Výstava Kůň 2009 v Lysé nad Labem zůstala věrná tradici

21. 9. 2009 Běla Fialová Autor fotek: Běla Fialová

Už po šestnácté se příznivci koní a rozličných jezdeckých disciplin sjeli do Lysé nad Labem, aby nakoupili vše potřebné a zároveň shlédli připravený program. Letos podruhé byl k mezinárodní výstavě koní a veletrhu všeho, co ke koním patří, přidružen i veletrh jezdecké turistiky.

Kdo nezavítal do Lysé nad Labem na koňskou výstavu poprvé, dobře věděl, jaký bude scénář. Dopolední blok, v němž se v chovatelské ukázce předvádí všechna zúčastněná plemena, začínal v 10 hodin. Odpolední pak, alespoň v sobotu, přilákal diváky zpět k venkovnímu předvadišti v půl druhé.

p. Půlpán a Nugát KinskýVýstaviště a vlastně i výstava jako taková doznala několika změn. První a záhy po vstupu na výstaviště patrnou byla dřevěná přístavba v dolní části výstaviště. Z praktického hlediska plnila funkci pouze zastřešovací, nicméně ubrala prostor už tak ztísněnému předvadišti. Druhou novinkou pak byla chybějící noční show.

V loňském roce pořadatel výstavy, společnost In-Expo Group, přidružila k výstavě koní a jezdeckého vybavení poprvé i mezinárodní veletrh jezdecké turistiky. Škoda jen, že letošní, tedy její druhý ročník zůstal tak trochu ve stínu slávy ostatních výstavních ploch. Ty totiž byly soustředěny do jedné z hal. Stánky cestovního veletrhu byly ale soustředěny do prvního poschodí, kam se doslova zatoulal jen zlomek z celkového počtu diváků.

Chovatelské ukázky

fríský kůňJako první vstoupili na pískové předvadiště starokladrubští koně z chovu Národního hřebčína Kladruby nad Labem. Za nimi následovala plemena Pura raza espaňola, fríští koně, teplokrevná plemena včetně koní Kinských, anglický plnokrevník, klusák, lipicáni, shagya arab a shire horse. Dále se v předváděcím prostoru vystřídaly kolekce chladnokrevných koní. V nich se představila plemena českomoravský belgický kůň, norik a slezský nork. Malá plemena zde prezentovala kolekce haflingů, huculů, welsh part-bred, shetland pony, minihorse a fjordského koně. Posledním bodem dopoledního programu byla chovatelská ukázka zvláštních plemen jako je pinto, irish cob, welsh cob, quarter horse, appaloosa a american paint horse.

Odpolední program

Po přestávce, kterou diváci věnovali převážně nákupům a obědu, zahájilo odpolední ukázky využití rozličných plemen koní přímo v akci domino čtyřspřeží starokladrubských koní. Černobílou čtyřku tentokrát vedl Radek Nesvačil, který v kočárových soutěžích reprezentuje TJ Slatiňany (vranou odnož NH Kladruby n. L.).

norický kůňVětšina programu však patřila letos převážně fríským koním. Vidět byli několikrát pod sedlem, pod dámským sedlem i v zápřeži. Velmi pěkný pohled ale skýtaly i další body programu, například na nádhernou kolekci čtyř norických hřebců ze Zemského hřebčince Písek předváděných na dlouhé oprati nebo vystoupení České barokní společnosti. Nejenže šlo v případě České barokní společnosti o nejdelší odpolední vystoupení, ale dokázalo skvěle pobavit i zaujmout. Svůj čas rozdělili účinkující mezi předvedení koní při práci na dlouhých opratích, španělskou vsuvkou bylo předvedení PRE pod sedlem, chytání kroužků na kord ze sedla koně či odvážné překonávání překážky v dámském sedle. O dramatickou tečku se postarala i skupina historického šermu Merlet.

Líbivé bylo voltižní vystoupení úřadujícího mistra světa Petra Eima a přehlédnout se nedalo ani indiánské řádění (džigitovka) v podání skupiny Caballos.

Na opačné straně spektra zajímavostí a vydařených ukázek využití koní bylo, alespoň z mého pohledu, nepříliš vydařené číslo dvou dam v sedle - Anny Ježkové a Lenky Rajské a pak také předvedení kolekce shagya arabů. Dámám se vůbec nedařilo své koně dostat tam, kam to připravený kür vyžadoval. Tím pádem se z jejich čísla ovšem stalo víceméně zmatené vyklusávání. Bohužel, ani široký a milý úsměv toto číslo nezachránil, neboť zvídavý divák už čekal na atraktivnější část programu.

westernový blokOdpolední ukázka, ovšem v případě kolekce shagya arabů čistě v chovatelském pojetí, laiky možná potěšil. Ovšem toho, kdo očekával nějakou akci, případně ukázku předváděných koní ve volnosti či na lonži, musela nutně zklamat. Tento bod programu mohl odpoledne zcela chybět.

Ostatní ukázky už by se dalo říct zapadaly do zajetého scénáře. Odpolední blok uzavírali tradičně westernoví jezdci. Klasikou by se již dalo označit vystoupení pana Maťátka či společná ukázka spřežení mini horse Antonína Sádla a shire horse ze ZOO Vyškov.

Přestože se vše nevydařilo tak, jak bylo původně v plánu (zejména když koně odmítali doslova vyplnit přání svých jezdců), udělala výstava v Lysé nad Labem důstojnou tečku za jezdeckou a především výstavní sezónou. Sluníčko příjemně ohřívalo vzduch a navozovalo příjemné dojmy. Lidé si odnášeli plné tašky nakoupeného zboží a ti, co se prostě přijeli podívat na koně, se jistě domů nevraceli se špatnými pocity. Organizace klapala na jedničku a divácká zóna byla i letos bezpečně oddělena zábranami.

Takže nezbývá, než poděkovat pořadateli a těšit se na další, v pořadí již 17. ročník.

Podobné články

Zásadní obměnou projde v příštím roce podzimní část sezóny na pardubickém dostihovém závodišti. Pořadatelé na polovinu měsíce září zařadili do…

Takový počet lidí jsem doopravdy nečekala, ale byla jsem mile překvapená...

Terezu Čermákovou s jejím koněm Romeem jste letos mohli vidět v rámci Dne španělských koní v Jítravském Dvorci či doprovodného programu workingového…