě jim je taky nikdo nedával). V zimě jsem nemazala (všude bahno), ale na jaře vždycky začnu a mažu 5x týdně (teda hlavně kvůli vzhledu). Kopyto není přesušený a vypadá to líp a hlavně tak nějak mizí to praskání. A když koně jdou třeba ještě druhý den, normálně kopyto vrže a to dost. Tak si to vysvětluju tak, že pracuje. Jsem teda vychovávaná ve stáji, ale nejsem proti pastvinám, mám na nich hříbě, ale zase nejsem vyloženě přírodní člověk. Když tu někdy někdo vysloví, že koně je správný nekovat, protože v přírodě taky nemaj podkovy, ježí se mi chlupy úplně všude, protože oni taky v přírodě nenosili zátěž a jejich jedinou starostí bylo obstarat kus žvance. A ty co měli špatný kopyta rovnou chcípli, stejně jako nemocní a slabí. Teda moji by chcípli rozhodně dva a dva by možná přežili:)Takže já mažu, souhlasím s tím, že je dobrý postát ve vodě nebo možná líp v tom bahně, ale pak bych teda namazala, aby se to tam jako zakonzervovalo (což jsem i někde četla). Myslím, že takový rekre-koně, si v pohodě vystačí bez toho, ale oproti tomu bych řekla, že třeba při sportovním využití (vrcholovým) maj prostě koně jiný nároky. Což se týče třeba spíš toho kování.A ještě se chci zeptat, v jezdectví se psalo, tuším tak před půl rokem, že mazání kopyt nemá valný význam kromě krásy, ale že je prokázaný, že pomáhá mazat korunku, že to pak rychlejc roste. Myslím, že to přirovnávali ke slabýmu blistru. Přestože mažu, musím uznat, že při kování je to stejně jak beton - teda uvnitř, ale já teda aspoň malý zlepšení pozoruju.

Jitka Jiříková

Vloženo 23.4.2007 - 13:17
Proč by tě měl někdo kamenovat? Různý lidi, různý názory a když jsem začínala , dělala jsem stejný chyby jako ty....Nikdo učený z nebe nespadl....Jenže jsou určité věci, které se říkají horem dolem ,ale stejně si je nakonec musí každý zkusit na své vlastní kůži. Když řeknu dítěti, ať nasahá na horká kamna, že jsou "hajs" ,stejně si jednou sáhne...A teprve po téhle zkušenosti pochopí ,že to nebyla buzerace, že to mělo své opodstatnění, ale dokud si to neozkoušelo, tak nevěřilo a tak to je se vším. Každý čiň dle svých zkušenosti a svého nejlepšího svědomí.Nadávat pak můžeš jen sobě a až pochopíš, že je to opravdu hajs, tak se podle toho zařídíš. Nemá cenu kohokoliv přesvědčovat o "své" pravdě, případně někomu něco vyloženě nutit. Uvidíš sama....

Barunka Hradecká

Vloženo 23.4.2007 - 13:45
Jen nechápu, jakou chybu jsem to měla udělat? Já nezačínám, začínám tak akorát na diskusi, za svým tvrzením si stojím, jsem parkurák a ne hobík (i když ne profík) a proto tvrdím, co tvrdím. Že pro koně je samozřejmě nejlepší pastvina, ale když se má koník po celodenním popocházení tam třeba ve vedrech a dusnu jako jsou teď vzít a jít skákat, musí se to prostě dělat jinak. Zdůrazňuji - u profíků. Nebo rizika naprosto volného pohybu po nerovném terénu, když máš koně za statisíce, dáváš prachy do tréninku a pak ti ho nějaký zvíře zkope, nebo si zvrtne nohu, chápu, že majitel to riziko prostě nechce podstupovat. Moje koně na pastvině jsou a kdybych měla super skokana, nechám si ho jezdit, aby měl výsledy a pak nejspíš bude ve sportovní stáji, kde chodí koně do výběhu na třeba tři hoďky denně po jednom, aby se nic nestalo. Já jen nemám ráda ty jednostranný názory, že kůň je volné zvíře, nemá se za žádnou cenu zavírat, kovat, protože v přírodě to tak nebylo. To je přece hloupost. Ať je má někdo bosý, ale musí se tomu přizpůsobit režim a zátěž. Když mám problémový kopyta nebo sportuju nebo jezdím ve voze po asfaltu nebo nevím co, tak holt bosej bejt nemůže.A to s těma hajs kamnama mělo být srovnání, že všichni tady píšete, že mazat je zbytečnost a já si nedám říct a mažu? Já vám to neberu, nepotřebuju ušetřit, nejsem líná mazat, tak to dělám. Ublížit to nemůže, a jestli je to k ničemu, tak mám o něco míň peněz, což mě netrápí, a když to k něčemu je, tak je to super. Spíš bych ocenila, kdyby někdo napsal, je-li to ověřený, že je to k ničemu, nebo jak je to s tím mazáním korunky, nebo by mě zajímalo, proč mi dva kováři teda řikaj, ať mažu. MarkétaP taky rezolutně tvrdí nemazat?

simona Pivoňková

Vloženo 23.4.2007 - 13:52
No pravda mazat před kováním to je jako před manikůrou si nalakovat nehty :-))))) pánbůh vymyslel kravský hovno - to ti je věc, ale když nejsi přírodní člověk, možná ti blíž bude jíl, efekt je stejněj, jako když koně - ti přírodně držení 24/7 stojí v zabahněné části pastviny. Kopyto může blouhodobě absorbovat vlhkost a stát se pružným, což při namatlání čehokoli navrch opravdu nemůže i když je to jistě zbožným přáním nejednoho majitele a oblíbeným tvrzením nejednoho prodejce matlanin. Je samozřejmé, že kůň bez zatížení má jiné nároky na "údržbu" než koník který musí proti své přirozenosti dělat něco, co by nejen že nedělal, ale ještě mu to výrazně neprospívá - bavíme se o vrcholovém sportu - a vysokých parkurech, o vysokých drezurách a podobně. Tam pak třeba podkovy prodlužují životnost kopyt i když asi snižují životnost koně, ale to se u velkého sportu zas tak nebere, odpad byl, je a bude. skáče se dokud to skáče a pak se buď prodá nějakému ňuňalovi na ňuňání, nebo útulku, v krajním případě jatkám. Nedělejme si iluze, že vysoký sport je dobře slučitelný se zdravím koně. Není, ale holt to je daň, kterou kůň musí zaplatit lidem za to, že ještě nevymřel. Na druhou stranu pak člověk platí daň svému svědomí nákupam patlátek, dečiček, serepetiček a vůbec takových těch nezbytných zbytečností, které by nepotřeboval, kdyby nepřetěžoval a nechtěl si navíc ušetřit buď práci nebo omezit své ego :-) dokud budou lidi lidma bude to tak...

simona Pivoňková

Vloženo 23.4.2007 - 13:59
Markéta P poslední rok hodně změnila názory :-) Jinak věk ani délka styku s koňmi není zárukou pravosti a správnosti - hele já už to mám do hrobu blíž než do mateřské školky a blbá jsem pořád :-) KOrunku lze mazat, viděla bych to ale na veterinární konzultaci, rozhodně ne tím, čím se mažou kopyta, tam naopak 1cm pod korunku nejméně. Tvrzení že ublížit to nemůže není až tak pravda, ale nakonec klidně můžeš leta zkoušet, co to udělá, osočovat nás z hamižnosti a lenosti mi přišlo směšné, ale zas je fajn, že víme, že mezi námi je jedna pilná a solventní včelka, který klidně bude ohýbat hřbet a mazat kpyta i 8x týdně :-) Jak víc chceš ověřovat, že když ti tu hafo lidí píše, že je něco k ničemu, tak jim nevěříš, tak ten někdo by snad mohl být tatík z Akademie věd? nebo nějaký věhlasný vet ? ale ti sem nechodí a obávám se že o konzultace on-line za hubičku nebudou mít patřičný zájem. Resumé - mazat , mazat, mazat.... jako Lenin :-) čas ukáže, nakolik jsi měla pravdu ty a nakolik řeba jiní... jsi -li baruška 25, pak si klidně můžeme počkat, až budeš baruška 40, něco je zřejmé hned, neco holt až pak :-)

michaela karamanova

Vloženo 23.4.2007 - 14:00
Tá daň svedomiu-WAAW ! už som sa stretla aj s tým,že koníček mal na klkacom obojku modrý plyš,ako na ohlávke :/Nemažem a neargumentujem.P.S.nie je pravidlo,že športové kone za státisíce/miliony/ chodia do výbehu samé.Jediné zranenia,ktoré pokope utržili,boli tie,ked sa prevrátili vo vozíku,ked ich majiteľ,nezvknutý prevážať kone preklopil v zatáčke :/

Jitka Jiříková

Vloženo 23.4.2007 - 14:06
Co dodat. Pokud si myslíš, že všichni co ti tu radí nemazat jsou líní a šetří na svým koni každou korunu....no coment.Ublížit to může.Časem se častým mazáním - kvůli tomu naruší rohovina - takže kvalita poklesne.Některý kůň vydrží déle, některýmu se to stane rychleji. Mazání 5 x týdně je moc. Když namažeš kopyto, byť namočené a nasáklé, tak směrem ven postupně stejně vysychá.Možná pomaleji než nenamazané, ale stejně, za to obráceně je takto naimpregnované kopyto vodovzdorné a dovnitř se už žádná vlhkost nedostane. Takže nastane efekt "šupinatých" kopyt. Kopyto na povrch vypadá suché a popraskané a to člověka vede k ještě větší frekvenci mazání a je z toho začarovaný kruh. Mázání kopyt má smysl například dehtovým mazáním chodidlo a střel pokud mám problém s hnilobou a je venku vlhké blátivé počasí, pak má opodstatnění. V tomto není rozdíl mezi hobby koněm flákačů a držgrešlí a statisícovým super koněm jehož majitel mu rád zaplatí za cokoliv.Co se týká kovářů, i ti jsou různí.Špatní,dobří i ti mezi, někteří jsou pro mazání, jiní ne a dalším to je šumák....Tím chci říci ,že to že se na tom dva kováři shodnou neznamená, že to musí být správné a dobře.Nerozděluj hobíkáře a profíky. Dobrý koňák chce pro svého koně udělat to nejlepší ať je to profesionál a nebo hobíkář. Profesionál musí dělat kvůli výkonnosti koně kompromisy, které si hobíkář může odpustit, což ovšem neznamená, že ten hobíkář se stará o svého koně hůř. Většinou to je naopak.Špatní lidé jsou v obou skupinách.

Milada Modrá

Vloženo 23.4.2007 - 14:16
Ahoj, já taky nemažu. Kobča má kopýtka v naprostém pořádku, žije si svým životem venku 24/7, žádný "vrcholový sporťák" to teda není, i když se připravujeme na první sezonu vytrvalosti. Kopýtka si sama vlhčí ve "výběhovém bahýnku", a já jí je namočím, když po práci chladíme nožky. Mažu jedině po okování, což si myslím dává svůj smysl - kopýtka jsou orašplovaná, tudíž nějakým způsobem narušená. Jinak si myslím, že je to naprostá zbytečnost, potvrdil mi to nejen vet, ale i kovář a spoustu dalších lidí od koní. A mazat 5!x týdně je podle mě úplná blbost - nehledě na to, že kopyto se zchoulostivuje, a živiny a látky potřebné si přestává vytvářet a "spoléhá" na to mazání za drahý peníz.

Barunka Hradecká

Vloženo 23.4.2007 - 14:47
Konečně, děkuji za názory. Teď moje resumé:1) když já řeknu, že nejsem líná a není mi líto vyhodit prachy za něco, byť by to mělo být zbytečné, nechci tím rozhodně říci, že vy co nesdílíte můj názor jste líní a škudlíte:) Sleduju to tu přibližně rok zblízka a všeobecný pocit je, že se tu zvládnou lidi pohádat téměř v každém tématu a dost zbytečně. Ale nekupuju všechno, co mají v koňským obchodě, protože je to pěkný, i když někdy s tím mám dost problém:)Dělám to prostě proto, že si myslím, že to pomáhá a pro diskusi je myslím lepší více názorů, protože když 20 lidí řekne totéž, tím spíš pokud má někdo jinou zkušenost, je lepší to napsat.2) solventní možná, i když co to dneska je, že jo, u koníků? Což mi ale nezabraňuje rejpat se v kravským hovně, neboj meg. Jsou pravdy staletý a nebudou třeba nikdy lepší, to uznávám a tak se vesele před kováním rejpu (a někdy jako bonus i nejen před kováním). 3) nejsem nepřírodní, jen nejsem za každou cenu přírodní. Resp. nesnáším ten už stokrát zmiňovaný argument V přírodě to taky tak neni. Mám valacha s tak plochýma plácačkama, že nosný okraj kopyta nulový a země by se dotýkala akorát tak střelka, tak prostě kovu. Zout jsem zkoušela, vydržela jsem skoro půl roku koukat se na to, jak odmítá opustit bohatě nastlaný box a jít do výběhu, ačkoli nikde nic tvrdýho jako kameny, jen udupaná hlína na cestě, na pastvině na trávě už to pak šlo.Tak dlouho jsem to vydržela jen proto, že mi kovář řekl, že kované kopyto si zvyká dlouho, ať se nedivím. Jenže taky mě hned na začátku varoval, že u něj to nepůjde. Tak holt na předek kovu, ačkoli jeho jediná práce je žrát na pastvině:)4) Jsem barunka25, jenže až budu barunka40, moje hajtry už mi zřejmě nepoví, že jsem jim ty kopyta neměla mazat:) Aspoň doufám.5) Vím, že ne všichni sporťáci chodí ven sami, někteří nechodí vůbec, jiní po dvou třech s chráničema a zvonama. Ale jsou to koňští atleti a asi by byli šťastnější bosí a nacpaní trávou, kterou proti přírodě taky moc nesmí, ale to je ta daň. Musí se holt udělat kompromis, aby to fungovalo. A abych pravdu řekla, nemyslím si, že to je vždy na úkor zdraví, běžně jsou ve vysokým sportu 18letý koně a vcelku v pohodě, zatímco u nás ve výběhu jsou 17letý, který nikdy nic nedělali, max. 1 hříbě a co krok, to jim přeskakujou klouby, prosedlaný (ale nevim teda z čeho). Moderní areály maj supr povrchy, koníci na tom úplně jinak choděj, pak ty klouby tak netrpí. Zato letošní jako klusat někde po cestě, možná jsou ty otřesy větší.6) Já nikde nerozdělovala lidi na hobíky a profíky ve smyslu chování ke koním, ani jedni nejsou lepší, pro jedny zábava, pro druhý job.A nakonec - já chci být kamarád a vezmu v úvahu rady i když nemáte dvacet titulů, já jich taky dvacet nemám:) Ale třeba by bylo fajn, kdyby napsal taky nějakej vet, jenže ten se na nás asi vykašle. A jestli máš vypozorováno, že to fakt škodí, tak beru v úvahu a popřemýšlím. Na druhou stranu, proč kovář, kterej řekne, že mazat, by měl bejt špatnej kovář? Já totiž abych pravdu řekla, jsem téměř souhlasila s tím, jak to tam píše úplně původní zadavatelka, tak to asi taky někde vyčetla nebo jí to někdo řekl?

Martina Valihrachova

Vloženo 23.4.2007 - 14:47
Ahojky,me se tedy osvedcilo davat koni na noc jil,(je to dobre i pred kutim) a samozrejme chodit namacet, ted , kdyz je to venku vdude jak beton.... jinak, kdyz je mokro, staci konouchovi bahno ve vybehu.....ale s tim mazanim, mam Equistro a na piksle je napsano doporuceni ze mazat maximalne 1x tydne , lepe 1x za 14 dni, koupila jsem to v zime, a ted nemazu, preci jen nejlepsi je, pokud ma kun problem s kopyty, vyzivovat vnitrne, tj koupit nejaky krmny doplnek, napr prave equistro vyrabi Kerabol, je sice celkem drahy, ale myslim, ze opravdu ucinny

Barunka Hradecká

Vloženo 23.4.2007 - 14:55
Já mažu Effol, myslím, že je dobrej, je tam myslím mazat 2x týdně v češtině, ale původně na pixle v němčině je každý den, ale ještě kouknu, jsem v práci a nedala bych za to ruku do ohně. O Kerabolu jsem přemýšlela taky, prej je Equistro nejlepší v krmných doplňcích, ale to abych pak už dávala 10 kg ovsa, když je těch vitamínů už tolik.

Jitka Jiříková

Vloženo 23.4.2007 - 15:05
Nikdo nepsal, že kovář, který tohle řekl je zákonitě špatný.Psala jsem jen, že i kováři jsou různí -špatní, dobří i mezi a když se dva na něčem schodnou nemusí to být ještě to správné.... Pokud jde o tituly, dvacet jich nemám, mně stačí jeden, ale považuji to za nepodstatné a tak se s tím nechlubím a takových lidí tu bude povícero.Důležitá je praxe a osobní zkušenost nikoliv tituly. Moudrost starých koňařů, z nichž někteří nebyli ani gramotní, je mnohdy víc než polovina akademické obce...nic...

Dominika Švehlová

Vloženo 23.4.2007 - 15:14
"Když namažeš kopyto, byť namočené a nasáklé, tak směrem ven postupně stejně vysychá.Možná pomaleji než nenamazané, ale stejně, za to obráceně je takto naimpregnované kopyto vodovzdorné a dovnitř se už žádná vlhkost nedostane."Tak to slyším poprvé. Kdo to tvrdí, nebo píše? Na jakém principu to tak je? Stranově semipermeabilní lipidy? Že by z toho čerpali při vývoji goratexu? Tak nějak mi to nejde do hlavy :-)

Jitka Jiříková

Vloženo 23.4.2007 - 15:23
Např. tady http://www.staj-beny.cz/ Článek Kopyto II. v sekci Zajímavosti - rady , na konci jsou uvedené i zdroje ze kterých autor čerpal. Další zdroje si už bohužel nepamatuji ...Mě o tom přesvědčila vlastní zkušenost..

Barunka Hradecká

Vloženo 23.4.2007 - 15:27
Právě že o ty tituly nejde, jenže když mi řekne náš soused, že nemaže, vím, že proto,že jsou to prachy a práce navíc. Tudíž si z toho nemůžu vzít nic, nemazal by ani kdyby to bylo to nejlepší pro kopyta. A nikdo neřekl, že to zkusil a 20 let pozoroval, co to dělá. A ani tak nikdo nezkusil navrhnout, čím by mohlo být, že moje koně chodí přes vodu 2x denně plus ještě když se jdou napít a mají prasklinky (ne v důsledku mazání, protože od podzima jsem na to kašlala). A proč je to teď lepší. Jasně, taky to může být pastvou, ale to by byla lepší jen nová rohovina, nevím, jestli by se zlepšila i ta už popraskaná. A proč cizí ve stejných podmínkách to mají horší, ačkoli mají tmavou rohovinu a já vesměs bílou a tudíž ne tak kvalitní?A vím, že se to nedá srovnávat, ale když si umeju ruce a namažu, tak jsou hezky vláčný a vlhký a když si je jen umeju, tak bezva, ovšem jen dokud uschnou? Já myslela, že to, že voda vysušuje je obecně známý fakt. A Jenny, která se původně ptala to taky někde vzala, ne?Chci pro svoje koníky jen dobrý a proto by mě zajímal názor veterináře, ne proto, že je to MVDr.a já budu mít pocit, že je učenej. Zkusím se zeptat svýho, další názor nemůže ublížit.

Dominika Švehlová

Vloženo 23.4.2007 - 15:33
Díky. To o vypařování beru, přesto může namazání výrazně zlepšit situaci, kdy kopyto přijde na určitou dobu do nadměrně vysušujícího prostředí. Já osobně bych však spíš hydratovala před a poté, než abych to mazala. Zatím nemažu vůbec a s kopyty problém nemám (zhruba 10-12 let nebo tak nějak, kdy jsem naposledy koupila v obchodě mazání na kopyta a vypotřebovala ho :-)), i když kopyta rozhodně pravidelně a systematicky nehydratuju (jsou zase jiné kapacity, než Strasser, které říkají, že to pravidlo o denní hydrataci je přehnané). Je fakt, že na kopytech jde vidět dost, že jsou v suchém létě suchá, ale zatím drží. Hydratovala bych systematicky rozhodně kopyta, co mají problémy v suchém prostředí, to jo.Jinak jen co se týče těch zdrojů informací, co jsou uvedené pod článkem... no jedna kniha stará a druhá od extrémistky :-) a třetí zdroj neposoudím, neb k němu nemám ze záhadného důvodu už delší dobu přístup :-) Takže pro mě reference nic moc, ale budiž :-)Ale je fakt, že čachrovat s mazáním kopyt mě prostě nebaví a tak nějak zatím to nepotřebuju.

Jitka Kutmanová

Vloženo 23.4.2007 - 15:41
Nejlepší mazání na bázi vody jsou náboje. Jinak Barunko dávej dva až tři dni před kováním zmíněné náboje a uvidíš jakou uděláš kováři radost, že si nemusí huntovat nástroje a ruce.

Barunka Hradecká

Vloženo 23.4.2007 - 15:46
Jaký že náboje?

simona Pivoňková

Vloženo 23.4.2007 - 16:05
Barunko náboje se říká tomu kravskýmu hovnu nacpanýmu do kopyta - případně jílu nacpanýmu do kopyta :-) to je takovej lidovej výraz, dostiháci maj cígle a pígle, my od vidlí máme náboje a jistě časem narazíš na další zajímavá slova. Například češi hnůj kydají, zatímco moraváci dělají hnoje :-) A jinak, my se tu nehádáme, my tu diskutujem... a máme se rádi, většinou :-)

Karol Holly

Vloženo 23.4.2007 - 17:21
(...)Jasně, taky to může být pastvou, ale to by byla lepší jen nová rohovina, nevím, jestli by se zlepšila i ta už popraskaná. (...) Skús uhádnuť, že asi z čoho má ten kôň pôopraskanú rohovinu. HOvoríš o desaťročiach skúsenosti, ktoré tu nikto neprezentoval. Neteší ma to veľmi, ale ja ich mám. 20 rokov som robil to, čo všetci, vrátane teba. Ďalších necelých 20 rokov robím niečo iné (mám 62). Prvé, čo som začal robiť v rozpore so všeobecne zažitými pravidlami bolo práve mazanie. Ako medeicínsky vzdelanému človeku nešlo do hlavy ako to môže pomáhať, tak som skúsil nemazať - a stal sa zázrak, kopytá prestali mať popraskaný povrch, začali lepšie vyzerať, boli pružnejšie. Potom som prestal kovať - to ešte Strasserová bola vo Východnom Nemecku a nie v Nemecku a zistil som že koníky zabehnú dištančný dostih 120km po tvrdom a neošúpu si kopýtka. Myslel som is že je to dané genetikou, lebo to boli shagya arabi. Dnes mám také plnokrvníky a moje angloaraby ťahajú kočiar neokuté a aj môj began, ktorý vyváža hnoj, robí vnútropodnikovú dopravu a iné nepekné veci je bosý. Nuž a nakoniec som ich vyhodil na 24/7 von. Sú vonku už štvrtú zimu a ešte neprechladli. Takže tak. Pokiaľ sa pýtaš na názor podkováča tak sa pýtaj toho, ktorý nekove a nikdy nebude kovať tvoje kone. Keď sa budeš pýtať na názor veterinára, tak toho, ktorý nelieči a nebude liečiť tvoje kone. V opačnom prípade je každý názor zaujatý. Ja Ti neradím, lebo viem, že človek musí k rozmýšľaniu dozrieť. POznal som to na sebe. K.
1 2 3 4 ... 9